Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

robur-wro

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    43
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez robur-wro

  1. Eniu - czy mógłbyś luknąć na fotki wstawione wyżej, czy wszystko jest OK ? no i ile mam zmniejszyć rurę od DGP aby było właściwie.
  2. rura do garazu ma być tylko takim wyjściem awaryjnym, aby zapobiec ewentualnemu zbyt dużemu wpływowi ciepłego powietrza do salonu - normalnie będzie tam zamknieta przepustnica. Chciałem tak zrobić, gdyż bywam u znajomych gdzie jak zapali się w kominku to jest w salonie za ciepło.
  3. W instrukcji pieca jest opis, że min wlot/wylot to po 350 cm2. Ja mam na dole w cokole 300 cm2 oraz szparę dookoła drzwiczek do 5mm. No ale jak trzeba będzie to mogę jeszcze kratkę na ścianie lewej dodać i będzie pobierać dodatkowe powietrze z kotłowni, która jest za ścianą.-, bo od strony salonu już nie chcę nic dodawać ze względów estetycznych. Jeśli chodzi o górę to tam jest - rura DGP 150 mm - kratka luft 60/600 lub 60/800 - bo sie jeszcze zastanawiam - rura 100 mm do garażu - grawitacyjnie (jej nie widać)
  4. - w dolnym cokole jest 300 cm2 wlotu powietrza do ogrzania - turbina jest 4 m wyżej na poddaszu (w pionie)
  5. czy poniższy sposób zamontowania rury do DGP będzie OK - bo zastanawiam się jeszcze nad zmniejszeniem jej aby ciągnęła powietrze z górnej części radiatora rury spalinowej Rura DGP jest 150 mm i przechodzi przed stropem w przewód izolowany TERMOFLEX 150 / 250*C Oczywiście u góry będzie jeszcze kratka typu luft 60x600 http://twain.pl/jeep/K1.jpg http://twain.pl/jeep/K2.jpg
  6. dzięki ponownie ENIU Mam jeszcze jedno pytanko - czy ranty w obudowie robi się specjalnym wzmocnieniem z płyt KG ale tym z metalowym rantem czy bez ? A w zasadzie dwa - czy rura do DGP wewnątrz kominka powinna być stalowa czy spiro - a jak z wytrzymałością spiro po kilu latach grzania ?
  7. Potrzebuję jeszcze pomocy w kilku kwestiach wkład Pama Diablo II - czy płyta silca może dotykać wkładu przy drzwiach - czym wypełnić szparę pomiędzy płytą a obudową kominka - zasysanie powietrza do kominka odbywa się poprzez cokół, w którym ukryta jest szczelina wentylacyjna o szerokości 4 cm i długości ok 70 cm - czy powinienem zagruntować czymś specjalnym obudowę czy moze być normalny dobry grunt - czy do wykończenia obudowy stosuje się jakąś specjalną siatkę czy jest może być zwykła budowlana jak do styropianu - w czym zatopić siatkę - został mi worek kleju elastycznego do kafelek - może byc ? - czy portal z kamienia przykleja się bezpośrednio do płyty czy na siatkę (powinna być dość lekka konstrukcja około 10 cm kamienia dookoła drzwiczek)
  8. Dzięki ENIU za pomoc
  9. Potrzebuję bardzo szybkiej odpowiedzi - płyta SILCO jest z jednej strony gładka a z drugiej nie. Która stroną dajemy ją do salonu ? gładką czy nie ???
  10. Witam, wielokrotnie spotkałem się na forum, że polecane są kratki na sufitach zamiast anemostatów. Czy przy DGP mogą być kratki z ABSu - np. takie http://allegro.pl/kratka-wentylacyjna-dospel-sufitowa-kos-fi-125-i2055468375.html czy powinne być metalowe. Nie wiem do jakiej temperatury to się może nagrzewać. Może ktoś poda przykład stosowanej kratki okrągłej o średnicy 125.
  11. robur-wro

