Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

dynio

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    41
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Województwo
    mazowieckie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

dynio's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Witam, ostatnio z pieca zaczęła lecieć smoła, okazało się że jest dziura w podajniku. W serwisie powiedzieli 800zł korpus + ślimak 300zł + części inne które też można by wymienić. żeby wszystko pasowało 1800zł z przesyłką. Jeżeli wymieniam prawie cały komplet to zapytałem czy nie można by wstawić od nich nowy palnik z ogniwo eko plus +. Sprawdzają czy będzie pasować bez przeróbek i zrobią wycenę. Ogólnie piec spalał od października do kwietnia 3200kg-3500kg. przy domu 250m2 z garażem (ogrzewane 200m2). 20cm styropian + rekuperacja. Piec z 2013r. wytrzymał do 2018/2019. Czyszczenie co 10dni. Gdyby nie ten palnik i czyszczenie, to piec OK. W nowszych piecach ogniwo "czyszczenie zawirowywaczami" pewnie znacznie ułatwia obsługę. Na plus sterownik ecoal. u mnie chodził cały czas na automacie. W ostatnim roku użytkowania założyłem napowietrzanie zasobnika (70zł), może jakby to było zrobione wcześniej to podajnik wytrzymałby dłużej. Po rozmowach z serwisem ogniwa, nowy palnik z eko plus + powinien pasować do starego kotła zamiast Burnera. Tylko ponoć go jeszcze nie sprzedają, i nie wiedzą jak się będzie piec zachowywał. Zamówiłem Burnera S (ponoć poprawiony z grubszymi ściankami i innym ślimakiem) po rabacie 1588zł komplet. Serwis sugeruje założenie osuszacza żeby opóźnić takie usterki. Mam nadzieję że wymiennik wytrzyma następne 5 lat użytkowania, jak nie to przechodzę na pompę ciepła.
  2. Od 3ch dni mój onyx classic chodził w trybie "rozmrożeniowym" czyli wysokie obroty + załączona grzałka (570w wtedy idzie). Przy - 13 na czerpni nawiewał 8 stopni. Nie można wtedy zmienić biegu. Wyłączenie i włączenie nie pomaga, załącza się od razu rozmrażanie. Wyłączenie na dłuższy moment skutkuje spadkiem temperatury nawiewu poniżej 5 stopni i wyłączeniem rekuperatora. Rekuperatora nie można ponownie uruchomić. Wymieniłem filtry i suszarką grzejąc rekuperator odpalił. W nowym DTR pisze żeby ustawić min 45% i zmniejszyć nawiew o 15%. Ustawiłem tak zmniejszając nawiew o 40%, zobaczymy co dalej. Rano usuwane +22 czerpnia - 13 nawiew +13 zużyte +3 Najszybszy sposób na przywrócenie normalnej pracy w moim przypadku o ile rekuperator nie zamarzł to na przemian wywiew 100% z zatrzymanym nawiewem, później przewietrzenie 100% wywiew i 60% nawiew (przy czym nie sprawdzałem innych ustawień zmniejszonego nawiewu). Czyli czyszczenie wymiennika zużyte dochodzi do +12 (przy dzisiejszych czerpnia -13) zmieniam na przewietrzenie, od razu 1 stopień nawiewanego idzie do góry i z powrotem czyszczenie wymiennika. Prawdopodobnie do wczoraj znowu rekuperator był zamarznięty. Automatyczne rozmrażanie nic nie daje bo chodzi z grzałką na wysokich obrotach ciągnąc cały czas 570-600W. Frapol wprowadził nowy sterownik SMART, ciekawe czy w nim są jakieś lepsze algorytmy rozmrażania. Wieczorem znowu to samo usuwane 22 nawiew 12 czerpnia -12 zużyte +8 włączony tryb rozmrażania którego nie mogę zmienić, restart rekuperatora nie pomaga, jedynie suszarką w czerpnię
  3. Dziś przy -5 nawiewa 18 czyli jest dobrze. Jednak dalej manualne zmiany biegów są z opóźnieniem lub wcale nie zmienia. Serwis zadzwonił... W nowym sterowniku przy zmianie biegu trzeba teraz zatwierdzić domkiem, czego nie wiedziałem.
  4. Przy sterowaniu ręcznym. Automat nie sprawdzałem. Jest tak że przełączam z 1go na 3 lub przewietrzenie, zaczyna wiać po 1-3 minutach lub wcale nie przełącza. W drugą stronę tak samo. Reset nic nie dał. Testuję tydzień i zgłaszam następną reklamację. Szkoda tylko że nie ma już mrozów i prawdopodobnie nie sprawdzimy zamarzania. A to ostatni rok gwarancji.
