Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

malocchio

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    16
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez malocchio

  1. Drzewa już się uspokoiły, co miało opaść, już opadło i na razie reszta stoi. Jeśli ktoś miałby podobny problem, to od profesora z Uniwersytetu Rolniczego dowiedziałam się, że jest to fytoftoroza - czyli jednak choroba grzybowa. Pozdrawiam i dziękuję bardzo za pomoc!
  2. Gdzie znajdę taką stację na terenie Małopolski? I czy leśniczy mógłby to ewentualnie rozpoznać? Mam zamiar dzwonić do niego jutro rano, ale nie wiem, czy będzie umiał mi pomóc.
  3. No to jak by to nie miał być przędziorek, to ja już nie mam pomysłu, co to może być. Osutki świerka też pasują, jeśli chodzi o opadanie igieł, ale jak to rozpoznać, czy to właśnie to? Nie mam pojęcia już co robić, jestem przerażona, że jeszcze trochę, a cały las pójdzie do wycięcia. Jedyne objawy to dwa świerki, którym tej wiosny opadły wszystkie igły, jednemu nie przebarwione, jeden miał przebarwione na ciemny brąz. Kolejny objaw - wysokie (powyżej 10m) drzewa na działce takie jak sosna i świerk zaczynają się przebarwiać w dolnych partiach. No i te nieszczęsne małe, delikatne pajęczynki na większości drzew. U sąsiada zajęte dwie sosny - pojawiły się plamiste przebarwienia ciemnobrązowe. Jego świerk jest cały przebarwiony i uschnięty. U kolejnego sąsiada jakieś ozdobne drzewko, chyba jałowiec też już w połowie przebarwiony i też są na nim te pajęczynki. To jedyne co mogę powiedzieć na dzień dzisiejszy.
  4. Na większości drzew są takie delikatne pajęczynki, wysokim drzewom brązowieją i usychają na razie gałęzie od dołu (np. 2-3 kolejne piętra gałęzi). Dwa świerki uschły całkowicie. Reszta jeszcze się trzyma, ale widać, że niektóre gałęzie już się przebarwiają. Co to może być jak nie przędziorek? U sąsiada dwie, wielkie sosny wyglądają tak, że miejscami są duże brązowe plamy z uschniętych igieł. Jak z tym walczyć na takiej powierzchni?
  5. Już wiem, co zaatakowało moje świerki. To przędziorek. Najgorsze jest to, że zaatakował większość świerków i sosen w moim lasku. Co zrobić? Mogę zrobić oprysk Talstarem, ale nie jestem w stanie opryskać wszystkich drzew do samej góry, bo niektóre mają po 15m i więcej. Co teraz? U sąsiadów, z tego co widzę, tez jest taki sam problem, drzewa iglaste są pousychane. Przecież nie wytnę całego lasku (ok 10 arów), a widzę, że ta podła zaraza się rozprzestrzenia.
  6. Świerk już jest wycięty. Uschnął całkowicie, nie została na nim ani jedna igła. Nie mam pojęcia co to było, nic nie wskazuje na opieńkę. Jedynym "znakiem szczególnym" są zgnite szyszki. Szyszki zgniły i pousychały, igły opadły, a po ścięciu drzewa nie wypłynęło z niego nic - żadne soki, żywica - był suchy na wiór.
  7. Dzięki Elfir. Przyglądałam się dzisiaj świerkowi - oprócz tych opadłych igieł nic więcej nie wskazuje na opieńki. Przy podstawie pędu tkanka brązowieje, a kora nie przylega do drewna, tylko w charakterystyczny sposób odstaje od niego i bardzo łatwo daje się oderwać od pnia. Po oddzieleniu chorej kory na jej powierzchni oraz na drewnie widoczne są płaty białej, zbitej grzybni. - tego u nas nie ma. Czasem igły zamierają tak szybko, że zasychają zanim zdążą się przebarwić i w takiej postaci opadają na ziemię. - to za to się zgadza. Nie mam pojęcia, co to może być.