    Wkłady kominkowe PAMA

    Od tygodnia mam już DIABLO II bezrusztowe - palę na razie czym się da, przepalając wkład (śmierdzi jak cholera przez pierwsze 3-4 dni). Szyba - lekko przykopcona centralna część szyby (sam środek) - ale tylko na taki żółty kolor. Zewnętrzne obszary czyste całkowicie. Nie miałem nigdy kominka - ale pali się ładnie i jak dla mnie git. Sąsiad obok kupił w castoramie jakiś wkład za prawie 2 tyś. i dramat - po 3 h palenia ledwo ogień widać ...
  12. dodam jak popalę chwilę - bo na razie tylko przepalam gada albo napiszę pierwsze wrażenia
  13. Witam, czy wg przepisów powinna być kratka wentylacyjna w pomieszczeniu gdzie jest kominek ? Czy jesli jest parter otwarty i mam salon później jadalnię i kuchnię - to czy wystarczą kratki z kuchni ? Czy są jakieś jeszcze inne przepisy o których powinienem wiedzieć ? Oczywiście wielkie dzięki za wyjaśnienie sprawy.
  14. robur-wro

    Płyty kominkowe JAKIE ?

    Dzięki za pomoc - tak wielka różnica cenowa była zapewne czymś spowodowana ..... kupię varsmena lub silco.
  15. Mam takie pytanko - podczas podłączania wkładu do komina zastosowałem rury spalinowe czarne + kolana regulowane. Rury z kolanami zabezpieczyłem tym "silikonem" do 1200. Czy trzeba dokładnie wyczyścić z zewnątrz rury z pozostałości tego silikonu aby nie coś nie śmierdziało itp. czy można je pozostawić. Tak na prawdę to zobie je delikatnie rozsmarowałem na zewnętrznych połączeniach. Dzięki za pomocne słowa w tej sprawie.
  16. Czy ktoś stosował płyty izolacyjne z kratki.pl - są w bardzo dobrej cenie na allegro http://allegro.pl/kominek-plyty-plyta-kominkowa-izolacyjna-30mm-6szt-i1916766625.html Płyty VARSMEN są dużo droższe ale czy opyla się zaoszczędzić - może ktoś pomóc w wyborze. Czy do klejenia tych płyt należy stosować tylko specjalny klej czy np. ścianę można klejem do kafelek potraktować - bo zostało mi tego....
  17. Chciałbym odkopać ten wątek, bo chyba warto. Finalnie zakupiłem Pamę Diablo II - wkład bezrusztowy. Dzisiaj został wpięty w komin. Cena 3000 zł + 250 rury spalinowe Darco Dzięki pomocy Forest-Natura poczyniłem system DGP - koszt 1600 zł 1. Wentylator Darco 600 z by-passem i filtrem w jednym 2. Pod wentylator mata wygłuszająca 3. Przewody rozprowadzające do 250 stopni – w tych samych długościach 4. Odcinek przewodu od paleniska do wentylatora z przewodu sztywnego (okrągły kanał ocynkowany z dodatkowym ociepleniem) 5. W zabudowie kominka dłuższy kawał flexa bez izolzcji - jest świetnym odbiornikiem ciepła 6. Wszystko łączone nypel/mufa lub opaskami z taśmą do 300 stopni Mam tylko jeszcze kilka pytań pomocniczych - czy przewód od kominka do wentylatora wystarczy otoczyć watą czy trzeba jeszcze stosować jakiś ekran (rura przechodzi przez garderobę i będzie obudowana płytą KG). Zastanawiałem się czy nie można byłoby coś zrobić aby ta obudowa była ciepła – np. dać rurę bez waty... - zamiast anemostatów kratki okrągłe – nie mogę takowych znaleźć. Jak są to tylko takie do wentylacji z siateczką ale nie wiem czy to się nadaje .... może jakiś link
  18. Jestem na etapie podpięcia wkładu do komina. Widzę na forum dwa sposoby podpięcia wkładu: - rura stalowa czarna z kolankami i rewizją - rura spalinowa elastyczna Jakie rozwiązanie jest lepsze/praktyczniejsze - czy mógłby ktoś doradzić co wybrać. Wejście do komina jest pod kątem 45*, średnica 200, średnica wkładu 180 (redukcję już mam)
