Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

tradycjonalista

Users Awaiting Email Confirmation
  • Liczba zawartości

    36
  • Rejestracja

tradycjonalista's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Duża akumulacyjność jest zaletą latem. Dzięki temu w zasadzie nie trzeba w naszym klimacie instalować w domach instalacji klimatyzacyjnych . Gdybyś zbudował dom w lekkiej konstrukcji o małej akumulacyjności to warunki klimatyczne w czasie upałów byłyby opłakane. Duża akumulacyjnośc cieplna działa jak stabilizator temperatury coś na podobieństwo zasobnika w instalacji c.w.u. Zimą oczywiście jest analogicznie. Zaletą dużej akumulacyjności budynku jest powolny spadek temperatury w czasie awarii c.o. , łagodzenie nagłych zmian parametrów cieplnych instalacji. Gdy instalacja c.o. pracuje przerwami to praktycznie nie jest to odczuwalne bo powietrze w pomieszczeniach nagrzewa się od przegród, grzejników, podłóg grzewczych. Tylko przy ogrzewaniu nadmuchowym komfort jest gorszy bo taki stabilizujacy wpływ akumulacyjności przegród budynku na temperaturę powietrza jest nieco mniejszy. Wadą dużej akumulacyjności jest brak możliwości nagłych zmian temperatury i nieco trudniejsze warunki regulacji. Przez co regulatory moga być nieco droższe.
  2. Wiesz Dżony tak czesto jest że ci co innym wytykają sami powielają zasłyszane lub gdzieś przeczytane niesprawdzone informacje. Przeczytaj sobie FAQ ze strony polskiego komfortu na temat zasobników ciepłej wody to sam "NA WŁASNE OCZY " zobaczysz o kogo chodzi
  3. Kolego Kolisty nie handluję niczym. Kiedyś zajmowałem się regulacją i uruchamianiem różnych instalacji wentylacyjnych, klimatyzacyjnych ogrzewania powietrznego, ogrzewania wodnego, c.w.u., c.t. itp. w różnych konfiguracjach w różnych obiektach od domów jednorodzinnych, bloków mieszkalnych po duże komercyjne biurowce. No i oczywiście później naprawy w ramach konserwacji. Obecnie już się tym nie zajmuję i jak już napisałem nie handluję tym. Moje zdanie na temat ogrzewania nadmuchowego jest podobne jak tego gościa o którym wspomina Dżony. Typowe piece są wygodne i dobre ale dla serwisu i instalatorów. Nie ma dużo z tym zabawy i regulacji nie jest potrzebna zbyt fachowa wiedza i umiejętności. Ale i wymagań od tego nie można mieć zbyt dużych. Piszę więc znów Dżony jak masz dostęp do fachowca to naprawdę zrobienie dla ciebie instalacji wentylacji, ogrzewania i c.w. w domu jednorodzinnym pod twoje indywidualne potrzeby nie jest niczym nadzwyczajnym. To naprawdę są proste instalacje. Wystarczy trzymać się pewnych reguł i będzie dobrze. Przypomnę tylko o potrzebie wykonania projektu. Aczkolwiek dobry fachowiec zrobi go sobie sam pod twoje potrzeby Ty możesz nawet o tym nie wiedzieć.
  4. Dżony popatrz sam jakie marne jest zainteresowanie twoim wątkiem. Wypowiedziało się tu zaledwie kilku forumowiczów samo to powinno ci już dać sporo do myślenia jak bardzo popularne i poszukiwane są u nas piece nadmuchowe . Samo ogrzewanie to jednak nie wszystko. Bardzo ważne jest również ile jest na rynku autoryzowanych firm zajmujących się serwisem, jaka jest dostępność i szybkość zapewnienia częsci do napraw. Jak popatrzysz sobie na sieci serwisowe Buderusa, Vaillanta, Junkersa (Boscha) Viessmanna, nawet Termeta to zobaczysz jaki przy tym jest rachityczny serwis w zakresie pieców nadmuchowych. To jest właśnie konkretna wskazówka o które pytasz. Jak sypnie ci się piecyk w środku sezonu to wspomnisz moje słowa. Będziesz się prosił aby coś zrobili żeby działało. O kosztach takich ekstra szybkich napraw gdzie pocztą kurierską sprowadza się części nie pisze bo każdy wie czym to pachnie.
