Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

w40

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    239
  • Rejestracja

  • Wygrane w rankingu

    1

Ostatnia wygrana w40 w dniu 18 Marca 2023

Użytkownicy przyznają w40 punkty reputacji!

w40's Achievements

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) (3/9)

  • Week One Done Rare
  • One Month Later Rare
  • One Year In Rare

Recent Badges

32

Reputacja

  1. WOW Panowie szacun Po wizycie w 2 salonach okazało się że żadna ze wstępnie wybranych klim nie ma takiej siły nawiewu jakiego szukam, podobnie moc wentylatora zależy od mocy grzejnej i jak chcę by mi mocniej nawiewało do pokoi to trzeba mocniejszą jednostkę, a taka jak sobie wyliczyłem z zapotrzebowania to nie będzie w stanie nawiać pod prąd wentylacji mechanicznej by uzyskać zadawalający komfort cieplny. A jeżeli dawać po jednostce do każdego z pokoi na piętrze to po pierwsze, słono będzie kosztować, a po drugie, każda jednostka kosztuje serwis 2xrok, na 4 szt (3 pokoi +parter) to wyjdzie w okolicy 2K rocznie, to będzie większą część tego co zaoszczędzę na prądzie dzięki klimie. Jak przeliczyć koszty startowe +serwis, to opłacalność przedsięwzięcia spada na łeb.
  2. Czeską to można kupić aczkolwiek podobnie 30% części będzie z chin @Aarnn Prawy dolny róg - to jak się patrzy na rzut - gdzieś w kuchni nad szafkami, czy prawy od wejścia - to w rogu w salonie? Jak dobrze masz docieplony dom? Chodzi mi o porównanie pi x drzwi zapotrzebowania na grzanie. Mam wycenę na MHI z montażem, mają też daikina więc poproszę o wycenę, powiem że podoba mi się ta perfera
  3. @Aarnn to chyba bluevolution perfera FTXTM-R + RXTM-R 40R? Czy mógłbyś wrzucić jakiś szkic pomieszczenia (ściany/drzwi) i jak jest umieszczona klima? Jakie masz zapotrzebowanie cieplne ( może masz według cieplo.app)? Ten model daikina wchodził w grę, ale wydawało mi się że 40ka nie ogrzeje mi salonu (około 100 m2 i 3m wys, zapotrzebowanie na moc grzewczą 35W/m2)) Poza tym to robią nie wiadomo do końca gdzie - maja fabryki wszędzie - Belgium, the Czech Republic, Germany, Italy, Spain, Turkey, Thailand, Austria and the UK, with parts delivered from China. A MHI to podobnie fabryki AC tylko Thailand (na EU) i wszystko robią prawie sami, więc to raczej zaważy, bo ceny maja podobne i parametry też, daikin może nawet nieco lepsze. PS czasami nie da się nie kupić chińszczyzny bo nie ma wyboru, ale jak dobrze poszukać to prawie zawsze wybór non-china jest więc wolę trochę dopłacić i nie grać w ruletkę czy będzie mi coś dobrze działać czy nie.
  4. A faktycznie jakoś ten spec na ten tani powiedział że to jest ich nowy model i za bardzo nie był entuzjastyczny (ten o którym mówisz to prawdopodobnie "Standard", a ten nowszy to "Standard Plus"), a powiedział że on poleca ZSX. Dla mnie design nie ma znaczenia, ale fakt ich kolorowe obudowy mają czarne boki co jest bardzo nieładne. @swierol Mam katalog z grudnia i tam nie ma jeszcze tego Plus, to jest parametr dla Standard. Mam takie dziwne wrażenie że "1 dB (MHI) nie równa się 1 dB (chińczyków)", bo MHI na 2 biegu z katalogowymi 24 dB nie był słyszalny na moje ucho a chińczyk z 23 już słyszalny był wyraźnie.