  19. Mój domek to skrajny szeregowiec z nieocieplonym jeszcze poddaszem (ociepline tylko syfity 2 poziomu 25 cm wełny + płyta OSB która jest podłogą poddasza) - samo poddasze (dach) mam zamiar również ocieplić wełną ale nie wiem kiedy - może dam radę jeszcze w tym roku. Zastanawiam się czy chcąc przetransportować ciepło z kominka do 3 sypialni nie zbudować systemu grawitacyjnego ale przygotowanego do turbiny gdyby okazało się że to nie bardzo robi. Rury na poddaszu będą miały około 6-7 m. Sam kominek raczej nie będzie głównym ogrzewaniem domu - system DGP chciałem zastosować aby odprowadzić ciepło z salonu, gdyż nie wyobrażam sobie sytuacji kiedy kilka osób siedzi w salonie wieczorkiem i ociera pot z czoła - a widok palącego kominka fajny jest ... Co sądzicie czy w moim przypadku warto tak zrobić czy od razu z turbinką montować instalację ? Czy w przypadku nieocieplonego poddasza konieczna jest izolacja rur na góze ? Czy system z turbiną jest istotnie czystszy od grawitacyjnego ?
  20. Dziękuję bardzo za konkretne informacje. Czy mógłbym prosić jeszcze o wyjaśnienie sposobu umiejscowienia kratek w obudowie kominka z DGP, bo nie wiem czy moje rozumowanie jest poprawne. Chciałbym zbudować obudowę, która nie będzie miała kratek przednich tylko boczne. Jak sądzę rura doprowadzająca powietrze jest bezpośrednio wpięta do wkładu i powietrze dostarczane jest do spalania. Natomiast skąd jest powietrze do ogrzewania ? - tutaj oglądając różne kominki widziałem kratkę w dolnej części obudowy - czy ona jest za to odpowiedzialna ? Dwie kratki górne boczne będą dawać ciepło na salon i jednocześnie będą asekuracją dla DGP gdyby coś nie zadziałało lub zabrakło prądu. Czy wszystko będzie OK jak tak poczynię - czy coś jeszcze mi zabrakło ... ogólnie to amator jestem w tej branży.
  21. Diablo może być do wentylacji mechanicznej (całkowicie szczelny), lub z kurtyną powietrzną na szybę z pomieszczenia. Musisz zaznaczyć producentowi, jaki wariant cię interesuje. W domu mam wentylację grawitacyjną - to jaki wkład mam zamówić ?
  22. Da się - wszystko do DGP od tego sprzedawcy - http://allegro.pl/holenderska-turbina-kominkowa-520-m3-h-regulator-i1594610819.html Zastanawiam się tylko czy nie wziąć turbiny DOSPEL - 5 lat gwarancji
  23. Dzięki za informację - myślałem, że płyty typu SILCO montuje się na stelaż. Czyli jak rozumię można budować z tych płyt konstrukcję klejąc je np. klejem Silkadur - tak jak cegły.... No ale jeśli można miałbym jeszcze kilka pytań - czy mam ścianę za kominkiem również oklejać SILCO - jaką odległość pozostawić od ściany - czy całą obudowę od dołu zrobić płytami czy najpierw bloczki a później płyty - czy jeśli będzie DGP konieczna jest komora dekompresyjna
  24. Obudowa będzie zimna w stylu nowoczesnym ale dość minimalistycznym (trudno to nazwać) Konstrukcja wykonana będzie stelażem który ma zastosowanie w KG Obudowa płyta termoizolacyjna krzemianowo-wapniowa Super Isol - lub coś w tym stylu + odpowiedni klej + kratki Ozdobne wykończenie jeszcze dokładnie nie ustalone jest DGP - przewody izolowane SONOFLEX, wentylator TK 150, regulator obrotów UNI-1, skrzynka rozdzielcza 150/4x125mm, filtr okrągły, anemostaty i drobne rzeczy konstrukcyjne
  25. chciałbym się podpytać - czy pod panele pod korek należy dawać folię (podłoga z podłogówką). Czy nie będzie to blokowało emiscji jakiejś tam wilgotności ?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...