Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

krzys2507

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    46
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez krzys2507

  1. Ja mam piec 14kW ( MetalFach Sokółka) na ekogroszek. Przy obecnych temperaturach dużo za duży . Piec ustawiony na minimum - temperatura podłogi 30 st, kaloryferów do 35 st a w domu 23-24 st. Przy większych mrozach spokojnie też wyrabiał. Na ścianach 15cm styropianu, na podłodze też 15, między garażem a domem 5cm (na ścianie i na suficie), na poddaszu 25-30 cm wełny, okna trzyszybowe. Jeszcze dopiszę że garaż nie jest poszerzony ( a jedynie wyciągnięty do przodu, dzięki czemu mam bardzo dużą kotłownię) i jest zdecydowanie za wąski. To chyba największy problem tego projektu - wjeżdżanie do garażu lusterkami na styk i ciągłe uważanie żeby drzwi nie obić .
  2. oba fajne - ale wydaje mi się że przynajmniej jeden nie będzie pasował Ci do stron świata - salon raczej powinien wychodzić na południe, a w którymś z tych 2 nie będzie. Bławatek ma 3 balkony, alabaster 2 - to koszt i problemy. Wizualnie bardziej podoba mi się bławatek( sam się nad nim zastanawiałem a wybrałem http://www.konradmatuszewski.pl/projekty/2-projekty-gotowe-murowane/20-m-131 - ze względu na układ w środku). Jeszcze jedna moja uwaga że warto by mieć drzwi do garażu w wiatrołapie. W Bławatku jeszcze minusem jest duża odległość z salonu do łazienki + jeszcze schodki. To tak na szybko. Pozdrowienia
  3. Cześć Jeżeli szukasz gotowego projektu, to bez znaczenia jest gdzie go kupisz. Ja swój np. kupiłem w Poznaniu. Zaletą gotowca jest to że w necie znajdziesz mnóstwo informacji o zaletach i wadach swojego projektu. Jeżeli szukasz projektanta, to lepiej popytaj znajomych, bo można różnie trafić.
  4. Mam 2 sezon piec na ekogroszek (SD Duo z Sokółki), ekogroszek kupuję w różnych miejscach, najczęściej najtańszy ok 700-720zł/tonę, ani razu się nie zerwała zawleczka(odpukać ) i ani razu sam nie zgasł (chyba że zabrakło węgla w zasobniku ). Obsługa to zasypywanie węgla raz na kilka dni i wynoszenie popiołu - codziennie. Raz na jakiś czas czyszczenie. W okresach przejściowych palę w nim drzewem. Zużycie węgla worek dziennie z grzaniem wody, przy dużych mrozach - jak jest cieplej znacznie mniej. Powierzchnia użytkowa ok 150M2 a moc pieca 14kW
  5. Dzięki Myometis. U nas też obudowę wykona profesjonalna firma w składzie ja , Ojciec i Brat . Oglądałem dzisiaj na żywo kominek Zuzia z kratek i w sumie dobrze wygląda, ale cena niewiele niższa niż Arysto bo ok 3500.
  6. Pozdrowienia dla Wszystkich. Jak idzie budowanie? Przed nami mnóstwo decyzji, aż głowa puchnie od tego wszystkiego. Przez wybór glazury i gresy jakoś przebrnęliśmy, a teraz trzeba wybrać ceramikę. Może jakieś podpowiedzi? Cersanit, Koło, Roca? Cersanit najbielszy na rynku, Koło ma praktyczniejsze umywalki(szczególnie małe), Roca trochę wyższa półka ale czy lepsza? Muszę też wybrać piec i kominek. Piec 14 kw chyba powinien wystarczyć, tym bardziej że daliśmy więcej ocieplenia niż w projekcie. Kominek podoba mi się taki jak ma Myometis i tu pytanko jaki to Arysto i ile kosztował? Z tego co czytałem on ma 14 kw mocy, czy to nie za dużo? Nie trzeba otwierać okien jak go rozpalisz ? i jak się sprawuje bo z żadnego forum kominkowego prawdy się nie dowiesz? I jeszcze jedno pytanko z czego zrobione jest u Ciebie obramowanie kominka? A propos kominka to alternatywą dla Arysto jest tańsza Maja z Kratek. Ma ktoś jakieś doświadczenia z tą firmą?
  7. robocizna 37 zł za m2, w sumie z materiałem ok 90, zwykły styropian 15 cm EPS 70-040. zwróć uwagę na oznaczenie styropianu, często hurtownie sprzedają EPS 040 zamiast spełniającego normy EPS 70-040(to samo na podłogę EPS 038 a nie EPS 100-038 ),tynk silikonowy baranek 1,5mm Bolix