  5. Jeszcze nie mam, ale (chyba) będzie MHI jakiś z serii ZSX, jeszcze nie wiem czy stawić jeden na korytarzu czy lepiej 2 w sypialniach na piętrze, a na parterze będzie jeden tylko znów nie mam jeszcze pewności czy 5KW czy 6 (na ~95m2), bo realna moc grzania przy -10 to nawet nie ma 2/3 katalogowej - jest tak dla wszystkich klim, producenci podają mocy grzewcze dla klimatu umiarkowanego dla +6 chyba czy jakoś tak, a myślę o lekkim nadmiarze bo z tego co powiedział spec od dystrybutora to można spokojnie wyłączać na noc jak masz w środku 20 stopni, to podobnie klimy nie lubią zimnych startów jak wewnątrz jest prawie tyle jak na zewnątrz (tzn zimno). Pokazał też nam nowy model z serii Standard Plus, cena - połowa ZSX, więc się zastanawiam czy warto płacić 2x za pracę od -20, czujnik ruchu, auto off, funkcja preset, kominka i dopasowania jasności led, tygodniowy programator i fotojakiśtam filrt zmywalny. Wszystko to są powiedzmy bajery ale i sprężarka trochę inna i tak dalej, więc już mi głowa boli od tego dumania. Edit a no i SCOP jest mniejszy i słychać minimalnie (chyba 25 albo 26 dB) na najniższym biegu
  6. Dziś byliśmy w salonie - posłuchać j. wewn i "pomacać" agregaty, klima ma 4 poziomy nawiewu i na 2 najniższych to nic nie słychać (19 i 24 DB), agregat zewn nie drży i jego hałas jest porównywalny z niejedną jedn. wewnętrzną starszych klim. No cóż, będzie to kosztowało ale trudno, raz się żyje. Producent z kraju kwitnącej wiśni, wspominany tu wcześniej. Udało się też otrzymać tabelkę rzeczywistych wydajności grzania dla różnych temp otoczenia i temp wewnętrznej, co spowodowało że modele do kupna będą o 1 wyższe bo na -5 stopni to nie będzie wystarczało tych mniejszych na moje zapotrzebowanie (tzn nie moje osobiste a domu ) .
  7. No właśnie - chcę umieścić na korytarzu ale podobnie mają drzwi być otwarte by grzało pokoi i tu jest problem bo w nocy to chcę by było cichooooo. @Nie ma końca dzięki za radę, ale metrowa czy 1.5 metrowa konstrukcja mi nic nie da bo daszek jest na 2,5-3 metrach wysokości. I tak sobie codziennie kręcę na wszystkie strony plan piętra gdzie by tę klimę najlepiej zamontować, i za każdym razem coś nie pasuje, albo góra albo dół sterczą spod tej kołderki Już w rozpaczy zaczynam myśleć o 3 jednostkach w każdym z pokoi by w nocy dawać jakiś tryb silence, no ale to kosztuje. Na szczęście na parterze są tylko 2 dobre miejsca - jedno polecone tu na forum, a drugie po środku salonu nad szerokim przejściem do przedpokoju, nie musiało by to mocno dmuchać nawet, skierowany strumień w dół a la kurtyna powietrzna. Jutro wybieramy się do dystrybutora pooglądać i "na własne skórze" sprawdzić jak to dmucha i szumi, jak ktoś chcę to mogę zdać relację, ale to tylko 1 producent i do tego drogi, dajcie znać czy kogoś interesuje.
  8. Czekaliśmy na rozpatrzenie wniosków - no i cóż, mój wniosek o dofinansowanie nie załapał się na tegoroczną kasę, wystarczyło tylko na tych szybszych z pierwszych 2 tygodni naboru. Więc chyba postawie klimę na razie tylko na piętrze, parter na razie będzie grzany kominkiem. Czytając powyższe posty na temat wibracji nie wiem co robić, bo mam problem że nie da się zamontować na ziemi i pociągnąć tak jak chce bo mam daszek "nad wejściem" na połowę domu i właśnie nad nim ma być klima. Mam ścianę 3-warstwową - cegła a-la poroterm 29 cm, wełna 15 i klinkier 12 cm, klinkier zakotwiczony przez wełnę w porotermie (co 3 rzędy), i się zastanawiam czy będzie aż tak hałas i wibrację słychać? Ściana na której chcę powiesic agregat to ściana od łazienki, sypialnie są naprzeciwko. Jak głośne macie te jednostki że trzeba je było stawiac na ziemi?
