Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Janusz.K

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    21
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Janusz.K

  1. Janusz.K

    Trociniak z DGP

    Czy efekt dymienia wynika bardziej z (prymitywnej) konstrukcji samego piecyka, czy z techniki palenia czy z faktu że palone są trociny? Jaki piecyk masz na myśli? Koza? Czy coś prostszego (nie potrzebuję szyby)
  2. Janusz.K

    Trociniak z DGP

    Dom nie jest na odludziu i nie chcę uprzykrzać życia sąsiadom. Czy paląc suchymi trocinami w takim piecu typu trociniak, będzie dymiło? Nie mam żadnego doświadczenia z takimi piecykami.
  3. Janusz.K

    Trociniak z DGP

    No niestety dość wysokie. To jest budynek parterowy z dachem dwuspadowym i w środku jest otwarta przestrzeń aż do dachu. W szczycie jest ok. 4.5 metra.
  4. Janusz.K

    Trociniak z DGP

    Ad.1 Słuszna uwaga. Mógłbym zamontować na dole obudowy, lub na dole tych drzwiczek. Zastanawiam się jeszcze jak kratka wlotowa z pomieszczenia działałaby z tym jednoczesnym doprowadzeniem powietrza z zewnątrz Ad.2 To może zamiast kratki w górnej części, zamontować dodatkową rurę wylotową, która skierowana byłaby od razu na pomieszczenie i na końcu np. anemostat? Tak aby wszystkie rury miały szansę pobierać gorące powietrze równocześnie Ad.3 Zgadzam się. Zakładam że musze zainstalowac jakieś wentylatory. Pytanie czy na początku rury, w środku czy na końcu? Ad.4 Tak, to jest konstrukcja w szkielecie drewnianym. Od wewnątrz wyłożona już na ten moment różowymi płytami GK (o podwyższonej odporności ogniowej). Natomiast dodatkowo za kominem wyłożyłbym jakimiś płytami ognioodpornymi, pewnie tymi Varmsela. No chyba że płyty z wełny ognioodpornej mogłyby też być? Co do przejścia przez ścianę na zewnątrz, to pytanie czy są do tych zwykłych kominów z czarnej blachy jakieś systemowe przejściówki izolowane, właśnie do przepuszczenia komina przez ścianę/strop?
  5. Janusz.K

