Darek...
Użytkownicy-
Liczba zawartości
41 -
Rejestracja
Informacje osobiste
-
Mój klub zainteresowań
Budowa - wymiana doświadczeń
Profil płatny
-
Kategoria
usługi
Darek...'s Achievements
SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)
10
Reputacja
-
Cześć, Podbijam temat. Projekt domidea 3w3, ze zmianami tj. parterowy, bez poddasza użytkowego. https://www.extradom.pl/projekt-domu-domidea-3-w3-WAC1106?utm_source=google&utm_medium=cpc&device=c&matchtype=b&adposition=&campaignid=1409221180&gclid=EAIaIQobChMI1tPXh6my8QIVD9myCh1S4ALXEAAYASAAEgLuQ_D_BwE Przy obecnych cenach stali mocno się zastanawiam nad wymianą monolitu na wiązary (dach kopertowy, pow. dachu 300m2, pow. stropu 190m2). Cena wiązarów ok 55k zł, do tego dochodzi gk i kilka płyt OSB na graciarnię. Strop monolit + tynk + więżba tradycyjna + ściany nośne (w połowie budynku) + fundament pod ściany. Rozbieżność w cenie jednego rozwiązania i drugiego może być bardzo wysoka. Przy wiązarach boję się o ryzyko popękania gk i sztywność całego budynku. Prosze o info od osób, które mają wiązary - czy ponownie wykonali by dach w tej technologii, czy lepiej iść w kierunku monolitu?
-
Elfir, dopiero przy Twoim projekcie dach był by bardzo "skomplikowany, ogromny, kosztowny" Nigdzie nie znalazłem pow. dachu, ale wg mnie dramat... Mój finalny wybór: domidea 3w4 https://www.extradom.pl/projekt-domu-domidea-3-w4-WAC1108 Pow. użytkowa 150, pow. dachu 300 m2, zabudowy 230m2 (zmiana będzie dotyczyć układu pomieszczeń tj. wym. sypialni trzy po 15-16m2, jedna gościnna/gabinet do 10m2, brak schodów itd). Kaizen, w którymś z kilku swoich postów mówił o stropie drewnianym - w tym projekcie właśnie zastosuję ten pomysł tj. wiązary drewniane, ocieplenie stropu 2x15 wełną, gips karton zamontowany do wiązarów. Cena wiązarów jest wysoka (wstępnie 45k), ale oszczędzam na koszmarnie drogim stropie betonowym (stal 5,6 zł/kg!!!), ścianach nośnych i ociepleniu. Sumarycznie lepiej wychodzi (dodatkowo na plus drewno z certyfikatem). Jedyna wątpliwość - czy kryć blachą, czy dachówką. Na takiej konstrukcji dachu będzie bardzo dużo odpadów z blachy i być może różnica pomiędzy ww. materiałami wcale nie będzie taka wysoka. Nie wiem jak z rozbieżnością odnośnie robocizny... ???
-
Elfir, masz po części rację - jednym z ważniejszych kryteriów jest dach wielopołaciowy To, że jest on "skomplikowany, ogromny, kosztowny" trudno Moge zrezygnować z dodatkowych m2, ale tak jak każdy chce mieć gniazdko najbardziej zbliżone do swoich oczekiwań. Wiem, że budowa to wyzwanie i nieustające kompromisy, ale ten element pozostaje niezmienny Kaizen, co jakiś czas wracam do Arosa II. B. dobry układ funkcjonalny, finansowo rozsądny w realizacji, ale po prostu to nie to. Odnośnie Z-etek dzięki za zwrócenie uwagi na konieczność i koszt ogrzewania wysuniętego stropu/belek. Zakładałem, że strop będzie drewniany (cena), dach na wiązarach. Jeszcze nie zglębiłem tematu ocieplenia stropu poza obrysem ścian nosnych - kolejny punkt do weryfikacji.
-
Rezygnacja z poddasza - https://forum.muratordom.pl/showthread.php?370106-Pro%C5%9Bba-o-konstruktywn%C4%85-krytyczn%C4%85-ocen%C4%99-projektu-2-2/page2 Relatywnie - wyszło dużo powierzchni komunikacyjnej, skosy i problemy z ociepleniem, drogie schody, słupy na poddaszu, sporo ścian nośnych. Porozmawiałem też z firma zajmującą się sprzedażą okien - BARDZO mocno odradzają połaciowe. Są dużo droższe niż standardowe, mniej światła, problem z mostkami termicznymi, głośne, trzeba szczególnie zwrócić uwage na obróbkę zarówno dekarską jak i ocieplenie i wykończenie od środka. Na zmianę decyzji miało również porównanie powierzchni zabudowy oraz pow. mieszkalnej domu parterowego i poddasza (pow. zabudowy parterowego 233m2, z poddaszem 217). tentypmich, rozumiem, że masz te same wątpliwości co ja przez ostatnie kilka miesięcy tj. parterowy czy z poddaszem. Na forum znajdziesz mnóstwo zwolenników i przeciwników obu rozwiązań. Mała rada - jeżeli z poddaszem to tylko dach dwuspadowy. Moja żona i ja jesteśmy zwolennikiem dachu wielospadowego i stąd decyzja na parterowy.