  8. Mam kilka pytań odnośnie wentylacji: 1. Jak robliście zetki, jakimi kanałami wentylacyjnymi? wg przepisów kanał wentylacyjny powinien mieć 200 cm2, a to wychodzi kanał 20x10, trochę duży? 2. zetki z garażu i kotłowni chciałbym zrobić pod rynnami, myślicie że są jakieś przeciwskazania? 3. kratki wentylacyjne z kuchni i ze spiżarni chcę podłączyć do komina - jedyne wyjście to sufit podwieszany w przedpokoju, położyłem też przewody do wentylatorów, bo nie wiem czy grawitacyjnie będzie to działać 4. zetka w kuchni i nawiew do kominka jak w projekcie 5. wentylacja łazienki na piętrze - kratka wentylacyjna może być w suficie i doprowadzenie do komina? - tak było by najłatwiej, czy trzeba ją jakoś wkuć w ścianę działówkę? i jeszcze kwestia nawiewu do kominka powinien być zamykany jakąś zasuwą? i gdzie ona ma się znajdować?
  9. Mam pytanie odnośnie podłogi. Do tej pory myślałem że hydroizolację daje się pod styropianem. A tu hydraulik mnie oświecił że rurki od wody( i grzejników ?) kładzie się pod styropianem. Jak położę najpierw folię to przecież hydraulik i tynkarze mi to zadepczą na amen, a jak na początek położą rurki to potem żadnej folii pod spód nie wcisnę.
  10. 25 kW to trochę nie za bogato? W projekcie przewidziany jest piec 15kW. - nie wystarczy? - ja myślę o piecu na pellet 15-18kW - pellet trochę droższy od ekogroszku, ale za to dużo czystszy. U znajomego w podobnym domku, zużycie ok 4 ton na sezon. Chcę też zamontować kominek z płaszczem wodnym. Na całym dole podłogówka(może oprócz gabinetu), na górze grzejniki. Latem wodę zamierzam ogrzewać prądem(ewentualnie kiedyś jak stanieją to pompą ciepła). Zgadzam się z Maćkiem że na solary szkoda kasy. Przewiduję że w sezonie koszt ogrzania ciepłej wody będzie rzędu 500zł - solary będą się zwracać z 20 lat
  11. Może ktoś wie jak przeszukac grupę budującą? Szukam informacji na temat okien z Witrażu. Miał ktoś doczynienia z tą firmą?
  12. Sorry za głupią poradę, ale może wziąść innego:)?
  13. Ja mam Braas romańska kasztan Cisar. Trochę problemów http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191101-otarta-dach%C3%B3wka-brassa&p=5028176#post5028176 Ogólnie dachówka piękna,dach wygląda super. Wcześniej byłem zdecydowany na dachówkę ceramiczną, ale obejrzałem parę dachów pokrytych tanią dachówką ceramiczną i już mi się odechciało. Przy dachówce ceramicznej różnica kolorów to norma. jak komuś to nie przeszkadza - ok, dla mnie przeszkadza. A tą różnicę kolorów widać jadąc samochodem,widząc dom pierwszy raz w życiu.No i betonowa jest trochę tańsza. Do betonowej dachówki przekonał mnie fakt,że taką ma zony dziadek, zrobił ją sam 60 lat temu,bez żadnej technologii i leży do dziś.
  14. Nie sposób nie przyznać Ci racji.Liczyłem straty ciepła zarówno dla całego domu, jak i dla okien i w sumie z tego wynikają moje rozterki. zawsze można traktować pieniądze zaoszczędzone na oknach jako pewien rodzaj kredytu. Dziś wydaję mniej ale za to potem spłacam przez kilkadziesiąt lat. Wracając do ofert jakie mam, to Jezierski,Elita Thermo,szyba 0,5 (twój konik:))- 18700, Eurocolor(schuco cava,szyba 0,7) 17300, Vitron 17300(Veka Alphaline) powierzchnia okien ok 30m2,obwód ok 88m, ceny z montażem. Rozsądne ceny czy szukać dalej?( a wycen w sumie mam już chyba 12 ) Oddzielny temat to montaż. Np przedstawiciel Eurocolru(jedyny chyba w naszym mieście) na dzień dobry mówi mi że oni montują tylko na wkręty przez ramę, nie widząc nawet domu. Ogólnie największym problemem kupującego jest to jest to że jak sam o wszystko nie zapytasz to żaden sprzedawca ci tego nie powie. Jak o czymś zapomnisz, to dostaniesz wycenę bez danego elemenu.( w myśl zasady że jak będzie taniej to złapię klienta, np w Oknoplaście pan twierdzi że jak mam 3 szyby to juz nie potrzebuję ciepłej ramki).
  15. krzys2507

