Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

apache

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    13
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez apache

  1. Thessla ma jakąś promocję? 10500 to za jaki model?
  2. Widzę, że zdania są podzielone... , a pomijając już kwestię samego wymiennika - to lepszym wyborem będzie centrala od ERV, która ma dodatkową grzałkę i chyba możliwość obniżenia tmp. do -7 czy HRV? Bo z tego co pamiętam to Owczarz pisał, że grzałka na wtórnym jest zbędna? Pozdrawiam!
  3. Witam wszystkich, mam zamiar jeszcze w tym roku zamontować reku i AirPack4 300h Energy++. Tak sobie czytam i czytam i coraz większy mętlik w głowie Czy kupić zwykły i ewentualnie dokupić wymiennik ERV jak będzie zbyt niska wilgotność, czy może już z ERV i ewentualnie dokupić zwykły jeśli będzie zbyt duża wigotność, Co byście zrobili gdyby przyszło Wam jeszcze raz kupować centralę? Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!
  4. Witam wszystkich zainteresownych, mam pytanie do zorientowanych w temacie. Noszę się z zamiarem zamontowania wentylacji mechanicznej. Mam dom parterowy ok 85m2. Salon z aneksem kuchennym, sypialnia, pokój dziecka, łazienka, wiatrołap. Czytam i czytam na temat różnych konfiguracji i zastanawiam się czy AirPack4 300 będzie odpowiedni do mojego domu. I drugie pytanie H czy V? Czym oprócz budowy różnią się te dwie centrale? Czy któraś z nich wypada lepiej w testach i w codziennym użytkowaniu? No i jeszszcze jedno. Wiem, że już kilka razy był poruszany ten temat, ale już jakiś czas temu i w międzyczasie trochę się zmieniły ceny i możliwości reku. Mianowicie czy jest sens tyle płacić za centralę... Pytam tych, którzy już zamontowali i z perspektywy czasu mogą powiedzieć czy niepotrzebnie tyle zapłacili, a może jednak żałują, że nie dołacili trochę więcej... Za wszelkie wskazówki będę wdzięczny. Pozdrawiam!
  5. Dzięki za odpowiedź. Mówisz, że aż tyle wyciągnę? Jeśli tak to nie ma sensu tyle paneli ładować na dach... Zawsze później mogę dołożyć. Zdjęcie z 20.12 jest zrobione jak już liści nie było... I tak ledwo przebijają się promienie na połać. A co z tymi optymalizatorami? Muszę dać na wszystkie panele ze względu na te wędrujące zacienienie jesienią? Jak słońce zachodzi to też cień zaczyna padać od dołu i powoli aż do szczytu (również latem).
  6. Witam wszystkich, powoli przymierzam się do instalacji PV i mam pytanie do znawców tematu. Tak wygląda nasłonecznienie mojego dachu jesienią: Połać przesłaniają drzewa od południowego zachodu, które znajdują się ok 30-40m od domu, ale są dość wysokie... Problemu nie ma latem gdy słońce jest wyżej, ale teraz jest średnio... Połać skierowana jest ok 65* na zachód. Czy w tej sytuacji muszę mieć optymalizatory, a jeśli tak to czy na wszystkie panele? Planuję moc paneli na 6,5KWp. Z uwagi na położenie połaci myślę, że wydajność ich będzie na poziomie ok 70-75% (uwzględniając zacienienie jesienią i zimą). Czyli do falownika dotrze mi średnio ok 5KW, minus danina dla ZE. Z mojego teorytycznego oczywiście założenia powinienem uzyskać ok 4MW rocznie... Obecne zużycie mam na poziomie 3MW, ale jak założę PV to planuję zamontować klimę. Jeszcze jedno pytanie: Czy przy tej mocy paneli mogę założyć falownik np 7KW na ewentualną rozbudowę w przyszłości? Czy to się wiąże ze stratami na falowniku? Powiedzcie proszę czy moje założenia są ok? Czy ma się to nijak do praktyki? Pozdrawiam i dziękuję.
  7. Nie no śmieję się jajmar, że majster tak sobie wykombinował, żeby jemu było wygodniej oczywiście nie patrząc na mój portfel... Masz rację gorbag, że czymś będzie trzeba uzupełnić te cieńsze warstwy zaprawy... Zakładając ten temat głównie chodziło mi o to czy faktycznie już coraz częściej praktykuje się stawianie fundamentów na klej i czy nie ma przeciwskazań technologicznych. Mi też zależy na oszczędności i gdzie będzie to możliwe i rozsądne to będę korzystał z tych tańszych rozwiązań, ale jeśli czasem różnica w kosztach jest niewielka, a znacznie ułatwi życie to czemu nie! Jednak z tego co mi podpowiadacie w tym przypadku różnica chyba będzie spora... Także betoniara i do roboty!
  8. Wiem firewall, że różnica w cenie jest znacząca, ale znowu kleju nie będziesz tak dużo kładł co zaprawy... Czyli wszystko sprowadza się do jednego - wygoda majstra najważniejsza! To dlatego tak mnie przekonywał, że teraz muruje się na klej...
  9. Dzięki jajmar. Ale chodzi bardziej o kwestię ekonomiczną, że wyjdzie gruba warstwa kleju przez co będzie drożej, czy że nie powinno się kleić zbyt grubymi warstwami?
  10. Witam wszystkich! Za kilka tygodni zamierzam ruszyć z budową i mam już pierwsze wątpliwości... Spotkałem się ostatnio z moim majstrem i powiedział, że teraz staje się normą murowanie fundamentów na klej. Twierdzi, że tylko pierwszą warstwę zrobi na zaprawę - żeby wyrównać wylaną ławę, a resztę bloczków betonowych będzie "kładł" na klej... Co o tym myślicie? Czy to faktycznie już standard? Jeśli tak to jaki klej polecacie? Pozdrawiam! Marcin
×
×
  • Dodaj nową pozycję...