Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Orlando

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    37
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Orlando

  1. Wydajność pianki na papierze ładnie wygląda, ale w rzeczywistości to tak ładnie nie jest... Nie mówię o jakiś tanich piankach ale tych firmowych np. Sudala.
  2. Zastanawiam się czym wypełnić pustkę w ścianie z cegły. Jest to ściana od klatki schodowej a więc około +4stopnie zimą. Przestrzeń to pozostałość usuniętych drzwi, które zostały z obu stron zamurowane i pozostawiono pustą przestrzeń. Ta pusta przestrzeń to około 2m wysokości, 1m szerokości i z 15cm głębokości. Dostęp jest do niej przez otwór 20x20cm u góry. Nie chcę rozbierać ściany. Logiczna wydaje się pianka montażowa, ale strasznie dużo jej pójdzie. Zastanawiałem się nad celulozą ale to dużo zabawy żeby kogoś ściągać. Jakieś pomysły
  3. Założyć filtr na doprowadzeniu gazu. Czyścić regularnie wymiennik. Założyć regulację pogodową. Sprawdzić ustawienia przepływu przez grzejniki tak aby był optymalny rozpływ. Wymieniać pompę obiegową co kilka lat- no chyba że ktoś potrafi sprawdzić wydajność.
  4. 1.Garaż. Ocieplić ściany/sufit stykające się z pomieszczeniami ogrzewanymi. W tym uwzględnić połączenie podłogi garażu ze ścianą ogrzewaną. Okna oczywiście najlepiej w warstwie ocieplenia. 2.Jaki sposób wykonania balkonu? Jakie połączenie ze stropem? Balkon to olbrzymi mostek cieplny. W domach pasywnych balkon to konstrukcja samonośna, jak rusztowanie. 3. Jakie ogrzewanie będzie ? Gazowe- podłogówka i kocioł kondensacyjny czy też grzejniki, kominek itp. ? 4.Wentylacja. Można przyjąć że garaż wymaga 4 wymian na godzinę.
  5. 1.Okna będą osadzone w warstwie izolacji? 2.Jeżeli odrzucasz pompę ciepła to nie będziemy dywagować o grubości styropianu. Chcesz dajesz 30cm i tyle. Pompa ciepła może być typu powietrze-powietrze. Instalacja jak w przypadku klimatyzatora- na zewnątrz. Bez odwiertów czy kopania. Do tego pompa ciepła może ogrzewać ciepłą wodę. Za 15 lat pompa ciepła może być tak powszechna, że będzie kosztować tyle co piec c.o. teraz. Zobacz jak zmieniały się ceny. GWC chcesz wykorzystywać zimą czy też latem jako alternatywę dla klimy? Jeżeli tylko zimą to zamiast GWC masz już trochę kasy na pompę ciepła. 3.Grubość izolacji nad wykuszem- wsp. U dla dachu to 0,25W/m2K. To wychodzi z jakieś 21cm styropianu o normalnych parametrach. Jeżeli dajesz 15cm to musi być o lepszych parametrach (niższa lambda) niż normalnie. Jak się robi certyfikat energetyczny to bardzo duży wpływ na końcowy wynik ma system ogrzewania i ciepłej wody. Mniej istotna jest izolacja. Charakterystyka energetyczna liczona z grubsza niewiele pokaże. To trzeba policzyć dokładnie, a i tak wynik może być +/- 20% w zależności od tego kto to liczył...
  6. Ocieplenie powyżej 15cm to trzeba sobie przeliczyć. Jeżeli ma to być dom pasywny to oczywiście. W przypadku liczenia certyfikatu energetycznego te 15cm robi niewielką różnicę. Największe znaczenie ma system c.o. i c.w.u. Nawet pompa ciepła nie odczuje czy to 15cm czy 20cm. Znajomy ma 8cm i nie ma problemu a rachunki niewiele wyższe od tego co ma 15cm. Wykusz, balkony, facjata-fantazja kosztuje, ale bez przesady. Jak jest dopracowana izolacja to nie ma problemu. Np. między wykuszem a balkonem musi być z 21cm standardowego styropianu. ja bym przeliczył koszt: pompa ciepła zamiast: dodatkowego 15cm styropianu, kotła gazowego, wentylacji z odzyskiem ciepła pewnie z GWC. Do tego jeszcze kominek z płaszczem wodnym dla potrzeb co i cwu. (spięte z pompą ciepła) zamiast zwykłego kominka. ...
  7. Tak powinien wyglądać garaż przyklejony do domu: http://www.kreodom.pl/data/projekty/1485/1485rzut1.jpg A tak wygląda mostek termiczny (miejsce ucieczki ciepła) gdy na ścianę tylko do pewnego miejsca jest położony styropian. http://www.budujemydom.pl/images/stories/stan_surowy/mostek_termiczny_nieszczelnosc5_800.jpg Można by ten przekrój obrócić do poziomu rzutu i część zagłębioną w gruncie potraktować jak nieocieplony garaż. Nie chce mi się rysować tego.
