Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

romarm

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    8
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez romarm

  1. Żeby być precyzyjnym - w okolicach Wrocławia (na południe) występują tzw. ziemie czarne. To nie to samo co czarnoziem, ale żyznością mu nie ustępują. Dla Równiny Wrocławskiej bardzo charakterystyczne są czarne ziemie, żyzne, o głębokim poziomie próchnicznym. Rozciągają się one szerokim płatem na południe od Wrocławia, sięgając aż po Strzelin. Czarne ziemie są dużo bardziej wilgotne niż czarnoziem. Zbyt wilgotne. Woda gruntowa wysoko zalega i tereny czarnych ziem wymagają melioracji - opowiada gleboznawca. - Ale taka ziemia to marzenie każdego rolnika. Starsi profesorowie mówia, że jest "tłusta". Zawiera dużo iłu, który wygładza powierzchnię i sprawia, że się świeci. Znakomita pod pszenicę i buraki. I tu chciałbym uciąć dyskusję na temat tej ""gliny" której nawiozłem. Humus który mam pod spodem to ziemia tej samej klasy. Dlaczego nawiozłem - w sumie z tą co miałem, kilkaset ton - chyba można się domyslić- podnisienie terenu. Brakuje mi jeszcze trochę ziemi (powiedzmy, że 10 cm). Chciałbym już na tym tapie "robić" ziemię pod trawnik. Zapytałem więc o radę jak to teraz zrobić. Jak i z czym mieszać to co mam. Niestety zabrakło konkretnych, rzeczowych podpowiedzi. Pojawiły się w zasadzie niepotrzebne uwagi czego to ja sobie nawiozłem i że nic z tym raczej nie da się zrobić. Z wszystkim się da ! Nie na wszystkim niestety da się znać dlatego postanowiłem zapytać mądrzejszych w tej kwestii. Nie znajdując pomocy zdam się raczej na swoją intuicję i przywiozę 8-10cm warstwę piasku podsypkowego (chociaż lepszy byłby pewnie żwir o ziarnistości 2-8, ale to już niestety drogo) i przemieszam glebę na głębokość 20cm. Oczywiście jeżeli ktoś może doradzić coś w tej kwestii chętnie przeczytam, rozważe te sugestie.
  2. Efir - bez obrazy ale wydaje mi się że nie znasz warunków glebowych w okolicach Wrocławia. Nie jestem rolnikiem czy ogrodnikiem ale wiem, że nie kupiłem gliny. To gleba 1 i 2 klasy zbierana z tutejszych pól uprawnych. To jak pisał wcześniej Tadziop - żyzna, tłusta ziemia. Coś na pewno da się zrobić ale chciałbym to zrobić jak najbardziej optymalnie. Główne pytanie to z jakim piaskiem to mieszać i w jakich proporcjach.
  3. Elfir - nie wymieszałem z istnijącą ponieważ tam jest jakieś 30cm humusu a dopiero niżej glina. Nasypałem czarnoziemi na to. Gdybym miał to wczesniej mieszać, ściągać byłyby to ogromne koszty. A już są spore (15 wyrotek po 22 tony to koszt prawie 7k zł, do tego koparka na cąły dzień 1000 - działka 1700 metrów). Nie jest też jak piszesz że czarnoziem który tutaj występuje jest przesiąkliwy jak gąbka. Jest odwrotnie. Stoi na niej woda. Teraz jak jest such - jest twarda jak skorupa. Pomyślałem że jak to zmiszam z piaskiem (a myśłałem o to stanie się bardziej przepuszczalna i przy przecietnych opadach ziemia przyjmie tę wodę. Nie wiem natomast jaki piasek zamówić. Żwir 0,2-0,8 to koszt 650-750zł za wywrotkę więc przy 150 tonach robi się kosztownie. Jak kupię piasek rzeczny nie wiem czy będzie dobry i rozluźni tę ziemię. Pospólka - też nie mam pojęcia. Jak mam już wydać te kilka tysięcy to chciałbym jednak żeby efekt był taki jaki oczekuję (dobre podłoże pod trwanik + przyjecie przeciętnych opadów do gruntu).
  4. Mam pytanie do osób które mogą coś doradzić lub zmagały się z podobnym problemem. Moja działka leży na południowych obrzerzach Wrocławia, grunt tutaj głównie gliniasty, jak popada to lepiej nie chodź po działce a jak słucho to skorupa twarda jak kamień. Nawiozłem dodatkowo na działkę dodatkowo 300 ton czarnoziemi, ziemia 1/2 klasy. Okazuje się że i ona specjalnie dobra nie jest na ziemię wokół domu. Jak popada - stoi woda, ziemia klei się do butów. Chciałbym na tym założyć trawnik, posadzić tujki wokół płotu. Wiem, że trzeba by było zmieszać to z piaskiem a potem zwerykulować. Wszystko fajnie - tylko z jakim dokładnie piaskiem ? O jakiej ziernistości ? Ile tego piasku żeby ziemia miała jaką taką przepuszczalność ? Czy 5-8 cm warstwa wystarczy czy może konieczne byłoby wiecej ? Jeżeli więcej to jak to zwerykulować jak zazwyczaj wrtykulacja odbywa sie do głębokości ~15cm ?
  5. romarm

