Myślę, że nie powinieneś robić czerpni z kanału wentylacyjnego kominowego. Raz, to chyba kanał wywiewny grawitacyjny, a dwa kończy się z pewnością na dachu i wokół są inne kominy spalinowe, wentylacyjne i jakieś odpowietrzniki kanalizacji, szkoda żeby to wpadało do domu... Chyba lepiej czerpnię zamontować na ścianie zewnętrznej.
Kontynuując temat LUNY mam pytanie od siebie:
Pomału zaczynam się nastawiać na budżetową rekuperację do mojego małego parterowego domku ok 80 mkw. W tej chwili mam jedynie wywiew grawitacyjny w łazience i okap w kuchni - czyli generalnie brak wentylacji. Nad całym domem mam nieogrzewane poddasze, na strop położony styropian 10mm. W związku z tym wstępnie wymyśliłem, żeby w stropie wywiercić w odpowiednich miejscach otwory fi100mm na anemostaty. Na poddaszu mogę swobodnie układać kanały wentylacyjne. Myślę też żeby je układać bezpośrednio na stropie w wycięciach w położonym styropianie i na koniec przykryć kanały też styropianem lub wełną.
Zastanawiam się na typem rur wentylacyjnych, czy metalowe czy PVC? Z tworzywa (kanalizacyjne?) wydają mi się sztywniejsze i odporniejsze w razie np.chodzenia po nich. Ale p.poż...
Przeczytałem cały powyższy wątek i wychodzi, że najtaniej i najlepiej wychodzi sterowanie za pomocą regulatora autotransformatorowego ARW. Są w cenie około 200zł. Wystarczający jest typu 1,5 który ma napięcia na kolenych stopniach: 115v, 135v, 155v, 180v, 230v. Jednak ARW typu 2,0 ma szerszy zakres: 65v, 110v, 155v, 180v, 230v. Prąd na pierwszym zakresie czyli 65v jest 0,9 -czy to wystarczy
I podstawowe pytanie skierowane do praktyków, czy dla mojego metrażu (oraz rodzina 2+2) nie będzie lepiej mieć możliwość szerszej regulacji od 65v do 230v czy jednak 115v do 230v ?