Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

rafca

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    4
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez rafca

  1. Panowie, na temat osiadania znalazłem kilka informacji w tej części wątku: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?15342-p%C5%82yta-fundamentowa/page33 Dokładnie: http://www.softoria.com/institute/ge...terial.html#32 No i w grę wchodzi też pełzanie - kiedyś o tym pisałem. http://www.ktu.lt/lt/mokslas/zurnala...p.293-298).pdf I jeszcze ciekawy artykulik: http://jshce.com/files/ASCEdisc.pdf Zatem, rzeczywiście osiadanie można w znacznej części przewidzieć. Zdajemy sobie sprawę, że części garażowo-gospodarcza jest bardzo duża. Niestety mamy ogromne ilości dziwnego sprzętu prywatnego i firmowego, który obecnie jest przechowywany w garażach rodziców, a który powinniśmy przenieść do nas. Szkoda nam pieniędzy na garaż i pomieszczenie gospodarcze ale ale miejsce jest potrzebne. Obecnie jest to koncepcja projektu więc na tym etapie jesteśmy jeszcze w stanie wprowadzić zmiany tak, aby rozwiązanie było optymalne pod kątek kosztów budowy, utrzymania i funkcjonalności. Osobiście, temat na początku wydawał mi się prosty: dom z ogrzewaniem na płycie + garaż bez ogrzewania. Przechodząc z ogółu do szczegółu sprawy zaczęły się komplikować...
  2. Rzeczywiście masz rację, nie ma co kombinować gdy nie można przewidzieć różnic w osiadaniu a ryzyko jest duże. Dzięki za wyjaśnienie.
  3. Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Wydawało mi się, że dylatację będzie tworzyć ocieplenie części ogrzewanej budynku. Czyli miałbym ścianę budynku, ocieplenie np. styropian=dylatacja, ścianę garażu. Planuję ogrzewanie podłogowe i patrząc na artykuł dotyczący płyty fundamentowej http://ekoarchitekci.pl/plyta_fundamentowa.html mówiący o korzyściach w eliminacji mostków termicznych i kosztach porównywalnych do klasycznych fundamentów założyłem, że styropian daje się pod płytę. Na płycie też chciałem dać styropian do ułożenia instalacji ogrzewania podłogowego. Zakładając jednak, że ocieplam płytę fundamentową od gruntu XPS/EPS nadal mam problem nie do rozwiązania jeśli chodzi o nierównomierne osiadanie części ogrzewanej z XPS/EPS pod spodem i części nieogrzewanej bez ocieplenia pod drugą płytą. Jeśli dylatacja będzie potrafiła skompensować nierówność osiadania dwóch płyt to być może nie będzie to problemem. W sumie przy 20cm ocieplenia np. EPS200, 10% ugięcia to 2cm (jeśli dylatacja da radę).
  4. Witam, Założenia były takie: garaż i pomieszczenie gospodarcze są nieogrzewane i są przyklejone ciepłą ścianą do ogrzewanej części domu, który znajduje się na płycie. Garaż i pomieszczenie gosp. są poza bryłą domu. Okazało się, że projektant nie widzi takiej możliwości (teraz niestety zgadzam się z nim) ze względu na to, że garaż powinien tak samo równo osiadać jak część ogrzewana domu. Aby tak było, warstwa EPS/XPS pod płytą domu i garażem powinna być taka sama. Tylko nie chciałem ładować pod garaż i pomieszczenie gospodarcze ocieplenia w ogóle lub znacznie mniej niż pod dom bo po co ? Jakie mogłyby być sposoby rozwiązania tego problemu ?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...