Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

elrem

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    13
  • Rejestracja

O elrem

  • Urodziny 14.12.1960

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Instalacje - wymiana doświadczeń:

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Wrrszawa
  • Kod pocztowy
    04-416
  • Województwo
    mazowieckie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

elrem's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Witam: po 1 - wyłączyć bezpieczniki ! po 2 - "L" przewód fazowy , "N" - neutralny ( dawniej zerowy ) po 3 - proponuję wymienić wyłącznik na "jednoklafiszowy" lub regulowany (ściemniacz) po 4 - odpiąć "stary" żyrandol , załączyć napięcie , sprawdzić wskażnikiem, wyłączyć powtórnie napięcie , podpiąć przewody jak w pkt 2 . w tzw międzyczasie należy zaizolować teraz już wolny przewód !!!
  2. Witam. W zasadzie rozdzielnia powinna byc zlokalizowana nad uziemieniem lub, bednarka uziemiająca doprowadzona pod rozdzielnię (jeżeli pod wylewką to połączenie galwaniczne do istniejącej ) .Rozdzielnia "odstawiona" od ujęcia wody ponad metr lub przeniesiona na 2 stronę ściany.
  3. I zapachniało zwarciem - na wyłaczniku przy nieprawidłowym połączeniu . A może kinkiet ?
  4. Witam tzw. "pózniej" to najczęściej znaczny wzrost kosztów - doprowadzenie uziemienia [ruina na ścianach] przebudowa TB [ najczęściej wymiana] ochronniki wymagają dość "specyficznego" podłączenia a wkładanie "klocków" niewiele pomaga. jeżeli kolega odkłada montaz ochronników to należy dokładnie zapoznać się z metodami montażu i przygotowac miejsce w TB lub zamontować ochronniki w oddzielnej skrzynce. Czy ochronniki działaja ? - tak , czy markowy [drogi] sprzęt ? - niekoniecznie Ale koniecznie należy mieć na niego "papiery" od elektryka również. w przypadku niezadziałania bedziemy mieli podstawę do dochodzenia zwrotu strat .
  5. Niestety, są ludzie nauczeni złymi doświadczeniami "proszę mi załatwić materiały - zainstaluje i skasuję" , albo mniej ufni przy pierwszych kontaktach, dlatego nie biorę zaliczek, przedpłat itp ,jeżeli nawet klient "powisi " mi 6 mcy. z głodu nie padnę . Ja tu sobie piszę a,czas się uczyć liczyć VATy. od poniedziałku a piat kierat.
  6. Witam, niestety drogie firmy jeżeli chodzi o osprzęt dobny (łączniki , gniazdka) są przereklamowane . Wytrzymałość ta sama (chyba że ktoś wsadza do gniazdka 4kW) . Zajmuje się "tymi sprawami" od blisko 30 lat i zawsze twierdziłem i pozostane przy swoim zdaniu - osprzęt jest tylko kwestią gustu . U siebie zainstalowałem w każdym pomieszceniu innego producenta i inny kolor (dobrane zależnie od koloru i przeznaczenia pomieszcenia) zawsze można zmienić . PS.Legrand jest brzydki ale, to tylko moje zdanie:p
  7. Witam, nie transformator do LED tylko zasilacz (prad stały). Zasilacze beztransformatorowe do LED mają tak małe wymiary że swobodnie schowają się w takiej zabudowie,oczywiście należy zapewnić zasilaczowi minimum wentylacji jeżeli będzie zbyt ciasno. Ps. zasilacze są do kupienia w prawie kazdym sklepie z art.elektr. .Ostatnio kupowałem takowy zas. o wymiarach około 3x4x8 cm (wymiary na oko)
  8. Oczywiście ale, jak napisałem dzwonie do inwestora i informuje - kabelek w promocji np.Brico kosztuje x zł moge kupić w hurtowni lepszy gatunek x - 5% , i wszyscy są hapy z wyjatjiem Brico. Poprostu jadąc do pracy mogę pomagać i wolę takie działania niż obciążanie klienta zakupami bo, często inwestor robiący zakupy samodzielnie przywozi materiały nieodpowiednie albo w nieodpowiedniej ilości. Na kogo będzie wystawiona faktura to już kwestia dogadania się. A co ja z tego mam - mniej problemów i drobne profity w hurtowniach. Pozdrowienia Noworoczne dla Forumowiczów oraz obecnych i przyszłych klientów.
