
ananke
Użytkownicy-
Liczba zawartości
19 -
Rejestracja
O ananke
- Urodziny 01.04.1979
Informacje osobiste
-
Mój klub zainteresowań
Budowa - wymiana doświadczeń
Dane osobowe
-
Miejscowość
krk
-
Województwo
małopolskie
Profil płatny
-
Kategoria
usługi
ananke's Achievements
SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)
10
Reputacja
-
Ponownie wracam z tematem wymiany okien w remontowanym domu. Już wiem, jak to logistycznie zorganizować, teraz kwestia decyzji, co wybrać. Pytanie brzmi - co ma ekonomiczny sens? Trochę kontekstu. Dom kostka z lat 70. Obecnie są tam częściowo plastiki, wymieniane kilkanaście lat temu, a częściowo stare okna skrzynkowe. Ściana jest zbudowana z pustaków pianobetonowych z pustką powietrzną między nimi, grubość ścian 50 cm. Dom będzie docelowo ocieplany styropianem grafitowym 15 cm. Wentylacja jest naturalna (grawitacyjna). Do wymiany w sumie na pierwszy rzut 20 okien (wszystkie poza poddaszem), okna obustronnie kolorowe ze standardowych palet drewnopodobnych (z tego nie chcę rezygnować), okna na parterze z dodatkowymi bolcami antywyważeniowymi (to do dyskusji, może lepiej zainwestować w alarm i kamery). Ogrzewanie gazowe, w 2021 zapłaciłam za CO + CWU + gotowanie 5 700 za cały rok (210 m2 ogrzewanej powierzchni). Początkowo zakładałam, że będziemy się starać o dopłatę z któregoś z programów związanych z termomodernizacją, więc rozesłałam zapytania o okna spełniające WT2021. Wzięłam top producentów wg sugestii z forum: Adams, MS, Vetrex, Oknoplast. Otrzymane wyceny mnie zmroziły nie ma między nimi ogromnych różnic, z montażem oscylują między 60k a 70k. Montaż tylko na pianie, nie ma mowy o montażu na taśmach z racji konieczności dobrego przygotowania otworów. Zaczęłam się więc zastanawiać, czy to w ogóle ma sens? Dopłata do termomodernizacji, o ile ją dostanę, będzie smętną kroplą w morzu wszystkich kosztów, bo łapię się z powodów dochodowych (o ile w ogóle) w najniższy możliwy pułap dofinansowania z programów gminnych, a na Czyste Powietrze nie łapię się w ogóle. Co Waszym zdaniem realnie jest sens zamontować w takim domu? Czy pchać się w ogóle w okna trójszybowe? Może wystarczą dwuszybowe? Jaki parametr Uw przyjąć jako wystarczająco dobry, jeśli oleję WT2021? Dodam, że raczej preferuję zakupy z mocnych średnich półek, tzn. nie chodzi mi o najtańsze możliwe rozwiązanie na sznurkach i spinaczach, ani o najdroższy wariant premium (fajne okna drewniane, które mi się podobają, to 130 k) tylko o "wystarczająco dobre". Proszę doradźcie coś.
-
Wymiana okien w domu kostce - jak to zorganizować?
ananke odpowiedział ananke → na topic → Okna, okna dachowe, drzwi, bramy garażowe
Dzięki za potwierdzenie podejrzeń. Widzę, że czeka mnie wygibas logistyczny, trzeba to ogarnę -
Stoję przed przebudową domu - gierkowskiej kostki. Po 7 mcach walki z architektem mam już projekt, zakłada on dla większości okien powiększenie otworów (zarówno wszerz, jak i wzdłuż - usunięcie murków albo wybicie okna wyżej ponad obecną krawędź górna). Oczywiście wymaga to wykonania przeróbek konstrukcyjnych, np. nowych nadproży, na to wszystko projekt mam. W domu mieszkamy. Odwiedziłam już kilka salonów z oknami, żeby zorientować się jak to można zorganizować. Tak, jak się spodziewałam, w salonach mogę zamówić tylko montaż w przygotowanych otworach, niestety nie są w stanie mi polecić żadnej ekipy, która pomogłaby je przygotować. Rozumiem, nie ta specjalizacja. Pytałam o możliwości synchronizacji z drugą ekipą (raczej nie wyobrażam sobie mieszkania np. przez miesiąc z wywalonymi oknami na jednej kondygnacji w oczekiwaniu na montaż okien). Jeden z salonów zaproponował, że będą trzymać okna w swoim magazynie, drugi, że muszę je odebrać i składować u siebie, a jeśli nie będzie się ich dało montować na raz (gdybym np. chciała wywalać otwory piętro po piętrze), to będę dopłacać za etapowanie prac. Tu się obawiam, że jak okna odbiorę i wstawię do swojego przyziemia, to potem będę miała problem z reklamowaniem ewentualnych uszkodzeń. Czy ktoś miał podobne doświadczenia z przebudową i może się podzielić, jak to zorganizował? Skąd wziąć ekipę do zrobienia nadproży (z prefabrykatów), czy szukać wśród firm które budują domy (ktoś w ogóle weźmie taką drobnicę)? Jak to zsynchronizować z montażem okien?