  5. Gdyby nie brać poprawki na to że jest to inny kontynent i inne realia ekonomiczne to można by powiedzieć że amerykanie są strasznymi lebiegami, ciapami, frajerami co dają się skubać z kasy na wszystkie strony itp. Tak szybko licząc wychodzi na to że 1m2 takiego amerykańskiego przeciętnego domku z papieru desek i plastiku kosztuje u nich prawie 3500zł !!! W naszym kraju ze świecą trudno znaleźć takiego frajera co za taką lichotę da 3500zł/m2. U nas naród potrafi zbudować o wiele taniej i o wiele wiele lepiej i solidniej. Porównania takie więc nie mają większego sensu. Gdybyśmy jeszcze zadali sobie trud i porównali dochody rodzin na głowę, inwestorów budujących domy jednorodzinne w świetlanej ameryce i u nas to ciekawe ile dziesięcioleci byliby za nami . Okazać by się mogło, że z takimi dochodami jak u nas to w USA nikt nie potrafiłby zbudować kiosku z gazetami a co dopiero przyzwoity murowany dom. Nie wiem co ma na celu ten wątek ale ja nie mam kompleksów budowlanych, sąsiedzi na moim osiedlu chyba również nie mają. Każdy ma przynajmniej 2 łazienki, 3 do 5 sypialni, co najmniej dwa lub więcej miejsc parkingowych lub garażowych i jeszcze najważniejsze - domy wszyscy mają prawdziwe murowane a nie plastikowo-papierowo-drewniane. Na koniec dodam jakby ktoś nie wiedział że Polska i USA to kraje nieporównywalne obszarowo, ludnościowo gospodarczo itd. więc pisanie takich farmazonów że jesteśmy gdzieś w tyle za nimi w latach "jedemdziesiątych" jest chyba mocną manipulacją.
  6. Dżony słusznie gada ten gość. Wypytaj się go o wszystko bo widać że chłop zna się na rzeczy. Podzielam jego zdanie na temat pieców nadmuchowych. Nie uważam wcale że jak jest jakieś dedykowane rozwiązanie to jest ono uniwersalne. Sprawa jest podobna jak z projektami domów katalogowych lub robionych na konkretne potrzeby pod konkretnego inwestora. Jedni bedą zadowoleni z typowego katalogowca a inni bedą marudzić na rozwiązanie indywidualne że nie spełnia wszystkich oczekiwań. Najważniesze to poznać system zrozumieć jak on działa i zaakceptować jego ograniczenia.
  7. Eee rafał nie przesadzaj że to taka nowość że nikt nie wie To się stosuje już od co najmniej 20 lat Faktycznie nazwa konfiguracji jest dla laików spoza branży trudna do rozszyfrowania no ale amerykanie bardzo lubia różne skróty . To o co pytasz Dżony to Double-Duct Air Terminal Unit. System pewny potrafiący zadowolić najbardziej wybrednego użytkownika. Działanie w telegraficznym skrócie polega na tym że do pomieszczeń dostarczane jest powietrze dwoma kanałami jeden tzw gorący a drugi zimny, w skrzynce dla danego pomieszczenia (terminalu tym ATU) następuje zmieszanie powietrza z tych kanałów kontrolowane przez sterowniki pokojowe tzw IRC aby zapewnić odpowiednie parametry. Jest to dosyć drogie rozwiązanie ale pewne i skuteczne. Bez takiego smendzenia jak pisał rafał że raz się coś się da a później że nie, że niby można ustawić tryb ciągły wentylacji a póżniej że przerywany. Jeśli chodzi o dywagacje rafała na temat przenoszenia profesjonalnych rozwiązań do domków mieszkalnych to jest to zupełnie odwrotnie niż on pisał. Prawda jest taka że ludzie nasłuchają się o komforcie jaki zapewniają profesjonalne systemy w budynkach najwyższej klasy a później oczekują tego od prymitywnych systemów które im się oferuje do domków jednorodzinnych. Nie oszukujmy się za dobry system wentylacji klimatyzacji i ogrzewania trzeba zapłacić naprawdę spore pieniądze a nie takie kwoty za jakie są oferowane piecyki do nadmuchu do drewnianych domków. I to jeszcze unikalne piecyki gazowe klepane na europę a nie typowe elektryczne amerykańskie. Dżony pogadaj z tym gościem od tego systemu niech ci to wszystko wyceni łącznie z instalacją ciepłej wody. Jak facet ma głowę na karku i nie będzie chciał cię za mocno oskubać to zaprojektuje ci taki system niewiele droższy od takiego o którym pisał rafał . Jak cię stać na takie koszta to miałbyś wtedy zamiast typowego badziewia przyzwoity system. Pamiętaj jeszcze jedno taki system robi sie tylko na podstawie indywidualnego projektu a to są następne dodatkowe koszty.