  9. Zakup materiałów łatwiej i taniej powiezyc wykonawcy - upusty w hurtowniach (supermarketów nie polecam) - jakość ale i cena zazwyczaj kupuję materiały lepszej jakości i taniej w hurtowniach . Ostatnio sprawdzałem przekroje - przewód 2,5 mm2 miał miejscami 2,2 o tandetnej izolacji nie wspomnę. Supermarkety chwalą się niskimi cenami a zapytajcie w pobliskiej hurtowni. Jedynym problemem może być czas np. na zamówiony osprzęt nalezy poczekac parę dni. Planując wykonanie instalacji lepiej potargować sie z wykonawcą . Przykładowo ja robiąc zakupy dzwonię do inwestora i informuję o cenach rabatach (inny mam kupująć "na siebie") Jeżeli dojdziemy do porozumienia - materiały są . Inwestor kupując materiały samodzielnie powinien mieć świadomość co ma kupić - nie zawsze to się udaje ,
  10. Witam, czytam i .... _ vago - nie zalecam ewentualnie małe obciążenia ( mała pow.styku ,utlenianie- różne matale, dodatkowy zbędny koszt) _skręcanie i lutowanie - to pewnie 100 lat gwarancji :)samo skręcenie wystarczy - topienie cyny to chyba planuje kolega grzać instalacją dom w takim razie po co zabezpieczenia _przebicia "kopanie ścian" a o pomiarach powykonawczych to Panowie zapomnieli . Tynkarz nie uszkodzi prawidłowo wykonanej instalacji a jeżeli tynkuje partacz to po pierwszym pomiarze - naprawa na jego koszt Nie ma Szanowny Kolega prawa załączyć instalacji niesprawnej-prokurator się kłania. _instalacji należy pilnować na każdym etapie budowy - odpowiadamy za bezpieczeństwo budowlańców a następnie mieszkańców - pomiary dla PINB + gwarancja. _najsłabszym miejscem łączenia są zaciski osprzętu {łącznik,gniazdo itp) i tak powinno być - jeżeli ma gdzieś" wygrzać"to właśnie tam a zjawisko to spowodowane jest tzw.(ustępowaniem) miedzi lub jak mówią luzowaniem zacisków - od nadmiernego obciążenia są zabezpieczenia a od prawidłowego ich doboru mierniki + wiedza. PS.Tematem była wycena instalacji - proszę poprosić o pełny cennik - jeśli 10 zł. od punktu to z pewnąścią dochodzą dodatki w postaci ułożenia 1 mb. przewodu itp.kwiatki Najczęście ceny zaniżają ludzie robiący "na czarno" (na zasadzie pomiary sie załatwi} a potem - w nowym domu instalacja do naprawy lu wręcz wymiany - miałem kilka takich przypadków o drobnych poprawkach nie wspominając . I w ten sposób inwestor "oszczędza" na instalacji Na początek dokładny cennik (wycena wstępna na miejscu z uwzględnieniem życzeń klienta) .Przyłącze -papierologia z ZE (obowiązek wykonawcy ) Na koniec pomiary dla PINB + gwarancja W instalacji nie na miejsca na filozofię są normy i wpis w dziennik budowy. pozdrawiam
  11. Mam pewne doświadczenia z piecem centralnego na paliwo stałe , pierwsze pytanie i najważniejsze - gatunek i wilgotność drewna ? niestety na wilgotnum drewnie"iglastym" nosiągniesz max 50% temperatury suchego drewna "liściastego" z gatunków twardych (dąb,jesion itp). mastępnie szybkość spalania , przy małej ilosci opału ustawienie dużego przedmuch powietrza powoduje wychładzanie wkładu. Ja planuję kominek z płaszczem sprzęgnięty z piecem CO (głównie grzanie wody przy temperaturach przejściowych ) obserwowałem zachowanie takiego układu od kilku lat u znajomych -sprawdza się doskonale , CO na minimum a woda w bojlerze 50-60 stopni
  12. Protokoły z pomiarów rezystancji izolacji ,wyłączników różnicowo-prądow ych są wymagane przez PINB w całym kraju .Zanim ruszyłem z własną działalnością oddawałem protokoły pomiarów z dołączoną kserokopią uprawnień - wystarczało (obawiam się że nikt w PINB tego nie czyta, wg. nich niebezpieczny jest gaz, schody czy kolor ale na prąd nie zwracają uwagi bo go nie widać ) Jeżeli ojciec posiada uprawnienia to powinien wiedzieć co pisać (ale dla własnego bezpieczeństwa należy zrobić pomiary autentyczne -nie tylko pisać dane z sufitu) Z tego co mi wiadomo nie ma standartowych druków ani tabel dla PINBu i każdy tworzy własne. Po potwierdzeniu przez PINB oddania domu do zamieszkania (z zaświadczeniem z PINBu ) inwestor udaje się do ZE i zmieniają taryfę . Pozdrawiam i życzę szczęścia w nowym domu.
  13. W większości przypadków nie ma znaczenia ale, statystyczna większość praworękich ma mniejsze szanse trafienia gwożdziem w lewą dziurę. Poza tym skutki ewentualnego porażenia (odpukać) są ponoć mniejsze na drodze lewa ręka - prawa noga niż prawa ręka-lewa noga (słowa pana doktora ze szkolenia , o ile nie pomylił stron )
×
×
  • Dodaj nową pozycję...