-
Kostka z lat 70. - odparzenia tynku w przyziemiu
ananke odpowiedział ananke → na topic → Wykończenie ścian; elewacje zewnętrzne
Raczej nie. Ściana jest sucha i nigdy mokra nie była. -
Remontuję od niedawna dom-kostkę z lat. 70. Zabraliśmy się za wysokie przyziemie, ogrzewane. Po umyciu ścian przed malowaniem na jednej ze ścian i fragmencie drugiej odpadł nam niemal cały tynk - był odparzony i sypał się jak piasek. Skulismy dzisiaj wszystko do czysta. Ściana jest z cegły, między cegłami jest zaprawa w jasnym kolorze (tynk był ciemnoszary). Miedzy cegłami gdzieniegdzie widać przerwy w zaprawie. Czy mam te luki jakieś uzupełniać - jeśli tak, to czym? Czy tylko zagruntować i na to położyć ręcznie tynk gipsowy? Poradzicie proszę.
-
Dostałam próbki tej Hajnówki do domu, jest piękna i decyzja jest na tak - bierzemy podłogę olejowaną fabrycznie.
- 2 902 odpowiedzi
-
- "pryszcze"
- drewna
- (i 12 więcej)
-
Mam zamówioną litą deskę jesionową Hajnówka, wersja jesion wzorzysty, 500-2000. Planowałam pociągnąć ją białym olejem. Dzisiaj dostałam telefon od parkieciarzy, że podobno Hajnówka zaczęła oferować deskę olejowaną maszynowo i zapraszają do obejrzenia próbek celem decyzji, czy zmienić zamówienie. Z tego, co widze na stronie Hajnówki, deski są zabezpieczone olejowoskiem; osobiście planowałam sam olej. Czy ktoś znający temat może doradzić, jak się mają takie zaolejowane maszynowo deski do olejowania ręcznego surowych desek? Warto iść w "gotowca"? Jakoś wewnętrznie nie mam do tego przekonania...
- 2 902 odpowiedzi
-
- "pryszcze"
- drewna
- (i 12 więcej)
-
Wyciagam. Czy ktoś do szafki z serii Kwadro dodawał swój własny blat? Szafka bardzo mi się podoba, ale potrzebuję do niej zamontować blat teakowy, robiony na zamówienie.
-
Oświećcie mnie, jak się wykańcza przy ścianie drewnianą podłogę w łazience? Listwami? A przy wannie? lykke - dzięki za inspiracje, zwłaszcza pierwsza do mnie przemówiła, bo widzę, że nacinane płytki są tam ułożone inaczej, niż sobie zaplanowałam - czyli w pionie. Wygląda to ciekawie, muszę jeszcze taką wizualkę przygotować .
- 9 561 odpowiedzi
-
- aranzacji
- dwupokojowego
-
(i 6 więcej)
Oznaczone tagami:
-
duś - dziękuję, muszę przeglądnąć wątek o szarościach jeszcze raz pod tym kątem Zastanawiam się jeszcze, czy iść w prostokątne kształty ceramiki (przyznaję, że ogromnie podobają mi się Kerasan Ego czy Duravit Vero), ale może powinnam raczej wyokrąglić brzegi? Chodzi mi o to, czy na takiej powierzchni prostopadłościany nie będą za ciężkie wizualnie. http://www.kerasan.pl/products/30/Miska_WC_wiszaca.jpg http://www.kerasan.pl/products/184/348.jpg Może jednak powinno być coś takiego: http://www.kerasan.pl/products/69/bang-miska-wiszaca.jpg http://www.kerasan.pl/products/75/bang-umywalka-avant-62.jpg aniunia81 - projekt jest zrobiony w PRO100 4.42.
- 9 561 odpowiedzi
-
- aranzacji
- dwupokojowego
-
(i 6 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Wydaje mi się, że za dużo drewna wtedy będzie ... BTW to jest szafa z pralką. Prysznic (a właściwie deszczownica), będzie nad wanną, tam gdzie zamontowałam pojedynczy halogen udający natrysk
- 9 561 odpowiedzi
-
- aranzacji
- dwupokojowego
-
(i 6 więcej)
Oznaczone tagami:
-
- 9 561 odpowiedzi
-
- aranzacji
- dwupokojowego
-
(i 6 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Zachorowałam na szaro-drewnianą łazienkę i w ten sposób powstał poniższy projekt. Łazienka ma wymiaty: 247 x 186 (czyli 4,6 m2 powierzchni) - niedużo, musi się tam upchać wanna z kącikiem prysznicowym i płytka pralka ukryta w szafie. Przyłącza są wykonane, więc manewry można robić w bardzo ograniczonym zakresie. Płytki zostały wstępnie wybrane - to Azulev Nord, gładkie plus nacinane, w kolorach Perla: http://ceramika24h.pl/bmz_cache/c/c16ba1c0db6e8f12d3717788e4be7ba1.image.150x160.jpg http://ceramika24h.pl/bmz_cache/2/2477cb82837bc26746f9d4e284585f1c.image.150x160.jpg oraz Gris: http://ceramika24h.pl/bmz_cache/b/b19e87b42a0f456642ec7a5df31d4019.image.150x160.jpg http://ceramika24h.pl/bmz_cache/0/09500c7bb1b6a0415d60a9d03bc15d56.image.150x160.jpg Na podłogę, blat i półeczkę pod lustrem zaplanowałam teak. Szuflady pod umywalką będę obłożone czymś ciemnym, przypominającym płytki, niestety chwilowo koncepcji brak, więc tekstura jest płytkowa. Płytki nacinane są ułożone w kąciku prysznicowym. Rzut z góry plus wizualizacje z haogenem udającym prysznic - poniżej. Wszelkie uwagi mile widziane. Wybaczcie jakośc wizualizacji, Pro100 uczę się od wczoraj.
- 9 561 odpowiedzi
-
- aranzacji
- dwupokojowego
-
(i 6 więcej)
Oznaczone tagami: