Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Slaveta

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    244
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Slaveta

  1. Witam. To ja wymieniałem w tym Ponar-że palnik więc coś już mogę napisać. Pracuje ciszej niż brucer i nie zarasta piec czarnym osadem. Czyszczenie to teraz łatwa sprawa mimo że mam wymiennik pionowy, pokręcę trochę zawirowaczami i zmiatam pył zmiotką, 15min roboty a poprzednio z 40 siedziałem i skrobałem. Następna sprawa to dobrze dopala groszek, nie tworzą się kalafiory. Na brucerze miałem często niedopalony popiół. Na ecoalu chodzi ok, zmieniłem na 15kw w ustawieniach i już. Zmniejszyło mi się spalanie groszku, w tym momencie praktycznie spalam 5 worów retopalu na cały tydzień wcześniej szło worek na dobę. Montaż sprawiał trudność tylko z tym że nie pasowała żadna śruba z brucera. Musiałem odciąć wszystkie 6 śrub w kotle i od nowa nawiercić otwory do Batorego, pół dnia roboty i po sprawie. Boli mnie tylko że za duży piec jest bo aż 26kw ale na razie się trzyma więc nie wymieniam. W przyszłości na pewno nie kupię większego niż 17kw. Dłużej kocioł dochodzi do temp. zadanej ale to akurat przewidziane było bo mam mniejszy palnik a wody w piecu od groma, prawie 90 l. Cały czas czekam na temp. rzędu -20 bo jestem ciekaw jak będzie spalał na ful mocy, w tym momencie największe mrozy były -4 więc żadna trudność dla palnika. Pozdrawiam
  2. Pewnie że się nie zawiesza tylko musi być suchutki. Zawiesić się może jedynie na samym końcu w tych miejscach gdzie jest zagięcie blach ale wystarczy nie czekać aż opał zejdzie do kompletnego zera i będzie git. Cudnie by było gdyby zasobnik był o przekroju okrągłym w tedy do miału idealnie ale pomarzyć można:)
  3. A co z tym ujściem wody jest nie tak? Rączek nie dospawałem bo urodziły mi się dzieciaki i kompletnie nie miałem czasu na takie rzeczy, teraz właśnie powróciłem do tego tematu bo sytuacja się trochę rozluźniła:) Myślałem nad zawiasami ale za dużo rzeczy może pójść nie tak więc zostanę przy jednej centralnie przyspawanej rączce. Efekty na pewno pokarzę niedługo.
  4. Zgadza się teraz po roku użytkowania dla mnie największą wadą ponara jest wyjście wody z kotła, kurcze co za jełop wymyślił żeby wyjście wody zrobić od góry kotła przy wyczystce wymiennika? Kompletnie nie przemyślana sprawa. Ogniwo ma od tyłu i tak powinno to być skonstruowane, reszta bez zarzutu.
  5. Palę palę cały czas. Mieszanka dobrze się sprawuje, nie ma problemów zsypywaniem się opału w zbiorniku. Najważniejsze żeby opał był suchy.
  6. Jeżeli już mowa o półce szamotowej to powiedzcie mi jakie macie sposoby na łatwe czyszczenie tej półki? To miejsce w kotle wybitnie mnie wkurza.
  7. Adres składu wysyłam na priv. Posiadam właśnie ponar eko i nie ma obaw, miał leci bez problemu grunt żeby to nie była odsiewka bo katastrofa. Na Twoim miejscu bym tego miału nie kupował (nawet chyba wiem gdzie go chcesz kupić) cena wysoka a kaloryczność mała bodajże 23KJ. Od opału workowanego w ogóle trzymam się z daleka bo jeszcze nie zdarzyło mi się żeby nie był wilgotny później same problemy i zabawa z podsuszaniem w kotłowni.
  8. Jeszcze go nie czyściłem od pierwszego uruchomienia czyli od września zeszłego roku. Czyszczę tylko wymiennik ale to też rzadko raz na miesiąc.
  9. Ja już dawno przestałem się przejmować tym że nie pali się na środku nie ma to tak naprawdę znaczenia, niech się pali jak chce grunt żeby uzyskać zamierzony efekt.
  10. Witam zapodaje obiecane zdjęcia jak wygląda spalanie orzecha i orzecha w mieszance z miałem. Pierwsze zdjęcie to sam orzech, widać dokładnie jak zapada się opał w retorcie. Drugie zdjęcie to mieszanka orzecha z miałem 1:1 no i tutaj duża poprawa wszystko tak jak powinno być.
  11. No właśnie ten miał który kupiłem na próbę posiada bardzo dużo kawałeczków wielkości ekogroszku dzięki temu powietrze dobrze przepływa przez złoże no i ładnie się spala. Paliłem też odsiewką z węgla i tutaj niestety była masakra. Wszystko w retorcie skleiło się w wielką rozgrzaną bryłę, nawet w mieszance z eko czy miałem nie poszło a miałem wobec odsiewki duże plany bo koszt tony to 650 przy kaloryczność ponad 29KJ.