    Trociniak z DGP

    Hej. Jestem na etapie wykańczania pomieszczenia pod nieduży warsztacik stolarski. Z racji tego że produkuję trochę trocin w sezonie, to chcę wstawić do pomieszczenia piec na trociny ("trociniak") i tym ogrzewać pomieszczenie. Problem w tym że pomieszczenie jest dość długie i wąskie (ok. 12m x 3,8m), a miejsce na trociniak mam praktycznie na jednym z końców, więc szukam sposobu na skuteczne rozprowadzenie ciepłego powietrza. Zastanawiam się nad wykonaniem jakiejś obudowy na trociniak (np. z płyt Varmsel) z której "łapałbym" gorące powietrze u góry i rurami rozprowadzał do dalszej części pomieszczenia. Popełniłem w sketchupie poglądowy rysunek. Żółta rura to doprowadzenie powietrza z zewnątrz przez ścianę. Niebieskie rury to miałoby być rozprowadzenie powietrza. Czarna to oczywiście komin. Co sądzicie o takim pomyśle?
  6. Hej przymierzam się do budowy warsztatu/budynku gospodarczego w konstrukcji szkieletowej. Budynek parterowy, z dwuspadowym dachem krytym blachą. Więc generalnie lekka konstrukcja. Budynek chcę posadowić na płycie fundamentowej. Zleciłem wykonanie projektu PF do konstruktora. Dostałem pierwszą wersję, ale zanim odpowiem do kontruktora chciałbym z Wami skonsultować kilka kwestii. 1. PF jako posadzka. W ramach oszczędności chciałbym wykorzystać powierzchnię PF jako podkład pod docelową podłogę (bez lania dodatkowej posadzki): w części warsztatu miałby to być parkiet/deski (uprzedzając pytania o parkiet w warsztacie: buduję warsztat stolarski, stąd drewno w warsztacie), w części samochodowej natomiast będzie żywica. Czy tak w praktyce można robić? Kleić podłogę bezpośrednio na wierzchu PF? 2. Ogrzewanie. Ponieważ to będzie warsztat, więc ogrzewać go planuję głównie w ciągu dnia (koza na drewno, trociniak, ew. wspomaganie za pomocą nagrzewnic elektrycznych). Pytanie o ocieplenie płyty. Czy jeżeli dam styropian jedynie pod płytę i po bokach to jak będzie z akumulacyjnością cieplną płyty vs ogrzewanie jedynie w ciągu dnia? Dla mnie ok, że w nocy budynek będzie się wychładzał bo nikt tam nie będzie przebywał, natomiast liczę na to że ta płyta będzie powodowała że wychładzanie będzie następowało wolniej (szczególnie że budynek będzie w konsturkcji szkieletowej ktora ma niską akumulacyjność). 3. Opaska przeciwysadzinowa (?). Z firmami od płyty z którymi rozmawiałem, spotkałem się z dwoma sposobami na wykonanie opaski wokół płyty. Jedni proponowali wkopanie płyt zewnętrznych po prostu w pionie, tak na ca. 1m w ziemię (poniżej granicy przemarzania?). "Mój" konstruktor natomiast zaproponował opaskę wkopaną w poziomie (z lekkim spadkiem). W załączeniu szkice obu rozwiązań. Pytanie, czy oba rozwiązania są prawidłowe? 4. Chudziak pod płytę. Konstruktor zaprojektował wykonanie warstwy chudziaka 10cm. Dopiero na to EPS200 20cm i na to folia + sama płyta 21cm. (widoczne na drugim załączniku). Czy ten chudziak jest niezbędny? Będę wdzięczny za Wasze podpowiedzi.
  7. Ja odpowiem trochę przewrotnie: nie bralbym do budowy swojego domu ekipy ktora ma terminy dostepne na teraz. Widzac co sie dzieje na rynku budowlancow, dobre ekipy maja terminy na przyszly rok. Ale powodzenia. Moze Ci sie trafi "okazja".
  8. Hej. Poszukuję ekipy która podjęłaby się małego tematu pod tytułem: płyta fundamentowa pod ogród zimowy. Ogród będzie doklejany do istniejącego budynku. Powierzchnia płyty ok 30m2. Miejsce: Warszawa-Wawer. Dopiero zaczynam poszukiwania i zastanawiam się czy znajdzie się firma chętna zrobić taką małą robotę? Nawet w tzw. międzyczasie...
  9. Mi się w ubiegłym roku udało kupić Brookvent'a - podstawowy model za coś ok. 4000 PLN (wersja po downgradzie małym, tj. bez sterowania elektronicznego, które ktoś mi słusznie wyjaśnił, jest zbędne w rekuperatorze; zostało zwykłe przełączanie między dwoma prędkościami przełącznikiem zewnętrznym). Ale z tego co czytam na forum, jest jakiś problem z dostępnością tych centralek obecnie.
  10. Ja na razie miałem okazję testować Brookvent'a tylko w sklepie. Porównywałem z innymi centralkami i ten był bardzo cichy i do tego wykazywał mały pobór prądu. Dlatego się zdecydowałem (udało mi się kupić poprzednią wersję, tj. 1.2) - stosunek ceny do jakości wydawał się najlepszy. Jednak co do wrażen z użytkowania jeszcze się nie wypowiadam, bo u mnie jeszcze dom ciągle w trybie remontowym. Boję się że centralka może mieć za słabą wydajność, bo u mnie łącznie wyszło bardzo dużo metrów rur (mam 7 punktów nawiewnych i 7 wywiewnych, rozrzuconych na 3 kondygnacjach). Pewnie dzisiaj wstrzymałbym się z zakupem centralki, aż do ukończenia instalacji. No ale zobaczymy - opiszę wrażenia jak w końcu odpalę układ
  11. Odświeżam temat, bo stanąłem przed decyzją o zakupie lodówki. Potrzebuję lodówki do zabudowy. Jeden ze znajomych zwrócił mi uwagę, abym poszukał lodówki z 2 agregatami - główny powód: lodówka powinna ciszej pracować (2 mniejsze, mniej wysilone agregaty, które nie załączają się równocześnie). Przy czym zacząłem szukać takich lodówek i zonk! Na stronie Euro AGD wyszukiwarka pozwala wybrać kryterium 2 agregatów i wyskakuje mi ZERO takich lodówek (mowa cały czas o sprzęcie do zabudowy)! Podobno parę lat temu AEG w standardzie montowało 2 agregaty - teraz nie mogę znaleźć takich lodówek. Czy ktoś ma pomysł dlaczego? Czyżby unifikacja AEG z Electroluxem? Może Liebherr takie robi? A może wszysci producenci faktycznie się z tego wycofali?
  12. Janusz.K

    płyty izolacyjne kominkowe

    Mam pytanie odnośnie wykonania obudowy kominka z płyt Varmsen Super Isol. Zamierzałem użyć płyt o grubości 30mm do izolacji ściany za wkładem kominkowym (ściana murowana, nie drewniana). Natomiast do wykonania boków i frontu zabudowy chciałem użyć płyt 50mm. Natomiast w firmie kominkowej, która handluje też tymi płytami powiedziano mi że do wykonania obudowy wystarczy płyta 40mm. Sami z takich robią i w związku z tym 50 tylko na zamówienie. Chciałem to zweryfikować z osobami które z tego materiału robiły/robią. Czy płyta 40mm rzeczywiście wystarczy (pod wględem izolacji oraz sztywności takij konstrukcji)? Z góry dzięki za info
  13. Janusz.K

