Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zetbes

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    7
  • Rejestracja

O Zetbes

  • Urodziny 25.05.1969

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Ruda Śląska
  • Kod pocztowy
    41-706
  • Województwo
    śląskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Zetbes's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Zetbes

    Panasonic Aquarea

    Dlaczego chłodzenie miałoby być groźne dla instalacji? Ja obecnie używam pompy do grzania wody w CWU i chłodzenia w buforze. Zakładałem, że skoro sterownik dopuszcza taką pracę to niczego nie uszkodzę
  2. Zawsze to kwestia indywidualna. U mnie piec już grzeje 3 sezon (pierwsze dwa w warunkach budowy, chyba wtedy lepiej się sprawdza niż PC). Pompę mam dopiero od tego sezonu to może się okazać, że za dwa lata też sprzedam piec a kotłownie oddam synom (też mam dwóch). @ bobrow Ale z tego co czytam w stopce to awaryjne zasilanie CO jest grzałką, a mnie zależało żeby mieć też ogrzewanie kiedy zabraknie prądu
  3. Zawsze można zastosować oba rozwiązania A tak zupełnie na poważnie jestem tu w całkowitej mniejszości, ale u siebie w domu mam i piec na ekogroszek i powietrzną PC. Dlaczego? - po pierwsze chciałem mieć 2 źródła ciepła - a szanse na przyłączenie gazu znikome. - oczywiście koszty większe - ale kotłownia to dodatkowe 10m2 przy garażu więc koszt pomieszczenia w akceptowalny, nie tak drogi jak piwnica. - kotłownia odizolowana od mieszkania, więc nie ma brudu i smrodu - o tyle łatwiej było mi wybrać ekogroszek, że mam już 12 letnie doświadczenie w używaniu tego paliwa, jest przy tym praca do wykonania, ale bez przesady, opowieści o "niewolnictwie" - praktycznie każdy właściciel domu jak nie ma służby jest jego "niewolnikiem" bo zawsze jest co robić - oba źródła wzajemnie się uzupełniają - kocioł będzie dogrzewał PC kiedy jest jej za zimno, zaś PC pracuje bardzo dobrze w okresie przejściowym kiedy kocioł jest nieekonomiczny - największy plus kotła - z UPSem lub agregatem mając zapas węgla w kotłowni może działać i miesiąc bez prądu z elektrowni - największy plus PC - wygoda i niski koszty ogrzewania w okresie przed zimą, możliwość chłodzenia W obliczeniach ekonomicznych oczywiście należy uwzględnić koszt tony ekogroszku bądź kWh, ale trzeba pamiętać że obie ceny kształtowane są przez polityczno-fiskalne decyzje rządu i nie wynikają bezpośrednio tylko z kosztów wydobycia/uzyskania. Obecnie Pan Premier obiecuje tańszy prąd a węgiel drożeje ale takie decyzje podejmuje się na 10-20 lat.
  4. Zetbes

    Panasonic Aquarea

    Jeszcze parę uwag co do mojego postu: tak jak napisał - grzeję prostą. - chodziło mi o ustawienie w harmonogramie raz do temp. 50 st. a w innym czasie do 60 st. blog czytałem już wcześniej, generalnie skupia się na programowaniu Althermy. Moje pytanie dotyczyło tego, że w instrukcji Panasonica praktycznie nie znalazłem informacji o dokładnym ustawianiu harmonogramu. W części dla instalatorów jest o krzywej grzewczej i dT w jakiej pracuje pompa. Czyli rozumiem to w ten sposób - jeśli w punkcie -15st.C na zewnątrz ustawię temp. wody 35 st.C to przy tej temperaturze PC podgrzeje wodę do 35 st.C i jeżeli dT jest ustawiona na 5 st.C to póki nie spadnie do 30 st.C PC nie będzie jej dogrzewać. Natomiast wtedy w harmonogramie moge ustawić +/- 5 st. - ale zmieniam wtedy temepraturę wody (np. przy -15 z 35 na 40) czy dT?
  5. Zetbes

