Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

jasse

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    16
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez jasse

  1. Spoko, nic nie szkodzi, że kilka lat stał. Parę lat może nawet stać bez zadaszenia - chociaż na ten widok serce się kraje
  2. A jak wam Panowie wyszło zużycie kleju bo majstry mówią że cholernie dużo włazi w te wszystkie dziury w silce i nie nanoszą u mnie tą kielnią do kleju tylko zwykłą i rozprowadzają pacą zębatą. omijając dziury ... Znajomy był w Chinach i mówi, że tam paliwo droższe od pracownika. Jak brygada naszuflowała całą łychę piasku, to odpalali na chwilę koparkę, żeby wrzucić to na wywrotkę. Nie wiem, jak masz dogadaną cenę za murarzy, ale zaoszczędzą 20% kleju i stracą 30 % czasu. Kwestia, co dla Ciebie cenniejsze. Jakoś nie widziałem, żeby się nad tym Niemcy kiedyś na budowie zastanawiali
  3. Jak widać silikat. Tu był robiony w formacie 3DF. Ogólnie może być, ale trzeba dać pełny bloczek i solidnie izolować. No, chyba, że budujesz na bagnie, ale tu i bloczki betonowe na nic się nie przydadzą.
  4. Oj, fachowcy. Przecież to podstawy!!! PN-EN 1996-1-1: 2010 Eurokod 6 Projektowanie konstrukcji murowych. Część 1-1 Reguły ogólne dla zbrojonych i nieuzbrojonych konstrukcji murowych. "NA.7 Minimalna grubość ścian konstrukcyjnych z muru o wytrzymałości fk większe/równe 5MPa nie może być mniejsza niż 100 mm, a w przypadku fk<5MPa - 150 mm. Minimalna grubość ścian usztywniających powinna wynosić 180 mm." P.S. "Ściana usztywniająca - ściana usytuowana prostopadle do innych ścian, stanowiąca ich podporę przy przejmowaniu sił poziomych lub przeciwdziałająca ich wyboczeniu i zapewniająca stateczność budynku." W rozumieniu tej normy wszystkie ściany zewnętrzne i poprzeczne zakotwione i przenoszące obciążenie powinny być postawione z bloczka o szerokości min 180mm. Tak więc przestrzegam przed formatami tzw niemieckimi 175 mm szerokości, bo nie spełniają kryterium normy.
  5. Pytanie moje dotyczy tego czy ktoś z was ogrzewa pompą ciepła? jak się sprawuje takie ogrzewanie w domu pobudowanym z silikatów? Hej, mam coś takiego. Użytkowa 140, a po podłodze prawie 170 m. Ściana, to 24+ 15 wełny + 11,5 (ale częściowo otynkowana, a częściowo jako łupana elewacyjna). Silikaty Trąbki. ABE Pompy ciepła Nibe 8kW (wbudowany podgrzewacz wody z zasobnikiem) oczywiście z podłogówką. Odwierty: 3 sondy po 50m. Latem utrzymuje się temperatura około 22-26 C. Zima to 21-23 C. Jest i kominek, ale robi tylko za ozdobę. W domu wszystko jest na prąd, a rachunki miesięczne od 180 latem do 380 zimą. Ale wszystko działa za naciśnięciem guziczka i mam gdzieś absurdalne rachunki za gaz albo kombinowanie taniego drewna na lewo i tachanie kubików na pryzmy. Głupi kobiety posłuchałem i na piętrze położyłem panele, a to podłogówce specjalnie nie służy Polecam gres lub cienkie drewno klejone do podłogi. Wybij też sobie z głowy dywany i wykładziny w całym domu. Osobiście uważam, że do silikatów bardzo pasuje PC. Dom ma swoją masę i dobrze utrzymuje temperaturę. Z uwagi na źródło ciepła, zapomnij, że wyjeżdżając na urlop zmniejszysz ogrzewanie, a po powrocie ugrzejesz w 2 godziny. Zmiany nastaw też są odczuwalne dopiero po kilku godzinach. Ważne że na 80% ogrzewania dostałem kredyt z dopłatą w BOŚ i płacę groszowe odsetki. Powodzenia
  6. Istotne jest ile w przeliczeniu wychodzi bloczków na m kwadratowy ściany. Tak więc ważna jest nie sztuka, ale cena metra kwadratowego. Najbliżej Szczecina znajduje się zakład w Trąbkach. http://www.silikatytrabki.pl Auto z HDSem zabiera 22 palety.
