Miesięcznik Murator ONLINE

Jump to content

boguslaw

Members
  • Posts

    5405
  • Joined

  • Days Won

    5

boguslaw last won the day on April 16

boguslaw had the most liked content!

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Zawód
    z wykształcenia lekarz medycyny
  • Mój klub zainteresowań
    Ogrzewanie
  • imię i nazwisko
    Bogusław

Personal information

  • City
    Bielsko- Biała
  • Kod pocztowy
    43-300
  • Dzielnica
    Mikuszowice
  • Województwo
    śląskie

Profil płatny

  • Tytuł
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE
  • URL Twojej strony
    www.regulus.com.pl
  • Rodzaj usługi
    PRODUCENT
    Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE.
    Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS;
    Dekoracyjne - DECOR PRO
    Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E
  • Lokalizacja - Płatny profil
    Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE
  • Kategoria
    produkty

Converted

  • Title
    premium users, forumowicz wielki sercem

boguslaw's Achievements

OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...

OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... (8/9)

  • Dedicated Rare
  • First Post Rare
  • Collaborator Rare
  • Posting Machine Rare
  • Week One Done Rare

Recent Badges

61

Reputation

  1. I dlatego korzystniej jest mieć jako pensjonat obiekt ciepły lecz o niskiej akumulacyjności... Pozdrawiam
  2. Kol @Marku. Pensjonat to średnio 7 pokoi, więcej niż 14 to już hotel. Mamy wielu odbiorców wśród właścicieli pensjonatów i wiemy jakim problemem jest dla nich ogrzewanie i chłodzenie przy nieprzewidywalnym obłożeniu nawet w rejonach turystycznych, gdzie o frekwencji decyduje pogoda a rezerwacje czynione są często w ostatniej chwili. Próbuję znaleźć złoty środek dla inwestorów z branży. Kiedyś rozważaliśmy temat stosowania buforów we współpracy z PC. Podobne podejście można zastosować wśród użytkowników korzystających z innych źródeł ciepła. Źródło ciepła i bufor ciepła to jeden obieg (buforowy zbiornik ciepła może obsługiwać wyłącznie pokoje), pompy cyrkulacyjne i grzejniki czyli dystrybutory ciepła to drugi, niezależnie pracujący obieg. Jeśli mamy obiekt ciepły o małej akumulacyjności to podgrzanie temperatury powietrza w pokoju z łazienką o powierzchni całkowitej kilkanaście metrów kwadratowych o 3-5 oC trwa stosunkowo krótko, "półgodzinki". By opóźnić maksymalnie rozpoczęcie grzania właściciel musi mieć natychmiastowy dostęp do odpowiednio (m. in. w zależności od pory roku) ciepłej wody w instalacji, szybko reagujące dystrybutory ciepła i sterowanie typu Homecontrol umożliwiające włączenie ogrzewania w konkretnym pokoju lub pokojach. Wówczas można włączyć grzanie niemalże dopiero gdy gość faktycznie podjedzie pod pensjonat. Gdy pokój opuszcza, grzanie jest natychmiast przerywane. Część wspólna ogrzewana jest przeważnie na stałym poziomie. Jaką moc grzewczą potrzeba do ogrzania tego jednego pokoju? A może trzech? a może pięciu? Jaka jest pojemność całego zładu w pensjonacie mającym 7 pokoi? Czy jest konieczne każdorazowo uruchamianie pracy mocnego kotła dla ogrzania tylko jednego lub dwóch lub trzech pokoi? Ideałem jest gdy posiadany system centralnego ogrzewania może pracować jako system centralnego chłodzenia ale to inny temat. Dlaczego zakładasz, że ściany wewnętrzne są cienkie i nieocieplone? W obecnie budowanych pensjonatach już tak nie jest. Rigips + warstwa wełny m. in. działają także antyakustycznie co jest bardzo ważne dla komfortu użytkownika...
