Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

rafaldo

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    56
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez rafaldo

  1. Ilość określona cwu przez aproksymacje na podstawie miesięcy bez co. A że ilość osób w domu się zmieniła dlatego jest widoczny wzrostów.
  2. Dzięki, rzeczywiście pomyliłem jednostki chodziło mi o 30,5kWh/m2 za sezon grzewczy.
  3. Spóźnione podsumowanie 2015/16 zużycie gazu na CO 411m3 CWU 216m3 temperatura w domu 23 stopnie 4 osoby 116m2 dom strefa grzewcza do -20 (wychodzi 30,5W/m2/sezon grzewczy niech mnie eksperci poprawia dom tak zwany 3 litrowy co prawa liczy się dla 20 stopni w wewnątrz ale niech będzie) średnia temperatura w moim rejonie w tym sezonie to 3.71 stopnia (poprzedni 3.86) (średnia ze średniej w zaokrągleniu do 1 stopnia ) sezon grzewczy zakończony z końcem kwietnia.
  4. Grudzień CWU+CO 88m3 średnia temperatura na zewnątrz 3 stopnie średnio w wewnątrz 22.5.
  5. Kwestia 10gr jest na pewno sporna ze względu na spore zróżnicowanie cen prądu w kraju, akurat u mnie 90gr droga i 30gr tania przy średniorocznej sprawności pompy na poziomie cop 2.5 (dla pomp za 20kPLN) i dochodzącej do 3.5 (dla pomp za 40kPLN) piszę o pompach powietrze-woda, to wszystko sprawia że 10gr za kWh jest nierealne, dodatkowo jeżeli przejdziemy na liczenie w scop robi się jeszcze bardziej nieprzychylnie. Co do pompo woda-woda to się nie wypowiem bo nie znam cen, ale powietrzną rozważałem zatem kilka wycen posiadam. Mam także kilku znajomych którzy rzeczywiście zapłacili te 60-80tys za pompę zatem coś w tej obiegowej opinie jest. Co do Twojej tezy o 3kWh z prądu do 2m3 gazu to nie jestem w stanie uwierzyć tłumacze to sobie że złożyło się na to klika czynników 1. Pomiar dla pompy uśredniony w dół (np z miesięcy letnich gdzie jest wysokie cop) 2. Pomiar dla gazu uśredniony w górę 3. Zmieniła się ilość zużywanej cwu 4. Z powodu montażu nowej pompy może zostało coś naprawione w instalacji 5. Nieodpowiednio zamontowany kocioł gazowy do cwu (np zbyt długie rury, lub nieocieplone) 6. Kwestia ustawień i konfiguracji która znacznie może zmienić szale na jedną ze stron. Co do faktów nawet przy scop na poziomie 5 w lecie z 3kWh mamy 15kWh energii przekazanej wodzie dla gazu z 2m3 będzie to 17kWh. Rozumiem że Twoje odczucia o koszcie są zdecydowanie na korzyść pompy i jest to niezaprzeczalne ale nie jest to argument że każdy kto zmieni na pompę będzie miał taniej np w mojej sytuacji że średnie dzienne zużycie gazu na cwu mam na poziomie 0.5m3 uzyskanie sensownego wyniku z zł za rok jest niemożliwe przy przejściu na pompę ciepła. Dodam że przy innym ustawieniu grzania cwu miałem zużycie na poziomie 1m3 a różnica w komforcie jest prawie niezauważalna. Twój przypadek potwierdza regułę że pompa jest dla ludzi którzy mają duże zużycie.
