Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kawiarz

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    237
  • Rejestracja

O kawiarz

  • Urodziny 14.01.1978

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Kraków
  • Województwo
    małopolskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

kawiarz's Achievements

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) (3/9)

10

Reputacja

  1. Kolego, Po pierwsze to czytaj ze zrozumieniem - Uruchamiam pompe jeśli warunki Tpowietrza jest powyżej 20C i po 5 minutach rozpoczyna porównywanie temperatur (po 5 minutach GWC osiąga parametry - pompa musi wymienić wodę w wymienniku ok. 5 litrów i 20 metrów rury fi 20 która jest w ścianach i podłodze). Odnośnie algorytmu to bez wnikania w szczegóły to widocznie w moim specyficznym przypadku działa on nie satysfakcjonująco więc stworzyłem taki który działa dobrze a ten sterownik chce sprzedać i nie twierdze że jest to zły sterownik tylko ja potrzebuje inny (jak mawia staropolskie przysłowie "jeszcze sie taki nie narodził, który by wszystkim dogodził"). Ja zrobiłem swoje sterowanie i jestem z jego działania zadowolony, jeśli mam jakąs potrzebę to jestem w stanie sobie to dorobić.
  2. W przypadku GWC glikolowego powietrze cały czas płynie jedna drogą, a alres w algorytmie porównuje temperaturę czerpni zewnętrznej i temperature czerpni GWC jeśli temperatury są równe to algorytm nie pozwala mu uruchomić przepustnicy( czyli w moim przypadku pompy. W przypadku gdy pompa nie pracuje gwc glikolowe nie będzie nic schładzać, a pompa nie pracuje bo temperatury sa równe i koło sie zamyka. W moim sterowniku jeśli temperatura powietrza ma powyżej 20C to uruchamia pompe i jeśli pompa pracuje to porównuje temperatury przed i po (5 min po starcie pompy) itd.
  3. Teraz kończe program w Mitsubishi Alpha ale tu PWM niestety nie wyrabia i wentylator rozpędza się i zwalnia więc mam zaprogramowane 3 wyjścia z rożnymi napięciami (3,5; 6,5 i 10 V) , tymi wyjściami sterują programatory tygodniowe+ przełacznik na sterowanie ręczne potencjometrem. ALRES słabo sobie radzi z gwc glikolowym (sterowaniem pompą), a jak mam pisac program do glikolowego osobno to wygodniej jest mieć kombajn. Jedynie czego na mitsubishi nie mogę zrobic to podpiąc wszystkich temperatur (ograniczenia) ale do sterowania wystarczą mi 2 a do reszty kupie termometr 4 kanałowy.
  4. Jeśli jest ktoś zainteresowany to chętnie sprzedam sterownik ALRESa.
  5. Budowę zakończyłem ok. rok temu. Do niedawna z żadną firmą nie miałem ani wystarczająco złych ani dobrych wrażeń aby to umieszczać na forum jednak to co spotkało mnie ze strony firmy RENOVIA z Krakowa przechodzi ludzkie pojecie, Po 5 miesiącach funkcjonowania rolety zaczęły same opadać (finalnie 8 z 12) diagnoza serwisu była - hamulce w silnichach wysiadły, zdemontowali jeden z silników aby wysłać do ekspertyzy do dostawcy, który finalnie nie uznał reklamacji bo serwis skrócił przewody elektryczne, pan Krystian stwierdził, że niestety będą musieli wymienić na swój koszt i umuwiliśmy się na 16.04.14 - wziąłem wtedy urlop i nagle firma "zniknęła" - przestali odbierać telefony. Sprawę prowadzi w tym momencie kancelaria prawna. Odradzam wszystkim tą firmę.
  6. Zgodnie ze sztuką to wentylatory powinny pracować w tym samym kierumku więc albo oba pchaja albo oba ciągną aby wyrównać ciśnienia na wymienniku, ale zimą wentylatory pracują na małych prędkościach a latem reku jest na bypassie więc w praktyce znaczenia większego to nie ma (pozostaje jedynie masa po obu stronach - wentylator po wymienniku=mniejsza masa, przed wymiennikiem=większa masa - ale te różnice to bardziej matematyczne na 4 miejscu po przecinku).