  12. Miał czy eko to jeden pies, przy zasypywaniu zasobnika jeszcze nie zdarzyło mi się nie pobrudzić łapsk. Jeden syf jeden brud taka jest prawda. W tym roku poszedłem po rozum do głowy i opał kupuję luzem suchy z placu, przygotowuję mieszankę w 10 pojemnikach plastikowych (wchodzi do jednego równo 15kg opału). Wygodnie, czysto i pierwszy raz nie mam brudu na rękach nie ma znaczenia czy tam jest miał czy groszek. Jedna wada to trzeba mieć gdzie składować opał luzem, ja mam.
  13. Myślę że nawet na ciężkie mrozy to i tak za dużą moc ma ten orzech.
  14. I to bardzo dobrze daje sobie radę praktycznie nie odczuwam różnicy między eko a orzechem a paliłem najczęściej ekoretem.
  15. Witam wszystkich:) Zaczyna się powoli czas palenia więc czas ruszyć temat opału na zimę. Jestem po próbach palenia różnymi dziwnymi rzeczami. Tej zimy postawiłem na orzech II wartość opałowa 29KJ więc nie ma żartów. Palę tym węglem już od jakiegoś czasu i powiem Wam że kapitalna sprawa. Plusy to znikoma ilość popiołu, cena (750 tona) oraz wysoka kaloryczność. Minusy to zapadanie się żaru w retorcie oraz wysoka temp. na piecu przy takiej przejściowej pogodzie jak teraz. Opisując szczegółowo problem zapadania się żaru wygląda to tak że opał daje dużo ciepła nawet przy odstawieniu się kotła przez co temp. na kotle sięga 55 st. i nie chce spaść niżej przy zadanej 45 st. przez co opał wypala się w retorcie. Raz doprowadziło do tego że wygasł w nocy kocioł. Sprawę załatwiło ustawienie przerwy przedmuchu na minimum czyli 30min. Możliwe że przy minusowej temp. na zewnątrz sprawa zapadania się żaru nie będzie miała miejsca bo zwiększy się odbiór ciepła. Niewątpliwym plusem jest cena która jak dla mnie masakruje wszystko inne. Orzech II z kopalni Wesoła. Paliłem też miałem 25KJ z kopalni Czeczott również solidny opał. W tej chwili jadę na mieszance 1:1 orzech i ten właśnie miał. Problem zapadania żaru w tej chwili nie występuje. Najprawdopodobniej całą zimę będę jechał na takiej mieszance bo jest opłacalna cenowo i bardzo ładnie się pali. Jutro zamieszczę zdjęcia jak wygląda palenie samym orzechem i mieszanką z miałem.
  16. No właśnie chodziło o sterownik dla tego zwróciłem na to uwagę. Sposób napowietrzania w retorcie to inna sprawa, może być właśnie tak jak piszesz sprawdziłeś w praktyce chociaż ja sam jeszcze tego u siebie nie doświadczyłem, możliwe że mam dobry miał (odsiew z węgla) do palenia albo inne warunki które mi sprzyjają nie wiem ciężko to określić. Co to jest za miał którym palisz?
  17. Bardzo nieładne stosujesz chwyty, dobrze wiesz że Minertu lubi kombinować przy kotle dla tego wygląda to jak wygląda. Teraz ja coś zapodam i co powiesz na to? http://forum.muratordom.pl/showthread.php?149321-Palnik-BRUCER-sterownik-eCoal&p=4575830&viewfull=1#post4575830 i tutaj wykresiki na potwierdzenie http://forum.muratordom.pl/showthread.php?149321-Palnik-BRUCER-sterownik-eCoal&p=4578239&viewfull=1#post4578239 jak to się mówi `dziękuję do widzenia`
  18. Generalnie jak już nie raz pisano brucer jest skonstruowany pod kątem palenia miału. Sprawdziłem i potwierdzam że tak właśnie jest, miał się spala bardzo dobrze więc o co chodzi Minertowi? zobaczymy:)
  19. To są nieprzystosowane do miału? Ja mam właśnie koronę z nacięciami 2x po 6 i miał spala się jak marzenie, coś wymyślasz nam tutaj:)
  20. Swojego Ponar-a mam w układzie zamkniętym, po odpaleniu okazało się że wymiennik przecieka i wymienili mi kocioł bez gadania na nowy nie zwracając uwagi jak mam układ. Z tym bezpieczeństwem trochę przesadzasz, układ zamknięty jest równie bezpieczny jak jest prawidłowo zrobiony.
  21. Również witam. Posiadam pompę grundfosa CO i obiegową około 10 lat i działają elegancko. Do CWU i mieszającą kupiłem właśnie omnigeny po 95 zeta sztuka, pracują od października cicho i bez zarzutu jestem zadowolony. Zurzycie prądu przez pompę mieszającą pomijam ponieważ bardzo ale to naprawdę bardzo rzadko się załącza. Rachunki za prąd się nie zwiększyły więc nie przejmuję się ile pobierają pompy.
  22. Ja posiadam instalację z 3 pompami i uważam że to jest wygodniejsze niż zawór 4d, nie muszę kręcić zaworem żeby uzyskać odpowiednią temp. powrotu. eCoal robi to za mnie i to bardzo dobrze. Cyrkulację mam tak jak piszesz z programatorem 15min praca i 15 minut postój w nocy tylko postój.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...