
gzeho
Użytkownicy-
Liczba zawartości
23 -
Rejestracja
Zawartość dodana przez gzeho
-
Witam ponownie, pare miesięcy temu pisałem tak: Nie bylo większego odzewu. Ostatecznie załatwiłem Daikina monoblok 14kW, dołożyłem zasobnik cwu i wpiąłem to przez sprzęgło hydrauliczne do istniejącej instalacji systemu otwartego, równolegle do kotła z zasobnikiem. Nie jest to układ zbyt oszczędny, bo też trochę odległości od pompy do instalacji, ale osiągnąłem to co zamierzałem. Min temp do tej pory to było -9C, PC cały czas grzeje sprawnie, bezobsługowo. Bylo kilka wyłączeń prądu, sama po nich bez problemu "wstaje". Co do kosztów - wcześniej za typowy grudzień było pewnie ok 1000 PLN za węgiel plus prąd za cwu, teraz wyszło razem co i cwu ok 700 PLN. I wszystko się zbiegło z problemami zdrowotnymi użytkowników, którzy pewnie nie poradziliby sobie w tym roku z obsługą kotła na węgiel. W tej instalacji nie dawałem żadnych buforów, pozostawiłem też sysyem otwarty. jak na razie PC nie ma z tym problemu choć ciśnienie jest trochę poniżej zalecanego minimum. Tak więc zachęcam do konwersji w starych domach też
-
Ok, spróbuje do tego gdzies dotrzeć. A w ogóle, czy w sytuacji gdy układ c.o. mam otwarty i chce do niego podłączyć monoblok, wg poniższego schematu, to jest sens stosowac glikol i wymiennik? Ktos mi radzil dodatkowy filtr i od razu podłączac do instalacji.
-
Cześć, czy wiecie może, czy można przedłużyć przewód czujnika temperatury Daikina? Mam Althermę monoblok (na co i cwu) i zasobnik cwu najlepiej gdyby był w pomieszczeniu ok 20m od PC. chciałem od nich tez wziąć zasobnik i czujnik i nie wiem, czy mogę jakoś przedłużyć przewody po prostu.
-
W tym schemacie kocioł w ogóle nie działa, kocioł ma swoje osobne podłączenie. Grzejniki nie mają termostatów - stara instalacja, grzejniki żeliwne, otwarta. Dlatego chciałem sterować temperaturą zasilania instalacji.
-
Cześć, będę montował pompę ciepła wg poniższego schematu. Pompa montowana do istniejącej instalacji na paliwo stałe, stąd wymiennik. Stary kocioł będzie zostawiony na wypadek W i odcięty zaworami. PC to monoblok Daikina. Pompa steruje zaworem 1, który przełącza między c.o. i ładowaniem c.w.u. Ten zawór nie musi byc Daikina a wg Daikina "Jest to zawór sterowany dwoma fazami, jedna nigdy nie znika". Zawór 2 chciałbym, żeby działał po prostu na zadaną temperaturę zmieszanej wody. Pomóżcie proszę dobrać jakoś te zawory/siłowniki oraz sterownik do układu za wymiennikiem. Ten sterownik chciałbym, żeby był najprostszy z możliwych, (do obsługi przez dziadków niezbyt technologicznie obeznanych), najlepiej gdyby tylko nastawiać temperaturę a on sterowałby pracą pompy i zaworu. Macie sensowne pomysły? Myślałem o Afriso, ale te proste sterowniki chyba nie dadzą rady.
-
Cześć wszystkim, Temat w sam raz na mój "przypadek". Przypadek to dom w strefie II ogrzewania, 110m2 powierzchni ogrzewanej, przedwojenny, wymienione okna. Instalacja z kotłem podajnikowym na ekogroszek 19kW, otwarta, bez żadnych zaworów termostatycznych, grzejniki żeliwne, bardzo przewymiarowane. Zużycie węgla ok 6 ton na sezon dla c.o. CWU z podgrzewacza przepływowego. Kocioł jest mocno przewymiarowany, więc własnym sumptem wstawiłem zawór 4-dr. Ostatniej zimy, przy temp min -16C, na kotle było 55C, na grzejniki szło 40C (ale to wg termometru przylgowego na zasilaniu, więc pewnie parę stopni więcej). Kocioł ma tez podłączony zasobnik cwu ale nie używany (brak cyrkulacji i z tym związany dyskomfort użytkowania) Mogę a ramach barteru mieć prawie za friko monoblok Daikina 7kW, lub w dobrej cenie EHS monoblok Samsunga 9kW. Pomysł był taki, żeby zostawić kocioł i instalacje jak jest a włączyć monoblok "przed" kocioł, żeby pompą pokryć większość roku, a te 3-4 tygodnie mroźne można dogrzewać kotłem. Dorobiłbym tez cyrkulację do cwu. Czy to w ogóle ma sens? Wg ciepłowłaściwe zapotrzebowanie to 15 kW plus cwu. Dlaczego monoblok? Bo mogę takie urządzenie dostać na warunkach jak powyżej. Dodatkowo chcę zostawić kocioł na wypadek braku prądu co czasem ma miejsce - zeszłej zimy - 4 dni.
