Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

jangony

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    48
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez jangony

  1. Dziekuje za odpowiedzi na moje pytanie. Stalo jak sie stalo, pozostaje mi miec nadzieje ze to wszystko sie nie rozsypie i w przyszlosci przeciekow nie bedzie. Narazie zabezpiecze jak pisalem wczesniej i tak zostanie. Nie bede rozbieral tego co zostalo niedawno zrobione. W sprawie dyskusji na temat przenikalnosci UV przez szklo, to pamietam z lekcji fizyki ze szkoly ze, UV nie przenika przez szklo a opalanie sie za szyba nie przynosi rezultatow. Jak zauwazyl Andrzej W. nie tylko UV ale rowniez swiatlo moze szkodzic. Dowody: Kolory wyblakna, papier gazetowy robi sie kuchy i zolty, jest jednak cos na rzeczy. MOze membrana to nie papier. A jak to bylo kiedys, kryli dachowka membran nie znali , a poddasza zamieszkiwali. Pozdrawiam wszystkich.
  2. Ocieplenia jeszcze nie ma, bedzie za dwa miesiace. A okna mam jakies normalne nic nadzwyczajnego. CZyli od zalozenia membrany do zakrycia bedzie jakies 2.5 roku . Swiatlo docieralo z calego poddasza cztery okna , w jetkach tez nic nie ma. Pare miesiecy temu jak sprawdzalem nic niepokojacego z ta folia sie nie dzialo, no chyba ze sie zacznie. tomek4 - nie ma co jeszcze remontowac to sie dopiero buduje ale podoba mi sie twoje podejscie Jak sie tu wstawia fotki ??? lub inne takie?
  3. Na zewnatrz sciany bedzie folia/membrana (Tyvek) i drewniany siding. Na 99% nie bedzie styropianu. W oddali widac dom tak wlasnie wykonczony. Izolacja- tyle tylko co sie zmiesci w scianie i plyta KG (sheetrock) aha nie bedzie folii pomiedzy bo paski welny juz ja maja. Szczelnosci to nie zapewni dobrej ale taka to juz technologia. No chyba ze ktos zaszaleje i pianka pojdzie w sciany. Nefer wczesniej wspomnial/a o 30 cm styro - sie nie zdarza.
  4. No to mnie Panowie pocieszyliscie Dacharz , nawet slowem nie wspomnial o zabezpieczeniu membrany. A gwarancja to tylko na rok jest ? U mnie chyba nie bylo zadnej od poczatku. Nie mam nic na pismie. Gdyby nie to FORUM nadal zylbym w niewiedzy, moze tak byloby lepiej? To jeszcze o jedno chcialbym zapytac zeby juz nie zaczynac nowego watku. Do jetek i troche ponad zakryje welna , powyzej czyms innym. CZy welna moze tak zostac nie przykryta folia na dluzszy czas? Jest moze welna odporna na uplyw czasu? Problem w tym ze nie wiem kiedy ten dom bedzie zamieszkaly. Dzieki za prawdziwe porady.
  5. To juz wiem ze trzeba te membrane zaslonic. Teraz tylko- jak by to rozsadnie zrobic i czym , jaka technologie zastosowac? Na stronie producenta takowej informacji nie znalazlem.
  6. Ten kamien to chyba nie do zasypania dziury w ziemi. Jak widzialem na fotach to garaz nie ma chyba jeszcze posadzki. Kamien wyglada jak podsypka pod betonowa posadzke lub do drenazu. Ciekawe kiedy elektrycy, hydraulicy, AC guys alarmowcy i inne nacje wchodza? Fajny reportarz robisz, tak trzymaj. Pozdrawiam
  7. To drewno to topola (poplar)na podstopniach i bokach -grzebieniach. Na trepach dab czerwony. Podstopnie i boki zostana zamalowane biala farba a tylko trepy beda wylakierowane jak znam zycie. Schody spoko ale juz ich zabezpieczenie na czas dalszych prac to porazka. Rozowy papier podparkietowy, raz ze zaraz sie porwie a dwa jak dostanie wody to farbe pusci i trepy pokoloruje. Tu sie chlopaki nie wysilili. Sciana im sie wygiela? Najpewniej murarze nie dali siatki zbrojeniowej miedzy warstwami pustakow, a moze zabraklo na te sciane . Ktos na tym nie zaoszczedzil, nastepnym razem zrobi jak ma byc. A moze po prostu przypadek/wypadek. Tez czekam z niecierpliwascia na dalsze fotki, jeszcze kilka miesiecy bedzie cos sie dzialo.
  8. Nie, nie sprawdzalem. Byc moze ktorys z panow dachowcow juz to wie. i sie podzieli ta wiedza. Musze czegos o tej folii poszukac. Dzieki.