    Wkłady Arysto - opinie

    Odgrzebuję temat dot. wkładów Arysto. Poszukuję obecnie dla siebie wkładu powietrznego do rekreacyjnego palenia w przyzwoitej cenie i zwróciłem uwagę na wkłady właśnie tego producenta. Szczególnie pasują mi modele Arysto z pionową szybą przesuwaną do góry (otwieranie na bok tylko w celu czyszczenia szyby). Zastanawiam się pomiędzy: 450 x 670 (szer x wys) http://www.szalonymax.pl/product-pol-15589-48915589-Wklad-kominkowy-powietrzny-Arysto-10-450x670-H.html 390x800 http://www.szalonymax.pl/product-pol-7517-4897517-Wklad-kominkowy-powietrzny-Arysto-10-390x800-H-drzwi-podnoszone-.html Z tego co czytałem w innych wątkach, ktoś zwracał uwagę na problemy szczelności tych pionowych szyb w Arysto. Czy ktoś może potwierdzić jak to wygląda teraz? Może producent to poprawił? Jak się to użytkuje?
  14. Tak dokładnie. Skrzynkę rozdzielczą pasowało mi zamontować jedynie koło Rekuperatora, bo rury nawiewne we wszystkie strony się rozchodzą.
  15. No to może zapytam inaczej: czy przy zastosowaniu kotła Vitodens 100 da się tak ustawić cały system C.O. aby w domu utrzymywała się cały czas stała zadana temperatura? I to niezależnie od tego czy w danym momencie używam kominka czy nie.
  16. Rozprowadziłem kanały nawiewne i wywiewne w całym domu i wyszło tego łącznie prawie 160mb kanałów typu frex o średnicy 68mm (powierzchnia użytkowa domu to tylko 150m2 ale rozrzucona aż na 3 kondygnacjach, stąd taka ilość kanałów). Jeszcze nie podłączyłem samego rekuperatora, ale zastanawiam się czy model 1.1, którego deklarowana wydajność to ok. 324m3/h da radę przy takiej długości kanałów. Czy przypadkiem nie będę zmuszony "piłować" centrali na 70-80% cały czas?...
  17. Witam przejrzałem forum ale nie mogę znaleźć odpowiedzi na proste wydawałoby się pytanie. Chodzi mi o dobór odpowiedniego modelu kotła do prostej instalacji grzewczej. Nabywam nowy dom o powierzchni użytkowej ok. 150m2. 3 kondygnacje, głównie sterowanie grzejnikami jednak w łazienkach zrobione jest ogrzewanie podłogowe na jednym obiegu z grzejnikami (na powrocie z grzejników łazienkowych) - łącznie podłogówki ok. 25m2. Planuję zasobnik 150L. Do takiej prostej instalacji chcę dobrać kocioł Viessmann'a i nigdzie nie mogę znaleźć rzetelnej informacji, czy jest sens dopłacać ok. 3500-4000 zł do modelu Vitodens 200. Sprzedający jak i wielu forumowiczów wspomina o "fajnej" automatyce, jednak nie potrafię dotrzeć do informacji czy ta automatyka w mojej sytuacji jest potrzebna (nie przewiduję żadnych dodatkowych instalacji typu solary, pompa ciepła czy płaszcz wodny w kominku). Prośba o argumenty za i przeciw każdego rozwiązania - Vitodens 100 czy Vitodens 200.
  18. Jednym słowem Air 1.1 posiada zarówno jedną (automatyczne ograniczenie nawiewu mroźnego powietrza) jak i drugą opcję (nagrzewnicę)? Jak zatem zadziała to w praktyce? Czy sterownik reku obniży najpierw prędkość, a dopiero potem (?gdyby to nie zadziałało) załączy nagrzewnicę? Nie bardzo rozumiem.
  19. Krótkie pytanie do praktyków dot. umieszczania czerpni do rekuperatora, a właściwie rozmieszczenia głównego kanału łączącego czerpnię z urządzeniem. Przewidziana przeze mnie lokalizacja rekuperatora wypada mniej więcej na środku kondygnacji, na ścianie zachodniej. Czy ma jakiekolwiek znaczenie czy kanał doprowadzający będzie miał 3m długości (gdy umieszczę czerpnię na ścianie południowej), czy 0,5m długości gdy czerpnię umieszczę na ścianie zachodniej, z wejściem do domu zlokalizowanym zaraz obok rekuperatora?
  20. Hej Miki dzięki za ekspresową reakcję. Czy możesz rozwinąć wypowiedź jak dla laika? 1. o co chodzi z regulacją nawiewu/wywiewu? czy to jakaś czynność do wykonania przez użytkownika czy jakiś automat wbudowany w urządzenie? 2. dodatkowe sterowanie do nagrzewnicy? czy to oznacza, że Air 1.1 jest wyposażony juz w jakąś nagrzewnicę (?elektryczną) i jedynie wymaga dodatkowego sterowania?
  21. Witam mam pytanie odnośnie modelu Air 1.1 Czy ten model rekuperatora posiada jakieś zabezpieczenie przeciwko ewentualnemu zamarzaniu? Będę wdzięczny za informację
×
×
  • Dodaj nową pozycję...