  3. Oczywiście masz częściowo rację - nie wiadomo o jakim pensjonacie mowa... Patrzę na temat szerzej i ogólniej, gdyż inni także zerkają w ten wątek. Przed zdecydowaniem się nad rozbudowania automatyki sterującej warto się zastanowić czy w konfiguracji całego systemu grzewczego jest wszystko ok. 8 kW to w okresach przejściowych dość dużo i kocioł może taktować. Większe straty spowoduje bufor bezpieczeństwa pracy kotła czy taktowanie?
  4. Optymalnie pracujące źródło ciepła, które następnie jest magazynowane w buforowych zbiornikach ciepła, następnie jest wykorzystywane w optymalnej ilości (co jest istotne dla właściciela pensjonatu) i w optymalnym czasie, (co jest istotne dla korzystającego z pensjonatu a w efekcie dla renomy obiektu). Różnice w środkach wydatkowanych na grzanie i chłodzenie rzędu 5, 10, 15 i więcej % to dla właściciela obiektu użytkowanego w sposób trudny do zaprogramowania to gra warta świeczki. W domku te 5% w skali roku nie robi tak powalającej różnicy, tym bardziej, że domek ogrzewa się mniej więcej równo przez cały sezon grzewczy a także poza nim.
  5. Ściany, przegrody w pensjonacie czy też hotelu powinny cechować się małą akumulacyjnością (pomieszczenia użytkowane okresowo i w trudnym do przewidzenia czasie)- wykładzina na posadzkach, sufit podwieszany, ściany rigips. Chodzi o to by było łatwo i tanio manewrować temperaturą samego powietrza - podgrzewać je lub schładzać. Pomieszczenia ciepłe lecz o niskiej akumulacyjności ciepła. Dla uzyskania szybszego, lepiej zsynchronizowanego w czasie efektu grzewczego bardzo przydatne są grzejniki o małej bezwładności cieplnej, wymagające małej ilości energii startowej dla uzyskania efektu skutecznego grzania, a także "z drugiego końca", szybko kończące grzanie, gdy ustaje potrzeba grzania (np. klient opuszcza pomieszczenie) lub gdy zadana temperatura pomieszczenia zostaje osiągnięta (brak nieekonomicznego i niekomfortowego przegrzewania pomieszczeń). Posiadanie szybko reagujących grzejników sprawia, że "temperatura dyżurna" pomieszczeń może zostać nieco obniżona.
  6. Źródło ciepła + kaskada buforowych zbiorników ciepła + szybko reagujące grzejniki (szybsze rozpoczęcie efektywnego grzania przy małym nakładzie energii startowej).
  7. Grzejniki WĄSKIE,PIONOWE, bez wspomagające ich pracę wentylatora - (KOLOR? dowolny dostępny wg wzornika RAL K7 lub TIGER) - typoszereg DECOR PRO - standard zasilania - dolne centralne. Grzejniki DECOR PRO są odwracalne, nie ma lewego i prawego, tzn. przód i tył wygląda tak samo. Dwustronność to także możliwość odwrócenia grzejnika "przodem do tyłu" w razie (odpukać) jakiegokolwiek uszkodzenia mechanicznego. Grzejniki wąskie, pionowe, z wentylatorem poprzecznym usytuowanym w dolnej części grzejnika- typoszereg DECOR VENT - zasilanie wyłącznie od dołu, z lewej lub prawej - wg znanych standardów. Wentylator może być wpięty lub wypięty. Wentylator w grzejniku powoduje przyspieszenie grzania pomieszczenia, zwiększa wydatnie moc grzewczą grzejnika. We współpracy z PC lub w sytuacji innego stałego dostępu do chłodnej wody o temp. w zakresie +9-18 oC, grzejniki z wentylatorem mogą być latem używane w funkcji suchego, umiarkowanego chłodzenia pomieszczeń, pracując od godzin porannych, ewidentnie powstrzymają wzrost temperatury wnętrz.