-
Sam robię wentylację.
gzeho odpowiedział Tomasz Brzęczkowski → na topic → Wentylacja, klimatyzacja, rekuperacja
Hej, no i jak, miałeś okazję sprawdzić u "lepiej zorientowanych"?- 4 926 odpowiedzi
-
Sam robię wentylację.
gzeho odpowiedział Tomasz Brzęczkowski → na topic → Wentylacja, klimatyzacja, rekuperacja
No w sumie wychodzi mi Onyx 400 Sky. Tylko jak w końcu te Onyxy funkcjonują, bo czytam tu różne opinie.- 4 926 odpowiedzi
-
Sam robię wentylację.
gzeho odpowiedział Tomasz Brzęczkowski → na topic → Wentylacja, klimatyzacja, rekuperacja
Dom 140m2 na 3 poziomach. Powierzchnia wentylowana 110m2. Garaż z osobną wentylacją ogrzewany - tu pod sufitem ma być reku. Docelowo 3 osoby, raz na miesiąc rodzinka na weekend - wtedy 6/7 osob. Poddasze - 2 sypialnie + 2 łazienki Piętro - salon, jadalnia, kuchnia i WC Parter - Pokój i WC Dom stary remontowany, nieustawny, stąd mało miejsa na centralę i tylko podwieszona się zmieści.- 4 926 odpowiedzi
-
Sam robię wentylację.
gzeho odpowiedział Tomasz Brzęczkowski → na topic → Wentylacja, klimatyzacja, rekuperacja
Ok 7-8 tys- 4 926 odpowiedzi
-
Sam robię wentylację.
gzeho odpowiedział Tomasz Brzęczkowski → na topic → Wentylacja, klimatyzacja, rekuperacja
A czy ktoś może polecić jakis reku podwieszany? Mam ok 350mm miejsca na wysokość pod sufitem. Wydajność ok 300 m3/h. Zależy mi na cichej pracy zwłaszcza i jakimś niskim biegu ok 25/30% wydajności katalogowej.- 4 926 odpowiedzi
-
Cześć, Mam taką sytuację, że podłączam prysznic i kibelek do jednego pionu. Prysznic jest ok 2m od pionu, kibelek ok 80 cm. Na stropie żelbetowym jest 5cm styropianu i 6cm szlichty. Niestety wychodzi więc, że najniżej przyłączony do pionu będzie na pewno prysznic. Pionu nie mogę przesunąć ani nic radykalnego zrobić. Czy mogę tam dać czwórnik, czy to będzie duży błąd? Czy lepiej może 2 trójniki - niżej wlot z prysznica a wyżej z kibelka?
-
Mam stary dom sprzed wojny, ocieplony tylko ok 5cm wełny (więcej nie mogłem). Projektant zaprojektował grzejniki konwektorowe, plus łazienkowe i 2 ozdobne "zwykłe". Cieplo z sieci miejskiej. Parametry instalacji 70/50. Czy konwentory w starym budynku niezbyt zaizolowanym mają sens?
-
Witam, W starym reontowanym domu wymieniam instalację podposadzkową. Instalacja wychodzi poza budynek pod fundamentem, na głębokości ok 1,7m. Po drugiej stronie ściany jest już działka sąsiada. Z nową instalacją (musi być nowa - zmiana sposobu użytkowania plus jakość starych rur fatalna) chcę się wpiąć do tego starego odplywu. Czy iść z całym orurowaniem aż na takiej głębokości? Czy należy zrobić jakąś studzienkę (na parterze są pomieszczenia mieszkalne, więc za bardzo nie ma jak), czy może iść płycej i tyko zrobić jakiś uskok przy zejściu na te 1,7m?
