Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

snajper555

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    32
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

snajper555's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Witam. Planuję przykleić płytkę z gresu tak jak na rysunku przedstawiający przekrój. Moja wątpliwość dotyczy tego, że 20cm płytki gresowej miałoby być przyklejonej do miękkiego styropianu (ocieplenie ściany fundamentowej). Czy takie rozwiązanie wchodzi w grę? Aktualnie styropian jest pokryty papa; rozumiem, że należy ją usunąć przed położeniem kleju? Będę wdzięczny za sugestie jak to zrobić fachowo, bo fachowcy mają pomysły wzajemnie wykluczające się
  2. w jakich przypadkach mogę w takim razie uniknąć kosztów eksploatacji (pobieranie próbek, ew. uniknąć kosztu operatu - w jakim przypadku nie trzeba pobierać próbek ścieków?
  3. Witam. Mam dużą działkę z niewielkim spadem, na końcu jest rów, który leży na mojej działce. Działka jest dość mokra. Chcę zamontować oczyszczalnię (nie ma kanalizy, nie chcę szamba) Mam szereg pytań, proszę o poradę i opinię. - Jaką oczyszczalnię powinienem wybrać? - Czy moge odprowadzać wodę z oczyszczalni do rowu? Czy potrzebuję do tego celu operatu wodno-prawnego? - w jakich przypadkach będę musiał oddawać próbki do badań, a w jakiej sytuacji mogę uniknąć tych badań? - jakie polecacie rozwiązanie, aby w eksploatacji było najtańsze i nie zajmowało czasu? Zapraszam do dyskusji!
  4. w takim razie jak osuzzyc dzialke,na ktorej nic nie jest jeszcze zbudowane a ma tam stanac budynek? prosze,tylko nie odpowiadajcie ,,znalezc sucha dzialke''
  5. W tym ciekawym artykule nie doczytałem się wymaganego odstępu między drenami. Załózmy że mamy działkę o szerokości 30 metrów z delikatnym spadem. Czy wystarczy odrenować ją "na około" tzn. na początku, z lewej i prawej strony? Wydaje się, że dreny w granicach działki byłyby takimi strażnikami, uniemożliwiającymi wtargnięcie na działkę wody spoza granic. Jeęli chcę osuszyć całe pole to wystarczy ta rozpiętość 30 metrów?
  6. Witam. W projekcie domu mam kominek w salonie. Projekt przewiduje rurę napowietrzającą wyprowadzoną na zewnątrz. Mamy pewne obawy i pytania z tym związane: - w jaki sposób taka rura jest wyprowadzana na zewnątrz? Dziura w elewacji? Czy ona jest prowadzona w wulewce czy też w fundamencie? - czy nie jest to skupisko bakterii / owadów / gryzoni, które mogą się dość swobodnie dostawać z zewnątrz do budynku przez tą rurę? - czy są jakieś inne alternatywy, np. napowietrzanie kominka bezpośrednio z salonu, bez tej rury wyprowadzanej na zewnątrz? Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?
  7. z jakimi kosztami należy się liczyć? Czy to jest opłata jednorazowa czy też "comiesięczny abonament"? ile trwa procedura załatwiania? czy zarządcą rowu jest firma / instrytucja / osoba prywatna / ktoś_tam_inny ?
  8. Udało sie w końcu załatwić? Jakiego typu zgody były dodatkowo potrzebne? Jestem w podobnej sytuacji (rów graniczy z moją działką), zastanawia się co jeszcze może mnie spotkać
  9. Powiedzcie proszę jaka jest kolejność postępowania jeżeli chciałbym podłączyć wodę z drenu lub wodę opadową do rowu, który przylega do działki? Zgody? Oeraty prawne? Badania gruntu? Inne?
  10. Witajcie. Często spotykam się z opinią, że drenaż nie jest korzystny, mało tego może zaszkodzić. Argumentacja jest następująca. Niech będzie dany pewien poziom wód gruntowych i pewna ilość opadów deszczu, które wsiąkają w glebę. To daje w miarę równomierne rozłożenie wód w okolicach fundamentu. Jeżeli zaś zastosujemy drenaż, to co prawda odprowadzamy wodę która jest zgromadzona w peszlach, aczkolwiek sam drenaż „ściąga”wodę - dotychczas rozłożonej w miarę równomiernie – z gleby i skupia ją w okolicach fundamentu. Oznacza to, że fundament w okolicach drenażu jest bardziej nasiąknięty i dłużej mokry niż w porównaniu z opcją bez drenażu. Mówiąc językiem matematycznym, gradient wody jest wyższy przy fundamencie. Temat poddaję pod dyskusję
  11. Witam. Mam indywidualny projekt domu, otrzymałem wycenę od potencjalnego wykonawcy. Mam 3 zasadnicze pytania: 1. nie potrafie oszacować, czy zaoferowane materiały są niedoszacowane / przeszacowane w stosunku do rzeczywistej liczby potrzebnej do budowy. Przykładowo porothermy czy dachówki są zaokrąglane do tysiąców. Jak moge samodzielnie oszacować materiał potrzebny do budowy domu, głównie chodzi mi o porotherm, bloczki fundamentowe, dachówka, beton.stal. Ie materiału powinienem przewidzieć na straty (docięcie itd)? 2. Wykonawca oferuje pewne materiały (np. konkretna dachówka), której jakości nie potrafię na chwilę obecną ocenić. Proszę polećcie mi jakiś praktyczny przewodnik po rynku jakościowym i cenowym materiałów budowlanych. Nie chcę zaliczkować w ciemno materiałów, których nie jestem pewny. 3. Interesuje mnie stan surowy otwarty budynku bez piwnic, z poddaszem użytkowym. z dachówką; powierzchnia zabudowy parteru to ok. 170m2. Jakiego kosztu robocizny a jakiego materiałów mam się spodziewać od wykonawcy?
  12. Co konkretnie powinien zawierać projekt budowlany domu jednorodzinnego? Oczywiście rzuty, elewacje, ale szczegółowo: jakie obliczenia, jaki stopień uszczegółowienia danych? Czy ktoś może udostępnić przykładowy kompletny projekt, który jest akceptowany przez wydział budownictwa? Jakie dane powinien zawierać projekt, żeby Wykonawca mógł złożyć rzetelną ofertę i wyegzekwować projekt bez niedomówień z klientem?
  13. Witam. Mam pytanie na jakie towary i usługi podczas budowy domu warto brać fakturę Vat. Mam na myśli możliwość odliczenia lub udokumentowania (np. przed US) że wydatek został poniesiony na konkretny cel budowlany. Czy jest jakaś graniczna kwota, poniżej której faktury się nie wystawia?
  14. No właśnie, jakiej dokładności pomiaru powinienem oczekiwać od geodety? Przy długich działkach (rzędu 100 - 200 metrów) 10cm tolerancji to już pokaźne m2. Czy jest formalna granica tolerancji takiego pomiaru?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...