    otarta dachówka brassa

    Miałem dokładnie tak samo. Parę nocy nie przespane z nerwów, a teraz leży na dachu i nawet nie pamiętam o uszkodzeniach. Łatwo powiedziec reklamowac, jak membrana położona, majster na dachu. U mnie uszkodzenia dotyczyły dachówek bocznych, bez których nie można było zacząc układania dachu.Dachówka podstawowa była w porządku. Boczne po prostu nie są dobrze zabezpieczone do transportu. Pierwsza partia przy rozkładaniu była tak mocno sklejona że od dachówki odpadały kawałki razem z klejem. Po reklamacji przyszła druga partia obdartych w miejscu styku.Tego już nie byłem w stanie reklamowac,ze względu na brak czasu.Zresztą wg hurtowni fabryka działa na takiej zasadzie że produkuje pewną partię towaru i każda następna dostawa jest z tej samej partii, czyli z dużym prawdopodobieństwem taka sama. Ogólnie duży wstyd dla takiej firmy jak Braas. Dla tych którzy to sprzedają też(ale to już dłuższe opowiadanie(Jak ktoś kupuje dachówkę w Białymstoku, to chętnie opiszę swoje perypetie z pewną ostro reklamująca się firmą,wyskakującą w wyszukiwarce na pierwszym miejscu)). Mogę tą dachówkę oczywiście reklamowac, ale nie wiem czy jej wymiana i łażenie po dachu nie narobi więcej szkód. Sąsiad też ma Braasa Cisar ale z Niemiec i tamta była lepsza,chociaż też trafiły się poobdzierane.
  16. Dopłata do szyb od 1600 do 2500. oszczędności łatwo obliczyc, zmiana szyby z 1,0 na 0,5 da pewnie jakieś 0,3 na całym oknie, czyli oszczędnośc =0,3*30*20*24*200*0,2/1000 = 173 PLN na sezon(30m2 okien,20 stopni różnicy,200 dni sezonu grzewczego,20 gr za kilowatogodzinę przy ogrzewaniu ekogroszkiem), czyli zwróci się po ok 10 latach -ok, przyjmuję to i biorę, chociaż bardziej przemawia do mnie że może okna nie będą się tak rosic jak mam teraz. Zmiana profilu z 5 na 6 komorowy to już niestety różnica od 4 do 6 tys, pewnie się nie zwróci nigdy, ale za to mam porządne okna. Czy dla samej świadomości warto? - nie wiem(a czym dłużej myślę tym bardziej nie wiem)
  17. Sąsiedzi to tacy sami ludzie jak wszyscy inni. Zawsze znajdzie się kilku normalnych i niestety kilku normalnych inaczej.
  18. w garażu, zgodnie z prawem musi by nawiew.(w ścianie lub w bramie garażowej). w kuchni zdecyduję się chyba na zetkę, nie podobają mi się kominki wetylacyjne w dachu, a innych opcji chyba nie ma. Jak szukałem dachówki, to pamiętam dużo negatywnych opinii na temat kominków.
  19. Słyszeć to słyszałem, ale nic dobrego ani nic złego. tyle że jest. A okno to Abakus,profil Brugmann Ad Arte, trzy szyby k=0,5, ciepła ramka. W między czasie dostałem jeszcze ofertę Na Vitron, Veka Perfect line, 3 szyby,ciepła ramka, w podobnej cenie. Nie wiem co prawda jaka szyba ale U całego okna w zależności od wielkości ok 1,1 - 1,2( z programu). Możliwe jest żeby Abakus osiągał u=0,8 W/m2K ? Spora różnica przy podobnym oknie.
  20. założenia powierzchnia okien - 30m2 temp w domu 21 st średnia temp zewnętrzna w okresie grzewczym 2 st długość okresu grzewczego 200 dni cena 1 kWh - zależy czym grzejesz,prądem ok 0,5 zł/kWh, ekogroszki itp 0,2 zł/kWh dla U = 0,6 0,6*30*(21-2)*24*200*0,5/1000= 820(tyle pieniędzy ucieknie przez okna przy prądzie) 0,6*30*19*24*200*0,2/1000=328(przy ekogroszku) dla U = 0,8 1094 zł dla prądu 438 zł dla ekogroszku dla U = 1,0 1368 zł i 547 czyli różnica między 0,6 i 1,0 wynosi 548 zł dla prądu i 219 dla ekogroszku I jeszcze jedna rzecz (co prawda nie interesowałem się okami drewnianymi)ale dla plastików najcieplejsze okno spotkałem U=0,8 W/m2K a standart ok 1,4 W/m2K. 0,6 ; 0,8 ; 1,0 to współczynniki dla samych szyb
×
×
  • Dodaj nową pozycję...