  8. Grzejniki Sollarius DUBEL, grzejniki nie szersze, nie wyższe lecz grubsze mogą zapewnić odpowiednią moc grzewczą w instalacjach o obniżonych parametrach temperatury zasilania. Powtórzę: przy dokonywanej modernizacji posiadanej instalacji centralnego ogrzewania w kierunku ogrzewania niskotemperaturowego, wymiana grzejnika cieńszego na grubszy jest możliwa BEZ ŻADNEJ INGERENCJI w istniejące przyłącza. Wymieniamy grzejnik cieńszy na grubszy i po temacie. Tym samym wielkość miejsca dedykowanego na grzejnik nie ulega zmianie. Przy grzejnikach usytuowanych we wnękach nie ma innej opcji jak założenie grzejnika grubszego. Fakt, że grzejnik jest grubszy, nie zmienia estetyki pomieszczenia tym bardziej, że ten nowy, grubszy grzejnik może być pomalowany na kolor inny niż dotychczasowy biały, w większości przypadków bez dopłaty i wydłużenia czasu realizacji zamówienia. Aby jeszcze bardziej zwiększyć moc grzejnika a także by uzyskać zmienną dynamikę efektu grzewczego (grzanie szybsze - ważne przy ogrzewaniu pomieszczeń użytkowanych okresowo) do dyspozycji mamy grzejnik grubszy zaopatrzony w cicho pracujący wentylator poprzeczny. Praca wentylatora przyspiesza mieszanie powietrza chłodniejszego z ciepłym powstającym w grzejniku i w jego bezpośrednim otoczeniu. Szczególnie w większych pomieszczeniach aktywne mieszanie powietrza chłodniejszego z ciepłym ma znaczenie dla wyrównywania temperatury w obrębie ich całej kubatury.
  9. Nie trzeba mieć urządzeń, które dmuchają chłodem, takich jak klimatyzatory. Wystarczy mieć instalację c.o., do której wprowadzimy chłodną wodę o temperaturze 9-18 oC, stały dostęp do chłodnej wody o takiej temperaturze oraz grzejniki - wymienniki ciepła zaopatrzone w wentylator (24 lub 230V, cichy, poprzeczny). Wystarczy by taka instalacja, pracując w niskiej temperaturze czynnika "pilnowała", by temperatura wnętrza oscylowała wokół komfortowej tj. w okolicach 22 oC. Mamy system centralnego chłodzenia pomieszczeń wszystkich lub wybranych. Do celów chłodzenia nadają się wszystkie wentylatorowe systemy wspomagania cyrkulacji powietrza ( czyli aktywnego mieszania powietrza chłodnego z ciepłym lub powietrza ciepłego z chłodnym) znajdujące się w ofercie REGULUS-system.
  10. Chłodzenie suche wyłącznie poprzez wymuszoną cyrkulację powietrza poprzez wymiennik. Kontrola zasilania rur i wymienników chłodem? Np. czujnik punktu rosy CF-DS. Dogrzewanie latem? Posiadacze kotła gazowego czy PC, którzy posiadają szybko reagujące grzejniki, nie mają żadnego problemu z całoroczną komfortową temperaturą wnętrz. Wystarczy ustawić na sterowniku kontrolującym temperaturę referencyjnego pomieszczenia na poziomie np. 22 oC i nie zmieniać tego ustawienia przez okrągły rok lub np. w razie przechłodzenia się, podwyższać krótkoczasowo temperaturę powietrza o kilka dziesiątych oC. Po zatrzymaniu krótkoczasowego grzania temperatura wnętrz z reguły powraca do parametrów zbliżonych do wyjściowych.
  11. GRZEJNIKI SZYBKO REAGUJĄCE. Mała bezwładność cieplna grzejników – dystrybutorów ciepła, to nie tylko tanie i szybkie uruchomienie pracy instalacji c.o. (mała ilość energii niezbędna do startu efektywnego grzania) to otwarcie przed użytkownikiem możliwości całorocznego wykorzystania instalacji c.o. dla sterowalnego, taniego grzania w każdym chłodniejszym okresie w trakcie całego roku. To także łatwość zastopowania grzania do zera – np. podczas okresów krótszej bądź dłuższej nieobecności, ustawiona temperatura wnętrz będzie podlegać nieodczuwalnym dla użytkownika wahaniom , cecha ta pozwala także na łatwe zatrzymanie grzania przy pojawieniu się wszelkich istotnych uzysków ciepła.