    Grupa Wrocławska

    Witam, Czy ktos może polecić jakiegoś rozsądnego elektyrka ? Niewielka i chyba mało skomplikowana robota w południowym sąsiedztwie Wrocławia (Biestrzyków). Podłączenie prądu na budowie. W granicy działki jest już skrzynka energetyki. W skrócie: potrzeba w tej szafce, lub przy niej zainstalować przyłacze na budowę (TN-S, 3 i 5 przewodowa, miejsce na licznik, zabezpieczenie 16A, wykonać pomiary, wypełnić wniosek ze schematem jednokreskowym.Do docelowego miejsca na budowie to już się przedłużaczem podciągnę. Oczywiście mam na to warunki przyłaczenia. Jedna z ekip przyknęła mi za to 1500zł co wydaje mi się bardzo dużą przesadą jak za zakres prac jakie trzeba wykoanć.
  6. Witam, Czy ktos może polecić jakiegoś rozsądnego elektyrka ? Niewielka i chyba mało skomplikowana robota w południowym sąsiedztwie Wrocławia (Biestrzyków). Podłączenie prądu na budowie. W granicy działki jest już skrzynka energetyki. W skrócie: potrzeba w tej szafce, lub przy niej zainstalować przyłacze na budowę (TN-S, 3 i 5 przewodowa, miejsce na licznik, zabezpieczenie 16A, wykonać pomiary, wypełnić wniosek ze schematem jednokreskowym.Do docelowego miejsca na budowie to już się przedłużaczem podciągnę. Oczywiście mam na to warunki przyłaczenia. Jedna z ekip przyknęła mi za to 1500zł co wydaje mi się bardzo dużą przesadą jak za zakres prac jakie trzeba wykoanć.
  7. romarm

    Grupa Wrocławska

    Czy ktoś może polecić jakiegoś rozsądnego kierownika budowy - pod budowa domu jednorodzinnego, południe Wrocławia (bezpośrednie sąsiedztwo miasta, 1,5 km) ? Nie jestem zainteresowany jedynie pieczątkami ale kimś kto zna się dobrze na sztuce, dogląda systematycznie budowę, potrafi doradzić i wyłapać nieprawidłowości. Wkrótce zaczynam budowę domku jednorodzinnego a że nie jestem budowlańcem to średnio znam się na tej sztucę i chciałbym żeby ktoś dopilnował żeby wszystko było zrobione jak należy. Przeglądając fora czyta się o różnych kierownikach takich co to 2 razy pojawili się na budowie i wzięli 800zł i inwestor by l zadowolony jak i o takich którzy byli 4 razy za 4500zł, zrobili wpisy i po robocie. Niestety nigdzie nie znalazłem żadnych namiarów z polecenia a jedynie reklamujące się osoby. Przepraszam jednocześnie tych którzy mogli poczuć się urażeni ale sami pewnie dobrze wiecie że różnice między kierownikami są bardzo duże. Informacyjnie - dom jednorodzinny, 220m2, gazobeton 24 cm + docieplenie, strop teriva, konstrukcja dachowa z ramą metalową, dachówka betonowa.
  8. Czy ktoś może polecić jakiegoś rozsądnego kierownika budowy - pod budowa domu jednorodzinnego, południe Wrocławia (bezpośrednie sąsiedztwo miasta, 1,5 km) ? Nie jestem zainteresowany jedynie pieczątkami ale kimś kto zna się dobrze na sztuce, dogląda systematycznie budowę, potrafi doradzić i wyłapać nieprawidłowości. Wkrótce zaczynam budowę domku jednorodzinnego a że nie jestem budowlańcem to średnio znam się na tej sztucę i chciałbym żeby ktoś dopilnował żeby wszystko było zrobione jak należy. Przeglądając fora czyta się o różnych kierownikach takich co to 2 razy pojawili się na budowie i wzięli 800zł i inwestor by l zadowolony jak i o takich którzy byli 4 razy za 4500zł, zrobili wpisy i po robocie. Niestety nigdzie nie znalazłem żadnych namiarów z polecenia a jedynie reklamujące się osoby. Przepraszam jednocześnie tych którzy mogli poczuć się urażeni ale sami pewnie dobrze wiecie że różnice między kierownikami są bardzo duże. Informacyjnie - dom jednorodzinny, 220m2, gazobeton 24 cm + docieplenie, strop teriva, konstrukcja dachowa z ramą metalową, dachówka betonowa.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...