Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

S.H.O.W.

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    31
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez S.H.O.W.

  1. Szukam pomocy w 2 sprawach: 1. Mam problem z regulatorem pogodowym calorMATIC 470 współpracującym z kotłem Vaillant VC ecoTEC plus 246/5-5, (sprzęt kupiony XI – 2014). Temperatura wewn. wskazująca na calorMATIC 470 jest o ok. 6 °C niższa od rzeczywistej. Korekta pozwala regulować temp. +/- 3°C. 2. Poszukuję Serwisanta Vaillant z okolic (gm. Liszki 32-060), do przeprowadzenia przeglądu (rok pracy mija XI-2015), oraz pomocy (oczywiście nie charytatywnej) w prawidłowej regulacji układu i optymalizacji ustawień pieca ze sterownikiem. Pozdrawiam
  2. Szanowni... Po latach walki i wyrzeczeń - dotarłem do finału budowy i stanąłem przed ścianą. Proszę Wasz Szanowni Forumowicze o pomoc w doborze wkładu kominkowego z PW. Dom wybudowany z projektu: „Dom w majeranku 2” – z modyfikacją – dodana piwnica pod całym domem. Pow. podłóg: 163 m2 domu (podłogówka + grzejniki) 80 m2 piwnic (z tego 33 m2 podłogówka w „pokoju imprezowym” – gdzie będzie zamontowany kominek) Ogrzewanie: gaz (Vailant ecoTEC VC 246/5-5) + kominek z PW – wszystko w Układzie Zamkniętym Ściany: U= 0,143 W/m2K (H+H 500 -30 cm + styropian 20 cm) Poddasze: U= 0,121 W/m2K (płyty G/K + 30 cm Rockwool) Okna: Uw= ok. 0,75 W/m2K (szyby potrójne Ug=0,5) Fundamenty: U= 0,224 W/m2K (beton 30 cm + XPS 15 cm) Podłogi w piwnicy: U= 0,168 W/m2K (wylewka + XPS 15 cm + chudziak) Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem (Brink Excellent 400) - ale tylko w części nadziemnej domu (bez piwnicy, tam jest wentyl. grawitacyjna). Piwnice ogrzewane (pokój imprezowy) będą używane tylko z jednoczesnym paleniem w kominku (taki mam plan), więc tak koncypuję że sama konwekcja + promieniowanie z kominka (ok. 2-4 kW) powinno wystarczyć i podłogówka tam nie wystartuje. Kolega używa wkładu: LAZAR WESTA i jest zadowolony - szyba czysta, a płomień długo utrzymuje się. Czy moc tego kominka (12 kW woda + 6 kW konwekcja) będą wystarczające do mojego domu (mam dużo samozaparcia i chciałbym jak najczęściej grzać właśnie kominkiem). Czy moc - 6 kW konwekcyjna nie będzie za duża do pom. 33 m2? Hydraulik poleca mi: LECHMA PL200 EXCLUSIVE 22 SP – ale piszecie że hydraulik to nie zdun Moce są faktycznie lepsze (18 kW woda + 4 kW konwekcja) – ale czytam słabe opinie (czarna i pękająca szyba itp.). Bardzo proszę o pomoc jaki wkład wybrać – czytam i czytam i coraz mniej wiem… Potrzeby mam wydawało by się normalne – zapalić i cieszyć się ogniem, a przy okazji dać ciepło Rodzinie – ale proces wyboru – przerasta mnie.
  3. S.H.O.W.

    15 czy 20 cm styropianu?

    Troszkę mi głupio wyskaiwać tu ze swoimi 30 cm H+H kl.500 + 15 cm styropianu, ale każdy orze jak mu materiału staje... czy coś taiego Mam jednak pytanie - dylemat, czy którą stroną przykleja się styropian pióro - wpust tzn. czy przy ścianie ma być połączenie P+W czy od "zewnątrz"? (styropian Austrotherm pióro i wpust, nie jest frezowany symetrycznie, a ok 2 cm z jednej strony)
  4. S.H.O.W.

    Koszt robocizny za dach.