-
Tak jak przekazywałem na początku - w pierwszej kolejności patrzę na kierunki i dostęp światła. Przy Z378 właśnie tu mam wątpliwości. Salon wychodzi na wschód i południe. Od wschodu jest głębszy taras 3,4 wraz z okapem, od południa 3,1 wraz z okapem. W zimę nie powinno być problemu, słońce i tak pada pod nikim katem. Nie wiem jak sytuacja będzie się miała w pozostałych porach roku tj. czy w salonie nie będzie półmroku i braku światła. Odnośnie Z378 - fakt wc gościnne jest bardzo małe. W pokojach nie planuję łazienek. Generalnie będzie zmiana z 4 sypialni na 3 bez dodatkowych łazienek/wc. Łazienka jedna duża dla domowników. Przy kominku nie ma lodówki, to miejsce jest przeznaczone na piekarnik. Lodówka jest po drugiej stronie, w ciągu technologicznym.
-
Na rysunku faktycznie tarasy są dodatkowo usytuowane poza obrys budynku natomiast zamierzam pozostawić je tylko do poziomu okapu, większa przestrzeń nie będzie mi potrzebna. Od strony wschodniej/ogrodu do granicy działki od tarasu będzie ok 14m, od strony południa 7m. Łącznie ok 5ar wolnej przestrzeni na ogród. Obecnie mieszkam w szeregowcu, ww. metraż to dla mnie hektary Sąsiadów na razie nie mam z żadnej strony i przez najbliższych kilka lat nie będzie. Moja działka jest w 2-lini zabudowy, w trzeciej gmina bez zgody właścicieli usytuowała drogę (jest problem administracyjny), MPZP jest bardzo tolerancyjny, nie będzie tu żadnych problemów.
-
Cześć, Uwzględniając moje wątpliwości i Wasze krytyczne uwagi (podziękowania dla Elfir, Kaizen, Tolo74, pandzik, Łukasz ) fatalny projekt indywidualny wylądował w koszu. Stwierdziłem, że lepiej od nowa zacząć niż brnąć dalej i później żałować. Ponadto, po trzech miesiącach problemów, przeglądania projektów, różnych wariantów udało się przekonać moją kochaną połówkę do pierwszej propozycji tj. PARTERÓWKA do pow. 145m2. Rezygnacja z: poddasza, okien połaciowych, schodów i gabinetu/pokoju gościnnego. SUKCES Znalazłem dwa ideały: - Z378 pow. 143,5 m2 (zmiana z 4ech pokoi na 3). Dla orientacji w rysunkach garaż od strony południowo zachodniej. https://z500.pl/projekt/1183/Z378,parterowy-dom-z-garazem-dwustanowiskowym.html?mirror=1 - Z281 wersja lustrzana pow. 145,7m2 (zmniejszenie salonu i jadalni do 40m2). Garaż od strony północno zachodniej. https://z500.pl/projekt/678/Z281,parterowy-dom-z-dwustanowiskowym-garazem-oraz-duzym-pg-z-opcja-na-paliwo-stale.html?mirror=1 Ww. domy miałem okazje oglądać w realu z zewnątrz oraz wysłuchałem entuzjastycznych opinii właścicieli+opisy forum. Na razie nie dyskutuję nad usytuowaniem pomieszczeń. Obecnie dla mnie najważniejszym pytaniem jest wybór projektu ze względu na położenie działki względem stron świata i doświetleniem pomieszczeń. Z378 - ma zadaszone tarasy od strony wschodniej i południowej. Mam obawę, czy głębokość zadaszenia (taras+okap) 3,4m od wschodu i 3m od południa nie będzie miała negatywny wpływ na ilość światła w salonie i kuchnii. Elfir, zwróć uwagę, że w poście niżej jakiś czas temu zaproponowałaś podobne usytuowanie domu tj. garaż przy kuchnii zasłaniający widok z ulicy na taras https://forum.muratordom.pl/showthread.php?368923-Dzia%C5%82ka-kupiona-i-si%C4%99-zacze%C5%82o-Punkt-1-wyb%C3%B3r-projektu-!&p=8014587#post8014587 Dla dzieci: - pokój 14,8m2 dostanie dodatkowe oszklenie od strony południowej - pokój 10,2m2 (zostanie zwiększony do poziomu 16m2) zostanie powiększone okno od strony drogi/zachodniej Z281 - pokój narożny dzieciaka od strony wschodniej nie wiem, czy nie będzie za ciemny. Kuchnia od strony południowo zachodniej w lato będzie bardzo gorąco. Garaż dosunięty do granicy +3m od strony północnej. Działka wym. 27 x 37, łącznie ponad 10ar. Krótszy bok od strony ulicy (jak by nie było widać na zdjęciach). Wg projektów pierwszy jest Z378 (garaż w dolnej częsci), Z281 garaż w górnej części. Proszę o opinię
