Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

isz

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    12
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Inteligentne instalacje i bezpiecześńtwo

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Gdynia
  • Województwo
    pomorskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

isz's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. isz

    Altherma DAIKIN

    Nie twierdzę, że jest szkodliwy, tylko, że nie ma wpływu na program CWU a jego przydatność, z pomiarem temperatury w tylko jednym pomieszczeniu, wydaje się być wątpliwa. Jeśli chodzi Ci tylko o wygodę sterowania Althermą z np. salonu, to lepiej wyciągnąć cały sterownik z hydrobox (o ile Twój model na to pozwala i masz wolny przewód). Co do tematu sterowania z uwzględnieniem wielu termostatów pokojowych, to jest to bardziej sensowne, sam nad tym rozwiązaniem myślę. Jest to jednak bardziej rozbudowany układ z automatyką a problemem jest sterowanie samym źródłem ciepła, niezależnie od wbudowanego sterownika. Altherma jest tu niestety problematyczna.
  2. isz

    Altherma DAIKIN

    Oryginalny termostat na pewno pozwala przełączać się między trybem grzania a chłodzenia, ale sterowanie CO jest typu on/off w/g setpoint ustawianego w tym pokojowym termostacie. W takim przypadku nie działają programy czasowe dla CO w wbudowanym sterowniku hydrobox. Program sterowania CWU jest nadal ustawiany w wbudowanym sterowniku i termostat pokojowy nie ma to wpływu. Jeśli dobrze rozumiem, obecnie sterujesz CWU ręcznie z wbudowanego sterownika w hydrobox? Jednak program CWU z wbudowanego sterownika powinien Ci działać, nawet przy użyciu pokojowego termostatu. Termostat inny niż Daikin, nie powinien tu nic popsuć, zakładając, że jest dobrze podłączony. Warto też zweryfikować ustawienia priorytetów co/cwu, możliwości grzania tylko grzałką w zbiorniku, jest tego trochę, ale clarnet ładnie to opisał na swoim blogu. A tak z ciekawości, co Cię skłoniło do użycia tego pokojowego termostatu?
  3. isz

    Altherma DAIKIN

    Hydrobox ma tylko obsługę on/off oraz przełącznik heating/cooling dla dodatkowego termostatu (nowa wersja ma dodatkowo złącze na aktywację alternatywnej wartości zadanej temperatury wody na wyjściu). CWU jest obsługiwane niezależnie z sterownika wbudowanego, więc czego się spodziewasz po tym oryginalnym termostacie?
  4. isz

    Altherma DAIKIN

    Proszę, przeczytaj raz jeszcze cytat do którego się odniosłem, nadal jest niezrozumiały sens mojej wypowiedzi? Nie jest oczywistością, że każda instalacja CO podłączona obecnie do PC, była od początku zaprojektowana dla źródła PC. Takie oczekiwanie, jest poważnym rozmijaniem się z rzeczywistością. Przykład choćby mój. Czy w związku z tym mam problem? Sądzę, że prawie 1.5 roku "walk" z dopasowaniem PC do mojej instalacji, uprawnia mnie do stwierdzenia, że tak, mam problem. Nadal mam nadzieję na poprawę, bo liczba rozwiązanych problemów rośnie. Przede wszystkim jednak, czytając niektóre wypowiedzi, chciałbym oszczędzić innym podobnych problemów, jeśli mają w planach taką instalację. Nie będą to odkrywcze stwierdzenia, ale naprawdę warto skupić się na wyborze doświadczonej firmy instalującej pompy powietrze-woda (z rekomendacjami klientów a nie tylko producenta), posiadać wyliczenia strat cieplnych pomieszczeń w budynku (OZC), zweryfikować projekt C.O. przy zastępowaniu źródła ciepła przez PC, szczególną uwagę zwrócić na praktyczne doświadczenia instalatora w przypadku zastosowania klimakonwektorów a także zwrócić uwagę na zasady serwisu. Na start, może kosztować to więcej, ale zapewniam, że jest to koszt pomijalny w przypadku problemów z eksploatacją niepoprawnej instalacji PC. Nie każdy instalator zażąda takich danych, wtedy wyliczenia powstaną na podstawie szacunków a niestety w przypadku PC i mniej doświadczonego instalatora jest to proszenie się o kłopoty. Pamiętam, że jak sam 1.5 roku temu szukałem informacji o pompach powietrze-woda, to było tego niewiele, jeśli chodzi o praktyczne informacje i potencjalne problemy. Teraz jest zdecydowanie lepiej, są fora, interesujące blogi, więc warto z tej wiedzy korzystać, aby potem lepiej ocenić fachowość instalatora.
  5. isz

