Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kolektorek

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    6
  • Rejestracja

O Kolektorek

  • Urodziny 11.03.1970

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Energia odnawialna

Dane osobowe

  • Miejscowość
    lubelskie
  • Województwo
    lubelskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Converted

  • Tytuł
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania

Kolektorek's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Wodę użytkową w domach jednorodzinnych najczęściej ogrzewa się: węglem, olejem opałowym, gazem, drewnem lub prądem elektrycznym. Koszt energii zaoszczędzonej dzięki zainstalowanym kolektorom zależy od stosowanej technologii. Im kosztowniejsze źródło energii było stosowane – tym większe oszczędności przynosi instalacja kolektorów i tym większa jest stopa zwrotu takiej inwestycji. Możliwe do uzyskania oszczędności zależą nie tylko od dotychczasowego źródła ogrzewania, lecz również od liczby osób korzystających z instalacji kolektorowej. Dla 5-cio osobowej rodziny ogrzewającej wodę elektrycznością roczne oszczędności przekroczą 1,5 tys. zł a koszt inwestycji zrealizowanej z dopłatą Narodowego Funduszu powinien zwrócić się po 5-6 latach. Przy ogrzewaniu olejem opałowym lub gazem, okres zwrotu będzie dłuższy – ok. 10 lat. Montaż kolektora słonecznego nie eliminuje konieczności posiadania drugiego źródła ogrzewania wody, jednakże znacznie obniża koszty ponoszone na zakup paliwa.
  2. Dziś niestety deszczyk pada, I to jest kolektorów wada. Że przestały grzać mą wodę, Są wrażliwe na pogodę. Ale przyjdzie taki dzień, Że zobaczę swój cień. Słońce mocno zaświeci, I ucieszą się me dzieci. Ciepła woda z kranu tryśnie, Gdy pierwszy promyk zabłyśnie. Ale dziś się mi rymuje, To przez to że na ładowarkę poluję. Hehe
  3. To ja też troszkę po rymuję Opłaca się zakładać kolektory, Choć to wydatek troszkę spory. Jednak gdy słońce zaświeci, Grosz z mego portfela nie uleci. Słońce na mnie dziś pracuje, A ja sobie leniuchuje. Kolektory, kolektory, Na pałace i obory.
  4. Jeżeli ktoś mieszka w domku jednorodzinnym i planuje taki urlop, to zazwyczaj ma jeszcze: -kwiaty, które trzeba podlewać, -psa, albo kota którego nie może zabrać z sobą na wakacje, -może też mieć rybki, których na pewno nie zabierze na urlop, -dobrze odbierać pocztę itp. itd. W takim przypadku wymagany jest dziadek, albo babcia, która zaopiekuje się naszym domem i będzie się do woli kąpała w ciepłej wodzie. Jeżeli nie mamy dziadków, wtedy upoważniamy sąsiada i on korzysta z naszej ciepłej wody. Na zimne dni też jest sposób. Zamiast zwykłych kolektorów zakłada się próżniowe. Są to szklane rury (wymienne). Mają znacznie lepszą sprawność, potrafią wyłuskać ciepełko nawet w pochmurne dni. Niestety mają też wady, są mało odporne na stłuczenia. Grad z pewnością uszkodzi część rurek, wiąże się to z wymianą i co za tym idzie dodatkowymi kosztami. Tu jest więc ryzyko, bo kolektory próżniowe są droższe i mniej odporne na warunki atmosferyczne. Po prostu w dni pochmurne ograniczamy zużycie ciepłej wody.
  5. Odnośnie nadmiaru ciepła z kolektorów w domkach jednorodzinnych. Bierze się to z stąd, że ludzie zakładają trzy kolektory na dachu. Z praktyki wiem, że to o jeden za dużo, swobodnie na czteroosobową rodzinę wystarcza dwa kolektory i wtedy nie ma problemu z nadmiarem ciepłej wody. Znam gościa, który w bardzo gorące dni zasłania kolektory, by się nie nagrzewały, bo nie jest w stanie wykorzystać takiej ilości ciepłej wody. Pół biedy jeżeli kolektory są na ziemi, ale z reguły są na dachu i tu już jest problem. Tak więc radzę dwa kolektorki i będzie cacy.
  6. Dlaczego warto mieć kolektory? To proste, bo to się opłaca. Zajmuję się montażem kolektorów i widzę jak ludzie dzięki nim oszczędzają. Na domkach jednorodzinnych, przy rodzinie czteroosobowej dwa kolektory w zupełności wystarczy. Nie przesadzajmy z tymi kosztami, wcale nie są takie zastraszające, wystarczy troszkę poszukać i każdy znajdzie ofertę dla swojego portfela. Kiedyś odwiedziłem takie miasto: Poddębice. Jeżeli ktoś nie słyszał o takiej miejscowości, to warto by ją odwiedził, nazywana jest "Miastem słońca". I faktycznie doznałem szoku, pozytywnego oczywiście gdy zobaczyłem na dachach bloków mieszkalnych setki kolektorów. To miasto jest zasilane pozytywną energią ze słońca.I to jest inwestycja na ogromną skalę. Gdyby im się nie opłacało poprzestaliby na jednym bloku i koniec. Widać jednak gołym okiem, że miasto poszło na całość i jest z tego zysk. Czyste powietrze, byłem świadkiem gdy powalano ostatni komin kotłowni zasilanej węglem. To miasto dzięki kolektorom czerpie pozytywną energię i widać to po ludziach, którzy pozytywnie patrzą na życie. To niewyczerpane źródło energii, darmowej energii. Nie wiem, czy zwolennicy tradycyjnych źródeł ciepła np. węgla wiedzą, że w najbliższym czasie czeka nas podwyżka cen węgla i tą podwyżkę funduje nam UE dzięki wzrastającej akcyzie. Kolektory to inwestycja w przyszłość i w 100% trafiona inwestycja. Poza tym w mediach trąbi się cały czas o ekologii, segregowaniu śmieci itp. A czy każdy z nas coś faktycznie robi, by nie zaśmiecać naszej planety. Skrywane spalanie butelek plastikowych, wyrzucane śmieci do lasu to są grzeszki większości polaków mieszkających w domkach jednorodzinnych. Najwyższy czas otrząsnąć się z tej zaściankowości i pomyśleć o przyszłości, o przyszłości naszych dzieci i wnuków, które też chciałyby oddychać świeżym powietrzem, a nie zachłystywać się dymem z palonych śmieci w centralym lub piecu. Przygarnijcie mnie, więc do swojego domu i bądźcie EKO Pozdrawiam Wasz Kolektorek
×
×
  • Dodaj nową pozycję...