-
Bogatszy o nową wiedzę (min. z forum muratora) i po długich naradach z projektantem otrzymałem IV koncepcję projektu. Zmianie uległo: PARTER 1 Schody zostały zmienione tj. jeden bieg znacznie wydłużony - spocznik będzie na wysokości 2 m, kolejny bieg to 5 stopni. Poprzednia "dziwna" pustka za schodami zostanie zamieniona na schowek przy gabinecie (miejsce na archiwum, papiery itp) 2 W kuchni zaprojektowana spiżarnia - po przerysowaniu na projekt mam ogromne wątpliwości, czy ją pozostawić. Wg mnie wyszła fatalnie, za mała, za płytka. Przy tej wielkości kuchni chyba lepszym rozwiązaniem będzie zamontować szafki na całą ścianę, niż taką dziwną spiżarkę. PODDASZE 1 Został zamienione pom. łazienki z sypialnią. Mniejsze odległości dla hydraulika oraz likwidacja niepotrzebnych m2 na komunikacje 2 W łazience już jest zlikwidowany słup na środku pomieszczenia, w sypialniach będzie identyczna sytuacja. 3 W sypialni rodziców kosztem likwidacji schowka prawdopodobnie będzie oddzielna garderoba 4 Dzięki zmianie komunikacji mocno zastanawiam się nad zlikwidowaniem małego korytarza przy pokoju dzieciaków (zaprojektowanie drzwi od strony ściany nośnej i zaoszczędzone 2,48m2 na rzecz pokoju). Wg Was jakie zmiany jeszcze można wprowadzić? Nie dyskutujmy proszę więcej nad przewagą parterowego nad poddaszem i smutną koniecznością okien dachowych Dziękuję za wszelkie sugestie i krytykę
-
Nie wiem dlaczego, ale jeden post nie zapisał się Na necie znalazłem ciekawy projekt E-209 https://www.e-domy.pl/e-209.html?dom-dla-duzej-rodziny&idk=3 . Nie wiem, czy to nie lepsza propozycja niż ten mój projekt indywidualny/propozycja architekta. Oczywiście zostaje dach wielospadowy i ulubione przez Elfir okna dachowe, ale jest kilka zalet: - mniej pow. na ciągi komunikacyjne - garaż przy budynku (wprowadziłbym modyfikacje tj. dach płaski oraz zmniejszył pow. do 1,5 stanowiska) - mniejszy ogólny metraż pow. mieszkalnej niż w proj. indywidualnym (docelowo 150m2), co powinno przełożyć się na mniejsze koszta budowy i funkcjonowania Dodatkowo mam jedno pytanie. Ww. projekt jest wyceniany na 320k stan surowy zamknięty, tj. praktycznie identycznie jak znacznie większy dom 167 m2 https://www.extradom.pl/projekt-domu-cabernet-BBA2123 (podaję, tą wersję, ponieważ jest bardzo zbliżony do mojego projektu indywidualnego). Na ile wiarygodne są te wyceny? 137m2 versus 167m2 w tej samej cenie? Jestem laikiem, ale przy podobnej konstrukcji budynku (poddaszu, dachu wielospadowym itd) nawet dla mnie wygląda to dziwnie...
-
Jeżeli możecie popatrzcie proszę na nw. projekt. Zarówno wielkość pomieszczeń jak ich usytuowanie odpowiada moim celom. Garaż jest z boku, zmienił bym konstrukcje dachu na płaski nad garażem, bez dodatkowego strychu. Może jest to lepsza propozycja niż projekt infdwidualny? https://www.e-domy.pl/e-209.html?dom-dla-duzej-rodziny&idk=3
-
Jakaś masakra, im więcej wyjaśnień tym więcej kolejnych problemów Cóż, człowiek musi się hartować. Koszt projektu indywidualnego jest liczony od zlecenia, a nie od metrów. Różnica w stosunku do gotowca + adaptacja naprawdę jest do przyjęcia (na priv) Odnośnie szczelnych drzwi - wprowadzam poprawkę, będa zamontowane pomiędzy garażem a kotłownią. Wiatrołap będzie ogrzewany z WM, drzwi do garażu zostaną zlikwidowane. Nie przewiduję lanych skosów, za duże koszty. Akustyką się nie martwię, działka poza miastem, na razie tylko jeden fundament w promieniu 300m. Podłączenie rurą turbo? Pierwszy raz spotykam się z takim określeniem. Rozumiem, że chodzi o wylot spalin poza kotłownie?