mkarczewski
Użytkownicy-
Liczba zawartości
34 -
Rejestracja
mkarczewski's Achievements
SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)
10
Reputacja
-
Właśnie sposób usuwania popiołu to jedyny element który nie pozwala mi jeszcze podjąć ostatecznej decyzji. Wcześniej zadałem pytanie o kwestię popielnika (szuflady) we wkładzie. Człowiek od kominków u którego ogladałem rózne wkłady, sugerował właśnie świadomie zrezygnować z popielnika. Argumentował nastepująco: Obecność popielnika (szczególnie przy jego małych wymiarach), rusztu, zmusza do jego regularnego opróżniania ze względu na dostęp powietrza. We wkładzie Tarnawa Retro 12kW nie ma popielnika, dno wkładu jest gładkie i równe na całej powieżchni komory spalania. Krawędź dolna (pod drzwiami) jest dosyc wysoka dzieki temu można pozwolic sobie na wiekszą ilość popiołu zalegającego na dnie. Powietrze do spalania podawane jest wyżej i warstwa popiołu nie przeszadza w prawidłowej pracy. Podobno dzieki temu można zdecydowanie żadziej usuwac popiół i ze względu na płaskie dno łatwo jest usuwać go za pomocą szufelki. Jednakże aby oczyścić wkład z popiołu trzeba wygasić ogień - niestety. Chociąż podobno we wkładach z popielnikiem aby pożądnie sprzatnąć popiół też trzeba go wygasić - podobno. Co o tym sądzicie, ile prawdy w tych wypowiedziach sprzedawcy a ile propagandy?
- 1 987 odpowiedzi
-
- 2000-2200
- 2175?
-
(i 46 więcej)
Oznaczone tagami:
- 2000-2200
- 2175?
- 45/101?
- 50m2.
- 5161
- alternatywa
- brunner
- dgp
- dobry
- domu?
- dovre
- dragon
- hajduk
- jaki
- jotul
- kobok
- komina
- kominek
- kominek akumulacyjny
- kominek piec ogrzewanie domu kominkiem
- kominek zakup
- kominkowy
- który
- lepszy.
- mędrcy
- mieszkania
- narozny
- niewielkiego
- odzysk ciepła
- ogrzania
- pomoc
- pomocy
- problem
- salonu
- sparke
- spartherm
- spartherm?
- tani
- tylko
- volcano
- wkład
- wkład kominkowy heta panorama
- wkład???????
- wkładu
- wyborem
- wybrać
- wybrać:
- wybrać?
-
Poszukuję opinii (najchętniej użytkowników) wkładu kominkowego Tarnava Retro 12 kW. Jest to model o wąskim a wysokim froncie. Szyba płaska zwieńczona u góry w formie półokręgu. Bez popielnika. Przeszukałem wiele tematów, mnóstwo wypowiedzi szczęśliwych posiadaczy Tarnavy (w większości modeli 16 i 18kW), lecz nie spotkałem wypowiedzi na temat tego konkretnie modelu. Z góry dziekuję za wszystkie wypowiedzi!
-
Pyanie do Darek B, oraz innych uzytkowników kominków. Wybierając wkłady kominkowe które ewentualnie widziałbym u siebie zwracałem uwagę na to czy posiadaja popielnik. Człowiek z salonu kominkowego stwierdził, żeby nie zwracać na to szczególnej uwagi, gdyz popielniki we wkładach kominkowych sa bardzo symboliczne i w praktyce służą bardziej do wprowadzania dodatkowego powietrza do spalania. Powodem jest mała pojemność szuflady i mała powieżchnia rusztu. i jak stwierdził w eksploatacji z tego względu częściej siegamy po szufelkę i wybieramy popiół z paleniska niż przegarniamy go do popielnika. Co o tym sądzicie? czy popielnik we wkładzie kominkowym to silny argument, czy bardziej fikcja. Pozdrawiam.
- 1 987 odpowiedzi
-
- 2000-2200
- 2175?
-
(i 46 więcej)
Oznaczone tagami:
- 2000-2200
- 2175?
- 45/101?
- 50m2.