  9. Kolezanka zapewne z Podkarpacie gdzies? Zgadlem? Wlasnie tam bardzo czesto tak sie buduje, i to wlasnie tam pierwszy raz taki sposob budowania widzialem. Moj znajomy z pod Lancuta taki stropo-dach ma na swoim domku i folii pob blachodachowka nie widzialem. Nic nie sugeruje dziele sie tylko spostrzezeniami. Pozdrawiam
  10. Witam Wszystkich doradcow i czytalnikow. Od paru wieczorow czytam ten dachowy watek i nie napotkalem jeszcze odpowiedzi na moje pytanie. Zapewne bylo juz o tym pisane ale nie moge tego odnalezc. Jak czytam, folie wstepnego krycia nalezy tez zabezpieczyc tez, od wewnatrz przed promieniami UV. Dwa lata temu zrobili mi dach na ktory poszla dachowka i tak to stoi do dzis. Od wewnatrz nie ma jeszcze welny, ale to sie zrobi wkrotce. A co mam zrobic i czym zaslonic te folie na strychu, mam takowy (od kalenicy do jetek ok. 2m). Strych jest jasny bo w szczycie od poludnia moi radosni murarze zaproponowali mi okno, ot tak zeby bylo widno na strychu. Z radoscia na to przystalem, i jest fajnie widno. Ale niefajnie bo folie szlag moze trafic w ciagu kilku lat, jak to napisal ktorys z doradcow tutaj. Folia to DELTA VITAXX, a moze ta jest odporna na sloneczko? Doradzcie jak byscie to rozwiazali, okno chcialbym zostawic. Czy pociagnac welne az do kalenicy,troche duze te polacie-drogo i po co ocieplac ? A moze podbic do krokwi czarna folie ale wtedy co z wentylacja? Dziekuje z gory za cenne rady. Pozdrawiam.
  11. Te plyty OSB nie sluza do ocieplenia lecz do wzmocnienia i usztywnienia konstrukcji, wiec nie ma mowy o zadnym mostku. A zim owszem takich jak w Polsce nie ma, -15'C to juz katastrofa w tym rejonie
  12. Jezeli zewnetrzne sa 2x4 na nowym construction to ciekaw jestem jak im inspekcja przejdzie. Chyba ze NJ ma inny code, w CT by taki numer nie przeszedl. Na jednej budowie jak chlopaki dobudowywali pieterko to na dole zostaly 2x4(stare sciany) ale na gorze juz uzyli 2x6. Moze ktos nie w temacie chodzi o grubosc izolacji jaka mozna upchac w scianie zewnetrznej a nie o wytrzymalosc konstrukcji.
  13. Pytanie zadalem gdzie to sie buduje zanim doszedlem do konca. Taki bylem ciekawy. Juz wiem To nie prawda ze w USA nie buduje sie domow murowanych, widzilem duzo murowanych na Florydzie. Sciany z takich samych pustakow jak w tym domu fundament, tylko ze tam nie trzeba ogrzewac domow. Murowany jest odporniejszy na huragan a Floryda jak wiemy .... Ten dom rzeczywiscie szybka budowa na szybka kase. A kominek moze jeszcze powstac pomimo braku komina murowanego.
  14. Zawnetrzne sa 2x6 no to w porzadku a wewnetrzne to jakie sobie chcesz. A gdzie dokladniej to sie buduje? CT, NY NJ ...???
  15. W USA taki system "compresion" jest niedopuszczalny. Rurki miedziane laczy sie na system "FLARE" czyli nasuwa nakretke, robi przyrzadem kolnierz 45' i dopiero nakreca na ksztaltke. Cos takiego mozesz spotkas przy rurkach przewodow hamulcowych w samochodach. A w NYC miedz do gazu niedozwolona, tylko czarna rura (ze szwem) na gwint, zadnego spawania.
  16. Na Amazon (jezeli to oni sprzedaja a nie sa tylko posrednikiem) za $80 rocznie masz wszystkie przesylki free tzw. Prime Member, a ToolKing to nie najtanszy ale za to wszystko posiadajacy sklep, jezeli jeszcze przesylki sa w rozsadnych cenach to mozna polecic.
  17. w USA (okolice NYC) w nowo projektowanych domach ogrzewanie tylko i wylacznie nadmuchowe. Moze to wynikac z faktu ze rownie z ogrzewaniem potrzebna jest klimatyzacja, a ten system zalatwia te dwie sprawy. Kanaly dolotowe do kratek robione sa z elastycznych rur izolowanych oczywiscie , tylko glowne magistrale sa blaszane tez izolowane raczej przed kondensacja (przy AC on) niz przed halasem. Kratki nie musza byc w podlodze moga byc w suficie.albo w scianach. A Carrier to rownorzedna marka jak Trane czy Century czyli raczej dobra. Troche halasu to robi jest to slyszalne ale znosne. Mozna sie przyzwyczaic. Ogrzewanie podlogowe wchodzi niesmialo ale tylko do piwnic, jest to drogi luksus tutaj. I wszystkie nowe domy maja piwnice, wiec nie bojmy sie ich.
  18. Jak ci kominiarz karze cos przerabiac ... poszukaj innego kominiarza. Ja tak zrobilem i poszlo szybko i sprawnie. Nie dlatego zeby cos bylo zle a dlatego ze im przepisy sie zmienily, nie moja wina ze dom murowany i projektowany 20 lat temu, a odbior teraz. Madry kominiarz Twoim przyjacielem jest.
