Mistrzu Janie !
Nie śmię wątpić w twą wiedzę popartą wieloletnim doświadczeniem ale mam podstawy sądzić że przegapiłeś kilka szkoleń na temat wentylacji dachu i roli membran wysokoparoprzepuszczalnych w tym szalenie ważnym procesie.
Twoja propozycja sprowadza się do szczelnego pokrycia dachu (deskowanego) warstwą bitumu czego skutkiem będzie śmierć dyfuzyjna dachu.
Dosyć drwin.
Pozwolę sobie zobrazować to zjawisko na prostym przykładzie :
- każdy kto lubi piesze wędrówki , obcowanie z przyroda wie że bardzo ważne jest aby podczas wycieczki nie zmoknąć. Kupujemy wiec odpowiedni strój i dalej w drogę . Po pierwszym przemoczeniu zauważamy ze przydałaby się dobra kurtka .Taka która w razie deszczu ochroni nas przed wilgocią. Najprostszym rozwiązaniem jest zakupienie ortalionu w supermarkecie który szczelnie zamknie nasze ciało. Jeśli ktoś tak zrobił napewno wie co go czeka . BĘDZIE MOKRY .
Bardzo przewrotne ale prawdziwe. Oczywiście nie tak mokry jak wystawiony bezpośrednio na deszcz ale wyczuwalnie wilgotny (bez podtekstów).
Jeśli zakupimy kurtkę z oddychającej membrany np. gore tex , nasze ciało pozostanie zdecydowanie w lepszej kondycji niż po ortalionie.
To nie jest moja radosna twórczość tylko proste prawa fizyki które wykładane są w gimnazjum (mam na myśli dyfuzje gazów).Nasze ciało w otoczeniu o bardzo dużej wilgotności szybciej się nagrzewa czego efektem jest nadmierne pocenie się i parowanie . Powietrze szczelnie zamknięte pod ortalionem zwiększa swoją wilgotność bezwzględną aż do wartości gdy osiąga taki stan" nasycenia " w temperaturze punktu rosy że zaczyna sie wykraplać co my odczuwamy jako wilgoć na skórze.
Chyba się zapędziłęm
Jeśli moę wyrazić swą opinie to zdecydowanie , bezapelacyjnie membrana . Tylko to ma być membrana porządna . Nie popełniajcie błędu pytając czy jest to membrana wysokoparoprzepuszczalna o paroprzepuszczalności pow 1200 g/m/24h czy pow 3000 g/m/24h . Praktycznie każda membrana spełnia ten warunek .
Zwróćcie uwagę na inne szalenie ważne parametry :
- wodoszczelność-
- wytrzymałość mechaniczna na zerwanie na gwoździu wzdłuż i w poprzek - zmniejszone ryzyko uszkodzeń podczas montażu
-klasa ogniowa (niektóre membrany maja klasę F która w Niemczech jest niedopuszczona np. kilka produktów MDM w Polsce
- i chyba najważniejsze z czego jest wykonana większość to polipropylen. Doskonały jest poliuretan szacuje się żywotność ok 50 lat
Bardzo dobre sprawdzone rozwiązanie to Delta Maxx Dorkena lub wytrzymalszy praktycznie w tej samej cenie niemiecki Permo Extreeme Klobera . Mozna to kupić w granicach 8 zł netto. Radze na tym nie oszczędzać
Zgadzam się z Mistrzem odnośnie ekspozycji na promieniowanie UV ok 4 miesięcy
stosowanie papy jest uzasadnione tylko wtedy gdy kogoś nie stać na wykonanie od razu docelowego pokrycia pozostawienie dachu przez chwile pod papą. Jest to stara szkoła dekarska w której poddasza były nieużytkowe i nikt ich nie ocieplał. Na takim strychu hulał wiatr i sam regulował wilgotność . Niestety wysokie koszty budowy domów parterowych wymusiły wykorzystywanie poddasza i co za tym idzie ocieplania . Jeśli ocieplimy poddasze i doprowadzimy do zawilgocenia izolacji na skutek nieodpowiedniej wentylacji ( dyfuzji ), sami zafundujemy sobie kłopot.
Miala być krótka odpowiedż a wyszłą mi praca doktorska