  9. Tak masz rację różnice wynikają z usytuowania okien, mam spore okna na południe, jeden pokój na piętrze ma tylko na południe drugi południe i zachód co jest jeszcze gorzej. Ale w zimę słoneczny dzień podnosi temperaturę o 1 stopień w całym domu - coś za coś. wd40 fajnie smaruje, ale mam bez d... :wink: oot teak teraz od 400 w górę (600-700) za samą deskę - po prostu masakra jakaś, tylko na 8m2 ale i tak prawdopodobnie też skończę na "tylko" merbau po około 200-250 za same deski. Ułożę i polakieruje we własnym zakresie.
  10. OK, to porzucam pomysł wyłączania na noc. Jeżeli będzie decyzja dotacyjna to może się uda rozciągnąć na rok by zainstalować najpierw jedną a może w grudniu 23' drugą. Dobrze prawisz @gasch że jedna ta na parterze bardziej do grzania w zimę a ta na piętrze bardziej do chłodzenia. Na chłodzeniu jakoś specjalnie mi nie zależy bo na parterze mam naturalnie chłodniej w lato (brak piwnicy, nisko dom siedzi), różnica z górą to chyba jakieś 5 stopni w upały, jak się robi za gorąco to czasami migruje do spania na dół :-). Ale na pewno jak będzie klima to komfort będzie o niebo lepszy w sypialniach na piętrze. Mam elektryczną podłogówkę - kable grzewcze - w wylewce 15 cm grubości na głębokości 5 cm w kuchni, przedpokoju na dole (w kuchni sprawuje się bardzo dobrze, podłoga jest nawet nie ciepła jakoś tak specjalnie na dotyk ale nie zimna i komfort cieplny jest znacznie lepszy, przedpokój nie włączam od 10 lat) i w obu łazienkach - na górze i na dole i tam też nie korzystam z niej a dostawiłem jakieś 5 lat temu grzejniki akumulacyjne, przy korzystaniu z prysznica albo wanny włączam na 5-10 min zwykłą dmuchawę - nagrzewnicę 2kW i jest to znacznie tańsze nić trzymać cały czas temperaturę tam 25 st i to jeszcze podłogówką. To razem z grzejnikami akumulacyjnymi w pokojach parter/piętro moja historia ogrzewania do tego czasu. W łazience by nie było zimno w nogi żona położyła dywan taki za 75 zł, co jakiś czas go wymienia. Polecam rozwiązanie jak się nie ma małych dzieci chlapiących wodą po kostki. Aktualnie myślę o remoncie łazienki by położyć jakieś twarde drewno - teak czy coś, ale drogie to jak nie powiem co, więc chyba zostanie dywan. Sorry trochę OOT.
  11. Też myślałem by najpierw postawić jeden i zobaczyć ale dotacja (mam nadzieję że dadzą decyzję w miarę szybko) jest jedna i nie mogę teraz postawić jedną sztukę a za rok drugą. Grzejniki już mam - akumulacyjne (dom ma 15 lat) i teoretycznie mogę je zostawić ale wolałbym zabrać, podłogówka oczywiście zostanie. Ale moim celem jest tak umiejscowić i dobrać klimę by nie musieć nic innego uruchamiać nawet w mrozy, dom dobrze trzyma ciepło, przy całkowitym wyłączeniu ogrzewania spadek temperatury w ciągu doby to około 1 stopnia, więc parę dni -20 to nie problem, nie zamarznę przy 19 czy nawet 18 jednego dnia. Wymyśliłem dokładnie to co już ktoś napisał w linku przytoczonym przez @Kaizen by klima nie pracowała cały dzień, by zaprogramować 7/24, w razie potrzeby skracać lub przedłużać okresy pracy ale by nie pracowała w nocy. Właśnie po to chcę nieco mocniejszy na parterze by mi szybciej dogrzewała rano jak nie będzie włączona w nocy. A na piętrze to mam problem z reku bo klima będzie dmuchać "pod prąd" reku, więc by wtłoczyć ciepłe powietrze do pokoi musi mieć siłę nadmuchu która jest w tej najmniejszej za słaba chyba. Eh, najlepiej by było postawić coś na próbę, i potem korygować, no niestety nie da się. I bądz tu mądry