  7. Przepraszam, długo mnie nie było, ale to forum to przecież tylko hobby To do rzeczy. PN-EN 771-2:2006 "Wymagania dotyczące elementów murowych. Część 2: Elementy murowe silikatowe." Klasyfikuje i opisuje wszelkie właściwości, które mogą deklarować producenci. Szczegóły są co prawda w normach powołanych, ale nie ma powodu być aż tak dociekliwym. wartości odchyłek +/_ [mm] zaprawa zwykła i zaprawa lekka GPLM, zaprawa do cienkich spoin TLM wysokość średnia 2, 1 długość średnia 2, 2 szerokość średnia 2, 2 poszczególny wymiar wysokości 2, 1 poszczególny wymiar długości 2, 2 poszczególny wymiar szerokości 2, 2 definicje zaprawy podane wg EN 998-2 Jest jeszcze TLMP, ale nie ma sobie co tym głowy zawracać. Nie czytajcie samych folderów reklamowych, tylko deklaracje zgodności. To co kupicie, zależy od Was, a praktycznie wszyscy producenci deklarują swoje wyroby jako TLM. Można sprawdzić na stronach inyternetowych wytwórców w zakładce atesty lub pliki do pobrania. Powinny więc nadawać się do murowania na zaprawę do cienkich spoin (klej). Jeżeli nie, to dla sprawdzenia cegły zmierzcie suwmiarką o dokładności +/_ 0,05mm i prześlijcie producentowi reklamację. Odradzam posty na temat tego, kto robi super cegły, a kto lipne, bo to może być zwykły akt nieuczciwej konkurencji.
  8. Chodzi o to, że marka nie gra roli. To nie jest tak, że jedne mają "100% cukru w cukrze" a inne mniej. Dlatego gotowość na przepłacanie za nie nazwałem "omamieniem". Same atesty i deklaracje są jednak potrzebne, bo zapewniają kupującemu parametry i co najważniejsze bezpieczeństwo wyrobu i później budowli. Są wymagane prawem i obowiązkowe. Sztuką dla sztuki jest robienie przez wszystkich producentów osobno badań wszelkiego typu. Niestety branża jest rozdrobniona i producenci wspólnie się nie wspierają. Każdy na przykład robi osobno atesty na niepalność. A co się tu ma palić, piasek, czy wapno??? Norma europejska przyznaje silikatom grupę A1 i na tym koniec wywodów. Atest na akustykę kosztuje w kraju około 60-100 tyś. dla pełnej gamy produkcji, a w Niemczech w użyciu jest norma (przyjęto w Polsce nawet jej odpowiednik) i nawet cieć na budowie wyliczy to sobie z kalkulatora, który ściągnie z internetu. Dział marketingu i sprzedaży musi to jakoś klientowi podać, by wliczyć komplet badań w cenę produktu. Co do dokładności wymiarowej, to niewiele jest już cegielni, które nie dysponują nowoczesnymi prasami. Koszt jednej nowej prasy u producenta (Niemcy) to w zależności od typu 1-2 mln Euro. Plus kolejne 0,5-1 mln Euro zestaw form. Tu już nie ma mowy o niedokładności.
  9. Masz do wyboru TLM i GPLM, tylko, że żadne z nich nie mogą odpowiadać twojemu opisowi. Jeżeli są faktycznie takie krzywe, to nie odpowiadają żadnym wytycznym z normy i nie mogą być wprowadzone do obrotu. Jeżeli ktoś kupił taką cegłę pod inną nazwą handlową niż "gruz" lub "cegła rozbiórkowa", to się sfrajerował. Producent deklaruje dokładność wymiarową i należy sobie to sprawdzić przed zakupem. Od czasów "Alternatywy 4" sporo się zmieniło. Xella i GS mają atesty i dołączają krajową deklarację zgodności. Inni producenci też, bo za ich brak grożą bardzo poważne kary finansowe. Tylko, że tu płacisz extra za znaczek firmowy.