  6. 11kWh z m3 gazu to już wielokrotnie było podnoszone na forum i z wszystkich relacji przyjęło się liczyć 9,3kWh przy sprawności bliskiej 108%. 10gr z pompy to niestety tylko teoria praktyka mówi że ciepła woda jednak jest potrzebna przez cały dzień a moc jaką dysponuje pompa w stosunku do godzin 2 taryfy sprawia że płowe czasu trzeba grzać w drogiej albo mieć duży bufor (duży koszt inwestycyjny) który i tak jest problemem w zimie gdzie pompa i tak chodzi praktycznie całą dobę, czytając cały wątek o pompach ciepłych ludzi którzy mieszczą się w 2 taryfie jest kilka procent i niestety kosztuje to wiele wyrzeczeń aby i tak ostatecznie osiągnąć sprawność średnioroczną 2.5 do 3. Drugą kwestią jaka przewija się przez cały wątek o pompach jest dlaczego moja pompa nie grzeje albo dlaczego grzałki chodzą jak nie powinny. Sam koszt PC jest oczywiście niewspółmierny do oszczędności szczególnie ma na to wpływ fakt że ludzie często piszą o tym że pompa niedomaga, a to płyta padła a to wentylatory, a to instalacja nie nabita albo 10 innych rzeczy, nawet Ci którzy zainwestowali 40 tys w pompę zachwalając jej niezawodność piszą jak ustawić aby było tyle ile wszyscy obiecywali że będzie. Nie mam wątpliwości że PC jest technologią przyszłości jednak wydaje mi się że jeszcze musi minąć 10-20 lat aby cena spadła na tyle żeby opłacało się korzystać z tego rozwiązania.
  7. Nikt nie mówi że jest to za darmo ale Twoje twierdzenie mówiło że 1000m3 dom musi palić. Akurat u mnie ten koszt to 100zł za samą dodatkową izolację w przeliczeniu na m2 i dodatkowe 100zł do wentylacji mechanicznej ale wentylacja nie tyle z dodatkowej oszczędności co raczej dla komfortu.
  8. Przy tak ocieplonym domu jak w Twojej stopce to się zgodzę ale w tym temacie jest sporo ludzi którzy mieszczą się w 35kWh/m2/rok za CO przy temperaturze w domu 22-23 stopnie w 3 strefie klimatycznej są nawet tacy którzy potrzebują mniej.
  9. 100W na sekundę , Ale ogólnie rura oddaje tyle jak jest całkowicie bez izolacji w betonie. W Twoim przypadku na pewno postarałeś się o zmniejszenie strat 5cm to już jest coś, chociaż zalecane przez mentora tego forum 15cm. Jeżeli temperatura nie jest utrzymywane przez całą dobę to też przez noc sobie odda całą zgromadzoną w nim energie chociaż Ciebie dużo ratuje mała pojemność czyli też mała zgromadzona energia ale strata 20 stopni na 45 litrach to jest 1kWh nie wiem jak z ociepleniem zbiorników w kotle ale podejrzewam że ze względu na ilość miejsca jest ona maksymalnie zredukowana. W 22m rur to jakieś 4.5 litra wody się mieści oczywiście dużo zależy od średnicy czyli 10% z zasobnika, zakładam że ta ilość prawie za każdym razem przechodzi w C.O chyba że jest często używana nitka to wtedy izolacja ma szanse przetrzymać temperaturę.
  10. Do wszystkich którzy liczą że całe C.W.U z lata mogą odejmować od C.O pragnę zauważyć że układ dostarczania C.W.U nie ma sprawności 100% ponieważ 1. Zbiornik C.W.U taki 120-140l ma przy utrzymywanej 46 stopni strat jakieś 2kWh/24h 2. Większość ma ocieplone rury pianką 2-8mm czyli wcale i co poniektórzy ma te rury puszczone po chudziaku rura taka potrafi bez ocieplenia oddawać do 100W na metr 3. Instalacja cyrkulacji wody no to worek bez dna. Zatem odejmowanie 30m3 na miesiąc od C.O wydaje mi się sporym nadużyciem. 1m3 gazu to jakieś 250l wody o temperaturze 38 stopni jeżeli ktoś nie ma zmywarki i nie oszczędza wody to owszem tyle zużyje ale trzeba pamiętać że straty w instalacji C.W.U są bardzo duże. Oczywiście to wszystko nie zmienia faktu że to najłatwiejszy sposób liczenia C.O
  11. Cisza w wątku chyba koniec sezonu grzewczego się zbliża . U mnie wstępne podsumowanie za 2014/2015 to 400m3 CO, ale jeszcze może być różnie bo prognozy wskazują na ochłodzenie i co ważniejsze bez słońca. wykres co+cwu
  12. 7m3 to bardzo dużo, ale jest to za krótki okres aby coś mówić o zużyciu bo zapewne to było pierwsze uruchomienie. 8m3 to jeszcze więcej ale tutaj znaczący wpływ ma zmiana temperatury z 17 do 21 która to zmiana zjadła większość gazu. 5m3 to już mniej myślę ale to jest pierwszy sezon dlatego wskazania będą 20-30% większe.
