-
Liczba zawartości
135 -
Rejestracja
O Yesko
- Urodziny 22.02.1974
Informacje osobiste
-
Płeć
Mężczyzna
-
Mój klub zainteresowań
Budowa - wymiana doświadczeń
Dane osobowe
-
Miejscowość
Kielce
-
Województwo
świętokrzyskie
Profil płatny
-
Kategoria
usługi
Yesko's Achievements
FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) (3/9)
10
Reputacja
-
UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń
Yesko odpowiedział ewoda → na topic → Woda i ścieki
Dzień dobry, ja mam podobne zagadnienie. Ujęcie wody Zagnańsk. Tu jest lin do strony wodociągów: http://wod-kiel.com.pl/jakosc-wody-,28.html Użytkuję wodę z wodociągu już 3,5 roku bez żadnych filtrów, stacji itp z wyjątkiem dzbanka dafi (rodzina 2+2). Smak ok, trochę kamienia widać na gankach. Zgodnie z tym co podają internety woda ta jest na granicy "woda miękka" - "woda średnio twarda" - wikipedia. Czy jest sens cokolwiek zakładać, wodociągi nawet to odradzają - przedostatni akapit. Ile czasu popracuje takie ewentualne urządzenie i czy stary kamień rozpuści się ? Jeden z bardzo rzadko używanych pryszniców już prawie nie puszcza wody. -
Gdyby ktoś był zainteresowany: zrobiłem odczyt dokładnie po roku i w tym okresie (02-2016 do 02-2017) moja pompa (ECOPOWER C11) pracowała na rzecz ogrzewania 1700 godzin, nie mylić z kWh. Pompa pracuje od 12-2012, dom zamieszkany od 2014. Powierzchnia około 160m2 plus garaż z kotłownią 40m2, całość podłogówka. Temperatura zadana to 22st. C, krzywa nr 1, licznik 2 taryfowy, w 2 taryfie temp. ustawiona na 25st. C. Nie było żadnych problemów przy dużych mrozach, komfort użytkowania nie do przecenienia.
-
22-6 i 13-15 temp 25C 6-13 i 15-22 temp 22C Chyba jakoś tak o ile dobrze pamiętam CWU godziny jak wyżej i temp. odpowiednio 47C i 45C + cyrkulacja 5:30 do 23:30 tak mniej więcej i to chyba trochę studzi zbiornik ale za to nie czekam 10-15 sekund na ciepłą wodę - jest za 0,5 sekundy
-
Nie, czujnik na scianie w jadalni, 1 na cały dom. Pętle podłogówki zagęszczone w łazienkach. Na 2 ścianach w salonie zrobione jest ogrzewanie ścienne z uwagi na duże narożne okno. Do rachunku dopisuje się jeszcze saunę 1 na 2 tygodnie przez jakieś 2 godz. w 1 taryfie, piec 6kW.
-
Chyba czujki temperatury trochę oszukują bo u mnie na noc jest nastawiona 25 a na dzień 22 na zwykłym termometrze pokazuje mi 23 w domu, krzywa grzania nr 1, temperatury w zbiorniku wody użytkowej, noc 47, dzień 45 + cyrkulacja około 20 godzin na dobę. Temperatur nie przestawiam. Tryb pracy zima przełącza się od 14 stopni.
-
Dawno nie zaglądałem tutaj ale napiszę coś o mojej pompie c11. Pracuje od 12-2012, dom z ogrzewanym garażem około 190mkw. Sciany poroterm plus 20 styropianu, strop gorny 12cm styropianu plus 15cm wełny w połaci-pełne piętro bez skosów. Temperatura w domu w okresie grzania 23st,podłogówka całość. Wszystko na prąd,2 taryfa, rachunek za 6 miesiecy zimowych około 2700zl. Ile w tym pompa ma udzialu tego nie wiem ale pewnie jakieś 60-70%. Może takie dane komuś coś podpowiedzą. Dolne źródł 3x90m pionowe. Jestem bardzo zadowolony z tej pompy, różne rzeczy bym w domu poprawił ale ogrzewanie zrobiłbym tak samo.
-
Węglowy filtr do okapu i tyle. Okap nie jest podpięty do komina. Pewnie jak ktos dużo gotuje to nie jest najlepsze rozwiazanie ale jak dla nas może być.