  8. Właśnie na to chciałem zwrócić uwagę. Jeżeli np. garaż (nieocieplony )ma wspólne ściany z domem (ocieplonym), to nieocieplone ściany garażu wychładzają ściany domu. W jakim stopniu ucieka ciepło to trzeba by sprawdzić takie złącze. Albo ile styropianu "naciągnąć" na początki ścian garażu aby temu przeciwdziałać. http://www.mgprojekt.com.pl/domki/slonecznyg/images/m-rzut1.jpg
  9. Skoro zdecydowałeś się na 20cm to 15cm + 5. Wtedy ściśle wypełni się przestrzeń między krokwiami.
  10. W kwestii uściślenia. Analizując najpopularniejsze materiały: beton komórkowy, ceramika poryzowana, silikaty/ Najmniejszą pojemność cieplną ma beton komórkowy, największą silikaty. Ceramika poryzowana jest w środku. Ściany z silikatów oprócz dużej pojemności cieplnej, przejmują wilgoć a potem oddają gdy jest sucho. Zapewniają dobry klimat do mieszkania. Jeżeli ktoś ma możliwość to niech porówna.
  11. Przy średniej ochronie cieplnej przyjmuje się około 0,6kW na 1m2 powierzchni którą ma ogrzewać.
  12. 128kWh/m2/rok... A ile i jaki styropian na ścianach? Poddasze 20cm wełny? A ile wełny pod krokwiami? - http://static.e-dach.pl/articles/2612_dach-zdjecia_1_jpg_zdjecia-artykul-przekroj-megarock-art.jpg
  13. Wejdź na stronę: http://imageshack.us/ lub http://www.fotosik.pl/ załaduj zdjęcie, skopiuj jego adres i wklej w odpowiedzi.
  14. Projekt ma w miarę zwartą bryłę. Oczywiście najlepszy byłby dach jednospadowy, ale ciężko o ładny projekt. Ten dwu spadowy z dodatkowym daszkiem trzeba przemyśleć. Należy zobaczyć jak konstrukcyjnie rozwiązano połączenie budynku z drugim, mniejszym dachem- ewentualne mostki termiczne. Pod rekuperację możesz sobie zostawić miejsce i odpowiednie połączenia, potem dokupić. Na forum gdzieś widziałem temat w kwestii rekuperacji, znajdowanie najtańszych ofert, zrób to sam itp. Zwiększanie grubości ocieplania zawsze ma sens, ale muszą za tym iść inne kroki, np. montaż rekuperacji, tak aby straty przez wentylację były mniejsze. Zakup lepszych okien i oczywiście montaż ich "w ociepleniu" (to wiadome)
  15. Zgadza się, nie ma co filozofować. Można policzyć wsp. U dla betonu komórkowego, silikatu czy też pustaków styropianowych i dużo będzie wiadomo. Można to jeszcze uzupełnić pojemnością cieplną. Poniżej porównanie: http://www.grupasilikaty.pl/leksykon_budowlany.php?A_11_akumulacja_cieplna.php
  16. Jeżeli linia ma biec nad czyjąś działką, energetyka musi uzyskać zgodę właściciela lub przeprowadzić postępowanie sądowe - ustanowienie służebności przesyłu. Taka linia obniża wartość nieruchomości, więc należy się odszkodowanie. Jeżeli ktoś się nie zgodzi polubownie to droga sądowa.
  17. Wszystko zależy od tego na kogo trafisz. Problem jest złożony. 1.Wiedza o ochronie cieplnej budynku (ilość styropianu, mostki cieplne) to osoby z uprawnieniami budowlanymi. Choć tu bywa różnie. 2.Ogrzewanie, wentylacja (rekuperacja, pompy ciepła, solary) to osoby z głównie z uprawieniami "sanitarnymi". Podzwoń, popytaj. Sprawę masz jasną. Zależy na kogo trafisz i w czym jest biegły. Biura projektowe mogą zatrudniać i jednych i drugich. Dobór ogrzewania itd. trzeba wyliczyć. Z drugiej strony sam powinieneś się zorientować w co chcesz zainwestować i ile na to przeznaczysz pieniędzy. Do dyspozycji masz: 1.Modyfikaowanie grubości ocieplenie/ lub wybór rodzaju styropianu. Wybór kształtu budynku i jego ustawienie względem stron świata. 2.sposób ogrzewania: -sieć miejska (o ile sięga) - gaz, piec jedno, dwu funkcyjny, kondensacyjny, - węgiel, -pompa ciepła -kominek jako uzupełnienie Rodzaj: podłogówka, grzejniki, 3.odzysk ciepła- rekuperacja, 4.Ogrzewanie ciepłej wody: -solary, -dwufunkcyjny piec c.o. -pompa ciepła z zasobnikiem, -pojemnościowy podgrzewacz wody, co tam jeszcze można rozważać? Napisz co z powyższego chcesz (jakie masz środki), wskażemy kierunki.