  19. Od tego trzeba bylo zaczac, czyli od odnalezienia elektryka ktory ma tzw. "uklad " w ZE. Wtedy rzeczy trudna zalatwi szybko a niemozliwe trche potrwaja. Mnie tez w warunkach dali przylacz od slupa ktory stoi u sasiada na pieknie zagospodarowanej dzialce, przylacz kablowy oczywiscie. Nastepny slup stoi na granicy dzialki tyle ze dalej od budynku, jak by nie mozna bylo od razu z tamtego slupa. Ale elektryk, odpowidni elektryk potrafil to odkrecic. Potwierdzam ze do skrzynki licznikowej w ogrodzeniu przylacze robil wykonawca z ZE (ok. 1600pln), od licznika kabel do domu moj elektryk (40m kabla + rozdzielnia z 25 e-Sami ok. 1500pln)
  20. Pytales o dobre odpowietrzniki. Ja osobiscie uzywam CALEFFI sa moim zdaniem lepsze od Taco, mniej awaryjne, nie ciekna. U mnie sluza juz 10 lat, ale to tez zalezy od wody, woda z sieci. Woda "moneralna" ze studni skraca zywotnosc osprzetu CO. Niepotrzebnie nie wymieniaj wody w instalacji, nie dostarczaj swiezej porcji tlenu.
  21. Miesiac temu robilem takowe przylacze i geodeta byl na dzialce. Ja go nie zatrudnialem lecz firma ktora to robila. Wnioskuje zatem ze jakis papier bedzie od niego potrzebny. Widzialem ze namierzal lokalizacje wszystkich urzadzen i rur gazowych. Przylacze od licznika do domu ok. 10m zakonczone skrzynka (brazowa ) na zawor kosztowalo mnie 1600PLN. Z ciekawoci jeszcze dodam ze nastepne 850PLN kosztowalo mnie doprowadzenie rur do kotlowni ok. 12m, i kuchni tuz nad kotlownia. waz gazowy do kuchenki (ok. 100PLN) wliczony. Wcinka w gazociag oddalony od licznika 2m (slownie: dwa metry) kosztowala, (faktura z gazowni) tez troche ponad 1600PLN, no i projekt wewnetrznej instalacji 750PLN. Razem, radosc z posiadania gazu, kosztowac bedzie 4800PLN. Duzo to czy malo? Ale jaka wygoda
  22. Naczynie mozesz miec w dowolnym miejscu, byle wyzej od najwyzszego grzejnika rzecz jasna . Nie znam polskich norm ale jako praktyk wiem ze bedzie to dzialac. Ja bym sie bardziej bal tego czy to nie zamarznie, w koncu masz to na strychu. A co do materialow uzytych w kotlowni , to nic w tym zlego. Sam uzywam stali wokolo pieca, w koncu piec tez stalowy, nastepnie miedz, daje mozliwosc tworzenie w miare latwy sposob wszelakich konfiguracji, no i PEX jezeli jest stosowany. Da sie wszystko zrobic miedzia tylko ile to kosztuje, a kotlownia to nie konkurs pieknosci. Trzeba bylo zastosowac naczynie przeponowe i nie mialbys tych watpliwosci.
  23. Praw fizyki nie oszukasz, zawsze cisnienie spadnie jak dolozysz jeszcze jeden odbiornik wody. 3/4 cala wystarczy do zasilenia lazienki i kuchni. Im wiekszy przekroj tym lepiej ale bez przesady. Ja bym pozostal przy tym przekroju, wystarczy. Dzisiejsze krany sa oszczedne o ile nie usuniesz z nich ogranicznikow przeplywu wody. Bardzo czesto 3/4 cala zasila w wode caly dom i jest ok. Byle cisnienie zasilajace bylo odpowiednie. Pisze to jako praktyk, wywodow naukowych nie bedzie. Pozdrawiam
  24. Spadki w wentylacji sa bardzo wskazane aczkolwiek niekonieczne, byleby nie bylo miejsc gdzie zbierajaca sie woda zablokuje przeplyw powietrza. Spokojnie polacz dwa piony a wywiewke wystaw nad dach w miejscu najmniej widocznym zeby Ci nie szpecilo dachu (o ile masz poddasze/strych). Jezeli nawet bedziesz musial przesunac sie kilka/kilkanascie metrow. Zaden problem.
  25. Witam Mysle ze taras mozna zabezpieczyc takim samym materialem jak dach plaski. Skoro dach potrafi wytrzymac bez przeciekow 20 lat (gwarancja od producenta materialu mowi o 25) to dlaczego taras nie? Wiem po tarasie sie chodzi a po dachu b. malo. Widzialem tarasy niemalo ich, wlasnie wykonane ta sama technologia. Mam na mysli pape (chociaz bardziej to do gumy podobne) termozgrzewalna. A na te pape wysypac warstwe drobnych kamykow ok 2cm, zeby latem chronily przed sloncem a taras sie nie nagrzewal i przyjemnie stapic bosa noga Jeszcze inny sposob widzialem, ale to moze w innym poscie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...