Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

apietra

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    16
  • Rejestracja

O apietra

  • Urodziny 04.02.1977

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    gdynia
  • Kod pocztowy
    81-572
  • Województwo
    pomorskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

apietra's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. witam mam pytanie czy na instalację elektryczną od szafki na granicy działki do domu jest potrzebne pozwolenienie na budowę lub zgłoszenie? Ten kabel napewno będzie pokazany na mapie powykonawczej i zastanawiam się czy się nikt nie przyczepi przy odbiorze? pozdrawiam
  2. nie zmieniam kubatury, powierzchni zabutowy długości ani wysokości ani zagospodarowania terennu - więc zmiana jest raczej nieistotna
  3. witam chcę zlikwidować jedno okno w pomieszczeniu gospodarczym - zmiana ewidentenie nieistotna. Napotakłem jednak na opór projektanta. Czy zgoda projektanta na coś takiego jest potrzebna? Czy można zgodę pominąć?
  4. Jestem na etapie budowy - koszty są podobne. Nie zgodzę się tylko co do projektu - ja akurat mam uprawnienia projektowe więc projekt zrobiłem sobie sam a gazowania jeszcze zapłaci za projekt. Uwierz mi że robiąc projekt przyłacza za 1400 zł po odjęciu wszystkich opłat jakie trzeba zrobić uzgadniając dokumnetację w urzędach i na geodetę dla projektanta zostaje jakieś 300 zł więc to żaden interes. Ale projekt musi być.
  5. Tak właśnie robię w Oknoplaście jak Pan zobaczył wymiary to odrazu powiedział że będzie problem. Początkowo miały być okna 3 szybowe które są dużo cięższe - czy może zastosowanie okna dwuszybowego poprawi nieco sytację?
  6. Czyli to 110x245 najlepiej byłoby zwęzić pewnie do 100 cm szerokości a wysokość można wtedy zostawić czy wysokość też powinno się trochę zmienijszyć?
  7. Witam Jestem na etapie projektu domu, w którym to architekt zaprojektował okna o następujących wymiarach - 110x211 - otwieralne i uchylne - 150x160 - otwieralne i uchylne - 220x190 - nieotwieralne - 110x245 - otwieralne i uchylne - 270x245 - nieotwieralne ze słupkiem na środku - 140x245 - nieotwieralne Mam pytanie czy takie okna są możliwe do wykonania jako PVC w taki sposób aby nie sprawiały potem problemów w eksploatacji czy lepiej zastanowić sie nad zmniejszeniem lub ewentualnym podziale okien. Dodam że okna są jednostronnie okleinowane.
  8. witam chcę rozpocząć budowę domu jednorodzinnego. Plan był taki żeby rozpocząć na wiosnę ale ponieważ pogoda jest dobra to wykonawca namawia mnie na rozpoczęcie budowy w styczniu. Mówi że jak przyjdą mrozy to przerwie prace. Ja się obawiam że mrozy przyjdą w trakcie lania fundamentów lub tuż po i mogą być problemy w poźniejszej eksploatacji. Czy ktoś z Was zdecydował by się na rozpoczęcie budowy w styczniu? pozdrawiam
  9. witam Jestem projektanetem. Takie rzeczy się zdarzają i nigdy nie są łatwe do rozstrzygnięcia bo chodzi o pieniądze. Jeśli nie było nic na mapach ani nie było służebności przesyłu czy też żadnej umowy to proponuje napisać oficjalne pismo do wodociągów że mają zabrać rurę z twojego terenu lub podpisać z tobą odpowiednią umowę na odpłatne korzystanie z terenu. Napisał bym też, że w przypadku awarii wodociągi zostaną obciążone wszelkimi kosztami związanymi z awarią (np uszkodzenia konstrukcyjne budynku). Wodociągi można lokalizować min 1,5m od fundamentów. Zakładem że masz projekt zagospodarowania terenu i miałeś uzgodnienie z ZUDP wykonane w starostwie. Na posiedzeniu ZUDP zapewne był przedstawiciel wodociągów. Jeśli jest to przyłącze to właścicielem może być sąsiad - wtedy należałoby rozmawiać z sąsiadem. Ostatnio miałem przypadek gdzie deweloper przez którego teren przechodziły przyłacza do sąsaiadów poprostu poinformaował sąsiadów że odcina ich od sieci. Pismo dobrze by było skonsultować z prawnikiem.
  10. apietra