  7. dzięki za pomysł
  8. Mitsubishi alpha XL (taki przekaźnik programowalny), na razie steruje mi buforem i podłogówką, Więc dorzucić parę bloków na sterowanie wentylami powinno byc ok, tylko PWM może nie wyrobić bo najkrótszy cykl (100%) to 100ms więc boję sie że wentyl będzie chodził nieregularnie. Ale poluję jeszcze na moduł z dwoma wyjściami 0-10V, tak juz kupiłem moduły na pt100.
  9. maciejzi Aha. Dzięki. Chodzi o sterownik Alres MSR-14, prawda? Gdzie można go nabyć? Ja właśnie tworzę własny sterownik na PLC i jak testy z PWM-em pójdą pomyślnie to będę chciał mojego opylić, kupiony na grupie z kulcowym, uruchomiony 2 tygodnie temu.
  10. kulca, Co do kierunku nawiewu>wywiewu, wiem ze temat trochę z przed świąt, a tu już kolejne, ale przy takim ustawieniu jak sugerujesz będziesz miał problem z wymiennikiem ze wzgledu na dużą różnicę ciśnień. Ten wymiennik powinien mieć identyczne ćiśnienie po obu stronach, a to że jest odporny na różnicę ciśnień w instalacji nawiew vs wywiew nie oznacza że wytrzyma sumę tych oporów - tak jest w twoim przypadku. Ja dmucham na wymiennik przez GWC i mam ciszę w sypialniach i salonie i wydmuchuje na wymiennik, słychać szum w łazienkach na górze, pozostałe wyciągi cisza. Pozdrawiam
  11. Jeszcze w temacie solarów, Mam bufor 1200 litrów, ok 7,5 m2 solarów i wężownica do solarów 2x12mb fi 15 zawinięte w storzek. Na tym lejek z rurą wznośną dn 150 z ponacinanymi otworami. Obserwacje: Woda na wyjściu z wężownicy ma zawsze temperaturę zbliżona do temperatury dna baniaka (max ok 2C róznicy), no i u mnie na dnie mam wode najzimniejszą przez cały czas ładowania. W słoneczny dzień w południe nawet jak na solary idzie 30C to wychodzi z nich 75-80C przy przepływie 4l/min. Pierwszego słonecznego dnia wieczorem w środku baniaka mam 55C, drugiego 63C trzeciego 70C do czwartego jeszcze nie doszedłem bo zawsze pada deszcz (ot takie lato). To co mnie niepokoi to fakt wyrównywania sie temperatur góra dół baniaka po nocy. Wieczorem po wszystkich kompielach jest na dole 23 a na górze 65, rano na dole 48 a na górze 55. i to w znaczący sposób ogranicza sprawnośc solarów. Przy zbiorniku sklepowym takim 300-400 l startuje się rano od 10-20 C więc uzyski sa duzo lepsze.
  12. Ja mam taką wężownicę (2x12mb fi 15 nawinięte na stożek). Mam 3 panele po 2.5 m2 i temperatura po wymienniku jest zawsze równa temperaturze wody na dnie baniaka nawet jak po solarach wychodzi 83C i przepływ ok. 4 l/min to daje radę schłodzić te 65C do 40C - więc spokojnie wystarcza dla źródła 7 kW i uzyskuje dobrą sprawność.
  13. Ja jestem zadowolony, mam kocioł w salonie i grzałki w baniaku (3x3kW działają w II taryfie) to co uzyskam z kotła to traktuję jako oszczędność. Jak miałem zainstalowaną na budowie przerośniętą kozę to cały czas mnie kusiło żeby otwierać drzwiczki żeby zobaczyć jak się pali, no i dodatkowo to jednym z argumentów do budowy domu było to że będę miał kominek i totalnie się nie zgadzam z opinią prezentowaną tu przez niektóre osoby. Dla mnie widok żywego ognia w salonie jest super. A kominki elektryczne i LCD są jak pornosy (niby sex ale na żywo lepiej). Bajcik to pięknie zobrazował.
  14. Andry, Czasówka to moze byc cos takiego : http://allegro.pl/aut-wl-wyl-zegar-sterujacy-oswietleniem-ogrodu-pcm-i2980482470.html Termostat - dowolne ustrojstwo które będzie dawało styk zwierny jeśli temp spadnie poniżej ok -2C Przekaźnik dowolny.
  15. kalio, Czyżby zmiana koncepcji ogrzewania domu?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...