Witam grupę,
Moje rolety są sterowane radiowo. Z minusów - to (prawdopodobnie) wyższy koszt instalacji. Poza tym same plusy:
- łatwiejsza instalacja w gotowym budynku (tak było w moim przypadku)
- "ruchome" piloty - zarówno pod względem możliwości instalacji (w łazience wygodniej umiejścowić pilota bliżej drzwi, w sypialni bliżej łóżka, itp.), jak i przenoszenia z miejsca na miejsce.
- łatwe dodawanie dodatkowych pilotów
- łatwe programowanie sterowania zegarowego (chociaż to akurat moim zdaniem słabo się sprawdza) i pilotów sterujących grupami rolet - jednym pilotem można podnieść/opuścić wszystkie rolety, albo podnieść tylko rolety na parterze (a piętro chronimy przed słońcem).
- jeżeli napęd do bramy garażowej jest tej samej firmy, co silniki rolet, to można bramę "wpiąć" w system rolet. Działa to w dwie strony - mam dodatkowy przycisk do otwierania bramy garażowej w wiatrołapie, dzięki czemu nie szukam kluczyków do samochodu gdy muszę*coś wyciągnąć z garażu (do garażu nie ma przejścia z domu). Z drugiej strony, pilot "samochodowy" do bramy garażowej ma dodatkowe przyciski, pod które zaprogramowałem sobie rolety na parterze.
- opcje: sterowanie dowolnym urządzeniem (przekaźnik uruchamiany radiowo), włączanie oświetlenia w ogrodzie przy pomocy pilota od rolet, podłączenie do alarmu, sterowanie markizą, czujniki światła, itp.
- niektóre systemy mają też opcje kontrolera podłączonego przez RS-232C do komputera - wtedy można sobie to nawet oprogramować.
Oczywiście większość z powyższych funkcji można też zaimplementować w systemie przewodowym. Plusem systemu bezprzewodowego jest łatwe naprawienie błędów popełnionych przy projektowaniu instalacji, a także łatwy montaż w budynku który nie posiadał instalacji przygotowanej pod rolety. Aha - i jeżeli korzystamy z automatycznego opuszczania rolet wieczorem, a zasiedzimy się w ogrodzie, to pilot bezprzewodowy pozwoli uniknąć nocowania na trawniku
Pozdrawiam,
Marcin