- 5161
- alternatywa
- brunner
- dgp
- dobry
- domu?
- dovre
- dragon
- hajduk
- jaki
- jotul
- kobok
- komina
- kominek
- kominek akumulacyjny
- kominek piec ogrzewanie domu kominkiem
- kominek zakup
- kominkowy
- który
- lepszy.
- mędrcy
- mieszkania
- narozny
- niewielkiego
- odzysk ciepła
- ogrzania
- pomoc
- pomocy
- problem
- salonu
- sparke
- spartherm
- spartherm?
- tani
- tylko
- volcano
- wkład
- wkład kominkowy heta panorama
- wkład???????
- wkładu
- wyborem
- wybrać
- wybrać:
- wybrać?
-
Wymiary wyszły troche nieczytelnie, jeszcze raz: 12 kW wysokość czoła: 570 mm szerokość: 562 mm głębokość: 490 mm 14 kW wysokość czoła: 457 lub 475 mm szerokość: 580 mm głębokość: 460 mm
-
Narożny - słuszna uwaga, planowana lokalizacja to właśnie narożnik pokoju (w tym miejcu jest zlokalizowany komin po piecu kaflowym). Właśnie kwestia wymiarów jest bardzo zaskakująca. Oglądałem go w salonie kominkowym i porównywałem z modelami 14 kW. Optycznie pojemność komory w tym 12 kW jest większa niż w 14 kW. Nawet sprawdzałem wymiary w katalogu. 12kW 14kW wysokość czoła: 570 mm 457 mm lub 475 mm szerokość: 562 mm 580 mm głębokość: 490 mm 460 mm Oglądałem go dokładnie i pomimo wąskiego frontu jest stosunkowo głęboki. Sprzedawca polecał mi go też ze względów wizualnych. Ma najwyższą szybę (według mnie większą niz 14) w wyniku czego ładnie prezentują się płomienie, końcówki płomieni (podobno bo sam nie widziałem). Pozatym ma się ładnie prezentować w stosunkowo wąskich obudowach narożnych w nowoczesnym stylu.
-
Witam serdecznie wszystkich użytkujących i montujących wkłady Tarnavy. Poświęciłem pół nocy na przeczytanie całego tematu, ale nie znalazłem wsród wypowiedzi żadnej informacji na temat wkładu Tarnava Retro 12 kW. Jest to model o wąskim a wysokim froncie. Szyba płaska zwieńczona u góry w formie półokręgu. Bez popielnika. Czy ktoś uzytkuje ten model wkładu, proszę o wszelkie opinie i uwagi. Myślę o zastosowaniu wkładu 12 kW ze względu na niewielką powierzchnię do ogrzania. Mieszkanie w kamienicy 62 m kw (około 190 m sześciennych). Dwa pokoje, kuchnia, łazienka, korytarz. Sądze że większa moc nie będzie mi potrzebna. Z góry dziękuję za wypowiedzi.
-
Pozwole dodać jedną uwagę do Legionelli. Możemy jej spożywać w ilościach dużych bez szkody dla naszego zdrowia. Bakteria Legionelli jest dla człowieka nieszkodliwa jeżeli pojawia się w przewodzie pokarmowym. Niebezpieczna jest w chwili jeżeli dostanie sie do układu oddechowego. Powoduje choroby podobne objawowo do zapalenia płuc. Stopień skomplikowania leczenia jest uzależniony od szczepu bakteri (są chyba znane w tej chwili trzy odmiany- nie jestem pewien). Najwieksze ryzyko jest jeżeli wdychamy mgłę wodną z wody w której znajduje sie bakteria (np. podczas natrysku) oraz w przypadku zachłyśnięcia zakazoną wodą. Woda (bakteria) dostaje się bezpośrednio do płuc.
-
A zgodnie z ulotką reklamową ORAS'A to przy pomocy bidetty można nawet w WC kalosze umyć. Rewelacja. Nie ma to jak czyste gumofilce. Od dziś lud chłopo-robotniczy Polski Ludowej bedzie mógł na czyn społeczny udać się w lsniących czystością gumofilcach.