  10. Z zapraszania Cię duss zrezygnuję, bo masz do mnie z 500km. Ale a propos polecania firm. Nie daj się omamiać xellą lub grupą silikaty. Jeżeli ktoś oferuje Ci silikat z atestem, to w zupełności wystarczy. Z racji materiału i technologii nie może być między nimi jakichkolwiek różnic. Jeżeli bierzesz atestowany, z deklaracją zgodności np. bloczek 24 w klasie 15 o gęstości 1,4 (drążony), to wszędzie dostaniesz to samo. Różnice wymyślają już tylko marketingowcy, żeby mieć co ludziom kłaść na uszy. Pozostanie jedynie wybór uwzględniający cenę, warunki dostawy i sympatię dla sprzedającego. Porównuj rozmiary (objętość) bloczka. U nas teraz kombinują z niemieckimi formatami. Zamiast szerokości 18 jest 17,5, zamiast 12 jest 11,5. Taka cegła powinna być z zasady 5 - 8% tańsza i nie zawsze nadzór się na nią zgadza, jeżeli nie ma takiej w projekcie. Miłego budowania z białych klocków lego.
  11. Yes, yes, yes !!! I przyjmuje się w uproszczeniu, że od 300kg / m kwadratowy ściany daje wystarczającą izolacyjność akustyczną.
  12. Zgodnie z zasadami muruje się, albo na pióro-wpust, albo ze spoiną pionową. Brak spoiny pionowej nie pogarsza właściwości akustycznych, jeżeli jest pióro-wpust. Tak więc pióro-wpust murujemy jak zwykłe bloczki bez spoin pionowych. Niestety ale Grupa Silikaty dostała atesty na akustykę z ITB tylko z zastrzeżeniem, że wykonana zostanie spoina pionowa. Praktycznie nigdy się jej nie wykonuje, więc produkt "blok A" uważam za pozbawiony sensu. Zalecam dokładne czytanie tabel z wynikami akustyki, bo producenci mocno ściemniają. Najlepszym przykładem jest "Poro-coś tam", który zawyża sobie akustykę Rw o jakieś 8-10 dB. Wystarczy na dole tabeli doczytać, że kryterium spełnione jest gdy wypełnimy wszelkie otwory zaprawą (ciekawe który budowlaniec ma na to czas i ochotę. Zupełnie nie rozumiem potrzeby wykonywania badań akustycznych dla murów. Niemcy mają swoją normę i jest ona w 100% pewna. Sil-pro na stronie swojego niemieckiego właściciela ma świetny i prosty programik w oparciu o normę niemiecką, który wylicza parametry akustyczne (darmowo). A rodzimy zakład wydaje kasę na trwające miesiącami badania w ITB. Badania akustyczne w ITB mają swój sens, ale jedynie w przypadku oceny całych rozwiązań - ściana, tynk, izolacje, osadzenie okien i właściwości okien. W razie innych pytań służę pomocą Tak do rzeczy, to parametry akustyczne przegrody zależą tylko od 2 parametrów. Jej gęstości i szerokości. I znajomość tych parametrów budowlańcowi w zupełności wystarczy.
  13. Z praw fizyki wynika, że ilość warstw ma większe znaczenie, niż ich własności. Jeśli chcesz budować taki dom, to pewnie stać Cię na ścianę trójwarstwową. Ze względów cieplnych, akustycznych, transportu pary i estetycznych jest on szczególnie polecany. Silikat 24 + wełna 15 (ze szczeliną powietrzną) + silikat lub klinkier 12. Chyba, że budujesz z założeniem, że to tylko na sprzedaż. Ja budowałem dla siebie Dorzuciłem do tego jeszcze pompę ciepła. Policzysz na spokojnie i zdziwisz się, jak mały jest udział ceny murów w ogólnych kosztach budowy, a decyduje o komforcie i cenie gotowej nieruchomości.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...