Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zbylek

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    18
  • Rejestracja

Zbylek's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. U mnie w finale grał Vaillant z Buderusem, DeDietrich odpadł w ćwierćfinałach, wygrał Vaillant.
  2. Wydaje mi się, że dwufunkcyjny z zasobnikiem o małej pojemności zapewnia jedynie w miarę stałą temperaturę wody na starcie. Jeżeli masz mały domek lub mieszkanie to będzie to na pewno lepsze rozwiązanie niż dwufunkcyjny bez zasobnika - tam każde odkręcenie kurka to start kotła i dłuższe czekanie na wodę o docelowej temperaturze. Co do cyrkulacji to może i można podpiąć ale przy tak małym zasobniku spowoduje to częste załączanie kotła.
  3. Jak się ten wątek rozwinie to dopiero będziesz miał dylemat - Twoi wybrańcy mogą zostać totalnie skrytykowani i pojawią się nowi kandydaci. Jeżeli ograniczasz się już wyłącznie to tych dwóch firm to ja wybrałbym Buderusa.
  4. ani dwufunkcyjny, ani kondensacyjny - myślę, że ta ulotka wszystko wyjaśni.
  5. Zbylek

    kotły kondensacyjne

    Moje dobre ceny zakupu to efekt wieloletniej współpracy z pewnym sklepem hydraulicznym w Łomiankach. Opiekuję się ich systemem informatycznym i dzięki temu mój czerwcowy zakup dwóch kotłów Vaillanda (dla mnie i dla mojego brata) odbył się prawie po kosztach. Nie będę podawał tu na forum namiarów na ten sklep z dwóch powodów. Po pierwsze - nie wiem jak się do tego ustosunkuje Vaillant, Viessmann czy lokalna konkurencja. Po drugie - nie chciałbym aby ktoś niezdecydowany zawracał im głowę jakimiś pytaniami. Jeżeli już wiesz co chcesz kupić, chcesz to już kupić i masz pieniądze to skontaktuj się ze mną mailem a chętnie podam adres. Zarabiają na tym naprawdę niewiele, dodam, że za to pośrednictwo nie mam żadnej prowizji. A teraz upusty: Vaillant - do 25%, Viessmann - 20% i więcej, Buderus - 20% i więcej. Ograniczyłem się do tych trzech firm, bo te mi polecono. Upusty są dla jednorazowego dużego zakupu np. kocioł z zasobnikiem i całym dodatkowym wyposażeniem. Jeżeli będziesz chciał kupić tylko regulator pogodowy to pytaj o cenę swojego instalatora i nie zawracaj mi głowy. Ponadto mają świetne ceny na grzejniki Purmo. Dwa lata temu gdy zakładałem instalację gazową w samochodzie dużo mówiło się o akcyzie na gaz. Litr gazu kosztuje obecnie 1.10 pln, litr benzyny 3.10 pln - przy tych cenach instalacja zwróciła mi się po dwóch latach. Gdyby miała się zwrócić po 5 latach to mocno bym się zastanawiał. Mój poprzedni kocioł produkcji rzemieślniczej o sprawności na poziomie ok. 70% pracował 17 lat w instalacji grawitacyjnej z żeliwnymi grzejnikami. Teraz wymieniam go wraz z całą instalacją na kocioł o sprawności 91%, wyposażam w automatykę pogodową, zakładam do blaszanych grzejników termoregulatory. Sama automatyka daje ponoć 20-25% oszczędności a spodziewam się, że po takiej modernizacji wydatki na gaz spadną o 40-50%. W tym momencie kocioł kondensacyjny dla mnie to już chyba zbędny luksus.
  6. Do pieca gazowego konieczna jest "kwasówka", bo kondensat osadzający się na wewnętrznych ścianach komina wejdzie Ci do domu. Będziesz miał piękne brązowe wykwity na ścianach kominowych, których nie zamalujesz. W przypadku kominka temperatura spalin jest zdecydowanie wyższa a spaliny praktycznie nie zawierają siarki. Większym niebezpieczeństwem jest chyba woda deszczowa spływająca po wewnętrznych ścianach komina. Jeżeli nie zamierzasz używać kominka jako głównego źródła ciepła to wydaje mi się że rura ze stali kwasoodpornej nie jest konieczna i chyba też nie ma specjalnie sensu wsadzać zwykłej rury stalowej.
  7. Zbylek

    kotły kondensacyjne

    Posłużę się przykładem firmy Vaillant, która może w przeszłości miała coś wspólnego z Trabantem ale wydaje mi się, że ma dobrą markę na rynku polskim. Kocioł jednofunkcyjny - atmosferyczny 7.8-20kW (VU ATMOmax Plus 200-5) - 3,420 pln - turbo 7.8-20kW (VU TURBOmax Plus 202-5) - 3,470 pln - kondensacyjny 9-20kW (VU ECOtec 196-2) - 6,420 pln Mogę Ci podać źródło, gdzie dostaniesz 25% upustu od ceny katalogowej a wtedy różnica pomiędzy kotłem atmosferycznym a kondensacyjnym zmniejszy się jeszcze bardziej i wyniesie ok. 2,200 złotych. Przy założeniu, że kondensacyjny spali 20% gazu mniej (w ulotce o kotłach kondensacyjnych Vaillant podaje, że 16%) wychodzi, że rocznie musiałbyś spalić gazu za 5,500 złotych aby uzyskać zwrot po dwóch latach. Wydaje mi się, że przy 200m2 wybudowanych w nowej technologii nie powinieneś spalić rocznie więcej niż 2,000m3.
  8. Na wiosnę kupiłem w supermarkecie najtańszą trawę polską opisaną jako "boiskowa". Wysiałem dosyć gęsto a teraz mam naprawdę piękny trawnik. Widziałem po sąsiedzku jak gościu siał jakiegoś Wimbledona za koszmarne pieniądze i wcale lepiej od mojej nie wygląda.
  9. Zbylek