- 4 558 odpowiedzi
-
- budowa domu
- dom piętrowy
- (i 10 więcej)
-
Grupa Świętokrzyska
Yesko odpowiedział the_anonim → na topic → Grupa ?wi?tokrzyska_1 Grupa ?wi?tokrzyska_1 Topics
jest tych firm dużo: np http://qwiert.pl/kontakt albo hydrogeotechnika -
U mnie są dwa strychy, duży jak u wszystkich oraz mały nad garażem i kotłownią. Ten drugi wynika z tego, że wybudowaliśmy bliźniak i dach podwójnego garażu jest inny niż w wersji solo. Oba miejsca uważam za bardzo praktyczne. Do tego dochodzi jeszcze spiżarnia pod schodami no i sama kotłownia. Mamy też małe zadaszenie na zewnątrz, na tylnej ścianie garażu - spadek dachu został przedłużony i zyskaliśmy dodatkowe miejsce pod dachem na np meble ogrodowe. Te wszystkie miejsca stopniowo się zapełniają, dlatego polecam wygospodarować możliwie dużo takich pomieszczeń, żeby z czasem np salon nie stał się składowiskiem . Nie wiem czy ta przestrzeń w pojedynczej Kasjopei nad garażem jest warta zainteresowania i kosztów ale w moim bliźniaku da się tam wejść, stanąć w pochyleniu i przerzucać "towar" z kąta w kąt
- 4 558 odpowiedzi
-
- budowa domu
- dom piętrowy
- (i 10 więcej)
-
Kilka uwag mieszkającego już. Dla tych którzy przymierzają się do wykańczania - chyba najlepiej zaczynać od góry- od strychu i systematycznie schodzić w dół. To pewnie każdy wykonawca podpowie ale napiszę dla pewności. W garażu (już pisałem o tym) polecam jeden odpływ linowy, płytki, długości około 1 mb. Ja zrobiłem 3 punktowe i teraz mam wodę pomiędzy nimi. Fakt, że hydraulik przyniósł mi takiego grzmota liniowego (chyba wyrwał gdzieś z ulicy), że powiedziałem mu w uprzejmych słowach żeby sobie zamontował to u siebie w... Pożytecznym jest też moim zdaniek sejf, nawet najprostszy, przytwierdzony do czegoś dużego, np ściany, szafy (chyba że ktoś poluje to inne przepisy). Przy np sprzątaniu przez wynajęte firmy (osoby) nie martwimy się o ważne dokumenty itp. Drenaż wokoło budynku - coś dla tych którzy zaczynają. Trochę kłopotów z tym jest ale jeżeli mamy gdzie odprowadzić wodę z okolicy fundamentów to robiłbym ten drenaż bez wahania bo najmniej kosztuje przy fundamentach. Polecam rozważyć też ułożenie t.z. bednarki wokoło budynku, właśnie na etapie fundamentów. To pomoże przy instalacji odgromowej, o tym poniżej. Instalacja odgromowa - nie ma obowiązku w domach jednorodzinnych, ja zrobiłem biorąc pod uwagę anomalie pogodowe, czy to miało sens, czas pokaże. Wyszukałem firmę które zrobiła to solidnie i niezbyt drogo. Teraz burza mam nadzieję, nie popsuje mi humoru, chyba że z gradem ale wtedy to już tylko ubezpieczenie pomoże. Taras - przedłużenie salonu, jak dla mnie super sprawa. Duży, praktycznie cała ścian tylnej elewacji, szer, od bud, około 3,6m. Powierzchnia około 45mkw. Mnóstwo miejsca do wiosennych, letnich, jesiennych nasiadówek. Na razie nie powiem czy konstrukcja jest dobra. To pierwszy sezon, jest w nim kilka warstw, zwieńczone to jest płytką mrozoodporną. Przepusty pod zjazdami w ciągu rowów. Obowiązkiem jest projekt. Prostym rozwiązanie są rury z pehd o wytrzymałości min, SN=8kN/m, dł do 8m (chyba to max ale można łączyć). Średnica fi 40-50 ale to i inne powinno wynikać z projektu. Zwiększona wytrzymałość (sn potrzebna szczególnie gdy mało grubości naziomu nad rurą i na budowę mają przyjechać np ciężkie betoniarki.
- 4 558 odpowiedzi
-
- budowa domu
- dom piętrowy
- (i 10 więcej)
-
Gdy ktoś się przeprowadza z małego mieszkania w bloku do Kasjopei to pierwsze dni wcale nie są takie łatwe. Ciągle się chodzi i czegoś szuka. Była bliskość sąsiadów, odgłosy zza ściany i wszystkie "graty" pod ręką a teraz nowa przestrzeń, w której trzeba się odnaleźć. Przeprowadzka tuż przed świętami to duże wyzwanie, życzę sił i wytrwałości.
