Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

elcolonello

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    42
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

elcolonello's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. A ja po pierwszej próbie temperatur. Po trzygodzinnym paleniu ze zmiennym dopływem powietrza i zmienną ilością dorzucanego drewna max. temperatura przy stropie sięgnęła 75,2 stopnie przy dużym ogniu, przy zwykłym ogniu przy zamkniętym dolocie powietrza temp. wynosiła 68-70 stopni. . Temperatura na wierzchu obudowy- 63 st. i nie jet to temp obudowy a powietrza, które gromadzi siępod stropem. To już piąte palenie, nic na razie nie pęka, szyba czyściutka , w pokoju sauna (próbę robiłem przy zamkniętych oknach)
  2. Broń boże przegadywać!! Staram się tylko wskazać mój punkt widzena. Przepraszam jeżeli zabrzmiało to jako przemądrzanie się. Stanęło na tym, że w miejscu żółtych prostokątów będą wyloty o przekroju 14,5x 46 co da łącznie 1334. Czy kratki nie powinny znajdować się niżej?
  3. Przeważnie piszę maile, ale dzisiaj chciałem wyciąć otwory (plan weekendu się zmienił) stad ten telefon. Zastanawiam się czy nie zrobić otworu 14 cmx 80 cm, ale bez montażu kratki. tzn. wylot byłby identyczny konstrukcyjnie z wylotem typu luft z kratki.pl, lecz bez ramki itp. Takie rozwiązanie pasuje mi najbardziej ponieważ z boków obudowy są już dwa prostokątne wloty 14x35 bez kratek i w górze bedą węższe dwa. Te dwa na górze dla symetrii i efektu- podświetlenie.
  4. Nie szukam , potwierdzam swoje wątpliwości. Wg. mnie nie ma znaczenia, że kieszeńkratki z tyłu ma wylot szeroki jak za przeproszeniem dupa słonia- ważny jest jego najwęższy punkt. Dlatego jakież było moje zdziwienie, kiedy doradca z działu handlu detalicznego stwierdziła, że spokojnie 3 kratki wystarczą Podałem info dot. powierzchni wylotu i okazało się co się okazało Wygląd kratki nie jest dla nas tak istotny, gdyż "zwykłe" kratki też bierzemy pod uwagę i to zakładając powierzchnię wylotu większą niż podaje producent. Pozdr.
  5. Ale najważniejszy problem- co z tymi wylotami???
  6. Na ścianę pionową pójdzie na klej z dwóch stron płyta kg, która dostatecznie wzmocnić ściankę. W związku z tym, że w sklepieniu tej komory planuję otwór wlotowy 15x15 (kratka z żaluzją 17x17) do komory chłodzącej, nie będzie ona wypełniona po sam "sufit" drewnem. O ile znam fizykę- największe siły nacisku działają w dół, a poukładane drewno inaczej oddziałowywuje niż wysypana pryzma węgla... Ale ja bardziej humanista jestem Pzdr.
  7. Witam serdecznie. Na dzień dzisiejszy kominek wygląda tak: Powstał problem- ostatecznie wybór padł na kratki typu luft 6x80 firmy kratki, lecz producent podaje powierzchnię wylotową m.in. 1000. Z rozmowy z doradcą firmy wynikło, że wystarczą 3 kratki (umieszoine by były jedna nad drugą). Mimo wysokości wylotu kratki 30 mm i szerokości o ile pamiętam 770 mm. Nie daje to powierzchni zalecanej przez producenta wkładu- 3cmx77cm=231 cm kw.x3=639 cm kw. Lecz doradca poinformował mnie, że tunel w głębi kratki posiada już wiekszą powierzchnię (nie podano mi jaką) i spokojnie 3 kratki starczą. Co mam o tym myśleć?
  8. tak- po pobydwu stronach będzie suporeks- z jednej drewutnia, a z drugiej 2 male półeczki na pierdóki. tak- liczę powierzchnię na "czystko". Zastanawia mnie tylko czy w celu lepszego odprowadzenia ciepła nie wykonać więcej kratek, tzn. dodać z prawej strony wylot o pow. 30*10 cm. Boję się o zachowanie stropu jeżeli powietrze bedzie wylatywało jednym otworem ok 40 cm pod belką stropową i ok 60 cm od stropu..
  9. Gdzie: 1- pólka na drewno, kolor żólty planowane ścianki z suporeksu 5 cm, kolor zielony wlot powietrza do kominka (2 wloty o wym. 33*13 cm- razem 858 cm kwadratowych przy podawanych przez producenta 800) 2- komora kominka, kolor szary- płyta kominkowa 3 cm 3- komora chłodząca z plyty kominkowej 3 cm, kolor różowy- wylot powietrza do kanału wentylacyjnego w kominie, zielony- wlot powietrza- wymiar nieznany na razie Wylot powietrza z komory oznaczonej jako 2 pośrodku planowany o wymiarach 25*40 lub podobnym o pow. 1000 zm kw. - tyle ile zaleca producent. Pozdr.
  10. Jakież szczęscie czytaćto forum Zanim w takim razie posunę się dalej- czy mogę bezpośrednio do bocznych ścianek przykleić/przyłożyć/wymurować do 1cm obok bloczki suporeksu. Skoro wg. zapewnień producenta temp. ma wynośić od 40- 50 stopni na zewn. ja nie widzę przeciwskazań. Ale... No właśnie jest jakieś drugie dno??
  11. Skoro montuje piece w domach od 20 lat, potem je także serwisuje, znany jest w okolicy z solidności itp. dlaczego nie zaufać? W kotłowni co prawda rur im nie silikonował, lecz tu poiwedział, że NIE zaszkodzi. Silikon puści prędzej czy stal? Zakładam, że silikon.
  12. Ja się nie znam, ale pierwsze primo- widziałem kominek stawiany przez firmę z zasilikowanymi łączeniami, drugie primo doradził mi to spec od piecy CO. Ew. rozszerzalność cieplna stali może spowodować co najwyżej spękani silikonu. Ja akurat silikon miałem w gratisie, więc nałożyłem wychodząc z założenia, że nie zaszkodzi, a może ew, minimalnie poprawić ciąg we wkładzie- powietrze nie będzie dostawało sie do rury przez mikro szczeliny na łączeniach. Przerwy w "niedociśnięciu rur" te 0,5 cm mam przy styku ruru z wkładem- rura lekko ukośnie, przy łączeniu kolanka z wkładką do komina i minej niż 0,5 cm pomiędzy kołnierzem wkładki a kominem (tego nie silikonowałem) .
  13. Dokładnie takie coś połączyło kolano z kominem. Wciskałem najpierw rura w rurę, a następnie zasilikonowałem łączenia. Zwłaszcza, że w dwóch miejscach rury nie doszły do samego końca (ok 0,5 cm zabrakło).
  14. Belka wycięta: Wełna do upchnięcia w szczelinę nad trójnikiem w celua wyeliminowania przcieku gorąca. Mam nadziejęm, że bedzie dobra. Znajomy ma jaz okładania rury w kominie. Do p. Forest- Natura- wątek o kominach i wkładach przeczytany. No cóż... Pozdrawiam.
  15. No przeca napisałem- poddaję się Ale jestem uparty wiec pytam do bólu ... Ufff skoro 10 % nie pęka to mnie uspokoiłeś, mogę spać spokojnie Pomysł wpięcia komory chłodzącej w wolny przewód kominowy nie spotkał się z dezaprobatą. Zabieram się za kucie... Pzdr.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...