    kotły kondensacyjne

    Stałem przed podobnym problemem jeszcze kilka tygodni temu, co prawda jeszcze nie zakupiłem kotła ale nie będzie to kocioł kondensacyjny. W marcowym numerze Muratora na stronie 111 jest artykuł pt. "Ogrzewamy dom gazem", gdzie pokazano jak obliczyć roczne zapotrzebowanie na gaz. Porównałem to z rachunkami moich znajomych i wyszło, że trochę autor przesadził. Mój dom ma mniejszą powierzchnię od Twojego ale podobne zapotrzebowanie na gaz - załózmy, że będzie tego potrzebne rocznie ok. 1,500 m3 (na samo grzanie). Przyjąłem, że kocioł kondensacyjny spali 20% mniej, co daje rocznie ok. 350 złotych. Jeśli chodzi o grzejniki to w moim przypadku założyłem, że muszą być 50% większe i wtedy okazało się, że nie mam miejsca pod oknami na tak duże kaloryfery. A nawet jeślibym miał to dodatkowe 60 żeberek aluminiowych kosztuje ok. 1,500 złotych. Teraz ceny kotłów - zdecydowałem się na jednofunkcyjnego Vaillanta. Kocioł kondensacyjny (ecoTEC 196 9-20kW) jest droższy od kotła atmosferycznego (ATMOmax Plus 7.8-20kW) o 2,200 złotych. Reasumując - w moim przypadku inwestycja w droższy kocioł i grzejniki to dodatkowe 3,700 złotych, które zwrócą mi się po 10 latach.
  10. Za jednofunkcyjnego Vaillanta o mocy 7.8-20kW z zamknietą komorą spalania (model VU TURBOmax Plus 202-5) z 25% upustem płacę 2,600 złotych. W ofercie firmy Termet nie widziałem kotła jednofunkcyjnego turbo a najprostszy dwufunkcyjny turbo (MiniMax Turbo GCO-DZ-21-03, 7-21kW), który może współpracować z zasobnikiem kosztuje wg oficjalnego cennika 3,369 złotych. Jeślibym dostał 25% upustu to Termet byłby tańszy raptem 75 złotych.
  11. To już nawet nie chodzi o to, ze masz do mycia 4 płaszczyzny - to zajęcie dla alpinisty. U siebie okna piętra myję z drabiny ale w kamienicy jest zazwyczaj więcej kondygnacji niż jedna.
  12. Buderus Excellent GB112WT - dwufunkcyjny, naścienny, kondensacyjny, z zamkniętą komorą spalania o mocy 24kW ze zintegrowanym 25-litrowym podgrzewaczem c.w.u. Vaillant ecoTEC VUW INT 246/2 - dwufunkcyjny, naścienny, kondensacyjny, z zamkniętą komorą spalania o mocy 11.3-25kW Do tego pierwszego się nawet poważnie przymierzałem. Cena po maksymalnych upustach to jakieś 7,500 złotych. Jak ktoś ma tańsze źródło to proszę o namiary.
  13. w mojej sytuacji kocioł z zamkniętą komorą spalania i komin przez ścianę to jedyne słuszne rozwiązanie.
  14. U mnie kominek znajduje się w centralnym punkcie domu, nad nim zrobiłem komorę z blachy ocynkowanej, z której wentylatorem uruchamianym termostatem rozprowadzam ogrzane powietrze rurami aluminiowymi o średnicy 125mm na piętro. Rury mają wylot pod grzejnikami przy oknach, najdłuższa z nich ma ok. 7 metrów i w takim przypadku wentylator musi być. Kosztował mnie ok. 800 złotych ale uważam to za niezbędny wydatek bo bez niego nie doprowadzisz powietrza pod okna. Poza tym podnosi on zdecydowanie efektywność grzania, w ciągu kilkunastu minut jestem w stanie nagrzać sobie łazienkę przed kąpielą. Jako główne źródło ciepła stanowczo nie polecam. Nawet przy założeniu, że masz paliwo czyli pocięte i wysuszone drzewo. Ja zrezygnowałem po 3 latach. Pierwszy problem, z jakim się zetknąłem to kurz w chałupie powstający przy wybieraniu popiołu. Drugi problem to szybkie wychładzanie się kominka. Wieczorem możesz nagrzać dom do temperatury 25 stopni a rano o ile nie dogrzejesz elektrycznie możesz mieć np. 18 stopni.
  15. Bardzo długo analizowałem zasadność zakupu kotła kondensacyjnego. Rachunek ekonomicznyym wykazał, że w moim przypadku zwrot inwestycji nastapiłby dopiero po 9 latach (różnica w kosztach zakupu kotła i 20% większych grzejników). Do tego dochodzi problem z kondensatem - dom nie jest podpięty do kanalizacji a szambo nie jest tak w 100% szczelne. Poza tym hoduję w nim bakterie, które cały czas pracują tak, że w czwartym zbiorniku mam praktycznie czystą wodę nadającą się do podlewania ogródka. Obawiam się, że dawka 20 litrów kwasu dziennie dokładnie przetrzebiłoby florę bakteryjną. Na Viessmanna mnie po prostu nie stać - może się nie psuje ale jest stanowczo za drogi. Buderus jest droższy od Vaillanta i teraz pytanie czy jego wyższa cena związana jest z wyższą niezawodnością ?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...