    Altherma DAIKIN

    Teoria a praktyka. Ja miałem przygotowaną instalację CO pod kocioł gazowy, podpisaną umowę z dostawcą gazu (z terminem podłączenia). Praktyka wykazała dwuletnie opóźnienie w terminie podłączenia, z przyczyn niezależnych (bez szans na odszkodowanie). Pojawiła się potrzeba znalezienia zastępczego źródła ciepła tuż przed wprowadzeniem się (zimą). Pompa powietrze-woda wydawała się być najbardziej sensownym rozwiązaniem. Tylko moja wiedza, o hydraulice i potencjalnych problemach z dopasowaniem się do istniejącego układu, była wtedy zerowa. Zasadniczo to problem instalatora, prawda? W teorii ... ale nie żyjemy w świecie idealnego instalatora oraz idealnego inwestora. Gratuluję tym, którzy zbudowali dom, realizując wszystkie swoje początkowe założenia, ale sądzę, że ta radość dotyczy nielicznych.
  6. isz

    Altherma DAIKIN

    W internecie Tak dokładniej, to polecam fora o ogrzewaniu, dokumentacje i poradniki producentów sprzętu grzewczego. Ciekawe ma Kisan czy Purmo, z przykładami obliczeń. Temat hydrauliki jest daleki od mojego zawodowego, ale jak to mówią, życie mnie zmusiło do bliższego zainteresowania się. Teoria, zakładając zastosowania w domku jednorodzinnym, nie jest trudna. Obliczenia są przynajmniej jakimś punktem wyjścia do dalszej analizy. Można się wspomagać komputerowo programem Audytor C.O. (wersje firmowe producentów są bezpłatne).
  7. isz

    Altherma DAIKIN

    Przekrój dobiera się tak, aby dostarczyć odpowiednią ilość ciepła do odbiornika. Jakie mają być łatwo policzyć, jak zna się zapotrzebowanie na ciepło w pomieszczeniu. Ja również mam instalację trójnikową, nie projektowaną pod źródło z PC. Niestety niektóre przekroje rurek mam za małe. Przekrój fi 20, który podałem, dotyczył 2kW, jest to sporo jak na pomieszczenie na poddaszu. Jak straty ciepła są mniejsze to wystarczą mniejsze średnice. Co do podanego przepływu dedykowanych fancoil do Althermy - 15 l/min to bardzo dużo. Z tego co widzę w dokumentacji nominalnie mają 4.3 lub 5.7 l/min, zależnie od modelu. Spadki ciśnienia to 13 lub 22 kPa, więc sporo. W planie miałem wymianę grzejników i tylko zastosowanie fancoil, ale zanim nie zrobię kompletnych obliczeń, to tego tematu nie ruszę.
  8. isz

