Wykonuje juz od kilku lat instalacje w domkach jednorodzinnych i nie tylko i powiem parę słów od siebie na co zwracac uwage
1. Instalacja najlepiej "bezpuszkowa" taka wykonuje osobiscie i przynajmniej nie ma potem problemow z zamalowanymi lub zatynkowanymi puszkami.
2. Polaczenia tylko na WAGO i gadanie ze skrecane sa najlepsze to bzdury. Zlaczki wago zawpeniaja odpowieni styk, pewnosc polaczenia i estetyke.
3. Instalacje najlepiej wykonywac kompletne. Ja wykonuje wszyskie razem czyli elektryczna, antenowa, domofonowa, alarmowa, telefoniczna i komputerowa wlacznie z montazem anten i konfiguracja centralek, routerow, modemow itd.
4. Stosuje instalacje elektryczne z rozdzielnicami na kazdym pietrze z ochrona przeciwprzepieciowa w klasie B i C.
5. W kazdej rozdzielnicy kilka roznicowek na rozne obwody. Nie jestem zwolennikiem stosowania jednej roznicowki na caly budynek.
6. Sam kupuje materialy, ale rachunek biore na inwestora. Wszyskie rabaty inwestorowi zostaja w kieszeni (np 40 % na przewody). Ja pozniej do końcowego rachunku doliczam 5 % kosztów zaopatrzenia.
7. Jesli sie bierze wykonawce nalezy sie dowiedziec o kompletny cennik, inaczej sie liczy za punkt elektryczny a inaczej za komputerowy. Pozniej dochodzi montaz wszyskich urzadzen i tutaj tez sie staosuje inne ceny.
8. Instalacje do gniazd robione sa w pętli. Jesli nastapi przerwa w obodzie (ktos przewierci przewód) to zawsze gniazda maja zasilanie z "drugiej strony"
9. Na koniec oczywiscie pomiary i dokumentacja wykonanych instalacji.
Mozna by jeszcze sporo pisac ...zwlaszcza jak widze instalacje zrobione przez "elektryków" .. a pozniej sa poprawki.. kucie scian i modyfikacje bo ktos za wczasu czegos nie zrobil lub nie zaproponowal do zrobienia ..
pzdr,
krzemyk