    Panasonic Aquarea

    Witam, Od 2 tygodni jestem użytkownikiem zestawu SQC12H9E8/WHUQ12HE8. Pompa ma za zadanie ogrzać dom 195m2 (ocieplenie min. 20cm grafit, wg cieplowlasciwe potrzebuję 8kW na ogrzanie i 3kW na CWU. Pompa działa z buforem 1000l w teorii aby lepiej wykorzystać prąd G12w. Ogrzewanie mniej typowe - sufitowe (system Dennert). Dom wcześniej był ogrzewany piecem na ekogroszek i nie było przeszkód z zapewnieniem komfortu cieplnego (a ponieważ jesteśmy ciepłolubni to temp. w pokojach ustawiona na 23 st.C). Problemem znanym mi już wcześniej było to, że bufor mimo swojej pojemności, wbrew różnym wyliczeniom, przy braku podgrzewania jest "zjadany" przez 30-60 min. Przy piecu który dawał ciepło non-stop oczywiście nie miało to znaczenia. Aby wykorzystać taryfę G12w postanowiłem ustawić pompę (praca bez krzywej grzewczej) na grzanie wody do 60 st.C w okienku 13-15 (teoretycznie cieplej na zewnątrz) i 50 st. C w okienku 22-6 a pozostałym czasie temperatura 30 st.C. Niestety o ile przy temperaturach dodatnich na zewnątrz pompa dawała radę jak tylko zaczęły się mrozy (-3 do -5) okazało się, że pompa nie jest w stanie podgrzać bufora powyżej 40 st.C i męczy się co 40 minut z defrostami, z kolei w okresach nastawionych na 30 st. dopuszczała spadki do 26-27 (delta ustawiona na 5 st.C) co powodowało odczuwalny spadek temperatury w pokojach (sufitówka lubi 35-40 dla komfortu). W związku z tym chyba nie da rady wykorzystywać G12w - w weekendy mam nastawione stałe 45 st.C i pompa pracuje stabilniej - choć w weekendy akurat teraz są dodatnie temperatury - i zastanawiam się nad wykorzystaniem jednak krzywej grzewczej. - czy dobrze rozumiem, że harmonogram przy krzywej oznacza o ile stopni powyżej/poniżej krzywej ma dogrzać pompa - czyli próbując wykorzystać G12w można ustawić np. +5 st. 13-15 i w nocy i np. -2st. w pozostałej taryfie? - pytanie dla osób doświadczonych w pracy z buforem - czy nie sensowniej byłoby zatrudnić pompę na stałą pracę z małą deltą temperatury np. 1 st.C?
  6. Ponieważ osobiście nie jestem wykształcony zbyt technicznie a i wśród znajomych niewielu ma coś wspólnego z budownictwem, muszę znaleźć nie tylko wykoanwcę ale i osobę nadzorującą w randze kierownika budowy. Początek: Oferteo i Gliwickie Targi Budownictwa. Tak więc początek budowy w moim przypadku oznacza dla mnie przede wszystkim pisanie/odpisywanie maili oraz odbieranie telefonów. Jeszcze się rozeznać w ofertach a co niektórych przekonywać do swoich racji. Nietypowe rozwiązania są mniej lubiane przez wykonawców. Nawet zabrakło mi czasu aby wykonać historyczne zdjęcia działki na chwilę "przed"
  7. Zetbes

    Budowa - początek

    Po wielu latach pokonywania różnych utrudnień wydaje się, że wszystkie najważniejsze przeszkody usunięte i coraz większymi krokami zbliża się moment wbicia pierwszej łopaty w ziemię (a właściwie łyżki, bo mam nadzieję, że zrobi to za mnie koparka). Plan: - dom parterowy fundament: płyta izolowana od zewnątrz ściany: silka strop: płytowy, Dennert dach: płaski, papa miejsce: Górny Śląsk mnóstwo pomysłów i obaw. cel najbliższy: - znaleźć wykonawcę jakby komuś chciało się to czytać to będę pisał dalej. pozdrawiam Z.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...