  8. Daj sobie spokój z nadmuchowym. Wydasz mnóstwo pieniędzy i ciągle bedziesz uwiązany bo filtry trzeba zmienic, bo hałas, bo za mocno dmucha, bo za słabo dmucha itd. itd. Trywialna sprawa o którą pytasz jest poważnym problemem w systemie nadmuchowym, który daje się rozwiazać dopiero przy bardzo wysokich nakałdach finansowych. A gdzie problem c.w. a gdzie inne wady ogrzewania nadmuchowego choćby mozliwośc wykonania podłogówki wodnej w łazienkach, przedpokojach, kuchni itp. Do c.w. albo kupisz sobie osobny podgrzewacz gazowy z zasobniiem, musisz mieć wtedy osobny komin albo boilerek elektryczny i koszmarne koszty podgrzewu prądem. Naprawdę przemyśl poważnie sprawę. Jeśli oczekujesz jakiejkolwiek formy komfortu od swojego systemu ogrzewania, nieco ekonomiki i swobody w nastawianiu temperatur to nadmuchowe jest chyba na ostatnim miejscu które powinienes wziąć pod uwagę. Radzę abyś zasięgną rady dobrego projektanta w kwestii wyboru systemu. Oczywiście możesz zastosować nadmuchowe ale aby osiągnąć jako taki satysfakcjonujacy cię komfort wydasz bardzo dużo i o wiele wiecej niż na grzejnikowe a nawet podłogówkę.
  9. Czy to jakaś twoja obsessja że otaczają cię zewsząd klony
  10. Nie bardzo wiem co odpisać bo nic nie przepisuję ale owszem poczytam sobie w wolnej chwili teksty Inwestora. Nie mam za wiele czasu a widzę jest tego sporo.
  11. : I ktoś tu wytykał powielanie, stereotypy . Przecież to co jest napisane powyżej to chyba żywcem zerżniete z jakiejś ulotki reklamowej rafał naprawdę porozmawiaj z ludźmi co musieli mieszkać w czymś takim przez dłuższy czas. Popytaj co naprawdę o tym sądzą. Nawet w tym wątku ci co są jeszcze zadowoleni narzekają na hałas widać im to jeszcze aż tak bardzo nie przeszkadza. A to tylko jedna z wielu wad. Chyba jednak zbyt mocno wziąłeś sobie te ulotki reklamowe do serca . Ale chętnie zaczekam na następny odcinek twojej reklamy kto wie może nawet będzie serial.
