Na wstępie serdeczne dzięki wszystkim ,którzy już zechcieli się pochylić nad tematem i podzielić swoją wiedzą/doświadczeniem.
Chętnie podałbym więcej szczegółów, ale nie ukrywam, że jestem laikiem w tych sprawach no i jak wspomniałem nabyłem dom w takim stanie, więc nie wiem jak powstawał.
Zdaję sobie sprawę, że wiedza kosztuje. Próbowałem rozmawiać z różnymi fachowcami-praktykami, ale mam wrażenie, że odpowiedzi co zrobić były podyktowane tym jaką kto prefesję reprezentował. Jedni więc polecali kruszenie betonu, inni mówili że styropian i wylewka anhydrytowa wystarczą (to wersja gościa z firmy sprzedającej takie wylewki). Jakoś mam wrażenie, że to nie było obiektywne. Nikt nie próbował nawet podać jakichkolwiek twardych argumentów poza hasłami "tak jest lepiej, niech mi pan wierzy", albo "inaczej się nie da".
Stąd moje zapytanie na forum. I już widzę, że sporo sie dowiedziałem.
Ale pociągnę temat do końca. Więc tak:
1) Wydaje mi się, że nie mam ocieplenia fundamentów - w projekcie nie ma o tym wzmianki (albo ja nie umiem znaleźć).
W projekcie są zapisy:
* fundamenty - w postaci ław i stóp żelbetonowych wylewanych
* pod i nad ławami fundamentowymi izolacja 2xpapa
* ściany fundamentowe - 12 cm styropian
2) Jeśli powyższe informacje pozwolą potwierdzić Twoje szacunki (lub istotnie ich nie zmienią), to ja rozumiem, iż powinienem liczyć się z podwyższonym kosztem grzania ok. 2200 kWh - 890 kWh = 1310 kWh ?
Idąc dalej. W moim przypadku paliwem do c.o. będzie gaz ziemny. Przyjmując szacunkowe koszty 0,20 zł/kWh (takie podają dla gazu ziemnego) to muszę sie liczyć z dodatkowym kosztem 1310*0,2 = 262 pln na sezon.
Przyjmując, że wszystkie obliczenia to szacunki uśrednione to można powiedzieć, że wyższe koszty to 200-400 pln/sezon ??. W każdym razie nie 1 kpln i więcej.
Zatem po 10 latach podwyższony koszt grzania to kwota rzędu do 4-5 tyś PLN.
Jeśli więc wszelkie koszty związane z doprowadzeniem budynku do stanu takiego, że będe mógł zastosować izolację 15-20 cm styropiannu zamkną się w kilku tyś PLN to zmiana się kalkuluje. Jeśli to miałoby być 8-10 kpln (lub więcej) to nie warto - dochodzi dewaluacja wartości pieniądza w czasie - czyli inwestycja zwróciłaby się po co najmniej dwudziestu-kilku latach.
Chyba, że jest jakiś podstawowy błąd w szacunkach strat ciepła i np. nie będzie to 400 pln/sezon a 1-1,5 kpln ??
Serdeczne dzieki za odpowiedź. Prosze jeszcze o komentarz czy dobrze zrozumiałem i wyciągnąłem wnioski?
I jeszcze jedno pytanie laika. Napisałeś "5 cm bardzo dobrego i drogiego ( 250-450 zł/m3 )..." lub "15 cm tylko dobrego i w miarę taniego materiału ( 160 zł/m3 )..."
Rozumiem, że drogi/tani wynika z ceny za m3. Ale jeśli jednostką jest m3 to znaczy, że położenie 5 cm "drogiego" wyjdzie i tak taniej niż 15 cm "taniego", bo jeden mkw 5 cm "drogiego" styro kosztuje 0,05*450 zł/m3 = 22,5 pln/mkw a jeden mkw 15 cm "taniego" styro kosztuje 0,15*160 zł/m3 = 24 pln/mkw.
Jasne, że 15 cm styro "taniego" zapewni własciwości cieplne lepsze niż 5 cm "drogiego", ale koszt położenia jednego i drugiego będzie zbliżony. Czy dobrze zrozumiałem ?
Jeśli tak to decyzja o wyborze zależy od wczesniejszych szacunków strat ciepła.