  8. Witajcie, mam wielki problem z jednym z świerków na działce. Jak widać na zdjęciach - strasznie opadają mu igły. Nie robią się brążowe, ani nie żółkną zanadto - po prostu się zasuszają i opadają w ogromnych ilościach. Część gałęzi i wierzchołek są już zupełnie pozbawione igieł, jak dzisiaj nim potrząsnęliśmy, to po prostu posypał się deszcz suchuteńkich igiełek. Drzewo rośnie na południowej skarpie, wystawione jest na słońce, gleba jest wilgotna. Świerk ma już sporo lat i z 5m wysokości. Rośnie w pobliżu innych swierków i drzew liściastych i boję się, czy choroba nie przejdzie na inne drzewa, zwłaszcza, że jego sąsiad tez zaczyna powoli gubić igły. Co to może być i czy drzewa da się w jakikolwiek sposób uratować? http://img194.imageshack.us/img194/7884/zdjcie0242dj.jpg http://img854.imageshack.us/img854/1407/zdjcie0240o.jpg http://img525.imageshack.us/img525/5017/zdjcie0239vu.jpg
  9. Musisz złożyć w gminie wniosek o pozwolenie na zmianę sposobu użytkowania. Gmina wyda Ci taki papierek z którym idziesz do architekta. Architekt zrobi projekt zmiany sposobu użytkowania budynku inwentarskiego na budynek mieszkalny. Składasz projekt w starostwie.
  10. Dzięki kondoria. Też myślałam o paprociach i ew. jakichś trawach, bluszczach. Parzydło za wysokie. Oprócz tego mam jeszcze jedno pytanie: kawałek działki jest oznaczony jako teren zieleni o szczególnym znaczeniu przyrodniczym. Rosną na nim m.in. trzy wielkie lipy. Czy można się jakoś ubezpieczyć od zawalenia się tych drzew? Od naszego domu stoją kawałek, ale martwi mnie to, że są dość blisko domu sąsiada i jakby coś się stało to mogą mu się zwalić na dom.
  11. Witam i bardzo proszę o pomoc Muszę powoli wziąć się za zagospodarowanie kawałka lasku, który rośnie u mnie na działce. Jest tego parę arów, na zboczu łagodnie pnącym się do góry. Drzewa rosną dość gęsto (graby, brzozy, leszczyny, sosny, świerki, jodły, młode lipy), a pomiędy nimi, zwłaszcza od strony trawnika na głębokość kilku metrów rosną bujne chwasty i wysokie trawy. Nie mam pomysłu jak się ich pozbyć, bo podkaszarką nie da rady, bo za gęsto i teren nierówny, a sierpem bym to z miesiąc robiła. Więc to jest moje pierwsze pytanie: co z nimi zrobić? A jak już się ich pozbędę, to co tam posadzić? Las jest na zboczu południowym. Między drzewami sam cień. Chciałabym zostawić miejsca na ścieżki, a resztę obsadzić czymś niskim i niekłopotliwym. No i najważniejsze żeby las dalej pozostał taki naturalny i 'leśny', żeby nie było w nim widać za dużo ingerencji człowieka. Pomożecie? Pozdrawiam, Mal
  12. Wszystkie z Pakamery. Pierwsza rządzi http://img59.imageshack.us/img59/4140/poduszkiposzewkinarzuty.jpg http://img405.imageshack.us/img405/4140/poduszkiposzewkinarzuty.jpg http://img593.imageshack.us/img593/4140/poduszkiposzewkinarzuty.jpg http://img33.imageshack.us/img33/4140/poduszkiposzewkinarzuty.jpg http://img218.imageshack.us/img218/4140/poduszkiposzewkinarzuty.jpg http://img266.imageshack.us/img266/4140/poduszkiposzewkinarzuty.jpg
  13. Pozwólcie, że też się przyłączę do tego wspaniałego, szarego wątku I załączam wkupne zdjęcia (jeśli się powtórzą, to z góry przepraszam): http://img266.imageshack.us/img266/834/hk1975790417.jpg http://img811.imageshack.us/img811/8269/bild1155430006.png http://img189.imageshack.us/img189/7284/z5753811x.jpg http://img408.imageshack.us/img408/2612/aba4pokeitahxbsshb.jpg http://img515.imageshack.us/img515/8620/215bl.jpg
  14. Piękne wnętrza! A ile tam u Ciebie przestrzeni Można na rolkach jeździć. Bardzo mi się podoba zarówno sam pomysł jak i kolorystyka - spójna i elegancka. No i rzeźnicki blat w kuchni of kors
  15. malocchio

    szczyty kiczu i kuriozum

    No to mam nadzieję, że tego jeszcze nie było : http://img560.imageshack.us/img560/6350/lgbsilv1.jpg
  16. malocchio

    szczyty kiczu i kuriozum

    To ja się przywitam i wrzucam wspaniały kominek, oczywiście leroy : http://img202.imageshack.us/img202/2254/854dsc07578.jpg Uploaded with ImageShack.us
×
×
  • Dodaj nową pozycję...