-
Dzięki Jezier z wstawienie zdjęć. Opis do zdjęć - do postu w którym wspominałem o dużych magazynach paliwa. Na zdjęciu 1 i 2 widać jak podajnik ślimakowy przechodzi przez ścianę za którą znajduje się magazyn paliwa opisany w cytacie. Zdjęcie nr 3 przedstawia ściane zewnętrzną kotłowni ze złączem do tankowania peletu.
-
Do Jezier. Zdjęcia już idą.
-
Zadziałanie świecy żarowej nie nastręcza żadnych kłopotów - wiecej uzytkownik nawet nie wie o jej zadziałaniu (może sprawdzic że zadziałała w menu palnika w tzw. "historii"). Zadziałanie świecy zarowej wyglada nastepujaco: Algorytn sterowania palnika Bequem przypomina bardzo palnik olejowy. Przy każdorazowym załączeniu palnika (po postoju) włącza sie ślimak podajacy paliwo oraz wentylator. Automatyka wchodzi w program autodiagnostyki i kontroluje jasność komory spalania (za pomocą czujnika optycznego). Jeżeli w okreslonej jednostce czasu światło w komorze spalania uzyska określone natężenie (jest płomień w głowicy palnika) palnik przechodzi do standardowej pracy. Jeżeli w tej jednostce czasu czujnik optyczny nie zarejestruje światła (brak płomienia) automatyka samoczynnie wchodzi w tryb rozpalania - podaje świeży pelet, wchodzi na wysokie obroty wentylator, uruchamia się swieca żarowa. FULL AUTOMATYKA. bardzo mało - minimalna ilośc potrzebna do utrzymania żaru. Jest to ilość peletu podana w ciagu jednego cyklu (max dwóch cykli) pracy podajnika slimakowego (jeden cykl - około 150 gram).
-
Chciałem wstawić zdjęcie z kotłowni 150 kW - ale okazuje się że za głupi jestem. Nie wyszło. Zależy od typu palnika. W BeQuem w przypadku postoju palnika (brak zapotrzebowania na ciepło) raz na godzine automatyka palnika włącza podawanie peletu i powietrzna na 3 min. Chodzi o podtrzymanie żaru, oraz aby nie wystepowała konieczność uruchamiania świecy zapłonowej - żarowej. Swieca żarowa uruchamiana jest po długotrwałym postoju np. wyłączenie prądu, przy pierwszym uruchomieniu, po wyłączeniu manualnym. A jak jest w Twoim palniku Atomik?
-
Moim zdaniem nie ma sensu inwestowanie przez uzytkowników prywatnych w duże magazyny peletu (nawet całoroczne). Często w świadomości użytkownika kotła 20kW duży magazyn - nie jest wcale duży. Zakładając np. zapotrzebowanie peletu na sezon dla takiego kotła 7 ton (około 10 m sześć.) wydaje się dużo - ale w rzeczywistości zbyt mało na transport cysterną (pojemność cysterny w wiekszości 21 - 24 tony). pozatym przy załadunku peletu pneumatycznym - kurzy sie niemiłosiernie. Optymalnym magazynem dla kotłowni w domkach jednorodzinnych to magazyn o pojemności 1,5 do 2 m sześć. to zapas na około 1,5 miesiąca i naprawde nie potrzeba większego. Szkoda miejsca. dosypujemy pelet z worków (raz na miesiąc można wytrzymać tyle pracy). Do atomik. pelet w polsce juz z powodzeniem dostarcza sie w cysternach. Niestety na razie tylko do dużych odbiorców, np. Kotłownia w Marzęcinie kocioł 300 kW - magazyn paliwa to silos paszowy zlokalizowany przy kotłowni o wymiarach 2,5 m średnicy i wysokości 10,5 m (pojemność 42 m sześć) wchodzi w niego 1,5 cysterny 24 tonowej. Kotłownia w Czernikowie 150 kW , magazyn w wydzielonym pomieszczeniu (o wymiarach 3m x 6m z nagarniaczem piórowym w podłodze) obok pomieszczenia kotłowni (za ścianą). Jednorazowo przyjmuje około 14 ton peletu. E:\czernikowo\do wysyłki\P4010004
-
