Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ZiPi

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    29
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez ZiPi

  1. U mnie było podobnie. Styropian podnosił się w rogach pomieszczeń ale pod wylewką nic się juz nie podnosi
  2. Witam ! Zastanawia mnie jak powinno się fachowo obrobić murbelkę przed zaizolowaniem poddasza i scian zewnętrznych ? Teraz wygląda to tak, ze murbelka lezy sobie na sciance kolankowej, na niej krokwie i jest duza przestrzeń między scianką kolankową a dachem . Czym się tą lukę wypełnia ? Napycha się tam od środka waty, czy dokłada z zewnątrz styropianu ? Dach jest dwuspadowy, dachówka na pełnym deskowaniu.
  3. Wygląd domu to rzecz gustu, jednym podobają się grzybki innym pieczarki. Co do ścianki kolankowej, to im wyzsza tym bardziej praktyczne ( ustawne ) będzie wnętrze z tego powodu większość budujących podnosi sciankę kolankową a nie ją obniza Najlepiej rób tak jak jest w projekcie a będzie dobrze.
  4. ZiPi

    Czy impregnować deskowanie ?

    Mam 150 m2 dachu i będę impregnował natryskowo. Ile mniej / więcej impregnatu zuzyję na taką powierzchnię ?
  5. Po co robić badanie gruntu skoro wiadomo, ze tam jest bagno ? Odradzam budowanie w takim terenie. Ale jeśli juz musisz tam budować to : 1 Wynajmujesz koparkę i kopiesz rów melioracyjny po obu stronach swojej działki z ujsciem do rzeki 2 Wymieniasz grunt ( na tych bagnach niczego nie postawisz , nawet nie powinieneś dostać na to pozwolenia ) 3 Nawozisz piachu w wynosisz teren na ok 1 m do góry i zagęszczasz 4 Dopiero na tym robisz fundament na palach albo, jak warunki pozwolą, płytę fundamentową ( beton koniecznie z dodatkami przeciwwodnymi aby nie chłonął wody )
  6. ZiPi

    Jakie ogrzewanie

    Na obecną chwilę najtaniej wychodzi ekogroszek . Gaz - owszem ale metan tzn gaz ziemny i tylko wtedy jeśli gmina połozyła gaz przy drodze, bo jeśli to miało by być LPG, to bardzo drogo wychodzi. Ja na Twoim miejscu, skoro domek niewielki, to zastanowił bym się nad podpiwniczeniem. Wtedy nie zabraknie miejsca na piec i inne graty.
  7. Witam ! Tez mam tynk cementowo - wapienny i nie usmiecha mi się wydawać kasę na gładzie, stąd pytanie: Jakich farb uzywaliście aby zniwelować chropowatość i drobne ryski ? Jakie efekty ?
  8. Witam ! Przed ociepleniem poddasza chciałbym zaimpregnować od spodu deski i krokwie na dachu. Dach ma pełne deskowanie i większość desek jest surowa i sucha, tylko krokwie były wczesniej impregnowane. Jak się za to zabrać ? Myślałem, ze zamiast pędzla czy wałka, uzyję pojemnika ciśnieniowego do oprysków i spryskam krokwie i deski od spodu. Czy ma sens taka robota ? Jakiego preparatu użyć ?
  9. ZiPi