  18. Kierunek przepływu ciepła jest zawsze ten sam. Wsp. lambda określa który materiał - sylikat czy beton komórkowy ma leprze parametry cieplne. Pojemność cieplną tych materiałów też możesz znaleźć. Poczytaj sobie podręcznik Fizyka budowli: http://www.itb.pl/nf/pdf/b02.pdf http://www.itb.pl/nf/pdf/b03.pdf http://www.itb.pl/nf/pdf/b05.pdf
  19. Tak na szybko - tam gdzie jest wieniec, można dać dodatkowe ocieplenie, albo styropian o lepszych parametrach niż zastosowany. Tu masz informacje: http://www.domenergooszczedny.org/wybor-projektu/rozwiazania-technologiczne/wience-i-nadproza http://www.budnet.pl/Ocieplenie_wienca,Stropy,a=1218.html Istotna jest także izolacja balkonu a także sposób jego połączenia z budynkiem: http://www.domenergooszczedny.org/wybor-projektu/rozwiazania-technologiczne/balkony-i-tarasy http://www.e-izolacje.pl/a/4773,lacznik-termoizolacyjny W domach pasywnych balkony to konstrukcje samonośne. Tak aby nie tworzyć dużego mostka cieplnego i okładać go 30cm styropianu- fajnie by wyglądał... Pani kierownik mogła kończyć studia w okresie kiedy na temat ochrony cieplnej mówiło się mało. Dopiero teraz położono na nią nacisk. Możesz poszukać kogoś kto wystawi ci certyfikat energetyczny- (będziesz musiał mieć do odbioru przez PINB), ale osób po studiach nie po kursach.
  20. 1.Ochrona cieplna- czyli to co powyżej opisałeś. Dom pasywny to 30cm styropianu/wełny o standardowych parametrach. 2. Zastosowanie np. rekuperacji, GWC, solarów, pompy ciepła. Sposób ogrzewania ciepłej wody generuje duże zapotrzebowanie na prąd lub gaz. Solary pozwalają to zmniejszyć. Szukaj w tym kierunku. 3.Ograniczenie mostków ciepła poprzez odpowiednią bryłę budynku- wzór to budynek pasywny. 4.Straty na wentylacji grawitacyjnej- wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - rekuperacja.
  21. Z zasady powinni mieć na ten temat wiedzę, ale to bywa różnie. Zawsze warto skonsultować się z więcej niż jednym. Wydaje mi się że największą wiedzę mają ci co projektują domy pasywne. Jak co to na forum przedstaw ich propozycję.
  22. W pierwszym poście miałaś obawy co do styropianu. Wilgoć w domu jest usuwana za pomocą wentylacji. Przez ściany przenika około tylko około 1%, max. 3%. Styropian więc w niczym nie przeszkadza. Jakie ogrzewanie? To zależy czego oczekujesz. Przy kozie, kuchni węglowej będzie taniej (drewno czy węgiel), ale dochodzi systematyczna "praca" w kwestii dorzucania i rąbania, noszenia. Przy centralnym jest wyższa cena ale i wygoda. Drożej przy nieocieplonym domu. Możesz połączyć jedno i drugie. W starych domach mury są grube, ale to tylko złudzenie. Uogólniając- taki mur z cegły (powiedzmy 46cm) odpowiada 2cm styropianu. Taki stary mur ma powiedzmy wsp. U= 2,5 a wymogi dla nowego to U=0,3. Ja bym zaczął od ocieplenia, połączonego z wymianą okien.
  23. Takie moje odczucie, przy dywanie na podłodze z podłogówką. Dywan wyleciał było lepiej. Grzejniki oczywiście "generują ruch" przy konwekcji, ale w jakim stopniu w porównaniu z podłogówką- nie wiem.
  24. W takim razie: 1. Mniejsze okno o gorszych parametrach tam gdzie nie będzie aż tak użyteczne. 2. Tam gdzie spełni swoje zadanie większe to o lepszych parametrach. Oczywiście, dwa różne, nie obok siebie Rozwiązanie nie do końca logiczne, ale Salomonowe.
  25. Jeżeli planujesz kocioł kondensacyjny zdecydowanie przy podłogówce. Jeżeli chodzi o podłogówkę to zalecenia jest w kuchni, łazienkach, korytarzach. W salonach i sypialniach się sie unika. Tradycyjne grzejniki wchodzą w grę. Kurz z podłogi unosi się do góry. No chyba że posadzki bez wykładzin, często zmywane.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...