  12. Andrzeju miły. Szanuję forumowiczów i uważam, że nie muszę pisać oczywistych oczywistości. Chociaż w ostatnim zdaniu piszesz o grzaniu "na magazyn" korzystając z tańszej taryfy. W tym wypadku chodzi o optymalne magazynowania taniej wyprodukowanego ciepła a nie ochronę przed taktowaniem. Tak czy inaczej na końcu takiej instalacji znowu najkorzystniej jest dołożyć grzejniki szybko reagujące, o znikomej energii startowej. Na marginesie, kocioł elektryczny ma, według mnie, inne znakomite zastosowania, vide wątek na FM w rozdziale "Domy drewniane" - Jak najlepiej ogrzewać...
  13. Niezależnie od wyboru źródła ciepła, czy będzie to ogrzewanie nisko- średnio- czy wysokotemperaturowe, jego połączenie z odpowiedniej wielkości buforowym zbiornikiem ciepła, zabezpieczającym KAŻDE źródło ciepła przed taktowaniem, szkodliwym dla jego żywotności i optymalnej pracy, oraz z grzejnikami miedziano-aluminiowymi REGULUS-system będzie doskonałym wyborem, gdyż grzejniki te cechuje: 1. Unikalnie niska ilość energii niezbędna do startu efektywnego grzania, 2. Łatwość zastopowania grzania do zera – okresy nieobecności, ustawiona temperatura pomieszczeń trzymana jest w ryzach, łatwe wykorzystanie wszelkich uzysków ciepła, 3. W konfiguracji m.in. z pompą ciepła, wentylatorowe systemy wspomagania cyrkulacji powietrza (należą do nich wszystkie rodziny grzejników typu VENT oraz uniwersalne wentylatory podgrzejnikowe typu ZEPHYR) umożliwiają łatwe wykorzystanie miedziano-aluminiowych grzejników w opcji chłodzenia pasywnego (suchego) pomieszczeń, a najkorzystniej dla utrzymywania komfortowej temperatury, najczęściej w przedziale 20-23 oC. Wystarczy mieć stały dostęp do wody o temperaturze wahającej się w przedziale 10-18 oC, co dla posiadaczy m.in. PC jest łatwo wykonalne.
  14. Zdania uczonych co do ceny są podzielone... Cena katalogowa to jedno, realna cena nabycia to drugie. Przy koszcie w/w urządzeń koszt wymienników grzejąco- chłodzących to jedynie fragment ceny. Powiadasz włoskie klimakonwektory tańsze i praktyczniejsze? Czemu akurat włoskie? Spytam. To dlaczego regulusy chętnie montują np. Hiszpanie? M.in. dlatego, że podczas grzania można nie używać wentylatora (w nocy, niesłyszalny w dzień, cichy poszum wentylatorów pracujących na trzecim biegu niektórym przeszkadza), bez wentylatora grzeją poprzez konwekcję i promieniowanie z powierzchni jak inne grzejniki (klimakonwektory tego nie potrafią) a do chłodzenia pasywnego, suchego, nie potrzebują instalacji odprowadzania skroplin. Na południu Europy wilgotność powietrza jest niska. 30-35 % to niemal norma, zatem przy chłodzeniu regulusami można zejść z temperaturą czynnika (wody instalacyjnej), nawet o 17-18 oC poniżej temperatury powietrza... Najkorzystniej jest nie chłodzić lecz podtrzymywać relatywnie niską, komfortową temp. powietrza np. 22 oC. Jeżeli masz nową instalację a chcesz jednak używać klimakonwektorów, dobrze ją zabezpiecz otulinami antydyfuzyjnymi... A jeżeli starą. No cóż... Pozdrawiam
  15. FAQ: Regulusy wentylatorowe czy klimakonwektory? Chłodzenie suche, pasywne czy intensywne połączone z powstawaniem skroplin? 1. Klimakonwektory wymagają instalacji specjalnie dla nich przygotowanej, zabezpieczonej przed skraplaniem się wody otuliną antydyfuzyjną, 2. Klimakonwektory wymagają instalacji odprowadzania skroplin, 3. Klimakonwektory wymagają zawsze pracy wentylatora - zarówno do grzania jak i do chłodzenia. Wentylatorowe grzejniki Regulus z wyłączonym lub wypiętym wentylatorem grzeją jak „zwykłe grzejniki”, poprzez naturalną konwekcję i promieniowanie cieplne z ich powierzchni, górując z kolei nad pozostałymi typami grzejników przede wszystkim unikalnie małą energią startową, łatwością manewrowania pracą instalacji, łatwością zatrzymania grzania - zalety wynikające z ich małej bezwładności cieplnej..
×
×
  • Create New...