- 1 odpowiedź
-
- głęboko
- kanalizacji
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
DACH W DOBRYCH RĘKACH
gzeho odpowiedział Andrzej Wilhelmi → na topic → Ogłoszenia drobne - szukam, sprzedam, kupię, oddam, zamienię
Witam Panie Andrzeju, Mam zaprojektowany dom z blachy na rąbek stojący. Chcę użyć systemu klik. Czy warstwy, jakie zaprojektował architekt - na obrazku - są poprawne dla tego systemu? Dodatkowo, ze względu na chęć ograniczenia hałasu (Żonie baaardzo na tym zależy a innego pokrycia nie mozemy zastosować - konserwator), chcemy zastosować Ruukki Clasic Silence. Czy ten materiał wyklucza użycie maty strukturalnej? Będę wdzięczny za odpowiedź.- 2 490 odpowiedzi
-
- kompleksowe wykonanie dachów
- remont dachu
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Witam Remontuję stary dom w centrum miasta. Wymieniamy okna. Nowe okna będą jak obecne - skrzynkowe, ale z szybą podwójną wewnątrz. Mam takie ona obecnie i są fajnie ciche. W tym remontowanym domu kierownik poradził, żeby zamontować okna na cielym parapecie lub sturodurze. Ciepły parapet razej opada, bo rama okna jest głęboka na 20 c, więc słabo będzie pasować do konstrukcji typowego ciepłego parapetu. Zastanawiam się jednak nad styrodurem ze 6-7 cm. Czy taki styrodur pogorszy w sposób zauważalny parametry akustyczne takiego otworu okiennego?
- 1 odpowiedź
-
- akustyczną?
- ciepły
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Witam W remontowanym domu muszę wymienić wrota garażowe na takie samo rozwiązanie - czyli obite drewnem i z okienkami. Jestem na etapie szukania firmy, która wykona mi takie wrota (plus drzwi zewn, ale to dodatek). Dodatkowo chciałbym dobrac do nich napęd. Chciałbym też napęd do bramy, która będzie się znajdowała przed tymi wrotami, więc dobrze byłoby żeby był jednej firmy. Czy możecie polecić taki napęd i może producenta wrót? Czy napęd może być sterowany ze smartfona? Poniżej obecne wrota i wersja nowa z projektu.
-
A jeśli udałoby mi się odchudzić tę belkę stalową (konstruktor nad tym teraz pracuje) to rozumiem, że najlepiej byłoby, gdyby miała więcej izolacji od góry niż od dołu, tak?
-
W mojej więźbie (stary budynek nadbudowywany) zaprojektowano kilka belek stalowych, na których będzie się opierać reszta konstrukcji. Wg konstruktora i architekta inaczej się nie da zrobić tego, co chemy zrobić, więc tak już zostanie. Architekt zaprojektował przekrój, ale wydaje mi się, że będzie problem z dużym mostkiem na tej belce stalowej. Czy możecie doradzić, jak ją zaizolować, zeby zminimalizować mostek? A także, w jaki sposób maksymalnie wyciszyć taki dach (blacha na rąbek)? Czy ten opis przekroju jest OK? Dodam, że nasz architekt został wybrany głównie ze względu na konserwatora (tu się sprawdził), poza tym jest słaby.
-
Fundament w domu z lat 20-tych - izolować czy nie
gzeho odpowiedział gzeho → na topic → Fundamenty i piwnice
Cześć, nie ma takich wykwitów jak na zdjęciu, ściany parteru są ok. Budynek ma zacieki na piętrze i to spore, ale te ściany na piętrze są w ogóle w złym stanie i będą przemurowywane. Dom jest na pewno na swoich fundamentach. Właśnie się trochę obawiam, że odkopując fundamenty do izolacji naruszymy jakąś równowagę, która się uwtorzyła z czasem. Ale z drugiej strony i tak trochę będziemy musieli częściowo wzdłuż dwóch ścian kopać ze względu na przyłącza wod-kan. A poza tym są w promieniu 500m od nas budynki wielorodzinne też w latach dwudziestych budowane, w których izolowano przeciwwilgociowo fundamenty w ostatnich latach i nic się złego nie dzieje.- 8 odpowiedzi
-
Witam, zaczynamy remont domu z lat 20-tych. Dom niepodpiwniczony w Warszawie z podłogą na gruncie. Zrobione odkrywki fundamentów pokazują, że są one w dobrym stanie, wody gruntowej do poziomu stopy fundamentowej nie ma. Ściany tuż nad poziomem gruntu są miejscami podniszczone od zewnątrz (przez brak porządnego odwodnienia dachu) - trzeba będzie przemurować ubytki, ale nie widać, żeby mury podsiąkały od fundamentów. Dom jest pod opieką konserwatora i nie będziemy ścian mogli zaizolować termcznie od zewnątrz, z wyjątkiem ciepłego tynku jakiegoś. Pytanie - czy w takim wypadku izolować i jak izolować fundamenty? Tzn, czy kusić się o wstawienie jakiejść izolacji poziomej, czy w ogóle izolować pionowo a jeśli tak - tylko przeciwwilgociowo czy też termicznie?