    Piec gazowy w piwnicy

    Odnawiam temat, bo jestem na etapie instalacji grzewczej, a skoro mam piwnicę, to planuję w niej zrobić kotłownię. Myślałem o kotle gazowym na gaz miejski ( metan ). Czy wg. przepisów w dalszym ciągu nie mozna montować kotłów gazowych w piwnicach, czy coś się zmieniło ?
  10. Skończę swój temat. Budynek juz postawiony i zadaszony. Nic nie kombinowałem, tylko przed zasypałem wykopu przesmarowałem jeszcze raz całą podstawę ściany ( łączenie ściany z ławą fundamentową ), dałem folię kubełkową i zasypałem wykop. Gdy grunt się zagęścił, to problem ustąpił a bloczki z czasem wyschły. Przy samym budynku warto dosypać ziemi aby teren był lekko spadzisty zeby woda z opadów odpływała od ścian w stronę podwórza, nie zamaczając nam scian piwnicy.
  11. W projekcie, prócz okien nic nie zmieniałem. Tylko wybrałem wariant "lustrzane odbicie" i dodałem piwnicę pod całym budynkiem.
  12. Witam ! Mam załozoną instalację elektryczną i elektryk złozył dokumenty w gdańskim oddziale firmy "Energa" w celu podłączenia licznika. I tu moje pytanie : Ile trzeba czekać na podłączenie licznika ?
  13. Ja:yes: Jestem w trakcie ( stan surowy otwarty ). Chętnie wymienię się doświadczeniami z budowniczymi tego domu.
  14. Witam ! Jak w temacie. Mam kręgi betonowe do studni chłonnej i w jednym kręgu muszę zrobić trzy otwory o śr. 12 cm. Do dyspozycji mam wiertarkę z udarem ( dość mocna na SDS-a ) i małego flexa. Jak się za to zabrać ?
  15. Witam ! W nowo wymurowanej piwnicy na ścianie z bloczków, mimo izolacji poziomej i pionowej, w niektórych miejscach pojawiła się wilgoć. Powód - brak fasety a raczej jej niestaranne wykonanie. Fasetę robiłem z Izohanu WL, nanosiłem grubą warstwę Izohanu w kąty między ławą a ścianą i dociskałem szpachtelką ale ten materiał ma jedną wadę, jeśli da się go zbyt grubo, to wysychając kurczy się i pęka. Pojawiają się szczeliny, przez które woda bez problemu wnika. Poza tym papa, która była uzyta jako izolacia pozioma zrobiła się krucha i łamliwa Myślałem, zeby wyciąć u dołu parę cm styropianu i zrobić tą fasetę od nowa ale z czego, jakich materiałów teraz uzyć ? Będę wdzięczny za fachowe porady. Pozdrawiam ! Ps. Dobrze, ze wykopu jeszcze nie zasypałem.
  16. Przez XPS moze i wilgoć nie przejdzie ( w co wątpię ) ale w miejscach łączenia syropianów woda znajdzie sobie drózkę prędzej czy pózniej, bo idealnie wszystkiego klejem nie połączysz, dlatego rób izolację pionową, bo jeśli teraz jej nie zrobisz, to i tak zrobisz ją pózniej a wtedy będziesz wszystko odkopywał. Wiedz jedno: Na fundamentach i dachu nie zaoszczędzisz.
  17. Murarz niech muruje a nie zabiera się za myślenie i wdrazanie nowych technologi.
  18. Jeśli dajesz styropian / styrodur - XPS, to moze on mieć kontakt bezpośrednio z gruntem i nie trzeba go niczym zabezpieczać . Ma tą przewagę nad zwykłym styropianem, ze nie nasiąka wodą. Tak jak pisze przedmówca - mozesz dać na to folię kubełkową jako dodatkowe zabezpieczenie ale wtedy daj ją kubełkami na zewnątrz. Ani styropian ani folia kubełkowa nie stanowi przeszkody dla wody a nawet wilgoci. Tu potrzebna jest solidna izolacja pozioma oddzielająca scianę od ławy fundamentowej, bo sama ława i tak będzie cały czas wilgotna a najwazniejsze jest to zeby wilgoć nie szła wyzej, po ścianie. Jak masz wysoki poziom wody gruntowej, to drenaz jest konieczny !!!
  19. Mi powiedziano, ze cena robocizny za 1m bierzący kanalizy, to 100 PLN a 1m bierzący instalacji wodnej, to koszt 50 PLN. Sam się zastanawiam czy to duzo ?
  20. Zasypuj i nie bierz do głoiwy. Nie rozumiem przedmówcy, przeciez mokry grunt sam się zagęszcza. Fundament, ponizej izolacji poziomej i tak cały czas jest mokry, więc trochę wody nie ma tu większego znaczenia.
  21. ZiPi

    Gruz w ławy?

    Na fundamentach nie oszczędzisz w kazdym razie bokiem wychodzą takie oszczędności, więc ten gruz wsyp razem z ziemią, zasypując ławy i fundament. Kiedyś coprawda dodawano kamienie do fundamentów ale nie dawano wtedy zbrojenia stalowego z resztą cóz za porównanie - kamień do gruzu porównywać Dzisiaj są inne czasy i obowiązują inne normy w budownictwie.
  22. Jest piwnica dlatego tak głęboko Wg projektu jest przewidziany drenaz budynku. Jeszcze go nie zrobiłem ( jestem na etapie izolowania fundamentów ) I sam się zastanawiam czy muszę go robić. Wszędzie dookoła jest glina ( piaszczysta ) Po deszczu nigdzie długo woda nie stoi więc grunt jakoś tą wodę przepuszcza. Poziom wód gruntowych jest nisko ok. 6m. Jak rozmawiałem z sąsiadami, to zaden z nich nie miał problemów z wodą gruntową. Dodam jeszcze, ze teren jest płaski z lekkim spadkiem w kierunku sporego stawu, oddalonego ok 500 m od działki. Co ciekawe, nie wpływa ani nie wypływa z niego zaden strumień. Czy jest susza czy ulewy, to poziom wody w stawie prawie się nigdy nie zmienia. Czy ten staw ma wpływ na poziom wody gruntowej w mojej okolicy ?
  23. ZiPi

    Wszystkie media w ulicy

    U mnie było tak, ze zrobiliśmy zrzutkę z sąsiadami na doprowadzenie mediów wzdłuz drogi do działek. Gmina, skoro to ich droga, tez powinna, bynajmniej w części, dołozyć się do tej inwestycji.
  24. A propos kanalizy, to ja mam tez ciekawie !!! Przyłącze kanalizacyjne na działkę zostało zrobione przed postawieniem piwnicy. Wymurowałem piwnicę a w piwnicy mam garaz, do którego prowadzi stromy zjazd. Przyłącze na działce jest z niewłaściwej strony zjazdu. Teraz, podciągająć kanalizę do budynku aby ominąć zjazd, muszę poprowadzić rurę z załamaniem 90 stopni !!! Jak z tego wybrnąć ? Czy mogę dać na rurze kanalizacyjnej kolanko 90 st. ? Czy lepiej 2 X 45 st., a moze 3 X 30 st ? Jaką studzienkę kanalizacyjną ( rewizyjną ) wybrać do w/w rozwiązania ?
  25. Bez ocieplonej piwnicy będziesz miał latem przyjemnie chłodno a zimą nieprzyjemnie chłodno. W czym problem, zeby piwnicę ocieplić od środka ?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...