    Altherma DAIKIN

    Na poddaszu użytkowym mam w jednym obiegu 2 grzejniki niskotemperaturowe + jeden klimakonwektor Daikin (FWV01). Moc grzania 2.1kW, przy przepływie 265l/h, spadek ciśnienia 9kPa. Jakie są problemy. Przede wszystkim moc znamionowa jest osiągana przy zasilaniu 50 st. C, kto tak ma na PC?! Trzeba więc kupować mocniej przewymiarowany fancoil o czym Daikin oraz partner "zapomnieli" mi wspomnieć. Druga sprawa to przepływ wody, typowo 0.3-0.4 m/s, więc rurki doprowadzające muszą mieć odpowiednią średnicę (20/2 dla 2kW i dT=5K). I to tylko dla tego jednego odbioru! Inaczej dla dostarczenia odpowiedniej ilości ciepła węższą rurką trzeba będzie zwiększyć prędkość przepływu co doda większe liniowe spadki ciśnienia na obiegu. Przy instalacji trójnikowej (kolejne spadki ciśnienia) i obiegu wspólnym z grzejnikami, trzeba mocno przydławić te ostatnie, co z kolei może powodować szumy przy zaworach grzejnikowych, gdy głowica termostatyczna nie jest maksymalnie otwarta. Gdybym teraz, po doświadczeniach miał się decydować, raczej wybrałbym nowe dedykowane fancoil dla Althermy (są maks. 2kW) pracujące lepiej przy niższym zasilaniu, podłączyłbym je osobno rurkami pex fi 20 z rozdzielacza na piętrze. Spory minus to koszt fancoil dedykowanych do Althermy. Podłogówka mogłaby wyjść jednak taniej Ale nie każdy chce podłogówkę w sypialni, poza tym klimatyzacja podłogówką?! Nie, podziękuję.
  9. isz

    Altherma DAIKIN

    U mnie także był źle założony, jeden z wielu błędów. Co gorsza na możliwość popełnienia tego błędu zwraca uwagę instrukcja! Cóż może na pomorzu jest problem z firmami doświadczonymi w tym temacie. Gdybym zbudował sobie listę błędów i niedopowiedzeń ze strony instalatora, to sporo by się tego zebrało ...
  10. isz

    Altherma DAIKIN

    Masz wszędzie podłogówkę, to i tak masz lepiej niż ja, w sensie utrzymania niższej temperatury zasilania a mimo to takie zużycie prądu. Dziwi mnie to co napisałaś, czujnik wskazuje Ci temperaturę zewnętrzną -15, gdy realnie na zewnątrz jest +1?! Najlepiej jak clarnet się wypowie, ale zdaje się, że temperatura z tego czujnika jest brana pod uwagę przy algorytmach sterujących rozmrażaniem i zezwoleniem na użycie grzałek poniżej punktu równowagi. Jeśli ma fałszywe wskazania, to grzałki nie będą optymalnie załączane nawet przy "ręcznym" zadawaniu temperatury wody na wyjściu hydrobox.
  11. isz

    Altherma DAIKIN

    Ano takim, że przy -4 st. C i zadanej temperaturze 40 st. w hydrobox (której i tak nie może osiągnąć), włącza mi się grzałka 6kW (czasowo) a grzałka 3kW działa non-stop. U mnie podstawowym problemem była hydraulika, układ nie pracował z dT=5 z uwagi na ograniczone przepływy. Dzięki sugestiom clarnet przynajmniej udało się wyeliminować ten problem (zapchany filtr wody!). Inny problem to, że moc Althermy może być źle dobrana. Powierzchnia do ogrzewania ok. 210m2 + garaż, ale obecnie jedno pomieszczenie mam nieużytkowe (nad garażem), więc realnie jest 180m2. Ocieplenie - gazobeton 24+15 styropian, 25 wełny na poddaszu. Obliczenia w OZC pokażą ile realnie jest zapotrzebowania, choć w certyfikacie energetycznym wyszło ok (77 kWh/m2/rok).
  12. isz

    Altherma DAIKIN

    Nie wszyscy są zadowoleni, aczkolwiek niekoniecznie samo urządzenie jest złe. Ja ciągle walczę z problemami po instalacji, ale za listopad/grudzień rachunek w taryfie G12w (Energa) wyniósł 1990 zł, zużycie ok. 4500 kWh. Jest to sporo jak na PC (model 8kW), może więc również masz problemy z instalacją odbiorczą (podłogówka, grzejniki)? W sterowniku masz włączone sterowanie pogodowe czy stałą temperaturę wody na wyjściu z hydrobox (ile stopni)?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...