- 4 558 odpowiedzi
-
- budowa domu
- dom piętrowy
- (i 10 więcej)
-
Ja właśnie dostałem taką wskazówkę. U mnie 3 odwierty zbiegają się do studni, tam są podłączone do zaworów i ze studni do domu prowadzone są już dwie rury o większej średnicy. Studnia to dedykowany do tego wyrób z tworzywa sztucznego z czarną pokrywą. Jeżeli ktoś się zastanawia, czy zrobić pompę czy inny system to może to o czy pisałem wykonać niewielkim kosztem, będzie mógł odłożyć decyzję w czasie. Jeżeli wybierze inny sposób to tego nie wykorzysta i tyle. Fakt, dobrze jest wcześniej porozmawiać z wykonawcą dolnego źródła, oni mają różne swoje sposoby na "wejście" do domu.
- 4 558 odpowiedzi
-
- budowa domu
- dom piętrowy
- (i 10 więcej)
-
Dodam jeszcze coś do tej sprawy. Pomocnym było na etapie fundamentów wprowadzenie 2 rur kanalizacyjnych pcv fi 160 (pomarańczowe) do kotłowni, w miejscu planowanej pompy. Kolana do tych rur nie powinny mieć kąta większego niż 30st. Czyli jak chcemy wykonać 90 st to 3 x 30 stopni, najlepiej jeszcze nieco rozsunięte prostymi odcinkami. Rura prowadząca ciecz z dolnego źródła jest dosyć sztywna i trzeba ją przepychać. Rury wyprowadzamy na zewnątrz, poza drenaż, bednarkę i wszystkie inne instalacje wokół budynku. Na ich końcach zakładamy jakieś czopy (np gruba folia owinięta sznurkiem), przykładamy pionową deskę, która będzie wystawać ponad grunt i za kilka miesięcy wskaże nam gdzie tego szukać przy wykonywaniu dolnego źródła. Te rury fi160 w miejscu przechodzenia przez sam fundament można przełożyć dodatkowo przez dwie krótkie fi 200, dzięki temu zredukujemy naprężenia na rurach od fundamentu i zasypki. To zaoszczędzi nam rozkuwania posadzki w kotłowni, garażu, odkopywania fundamentów itp. Wkładamy rurki poza domem i wyciągamy w kotłowni, obok pompy.
- 4 558 odpowiedzi
-
- budowa domu
- dom piętrowy
- (i 10 więcej)
-
Dzielę się zdobytymi doświadczeniami z budowy, proszę spojrzeć na moje poprzednie posty. Nie umieszczam jednak zdjęć i nie reklamuję Pani X. Nie mam też nic do tego, że inni tu pokazują zdjęcia swoich domów, to naturalna potrzeba, rozumiem to ale ja moich nie przedstawię. Mogę natomiast coś podpowiedzieć, co staram się robić co jakiś czas, również na podstawie zamieszczanych przez forumowiczów zdjęć. Nie wiem czy komuś w ten sposób pomogłem, mam nadzieję że tak. Jedną z takich rzeczy, które moim zdaniem warto dopilnować na etapie robienia hydrauliki to cyrkulacja ciepłej wody. Nie każdy hydraulik to proponuje. Jest to komfortowe bo gdy odkręcamy wodę to nie czekamy minutę aż dopłynie do kranu z kotłowni ale po 2-3 sekundach leci już gorąca. Pewnie mała pompka do obsługi tego trochę prądu pobiera ale nie spuszczamy za to zimnej wody, która też kosztuje. To jest dosyć proste rozwiązanie, ciepła woda jest zasilana do prawie samego kranu przez dwie rurki a nie jedną i właśnie w pobliżu kranu są one połączone i dalej prowadzi jedna. Woda co kilka minut (zależnie od zaprogramowania pompki) przepływa w tym obiegu zasilając ciepłą wodą układ. Oczywiście obie te rurki powinny być izolowane.
- 4 558 odpowiedzi
-
- budowa domu
- dom piętrowy
- (i 10 więcej)
-
Powinienem od razu napisać - to żona jest tą architektką więc ma pełne prawa autorskie. Ma już tyle realizacji za soba, że nie potrzebuje i nie chce dodatkowej reklamy. Macie racje, jak ktoś kupuje taki projekt wnętrz to z prawami autorskimi. U mnie akurat prawa zostaja przy projektancie.
- 4 558 odpowiedzi
-
- budowa domu
- dom piętrowy
- (i 10 więcej)