Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

sadm1

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    191
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Województwo
    pomorskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

sadm1's Achievements

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) (3/9)

10

Reputacja

  1. sadm1

    Podłogówka czy grzejniki

    Wiesz ciężko tutaj wyważyć w co warto wchodzić a w co nie... Wiem jedno, że wybieram proste i sprawdzone rozwiązania. Nie stać mnie na eksperymenty, których nie skończę przy skali inwestycji, która mnie interesuje (dom powyżej 160 metrów). Dla zmniejszenia ogrzewanej kubatury domu nie zagospodarowałem strychu. Ten strych to przynajmniej 50 m2. Mam garaż, kotłownię i pomieszczenie gospodarcze w piwnicy. Bardzo mi na tym zależało. W domach bez podpiwniczenia brakuje miejsca, ciasno jest. Buduję dom klasycznie przy, uważam, dobrym wyważeniu cena/jakość na izolacji nie oszczędzam (jeżeli chodzi o dom normowy). Wiadomo, że można zwiększać i zwiększać grubość izolacji, dodawać coraz cieplejsze okna, montować rekuperację, zaizolować dom jak termos. Tylko jak dla mnie nie o to w tym wszystkim chodzi:) Ja uwielbiam, kocham otwierać okna w mróz, wietrzyć, wymrozić pokój przed spaniem:) Żona już mniej:) Latem cały czas mam uchylone okno dzień i noc:) Nie chcę żyć w puszce na sztucznym podtrzymaniu:)
  2. sadm1

    Podłogówka czy grzejniki

    Tutaj powyżej jakaś w miarę sensowna próba definiowania energooszczędnego domu. Maestrod w zależności od tego jakim dysponujesz budżetem możesz kombinować z rekuperatorem, pompą ciepła, kolektorami, grubością ocieplenia itp. Ciśnij sprzedawców i instalatorów o koszty obsługi każdego urządzenia. Tylko nie pytaj o minimum tego co należy czyścić, wymieniać tylko maks po to abyś był świadomy tego co cię czeka przez kolejnych kilkanaście lat użytkowania domu. Maestrod tak myślę o tym co napisałeś. Nie wiem czy jest sens abyś na tym etapie wprowadzał tak daleko idące zmiany w swoim domu mam tu na myśli rekuperator i instalację nawiewno wywiewną. Masz z pewnością już postawione kominy... Rekuperacja i cała mechaniczna wentylacja wymaga dodatkowych nakładów i przeróbek domu aby to wszystko zmieścić. Nawet jeżeli uszczkniesz coś z zużycia energii na ogrzanie metra domu na rok być może okupione to będzie dużymi kosztami. Łatwiej takie rzeczy wprowadzać w życie w momencie budowania domu. Innymi słowy czasami łatwiej wybudować nowy dom niż stary wymalować jak to mój tata mówi:) Przy piwnicy twój dom dalej będzie domem mieszczącym się w standardzie a poniesione koszty nie zwrócą się zbyt szybko. Nie napalaj się na nowinki i ogólną modę. Dom jak to nazywają 3 litrowy łatwiej jest zbudować kiedy nie mamy piwnicy, odpowiednio posadowiliśmy dom względem kierunków geograficznych oraz mamy bryłę domu i powierzchnię o połowę mniejszą niż dysponujesz ty czy ja:)
  3. sadm1

