Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

tobbit

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    22
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

tobbit's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Za taką kasę z taką dotacją to bierz. Na pewno odczujesz zmniejszenie się rachunków za energię elektryczną. Dach masz na południe?
  2. @Konsultant Viessmann: #1: https://www.facebook.com/groups/energia.odnawialna/permalink/884835281642769/ #2 https://www.facebook.com/groups/energia.odnawialna/permalink/882124588580505/ przykłady z ostatnich trzech tygodni - dalej nie chce mi się szukać... Przyznaj sam, czy to uczciwa konkurencja? Są tam wypowiedzi ludzi którzy się znają i zjedli zęby na tym więc nie posądzam ich o złośliwą konkurencję. Jak coś to grajmy w przeciwnych drużynach, ale gra niech będzie fair play Bo na zdrowej konkurencji zyska i klient i firma
  3. Sprawdź w gminie, czy ten "off-grid" to nie czasem tylko ładna nazwa na blokadę oddawania energii do sieci. A system dostaniesz bez akumulatorów
  4. Przede wszystkim jakie duże inwertery jednofazowe możesz wpiąć w sieć zależy od OSD. Powyżej pewnej mocy muszą być 3 fazowe. Przygotuj do miejsca gdzie będzie falownik przewód 5x6mm^2 do rozdzielnicy domowej. Jeśli masz dach wsch-zach i będziesz montował panele na dwóch połaciach dachu to musisz mieć dwa osobne obwody na każdą połać dachu. Do tego inwerter musi mieć w takim wypadku 2x MPPT. Co do kabli DC to jak możesz przygotuj peszel najlepiej grubszy fi-40mm od strychu do miejsca instalacji inwertera. Instalator wciągnie odpowiednie kable i obędzie się bez kombinowania. Przewody solarne są droższe, ale mają podwójną izolację. W takim przewodzie może być nawet do 1000V więc nie szukaj zamienników. Przewody DC o przekroju 6mm^2 będą wystarczające.
  5. Ja bym się zastanowił czy nie dać przyszłościowo kabla o większym przekroju. A co gdy zechcesz zwiększyć moc przyłączeniową? Będziesz wymieniał kabel?
  6. Definitywnie pogadaj z elektrykiem w kwestii doboru odpowiedniego kabla. Wkopać go możesz sam lecz do podłączenia weź kogoś kto się na tym zna
  7. Elektryk będzie wiedział co ma zrobić Nie będzie obcinał wtyczki tylko powinien zamontować gniazdko jednofazowe. Oczywiście zabezpieczone odpowiednim wyłącznikiem nadprądowym w rozdzielnicy.
  8. Ogólny schemat to: PANELE ------->ZABEZPIECZENIA------>INWERTER------>ZABEZPIECZENIA----->ROZDZIELNICA Da się to zrobić estetycznie nawet jeśli jesteś po etapie tynków Więc nie wszystko stracone! Ogarnięty instalator da radę
  9. @Konsultant Viessmann: firmy nieuczciwie pozyskujące klientów na dotacje której nie będzie szybko znikną z rynku Na FB jest grupa "Energia Odnawialna / Renewable energy" gdzie jakiś tydzień temu była dyskusja na temat nieuczciwych firm. Padły nawet ich nazwy oraz zdjęcia ulotek/folderów. Polecam przeglądnięcie bo niektórzy mogą się zdziwić Szczególnie tym którzy zastanawiają się nad wyborem instalatora PV. A ceny sprzętu spadają Dotacja wymaga dużo dokumentacji więc koszt jest lekko wyższy.
  10. Mam takie info bo będziemy instalować wkrótce trochę instalacji na Frionusach: "(18-22 IV) wchodzi w życie aktualizacja DataManagera, która umożliwi dynamiczne ograniczenie mocy chwilowej (wyjściowej AC) falownika do 0 %/W na podstawie pomiaru w gałęzi odbiorów lub na złączu za pomocą licznika S0 lub Fronius Smart Meter. Dostępność aktualizacji będzie widoczna poprzez webserver interface (pod numerem IP datamanagera w sieci lokalnej --> aktualizacja oprogramowania) lub poprzez solar.web --> administracja --> źródła danych --> SW version --> dostępna nowa aktualizacja. Nazwa kodowa aktualizacji: 3.5.1-2"
  11. Dokładnie, bo dopłaty miały za zadanie rozruszać rynek. Sprawdźcie sobie ile kosztowały systemy fotowoltaiczne kilka, kilkanaście lat temu. Dzięki takiemu kopniakowi od UE ceny PV spadły. Niestety u nas nie załapaliśmy się na rewelacyjne dotacje, szczęściarze dostali 40% z PROSUMENTA niektórzy znacznie więcej z RPO lub PROWu. Sytuacja będzie wyglądać jak z solarami "wodnymi". Jak technologia wchodziła kosztowało to sporo (wiem bo sam wyłożyłem na to kasę bez dotacji). Dobry sprzęt trzyma się już ponad 6-7 lat jedynie z lekkim wyciekiem glikolu który zaczął się sączyć ze śrubinka i jedną wymianą płynu. A sprzęt oszczędza kupę kasy i chroni środowisko. Więc podkreślam zbierzcie opinie od różnych instalatorów, poczekajcie jeszcze na finalną ustawę OZE (do miesiąca czasu) i OSZCZĘDZAJCIE!
  12. Teraz raczej będą preferencyjne kredyty z oprocentowaniem 1% w skali roku. Na dotację raczej się nie nastawiajcie. Lecz nawet mimo to jeśli zapisy nowej ustawy będą sprzyjające (a na to wychodzi że tak będzie) to nadal będzie się to opłacało dla Kowalskiego. Jedno jest pewne - jeśli ktoś nastawiał się na zysk z takiej instalacji to lepiej niech poszuka innego sposobu dorobienia sobie. Bardziej trafnym jest określenie oszczędności po zainstalowaniu PV na dachu. Jeśli ktoś szuka instalatora PV to niech odbędzie parę rozmów telefonicznych. Jeśli jakaś firma dziś gwarantuje Wam zysk kilkanaście tysięcy w skali roku, taryfy/stawki gwarantowane na poziomie 0,65-0,75zł/kWh lub o zgrozo 1,1-1,5zł/kWh to olejcie go bo to zwykły naciągacz! Poza tym cena za kW instalacji na dobrych materiałach nigdy nie przekroczy 6000zł. Wszystko co powyżej to naciąganie pod dotację. Zachęcam do poczytania na ten temat i świadomego podjęcia wyboru jaka instalacja i kto ją będzie robił Pozdrawiam
  13. Dehn ma chyba w swojej ofercie przepięciówkę na linię telefoniczną. Do LAN'u zastosuj dobrej firmy netprotector. (np. http://hsk.com.pl/index.php?page=NET-Protector-s2 ) Ale to i tak nie gwarantuje 100% bezpieczeństwa.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...