  5. Po ostatnim serwisie i wymianie sterownika przełączanie biegów rekuperatora działa z dużym opóźnieniem lub wcale.
  6. Po ostatnich mrozach przesłałem do serwisu zdjęcia z temperaturami po jakimś czasie się sami odezwali.
  7. Wymienili mi sterownik, z tego co się dowiedziałem gdy temp. nawiewu spadnie do 12 stopni , nawiew zmniejszy się . Gdy temp nawiewu spadnie poniżej 6 stopni włączy się grzałka. Serwisant stwierdził że czerpnia jest zbyt blisko rekuperatora i dlatego zbiera się kondensat. Po pierwszych mrozach napiszę czy pomogło.
  8. W przyszłym tygodniu podjedzie serwis z nowym sterownikiem, ponoć ma być lepiej. Czy zamarza to nie wiem, po porannym "czyszczeniu wymiennika" nawiewalo +18 stopni, teraz po 11 godzinach nawiewa +13 stopni , czerpnia -11 , wywiewa +2. Wydaje mi się że po rozmrożeniu wymiennik stopniowo zamarza.
  9. Przy starym sterowniku była możliwość minimum 30%, teraz po wymianie na nowy sterownik jest chyba możliwość 25%. Nie wiem jak wtedy ze sprawnością. Bo serwisanci nalegali żeby trzymać rekuperator na wyższych obrotach. I tak źle i tak nie dobrze.
  10. Frapol Onyx Classic 550 Wywiew ustawiony na 40% , nawiew zmniejszony o 30%... Jest to już 2 zima , serwis był już 3 razy. Takie rzeczy dzieją się przy ujemnych temp. Przy dodatnich wszystko OK .
  11. Przy dzisiejszych temp. po nocy ustawionej na 40% (korekta nawiewu 30%) Pomaga funkcja "czyszczenie wymiennika", niestety tylko na chwilę. Później temp stopniowo spada. Frapol ONYX Classic 550
  12. Mam prawdopodobnie to samo, ponieważ podczas mrozów sprawność drastycznie spada i przy -15 czerpnia i 21 w domu, nawiewa +2 . Szkoda że dopiero teraz doczytałem to na FORUM... FRAPOL ONYX CLASSIC 550 Przy dodatnich temp. sprawność jest wysoka, dziś przy +2 czerpnia i 22 w domu, nawiewa +18 . Pozdrawiam
  13. Witam, też mam problem z odzyskiem, tyle że z Frapol ONYX Classic 550. przykładowe wskazania z zeszłego tygodnia, po nocy ustawionej na 40% temp. Usuwane 19 Nawiewane 2 Z czerpni - 15 Zużyte 1 Problem zaczyna się jak tylko temp z czerpni zejdą poniżej 0 stopni. W dodatnich temp sprawność rekuperatora jest bardzo wysoka, niestety podczas mrozów sprawność stopniowo spada do 40-55% . Sprawę zgłaszałem serwisowi Frapol . Do dziś problem nie rozwiązany, ostatnio serwisant stwierdził żę bez GWC lub nagrzewnicy wtórnej jest to normalne.
  14. Nowy dom 250m2 po podłodze w tym 52m2 część gospodarcza. Styro 20cm, dużo okien U=0.8, rekuperacja jeszcze nie uruchomiona (kratki wentylacji grawitacyjnej ciągle otwarte) , Parter, piętro i poddasze użytkowe. Cały czas trwa budowa nie ma jeszcze drzwi wewnętrznych. OE+ 16 spalał 33kg max w największe mrozy tej zimy (-15-20), minimalnie 20-22kg. Przy temp poniżej +5 piec na automacie praktycznie się nie wyłączał (może na chwile), na grupowym dochodzi do temp +2 do zadanej 5-10min stoi i z powrotem. Od połowy października do dziś spaliłem 2.5 tony średniego groszku. Żeby było czysto popiół co 2 dni trzeba wybierać choć i tak się trochę rozsypuje to teraz przy dosypywaniu groszku wybieram. Piec co 3-4 tygodnie czyszczony bez wyłączania (dmuchawa na 0 i odczekać pare min). Na kaloryferach nie ma jeszcze termostatów, także jak gorąco to przykręcam. 60m2 podłogówki sterowane manipulatorem z termostatem. Nie założyłem jeszcze czujników temp. zewnętrznej, do wewnętrznej nie mam nawet wyprowadzonego kabla. Temp w domu 20-22 stopnie, na piecu 50-55 przez całą zimę choć w duże mrozy chyba trzeba będzie więcej. Nie ogrzewałem jeszcze 140l wody. Przez całą zimę bez problemów, żadnej zerwanej zawleczki czy dziwnego spalania. Jak podepnę pod net to może jeszcze się lepiej ustawi. Tyle z pierwszego roku użytkowania.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...