    Podłogówka czy grzejniki

    Osobiście mogę polecić wyłącznie miedź. Niestety sieć wodociągowa jest wykonana z rur PE. Taki przyjęto standard. Czytałem sporo badań na temat rozwoju bakterii na powierzchni różnych rur i miedź wypada najlepiej. Do tego uwalnia do wody dzienną dawkę miedzi potrzebną człowiekowi. W domu rodzinnym mam miedzianą, w domu u teściów stal w ocynku, w firmie u taty od 16 lat PE klejona, w starym domu rodzinnym stal w ocynku (tam mieliśmy wyjątkowo dobry ocynk dawno nie widziałem takich ładnych rur w ocynku takich jakie tam mieliśmy). Każda działa:) W moim domu będę miał Cu:) Omijaj chińszczyznę szerokim łukiem. Ciężko natomiast określić na 100% gdzie dana rura została wyprodukowana... Ja do wykonania podłogówki i podłączenia grzejników od rozdzielaczy kupiłem wavina. Był w świetnej cenie na allegro wraz z dostawą (600 metrów z pewnością zejdzie) Zgrzanie - skręcenie - wybieram lutowanie wówczas mam 100% pewności. Z instalacją miedzianą też trzeba uważać często fachowcy źle lutują, nie gradują rur, nie zmywają mokrą szmatą lutowanych miejsc, przegrzewają rury niszcząc ochronną warstwę tlenku miedzi jaki znajduje się na powierzchni, nakładają pastę na rurę i kielich - a powinno się nakładać tylko na rurę. Polecam jeżeli chodzi o instalacje miedziane: http://www.instalator.pl/_TekstyPosz/Miedz.html
  4. Mam dobrą wiadomość W połowie grudnia rozpoczną się u mnie prace związane z wykonaniem instalacji co i cwu. Etapy powstawania będę przedstawiał na łamach forum.
  5. Nie dawały mi spokoju grzejniki convectora... i zadzwoniłem do fabryki. Przypadkiem trafiłem na bardzo miłego Pana (nie zdradzę tutaj imienia i nazwiska), z którym wymieniłem poglądy na temat grzejników convectora i regulusa. Dowiedziałem się trochę o technologi i drogach rozwoju producentów. Regulusy i convectory mają sporo wspólnego z pewnością każdy z producentów wybrał inną technologię produkcji (myślę, że jedna i druga jest ciekawa). Układ wodny w convectoracch to U-rurka biegnąca od króćca zasilania do przyłącza powrotu. W regulusach występują pionowe boczne kolektory, od których odchodzą prostopadle rurki (mam jednak wrażenie na przykładzie grzejnika SD8, że coś uległo zmianie i pojawiła się wężownica - zdjęcie regulusów powyżej - sprawdzę to jednak i porównam z grzejnikami SD6). W regulusach i convectorach lamele tworzą panel przedni (sądziłem do tej pory iż w convectorach występuje oddzielny panel osłaniający - tak wynikało z opisu). W tych pierwszych mamy wyprofilowanie w kształcie "trapezu" w convectorach część frontowa lamel jest płaska lub z odciśniętymi piramidkami. Na pierwszy rzut oka profil regulusa daje większą powierzchnię grzewczą. Może stąd wynika ta charakterystyka konwekcyjno-radiacyjna grzejnika... Zadziwiające było dla mnie to, iż podczas rozmowy przemiły Pan w niektórych rzeczach przypominał to o czym nie raz, nie dwa pisał na łamach forum Bogusław. Nie wierzę aby Pan inżynier po drugiej stronie słuchawki i lekarz i producent Bogusław byli w dziwnej zmowie i myśleli to samo:) Wielki szacunek do tych ludzi:)
  6. sadm1

    Podłogówka czy grzejniki

    Myślę, że na to nie ma wpływu ogrzewanie podłogowe:) Jestem wychowany w domu, w którym temperatury zimą nie przekraczały 20 stopni ponieważ licznik gazowy nie dał rady już szybciej się kręcić i nie chorowałem i nie choruję Ostatnio antybiotyk brałem może 7 lat temu:)
  7. sadm1

    Podłogówka czy grzejniki

    Myślę, że większe badania dotyczące wpływu ogrzewania podłogowego jak i grzejnikowego nie powstaną. Nikomu z producentów nie zależy na badaniu negatywnych skutków wywoływanych przez ich produkty. Wówczas się okaże, że ogrzewania podłogowe szkodzi na to i na to a grzejnik na to i na to. Do dzisiaj nie ma jednoznacznych badań na temat negatywnego wpływu telefonu komórkowego na mózg człowieka. Osobiście uważam, że ze względu na wytwarzane mikrofale komórka jest taką mini mikrofalą gotująca nasz mózg. Kuchenki indukcyjne... Interesowaliście się tym tematem? Ich pole magnetyczne jest mierzalne w odległości 30 cm od pola grzewczego potem zanika. Odpada więc posiadanie takiego urządzenia w otoczeniu kobiety w ciąży czy osób posiadających rozrusznik serca.
  8. sadm1