Witam ponownie wszystkich sympatyków biomasy. Najpierw troche na temat owsą (zboża). W Biomaticu nie ma mozliwości spalania zboża. Palnik kotła (BeQuem) jest przystosowany do spalania wyłacznie peletu - ze wskazaniem na pelet 8mm. Mozliwe jest również spalanie peletu 6mm, jednakże należy przeregulować palnik ze względu na dozowanie paliwa. Jeżeli pracowaliśmy na pelecie 8 mm, przechodząc na 6mm (bez przeregulowania palnika) palnik bedzie otrzymywał zbyt duzo paliwa. Spalanie zboża nie jest sprawa prostą. Rozmawiałem na ten temat z pewnym Panem dr z Instytutu Technologii Drewna z Poznania. Otrzymałem następujace informacje. Spalania zboża wymaga bardzo szczególnych warunków prowadzenie spalania. Nadmuch wentylatorowy musi byc stały, ale regulowany pod wzgledem wydajności (ilości powietrza). Nie możemy (jak ma to miejsce w przypadku peletu) po osiagnięciu temp. kotła wyłaczyć podawania paliwa i powietrz. W przypadku zboża doszłoby natychmiast do wygasnięcia ognia. W przypadku osiagnięcia temp. (w fazie podtrzymania) nadal podajemy b.małe ilości paliwa i powietrza. kolejnym problemem jest wieksza ilość popiołu. Z informacji które posiadam w wiekszości dostepnych na rynku palników peletowych nie jest możliwe spalania zboża. Są spacjalne palniki do spalania takiego materiału. Podobno przodują w tym temacie Duńczycy. Moim skromnym zdaniem jeżeli chcielibyśmy próbować iść w kierunku zastepczego paliwa do palników na pelet należałoby popróbować np. z pestką wiśni, czereśni itp. pestka jest również drewnem (zdrewniała część owocu). Oczywiście pestka suchą. Pytanie jeszcze o emisjęzanieczyszczeń i zabrudzanie kotła - temat do próbowania. P.S. Miałem kontakt z właścicielami przetwórni ococowo-warzywnej którzy sprzedawali pestkę (niestety śliwki) w cenie 200 zł za 1 tonę. pozdrawiam.
-
Witam ponownie. 1.Trwałość peletu. Atomik ma racje w tym temacie. Uwaga na wodę, zachlapanie peletu wodą powoduje jego rozpad do formy surowca czyli trociny. Jednakże pelet ze względu na szklista powłokę (skrystalizowana lignina) nie jest higroskopijny czyli nie chłonie wilgoci z powietrza. Możemy go przechowywac w zasadzie bez ograniczeń co do czasu składowania - bez obaway na spadek właściwości. 2.Polska Norma nadal błędnie kwalifikuje kocioł do gru[y kotłów na paliwo stałe. Ale wszystko jest juz na dobrej drodze do zmiany tego przepisu. Ponadto wiekszość kotłów obcej produkcji posiada certyfikat CE. Np. wspomniany przezemnie Biomatic+ posiada certyfikat SP i CE - oraz z kotłem dostarczane jest certyfikat dopuszczajacy do pracy w układzie cisnieniowym. W praktyce (jakby ktoś pytał ja tego nie mówiłem, he, he) kocioł jest absolutnie bezpieczny i ze względyu na strumieniowe podawanie paliwa wszyscy uzytkownicy montują go z naczyniem przeponowym. Sprawa ma sie inaczej w przypadku kotłów wiekszej mocy - nie ze wzgledu na to że nie mozna ich montować w układach zamknietych, ale z powodu Odbioru kotłowni. Przepis to przepis i Inspektor jest tu nieubłagany. Ale co ciekawe kotły większej mocy z którymi mam do czynienia np Arimax (o mocy od 40 do 3000 kW) oferowane są na cisnienie pracy 4, 6 lub 10 bar. 3. Do Atomik. Podział który podałeś na podające paliwo z dołu=retortowe i nasupujące pelet z góry - nie jest w pełni poprawny. Np. palnik na pelet Bequem podaje pelet z dołu a broń Boże nie jest palnikiem retortowym. Pozdrawiam.