  13. Z wykresu molliera wynika że jak podniesiemy temperaturę z 7 stopni i 95% wilgotności do 16 stopni to wilgotność powinna wynosić 52% (powietrze cieplejsze ma większą pojemność) czyli w Twoim przypadku widzimy że jeszcze powietrze zaciąga wilgoć ze ścian, ale widać dobry kierunek bo nie sięga 90%.
  14. U mnie niestety dokładność 0,5 stopnia mniej się nie da a szkoda a może się*da tylko o tym nie wiem buderus rc35.
  15. Akurat nie myślałem o taktowaniu ale o komforcie ponieważ większy komfort gdy grzejemy taką mocą jakie jest zapotrzebowanie wtedy nie mamy odczucia chłodu związanego z tym że nie ma powierzchni która promieniuje ciepłem, owszem jeżeli ma się*podłogówkę czyli dużą bezwładność to nie ma mowy o taktowaniu ale mamy za to sinusoidę w promieniowaniu i temperaturze, nie jest to dużo ale raz powoduje pewien dyskomfort oraz starty związane z przegrzewaniem. Np ja mam tak że jak ustawie piec według temperatury zewnętrznej to jaką*bym krzywą nie ustawił to i tak przegrzeje a jak ustawie z uwzględnieniem temperatury wewnętrznej to jest trochę lepiej bo się wyłączy jak przekroczy o 0,5 stopnia zadaną a jak dojdzie do tego słońce jeszcze to bywa i 2-3 stopnie za dużo względem zadanej, może to i wina mojej niewiedzy w temacie sterownika buderusa albo samego sterownika .
  16. U mnie z cwu to bywa mniej jak 4 ale to zależy jakie zero w tą zimę były u mnie 3 tygodnie ze średnią temperaturą 0 stopni (bo dane zbieram tygodniowo) i za tydzień kończący się 14 grudnia miałem średnią 3.59m3 za tydzień kończący się 1 luty miałem 4.14m3 a za tydzień kończący się 15 lutego miałem 3.26m3 (w domu 22-23stopnie). Do granicy minimum jeszcze daleko dużo zależy od innych zysków cieplnych słońca ludzi i prądu, może się okazać ze ktoś ma tak dużo zysków cieplnych i zużycie minimalne u mnie mam dość duże zyski cieplne tj. mam zużycie prądu na poziomie 10-11kWh na dobę a to jest trochę ponad metr gazu oraz jakieś 4kWh od ludzi a od słońca to może być według moich obliczeń dla miesięcy zimowych do 10kWh czyli kolejny dobry m3. Myślę że granicą dla zamieszkałego domu pasywnego dla 0 stopni na zewnątrz i 20 w środku oraz zimowego nasłonecznienie powinno być jakieś 1.5m3 na co plus 0,5m3 na cwu czyli 2m3 ale tutaj dużą barierą są jeszcze kotły gazowe a raczej ich minimalna moc bo aby spalić 1.5m3 przynajmniej licząc te 12h to jest około 1.15 kW mocy na każdą godzinę a takich kotłów na rynku nie ma.