- 8 odpowiedzi
-
Witam, nad swoim mieszkaniem (budynek ca. 1930) mam strop kleina a nad nim bardzo niskie (ok 80cm/1m) poddasze. Nad tym jest dach z pokryciem z desek i papy (wymienione 2 lata temu). Chciałbym ocieplic ten strop, niestety mogę ocieplić tylko ten fragment pod którym jest moje mieszkanie, na resztę nie mam dostępu i nie mogę postawić jakichś ścianek, żeby wydzielić poddasze tylko nad swoim mieszkaniem i zaizolować między krokwiami. Zostaje mi chyba tylko położenie czegoś na stropie. Na razie zebrałem gruz / kurz / ziemię cały ten syf ze stropu (wyszło ponad pół tony). Myślałem o wełnie minieralnej 2x10 cm, żeby ułożyć na zakładkę, bo będzie troche kombinowanie między belkami i starą instalają c.o. i chciałem ulozyć tak, żeby wyjść ok 30-40 cm poza obrys mieszkania (tyle akurat mam dostęp). Czy to ma sens? Jaki najlepszy rodzaj wełny, bo myślałem o takiej w płytach, twardszej impregnowanej. Czy potrzebna jest folia pod lub nad wełnę? dodam, że dach jest ogólnie szczelny, ale czasem tu i ówdzie poleci parę kropel, więc nie chcę, żeby wełna nasiąkała.
-
OKNA: szukam dobrych okien, jakie okna polecacie?
gzeho odpowiedział a topic → Okna, okna dachowe, drzwi, bramy garażowe
Cześć wszystkim. Podepnę sie pod temat bo .... ja też szukam dobrych okien. Okna będą wymieniane w przedwojennej kamienicy i mają byc drewniane (jedno jest dwuskrzydłowe balkonowe). Ze względu na inne okna, muszą mieć szprosy. Mieszkanie jest w dośc głośnej okolicy, więc szukamy czegoś naprawdę cichego. Nie jest tych okien dużo, więc przede wszystkim bardzo zależy nam na wysokiej jakości, parametrach akustycznych i termicznych. Poradzicie dobrego producenta? Pozdrawiam- 31 385 odpowiedzi
-
- (brugmann
- (iglo
-
(i 101 więcej)
Oznaczone tagami:
- (brugmann
- (iglo
- (schuco)
- adams
- alphaline
- aluplast
- aluplast?
- arex
- arte
- avante
- avantgarde
- bogdanski
- brama
- brama segmentowa
- bramy garażowe
- brugmann
- brugmann???
- dako
- davex
- dokupić
- drewniane
- drutex
- drzwi
- drzwi antywłamaniowe
- drzwi wewnętrzne
- drzwi zewnętrzne
- dzisiaj.
- dźwiękochłonność
- effectline
- energy)
- euro
- fakro
- finestra
- firm
- hekaplast
- honer?
- hormann
- ideal
- ideal 4000
- iglo
- iglo 5
- innomed
- izolacyjność akustyczna
- jakie
- jezierski
- komalux
- krispol
- linda
- mega-plast
- napęd do rolet
- o.k.n.o.
- obrotowo-uchylne
- okna
- okna dachowe
- okna derwniane
- okna drewniane
- okna pcv wybór
- okna?
- okno
- okno dachowe
- okno włazowe
- okno-pol?
- oknoplast
- oknoplus
- oknopol
- oknostyl
- okucia
- ościeżnica
- partner
- pcv
- peteck
- pietrucha
- producent bram garażowych
- producent drzwi
- producent okien
- profil
- profiloplast
- pvc
- ranking
- rehau
- roleta
- rolety
- stolbud
- system
- szkilnik
- szukam dobrych okien
- szybowe??
- szyby
- techmaprojekt
- topline
- ttras okna
- tytanowetermo
- urzędowski
- veka
- veka termix 90
- velux
- vetrex-bajcar
- wiśniowski
- wybrać
- wybrać?
- wybrać???
- wyciszenie
- [pilne!]