    Zwrot VAT

    witam Mam pytanie dotyczące VAT'u. Planuję rozpoczęcie budowy domu o powierzchni użytkowej 301,5 m2 czyli ze względu na sprawy VAT'u o 1,5 m2 za duży Rozważam dwie opcje budowy. 1. Zlecenie wszystkiego firmie budowlanej i tu pytanie jaki VAT powinna naliczyć firma budowlana 8% czy 23% od całości czy może też 8% do powierzchni 300 i powyżej 23 % liczone proporcjonalnie 2. Zakup materiałów indywidualnie i wynajęcie ekipy tylko do prac budowlanych - jak wyględa sprawa zwrotu VAtu za materiały w tym przypadku czy wogóle jest możliwy. Z góry dziękuję za odpowiedź.
  11. Witam Urząd ma prawo dokonać nowego podziału działek na etapie projektu drogi. Za część działki którą ci zabiorą otrzymasz odszkodowanie. Wszystko reguluje specustawa drogowa z 10.04.2003 Dz. U. 2003 nr 80 poz. 721 + późniejsze zmiany. Generalnie jako właściciel prywatny niewiele możesz zrobić - jeśli urząd będzie realizował drogę w trybi ZRID. Jest jeszcze taka możliwość że gmina nie będzie korzystała z tej ustawy (ZRID) i pójdzie normalnym trybem pozwolenia na budowę wtedy też mogą Cię wywłaszczyć ale jest to znacznie trudniejsze.
  12. Witam mam pytanie - kotłownie mam zlokalizowaną w piwnicy kajo wydzielone pomieszczenie. Kocioł gazowy kondensacyjny. Czerpanie powietrza przez system kominowy dwururowy. Czy w takiej sytuacji w pomieszczeniu kotłowni muszę wykonać jeszcze osobny nawiew poietrza i wyciąg grawitacyjny czy mogę zrezygować z wentylacji w tym pomieszczeniu lub wentylować przez kratkę kontaktową do sąsiedniego pomieszczenia ? czy jest jakiś przepis na ten temat ?
  13. witam Mam problem ze zjazdem do garażu, może ktoś pomoże. Moja działka jest pozioma. Droga wzdłuż działki ma nachylenie 20-22% (wg pomiarów geodezyjnych) szerokość drogi 4,5m. Między drogą a moją działką jest skarpa o wysokości od 0 do ok 3 m. W miejscu gdzie skarpa ma wysokość ok 2 m planuje ją wyciąć i zrobić zjazd do garażu o szerokości 4,5m (lub szerszy choć tu jest problem z przepisami bo zjazd nie powinien być szerszy niż droga) Zjazd miałby być w poziomie drogi. Ponieważ na 4,5 m szerokości zjazdu będę miał prawie metr różnicy wysokości zastanawiam się jak to wszystko wyprofilować żeby auto mi się nie zawiesiło w czasie zjazdu do garażu. Dodam jeszcze że garaż będzie usytuowany 6,5m od granicy działki. Czy ktoś miał może podobny problem ?
  14. Też już myślałem o takim rozwiązaniu, ale zastanawiam się czy nie będzie problemów w zimie jak napada śniegu lub zamarznie jakaś stojąca woda.
  15. Witam Mam następujący problem - działka budowlana na której w przyszłym roku zamierzam rozpocząć budowę jest płaska. Droga wzdłuż działki ma spadek około 10-12%. Jeden koniec działki jest w poziomie drogi a drugi około 2m wyżej (ponad poziomem drogi). Ponieważ mam kiepskie warunki zabudowy (powierzchnia zabudowy tylko 130 m2 a chcę mieć garaż dwustanowiskowy to muszę zrobić podwpiwniczenie w którym będzie garaż. Budynek będzi zlokalizowany około 6,5m od granicy działki drogowej wykonanie zjazdu z drogi publicznej do garażu planuję zrobić w miejscu gdzie działka jest wyniesiona ponad drogę (żeby je zjeżdżać do garażu po pochyleniu 30-40% tylko prawie po płaskim). I tu natknąłem sie na problem - jak zrobić bramę w lini ogrodzenia przy takim spadku drogi? Brama będzie musiała mieć pewnie ze 5 m szerokości co daje różnice wysokości między dwoma końcami około 50-60 cm. Czy jes możliwość aby brama nie była pozioma i przesuwała się zgodnie ze spadkiem drogi? Czy ktoś miał podobny problem ?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...