Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gimm

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    5
  • Rejestracja

Converted

  • Tytuł
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania

Gimm's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Znam rozwiązania bez styropianu i nie jest to odczuwalna uciążliwość. Właszcza jeżeli kominek jest w środku domu chłodzenie od grunktu nie jest w takich przypadkach dotkliwe. Oczywiście wariant z mniejszą ilośćią styropianu i mocniejszą lepiej uzbrojoną wylewką również zasługuje na zainteresowanie. Jeżeli boimy się pęknięć oddzielmy wylewkę pod kominkiem od pozostałej szczeliną delatacyjną (niech sobie spokojenie pracuje).
  2. Różnica jest zasadnicza! ) Wiekszość obecnie wykonywanych saun to sauny z paneli. Znaczy to tyle że ostatecznie ścianki sauny stanowi boazeria (2 warstwy na zwenątrz i wewnątrz, a po między nimi umieszczona jest izolacja termiczna). Istnieje jednak równiez ta tradycyjna metoda z bali. Czyli kabina zbudowana jest jak stara chata góralska z dużych ciosanych bali drewna. Tak budowano sauny już dawno tamu zanim wymyślono wełnę mineralną
  3. Gimm

    Samodzielna budowa kominka

    W dużych księgarniach znajdziesz przyzwoite książki (postaram się znaleźć w swoim "archiwum" tytuł i autora) z dokładymi instrukcjami jak zbudowac kominek. Jednak pamiętaj dobry kominek nie jest łatwo postawić (zwłaszcza otwarty), co wiecej nie oszczedzaj na tym! niestey źle wykonane kominki bardzo często stają sie przyczyną nieszczęść (od pożarów, do zaczadzenia). Fachowcy naprawdę są rózni wiec warto zapoznać się z kilkoma ofertami (i nie zawsze należy wybrać tę najtańszą). Jeżeli już zdecydujesz się na pracę samemu, policz sobie rzetelnie wszystkie koszty! często okazuje się że po fakcie gra wcale nie była warta świeczki.
  4. mój dom jest ogrzewany poprzez kominek i elektyczną dmuchawę podłaczone do wspólnego systemu nawiewów. Bardzo sobie chwalę ten system, ale oczywiście kominek jest czymś co trzeba lubić. Czasami słyszę jako wadę kominka wszystkie problemy z zorganizowaniem, przyniesieniem, rąbaniem drewna. Jasne poświacam temu sporo czasu. Ale powiem tak, po pięciu dniach spędzonych w biurze prawie przez cały czas na jednym fotelu, mając przed sobą ekrany komputerów i kilka telefonów. Naprawdę sobotni obowiązek narąbania drewna, posprzątania w kominku, czy nawet codzienna koniczność jego noszenia, po takiej pracy jest przyjemnością. Oczywiście nie raz przychodzę do domu i po prostu "mi się nie chce". Ale na takie własnie okazje mam ten piecyk elektryczny. A już zopełnie zartem, jak w sobotę spędze 3 godziny na mrozie rąbiąc i nosząc drewno to krązenie mi sie tak poprawia że w tym dniu wcale nie musze palić .
  5. Gimm

    ogrzewanie powietrzem

    Od kilku lat użytkuje ogrzewanie powietrzne. Do wspólnego systemu rur podłączony jest kominek, elektryczna dmuchawa i klimatyzacja. Powietrze przechodzące przez rury jest filtrowane i dzięki temu ilość pyłów i kurzu w domu jest znacznie mniejsza niż w przypadku ogrzewania tradycyjnego. Równocześnia ta ciągła cyrkulacja powoduje że wszystkie pomieszczenia są dobrze wentylowane, we wszystkich pomieszczeniach utrzymuje się stała jednakowa temperatura (system nawiewów może bardzo szybko reagować na zmiany warunków). Ważne jest jednak by cała instalacja była wykonana prawidłowo. jest wiele istotnych elementów. Z tych najważniejszych to: - uzycie odpowiednich przewodów! rury rozprowadzeniowe powinny być elastyczne (by nie przenosiły dźwięków). Najlepiej stosować specjale rury z dodatkową perforacją wyciszającą przenoszenie sie dźwięku. chodzi tu nie tylko o chałas wytwarzany przez turbiny i użadzenia grzewcze, ale także o "odgłosy życia" w poszczególnych pokojach. - Pamietajmy też ze każde pomieszczenie do którego powietrze wpływa musi mieć też dla tego powietrza odpływ! - dobierzmy średnice przewodów do wielkości pomieszczeń. zadbajmy by układ dawał proporcjionalna ilość powietrza do wszystkich pokoi. Czesty bład to za duże tunele i wtedy wiekszość ciepłego poleci tą najwygodniejszą dla niego drogą. ... itd A tak wogóle to najpiej zlecić to profesjonalistom. O tych jednak w tym temacie nadal trudno. Jest to jedak możliwe i koszt wcale nie jest bardzo wysoki (w porównaniu do tradycyjnego ogrzewania wodą).
×
×
  • Dodaj nową pozycję...