  12. Widzę następny wszystkowiedzący i nieomylny Guru zaczyna się pieniaczyć. Nie piszę dużo na forum ale zauważyłem że chyba forum jest traktowane jako swojego rodzaju miejsce gdzie różni pseudospecjaliści związani zarobkowo z daną branżą w sprytny sposób naganiają sobie klientów. Nie ostrzegają oni przed różnymi ograniczeniami omawianych rozwiązań, bagatelizują różnego rodzaju wady lub udają że ich nie ma. Jak ktoś odsłoni jakieś słabe miejsce rozwiązania które oferują to zaczynają zachowywać się arogancko i walą na oślep pisząc że to stereotypy, nie zna się itd. Na takiego osobnika wygląda mi chyba właśnie Rafał. Obym się mylił. Rafale ogrzewanie powietrzne jak najbardziej można zaliczyć do "tradycyjnych" . Więc dziękuję za poparcie w kwestii wypowiadania się na jego temat. Jest to system bardzo stary i bardzo rozpowszechniony ale nie w Europie. Występuje on głównie w Kanadzie i USA gdzie buduje się w lekkiej drewnianej technologii szybko i byle jak. Właśnie do takich domów został on przystosowany . Jeśli moge to jeszcze jeden stereotyp powielę . Ogromna większość osób (łacznie ze mną) która zna ten rodzaj ogrzewania z dłuższej praktyki źle go ocenia i zdecydowanie preferuje nowoczesny w porównaniu z nawiewowym, czyli system ogrzewania kaloryferami lub podłogowy. . Coś chyba jednak w tym musi być.
  13. Owszem ciepło będzie uciekać przy wszystkich rodzajach do góry, tylko przy ogrzewaniu powietrznym zawsze ucieknie go najwięcej. W praktyce pionowy profil temperatury przy ogrzewaniu powietrznym jest najgorszy to znaczy gradient temperatury w pionie jest największy szczególnie przy wysokich pomieszczeniach. W pomieszczeniach mieszkalnych nie stosuje się nawiewników kierunkowych z dużymi prędkościami wypływu ze względu na niski komfort. Pisałem już o tym. Nawiewniki w podłodze skierowane do góry jeszcze bardziej przyspieszą ucieczkę ciepła pod sufit i jeszcze bardziej pogorszą już i tak bardzo nędzny profil pionowy temperatury. Jeśli chodzi o tą niby zaletę ogrzewania powietrznego i powtórne wykorzystanie energii cieplnej to jest to zwykła recyrkulacja czyli zawracanie zużytego powietrza z powrotem do układu wentylacji i ogrzewania. Od tego typu przestarzałych systemów recyrkulacji się już odchodzi. Owszem jest jeszcze na rynku duża oferta tego typu systemów ale dobrze należy się zastanowić czy warto w to wchodzić. Najlepszy czyli najbardziej ekonomiczny i komfortowy system ogrzewania w tego typu wysokich pomieszczeniach to tylko podłogówka. Im dalej od podłogówki tym będzie gorzej. Czyli mamy w kolejności podłogówka, ogrzewanie mieszane podłogówka grzejniki płytowe-niskotemperaturowe potem same grzejniki niskotemperaturowe płytowe następnie grzejniki konwektorowe i na samym końcu najgorsze ogrzewanie powietrzne czyli nadmuchowe.
  14. Najprawdopodobniej będzie i to znacznie szybciej niż przy innych systemach ogrzewania. W domu nie zastosujesz nawiewników kierunkowych z dużymi predkościami wypływu tak jak na dworcach czy halach. Bezapelacyjnie najlepiej w tego typu pomieszczeniach mieszkalnych sprawdza się ogrzewanie podłogowe, lub grzejnikowe niskotemperaturowe, najgorzej będzie przy ogrzewaniu powietrznym i grzejnikami konwektorowymi.
  15. Jezier jak narazie to wyłącznie bijesz tylko pianę i nie napisałes ani jednego słowa w temacie wątku. Jeśli twierdzisz że mechaniczna z rekuperatorem się opłaca to nie poprzestawaj na deklaracjach że coś możesz udowodnić lub wykazać zrób to w jakimś innym wątku. Ja twierdzę że nie da się tego wykazać . Tylko pamiętaj że chodzi o wentylację mechaniczną a nie grawitacyjną bo widzę że ciągle mylisz te sprawy. Nie przekręcaj tego o czym piszę to wszystko zrozumiesz i będziesz bardziej konstruktywny a mniej zaczepny.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...