  17. Pamiętam u mnie pierwsze odpalenie to przez pierwsze 3dni pobrał 30m3 a przez kolejne 12 dni 58m3 potem było już stabilnie tj. przy 19 stopniach miałem 10% wyższe zużycie niż teraz przy 23 ale ja uruchamiałem ogrzewanie pod koniec listopada a wcześniej przepalałem w kominku.
  18. To dolicz jeszcze ilość gazu która jest potrzebna do odparowania wilgoci technologicznej z tego co mi się zdaje to trzeba jakieś 70m3 gazu na tonę wody a ile może być wilgoci w takim domu to nie wiem czy ktoś jest w stanie policzyć ale strzelał bym w 5-10 ton.
  19. Można było by zmniejszyć maksymalną temperaturę powiedzmy do 45 stopni, ale trzeba sprawdzić czy to będzie wystarczające w chłodne dni tj. przy -10 lub niżej. A w okresach przejściowych można zmniejszyć tą temperaturę do 40 stopni i obserwować. Możesz sprawdzić jaka jest temperatura zasilania o tej 7-8 godzinie jak piec się załącza, bo też może być tak że przez początkowe 1-2 godziny chodzi z dość dużą mocą i wtedy jest mniej oszczędny, może też spróbować wyłączyć tryb obniżenia całkowicie i zmniejszyć o 0,5 stopnia zadaną temperaturę, przy ciągłym grzaniu komfort powinien być lepszy. Napisz jeszcze czy piec chodzi według temperatury wewnętrznej czy zewnętrznej. Możesz opisać twój dom jakie ocieplenie jaka bryła 1. dom powierzchnia m2 2. parterówka/z poddaszem/piętrowy 3. grubość ściany i materiały oraz ile ocieplenia 4. okna 2/3 szybowe 5. rok budowy 6. ocieplenie posadzki 7. ocieplenie ostatniego stropu/poddasza 8. wilgotność w domu 9. czy jest piwnica 10. czy cwu z gazu i czy dużo używacie 11. Jaka wentylacja postaram się przeliczyć według tych parametrów czy to spalanie jest ok czy nie.
  20. Aby kocioł kondensacyjny działał to temperatura na zasilaniu musi być mniejsza niż 57 stopni często jest to temperatura wyświetlana na kotle, ale jak zajrzymy do specyfikacji typowych kotłów kondensacyjnych to zobaczymy że największe sprawności osiąga dla temperatury zasilania 35 stopni i temperatury powrotu 30 stopni, a najprościej jak podczas pracy kotła grzejniki w dotyku są tylko letnie to jest bardzo dobrze jeżeli można utrzymać na nim rękę to jest średnio a jak nie można dotknąć to działa bez kondensacji. Najprostszym sposobem na zmniejszenie temperatury na grzejnikach jest wydłużenie czasu pracy kotła to znaczy jak dom potrzebuje na dobę 10m3 to albo w 10h po 1m3 albo 0,5m3 przez 20h. Jeżeli dom pobiera na sezon grzewczy powyżej 80kWh/m2 czyli około 8.5m3/m2 gazu lub 16kg/m2 węgla lub 4.5kubika drzewa na 100m2 to należy przeprowadzić termomodernizacje zaczynając od ocieplenie ostatniego stropu i żadne ustawienie kotła nie dadzą w tym przypadku pożądanego rezultatu.
  21. Jeżeli zużywałaś 300m3 gazu to było nie zmieniać kotła Jeżeli jednak było to 3000m3 to kondensat tak wiele nie da max 35%, domyślam się*że masz dość wysoką temperaturę na grzejnikach to wtedy z tych 35% zostaje może z 15% proponuje przestawić kocioł na grzanie ciągłe bez trybu obniżenia albo znacząco zwiększyć godziny grzania bo teraz jest to 9h czyli ponad 1m3 na godzinę*czyli według forumowego wskaźnika piec wtedy chodzi z mocą 9.4kW. Zmiana ilości godzin pomoże tylko wtedy jeżeli rzeczywiście masz wysoką temperaturę na grzejnikach podczas grzania jeżeli nie to pomoże tylko ocieplenie.