  12. No i namieszane mam teraz w głowie Dla takich parametrów 5,8kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza przy średniej dobowej za oknem -20°C 2,6kW – przeciętna moc grzewcza przy średniej dobowej 1,3°C 3,8kW – moc wymagana w punkcie biwalentnym -5°C 35W/m2 wskaźnik zapotrzebowania na moc grzewczą 66kWh – przeciętne dobowe zużycie energii cieplnej na ogrzewanien przy średniej dobowej 1,3°C 68kWh/m2 rocznie wskaźnik zapotrzebowania na energię chciałem dać 2 klimy, jedną na parter nom 4,3kW , pdesign przy -10 3.40 (parter powiedzmy 60%) i druga na piętrze nominalna moc 3,2, pdesign przy -10st 3. Z tego co jeszcze raz tu przytoczyliście chyba wynika że musze zejść o jeden poziom niżej na mocy każdej z tych klim, do salonu brać z mocą nom. 3.2 / 3 przy -10, a na piętro już najmniejszą (nie ma mniejszych) moc nom, 2,7 / 2,8 przy -10. Albo i nie, sam już nie wiem Klimy na sprężarkach do -20 st i nie chcę nawet przy -20 uruchamiać żadnych innych dogrzewaczy. Mam kominek ale nie chcę być na to skazanym, po prostu myślę o tym że za jakiś czas już nie będę w stanie rozładować ciężarówki drewna. Ponieważ w ciągu dnia temperatury są znacznie wyższe niezależnie czy w zimie czy przejściowy sezon i wydaję się że mało się opłaca grzać w nocy przy -15 w porównaniu z dniem kiedy to będzie -5. Nie jestem w stanie tej tezy udowodnić obliczeniowo ale różnice na G12 u mojego dostawcy ostatnio są małe (nie to co kieeeedyś - to byyyłyyy czaaasy), więc chyba lepiej brać płaską taryfę i uruchamiać klimę w dzień.
  13. Właśnie takie info jest bardzo cenne - faktyczne moce i zużycia. Obecnie mam na CO około 4,5-5,5 MWh rocznie na grzejnikach+podł., i liczę że będzie po zamianie na klimę połowa tego albo i mniej, agregat wybrałem chyba dość efektywny, obecne grzejniki akumulacyjne +podłogówka el. mam o znacznie większej mocy niż planowana klima ale to dlatego że obliczone były na włączanie się tylko w G12 i to nie cały czas, razem mają coś około 14kW (eh, powspominam cenę 9 gr w G12, wcale nie tak dawno to było, w tym stuleciu @gawel jakie masz parametry tej klimy w sensie SCOP i Pdesign? A czy ktoś wie jak to jest w praktyce z tą mocą klimy - jeżeli producent podaje 0,8-6,3 kW a nominalna moc 4,3kW, to czy oznacza to że przy powiedzmy 10 stopniach może wyciągnąć więcej niż te 4,3? Przy tym samym nominalnym katalogowym poborze mocy
  14. Wydaję się że to pytanie musisz zadać w urzędzie. Klima to też pompa ciepła i tak na chłopski rozum to by ta zmiana nie była istotna to na fakturze musi być to napisane że to urządzenie które zainstalowałeś jest pompą ciepła. Pracownik naszego wojewódzkiego oddziału dotacji OZE powiedział że na klimę można dostać dotację właśnie przy tak wystawionej fakturze, gadałem z instalatorem i powiedział że nie ma problemu bo producent w swoich katalogach klimatyzatorów dokładnie to pisze "inwerterowa pompa ciepła".
  15. @tasaq Ja właśnie też aktualnie się nad podobnymi pytaniami głowię, więc co nieco z tego co już wiem: klimę dobrać nie z "sufitowego" 1kW na 10m2, a policz sobie zapotrzebowanie na ciepło dla swoich parametrów w cieplo.app (chyba - z głowy piszę, sprawdzę albo mnie ktoś poprawi) i na bank przy 25cm styropianu wyjdzie Ci mniej niż 5 kW na 40m2. Istotne tu są okna czy są szczelne i 3-szybowe. Mój sąsiad ma klimę do 2 pokoi na piętrze i mówi że dobrze grzeje, ale: pokoiki ma małe około 10-12 m i w każdym ma j.wewn, na jednym multislpit zewn), a tak w ogóle to on teraz grzeje gazem bo mu trochę taniej wychodzi. Ja nie mam gazu więc nie mam wyboru w odróżnieniu od niego. @gawel Dzięki za radę na temat skroplin, muszę pomierzyć czy się nie da przyczepić j.zewn. nieco wyżej i będzie wtedy nad dachem garażu, odprowadzenie skroplin idealne - nic nie trzeba niech się leje na dach, tylko chyba musi wisieć tak ze 50 cm wyżej jakby snieg napadał.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...