    Podłogówka czy grzejniki

    Gwarantuję ci, że w trakcie powstawania twojego domu wykonawcy popełnili masę błędów:) To o czym się mówi na forum jest często dalekie od tego z czym się zderzamy codziennie na placu budowy. Dla mnie instalator ani projektant nie są wyrocznią. Pewne rzeczy robię po swojemu bo uważam, że tak ma być. W moim domu wszystko miałem zaplanowane za wyjątkiem kilku elementów i powiem szczerze, że niektóre z nich zepsuli "fachowcy". Nie wiedziałem np bo nie wynikało to z projektu jak będzie wyglądała więźba dachu. Projekt więźby był zbyt ogólny i nie pokazywał wyraźnie niektórych rzeczy. Reszta wyszła w trakcie jego powstawania. Trafiłem na dobrego cieślę. Wolę na forum rozmawiać a nie spierać się i usilnie przekonywać do tego czy tamtego. Lepsze jest prezentowanie własnego stanowiska chociaż góra forum i wszelkie panujące trendy mówią inaczej. Mamy się wymieniać doświadczeniami, spostrzeżeniami a nie negować sposób myślenia innych i ich rozwiązania. Nie mam zamiaru być na tym forum żadnym doradcą ani elitą w energooszczędzaniu. Buduję dom i szukam ludzi, którzy spotykają się z podobnymi problemami i szukają podobnych rozwiązań. Reszta jest nieważna:)
  9. sadm1

    Podłogówka czy grzejniki

    Rób swoje:) Mądrzy niech robią swoje a każdy będzie szczęśliwy:) Fizyka jest jedna dla każdego. Wszędzie działają te same prawa. Natomiast ciało fizyczne jakim jest ludzki organizm spotyka się z różnymi działaniami praw fizyki. Im większy łom tym bardziej boli. Rób swoje chłopie:) Ja robię swoje spotkamy się za jakiś czas na forum i wymienimy doświadczenia i wówczas zweryfikujemy czy nasze założenia i tezy były prawidłowe. Mam coś z Mac Gyvera moje wynalazki zazwyczaj działają
  10. Przypadkiem znalazłem coś takiego http://www.grzejniki.bielsko.pl/page.php?2 Protoplasta regulusów? Ciekawe... Chyba tak http://allegro.pl/radiator-grzejniki-dolnozasilane-gk5-cena-za-100-w-i1326043805.html Nawet adres http://www.radiator.com.pl przełącza na stronę regulusa. Wystarczy tego śledztwa:) Historia i kierunki rozwoju firm i ich produktów to inna sprawa. W moim domu na ścianie zagoszczą regulusy. Zobaczymy jak się spiszą
  11. Jednym słowem mam okazję sprawdzić regulusy. Convectory miał mój sąsiad wszystkie usunął. Muszę jednak przy bliższej okazji przyjrzeć się tym wynalazkom. Znam ludzi, którzy nadal używają convectorów. Convectory już kiedyś oglądałem ale wówczas nie miałem porównania np z regulusami. Pamiętam jak grzały i silny ruch rozgrzanego powietrza unoszącego się do góry.
  12. Convector pomija oddawanie ciepła przez promieniowanie a regulus podkreśla charakterystykę radiacyjną swoich grzejników. Czyżby pofalowanie powierzchni grzejnika aż tak zmieniało jego charakterystykę? Pierwszy akapit http://www.regulus.com.pl/news/dynamiczne-grzejniki http://www.regulus.com.pl/news/podzial-grzejnikow-centralnego-ogrzewania-na-grupy
  13. Trzeci akapit "Jak działa grzejnik marki „Convector”?" http://www.fachowyinstalator.pl/index.php/produkty/319-zastosowanie-grzejnikow-marki-convector.html
  14. Drugi akapit http://www.convector.pl/art_reaktywacja.htm
  15. Ostatni akapit http://www.regulus.com.pl/news/dynamiczny-system-grzejnikowy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...