  22. Jak to mówią wszystko zależy miał ma kaloryczność od 17000 do 27000 kJ/kg czyli od 4.72kWh do 7.5kWh z kg a sprawność pieca od 20% do 80% czyli 3500kg miału może wyznaczać zapotrzebowanie domu od 3300kWh/rok do 21000kWh/rok co przekłada się na gaz w przypadku kotła kondensacyjnego od 350m3 do 2250m3 a ten kocioł z linku to od 550m3 do 3500m3. A ja strzelam że kondensat weźmie 1800m3.
  23. Co do wartości 30kWh/m2 to rzeczywiście aby to osiągnąć to musiał bym mieć 20 stopni w domu a na to Żona by mi nie pozwoliła a dodatkowo jeszcze mam parę rzeczy w domu które odbiegają od założeń np drzwi wejściowe z których wieje, okna jeszcze nie wyregulowane, właz na strych do uszczelnienia i rekuperator na strychu gdzie jest słabe ocieplenie, niedoszczelniony wlot powietrza zewnętrznego od kominka i pewnie parę innych rzeczy o których nie wiem ale nie jest tak bardzo źle grudzień zamknąłem ilością 117 m3 gazu na co+cwu przy temperaturze 22-23, gdzie na cwu 0.5m3 na dzień (tyle było w lecie) ale teraz może być więcej bo raz że mam 1 domownika więcej a dwa to straty ciepła wody troszkę większe niż w lecie no i wiadomo w zimie bierze się cieplejsze prysznice. Dlatego mam drugą wartość 37kWh/m2 dla 23 stopni ale według pomiarów ze zużycia za grudzień wychodzi około 39kWh/m2. Pytałem o ilość głównie dlatego że mam swojego excela do OZC i wychodziło mi że powinieneś mieć mniejsze zużycie i starałem się znaleźć przyczynę co pewnie częściowo wyjaśnia 1m3 dziennie na CWU i gotowanie. Co do 1000 ppm CO2 to jest to wartość niepokojąco wysoka według norm powyżej tej wartości przyjmuje się jako złą jakość powietrza ale znalazłem też że jest to wartość normalna w kuchni i łazience, ale jestem ciekawy czym mierzysz bo też chciałem nabyć miernik do CO2 ale nic rozsądnego na rynku nie znalazłem.
  24. Jak na Twoje ocieplenie to masz duże spalanie ciekawy jestem przyczyny możesz napisać który Twój sezon grzewczy jak część kraju ta piwniczka to pełna czy tylko pół, jak szczelność ceramiki tnz jaka wilgotność w domu oraz temperatura a może dużo gotujecie.
  25. Witam, Także i ja chciałbym się*podzielić moim zużyciem gazu ziemnego, mój dom tak jak w stopce (dziś poprawiłem mam nadzieje że będzie się dobrze prezentowało) moje zużycie 2013-12-01 do 2014-12-01: 681m3 w tym jakieś 100m3 na cwu dodam że spaliłem w tym czasie jakieś 40kg brykietu mieszkam od maja ale poprzedniej zimy było utrzymywane 20 stopni bo jeszcze były prowadzone prace w domu. Z rzeczy które nastręczają problemów to kocioł ma za dużą moc minimalna przez co w okresach przejściowych nie jest w stanie pracować ciągle tylko notorycznie przekracza krzywą grzewczą i przegrzewa dom przez co musiałem mu ograniczyć godziny pracy do 3 okienek po 3 godziny co poprawiło komfort cieplny bo wcześniej potrafił włączyć się tylko w nocy a w dzień ani razu. *
×
×
  • Dodaj nową pozycję...