    Zastanawiam się nad pełnym deskowaniem (decha 25 + papa). Mogę prosić o podpowiedź o o ile deskowanie może podnieść koszt robocizny przy nieskomplikowanym dwuspadowym dachu ok. 210 m2. - powiat krakowski
  5. Moim zdaniem Schiedel daje pewność najlepszej jakości, a co do ceny... kwestia negocjacji i umiejętnego doboru rodzaju systemu do potrzeb Inwestora np. Schiedel Rondo - bez izolacji - w zupełności wystarcza do zastosowania przy kominku i jest naprawdę w zbliżonej cenie do reszty systemów. Różnica między Schiedlem Rondo Plus (sys. izolowany) z dobrym rabatem, a innym systemem to ok. 400-500 zł. U nas w domu zabudowywany jest właśnie Schiedel, a kształtki wentylacyjne Leiera (idealnie pasują) . Zwróćcie uwagę aby wentylacji nie "ciągnęli" od samej podłogi i budowali ją w systemie tzw. schodkowym, bo to obniża koszty. Kurcze - wychodzę na Schiedlo-fana tak naprawdę w moim "starym" domu jest rura ceramiczna Bolesławiec, obudowana cegłą i obsypana gruzem dla zachowania dylatacji i wszystko działa już 20 lat (paliwo - dowolne).
  6. 05-07-2011 Mimo fatalnej aury - Ekipa walczy (i jak tu nie podziwiać Budowlańców?) Szalunek przygryty misternie splecioną pajęczyną zbrojenia. Wygląda oszałamiająco, szkoda że to wszystko zostanie zalane 20 m3 betonu. W rzucie ogólnym wygląda to tak: a w szczegółach tak: Całkiem niezły kawał żelastwa...
  7. u nas w domu podpiwniczonym: ława - izol. pozioma (grunt pod papę izohan br + papa termozgrz. SBS PYE PV200 S52H) ściany - izol. pionowa (grunt - dysperbit + 2 x dysperbit + 2 x izohan WM2k+ + xps dow (5 cm) + folia kubełkowa) Link do Dziennika z opisem i fotkami: http://forum.muratordom.pl/entry.php?115505-Hydroizolacja-piwnic od środka zamierzam ocieplić 5-10 cm (ale tylko w tzw. pokoju z kominkiem)
  8. Lało, leje i lać będzie... a miało być tak pięknie: strop piwnicy zaszalowany, zostało układanie zbrojenia i ... kap kap kap... Z nudów porysowałem troszkę i wykonałem kawał nikomu nie potrzebnej roboty Tak oto będzie prezentować się piwnica: a oto nasza wizja parteru: + opis: Oj, nudziło mi się, nudziło... (a mówią że nuda to domena ludzi nieinteligentnych)
  9. Dzięki Pawle. Proponuję żebyś też założył Dziennik Budowy, to naprawdę niezła frajda, miło jest wracać do starszych wipisow, a budując systemem gospodarczym (tak zrozumiałem z Twoich postów) można podzielić się bardzo ciekawymi spostrzeżeniami na kolejnych etapach budowy.
  10. Mój wykonawca - Firma Budowlana Dom w Majeranku 2 + podpiwniczenie (osobny projekt) SSO: 43 tyś. + 11 tyś. dach - ceny netto. Region - pow. Krakowski. Patrzę jak pracują (10-12 godz./dzień, bez wzgledu na aurę - nie licząc deszczu) - i powiem szczerze, że nie rozumiem tych dyskusji nt. samodzielnego budowania przez Inwestorów. Mam swój zawód, swoja pracę i 1000 razy wolę jej się poświęcić, a zarobioną kasę puścić dalej (=wydać) niż udawać kogoś kim nie jestem. Znajomy wyznaje filozofię "Zosia Samosia", w czasie prac wykończeniowo - instalacyjnych, wziął urlop bezpłatny, bo "zrobi to lepiej i taniej, a poza tym zarabia mniej niż chcą budowlańcy". Pracodawca nie chciał dłużej na niego czekać, teraz ma dom prawie wykończony i zasiłek z bezrobocia... Podstawą dobrze funkcjonującej gospodarki jest ruch peniądza, a my chcemy zostać "Zieloną Wyspą" - to tak partiotycznie na koniec
  11. Też na to liczę Jeszcze raz serdeczne i szczere pozdrowienia dla Pań Inwestorek.
  12. No coś Ty? To tak jak u mnie Chyba nie nalezymy do wyjatków, nie sądzisz? Zaczyna się wspólnymi rozmowami, snuciem planów, wyborem projektu, a po 2 tygodniach i tak facet zostaje sam na placu boju (żartuję drogie Panie oczywiście)
  13. Mądrze prawisz, budek gospodarczy to bardzo dobry pomysł. Chyba lepszy niż piwnica. Starsi ludzie mówią o kosztach budowania, że 1 m w dół = 2 m w górę coś w tym jest. Patrząc na znajomych, już wprowadzonych do nowych domów - ci którzy nie mają takiego budynku na działce - tą funkcję "przejmuje" garaż (najczęściej wpisany w bryłę domu). Widziałem ok. 13 domów z garażem i... ani jednego auta w środku (za to mnóstwo pudełek po przeprowadzce, kosiarki, narty, rowery itp.), absolutnie nie chcę zniechęcać do budowy domu z garażem, podpowiadam jedynie co mówią znajomi, że zanim zasiali trawę i urządzili ogród, można było postawić choćby drewniany domek w rogu działki.
  14. Więc i szacunek dla Ciebie - ech... ja mając 23 lata myślałem o... chyba niewiele myslałem
  15. 01-07-2011 Miesiąc po wbiciu tzw. "pierwszej łopaty" - zasypano piwnice. Do hydroizolacji ścian fundamentowych, dorzuciełm 5 cm XPS (styroduru), klejonego na pianie (niezły i tańszy pomysł niż na masach bitumicznych) + folię "kubełkową" (na specjalne zamowienie wys. 3,0 m!). W czasie wykopów trafiliśmy na kamionkowe rury drenujące całe wzgórze (1 rura zbiorcza fi-110 i 2 rury zasilające fi-75). Szacun dla inżynierów, do dziś przy deszczu sączyła się z nich woda! Konieczne było wykonanie "bajpasów" z rur PCV: Więcej zdjęć na: http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fpicasaweb.google.com%2F112938930697976594952%2FMAJERANEK2P%3Fauthuser%3D0%26authkey%3DGv1sRgCI3A2bCj1YCcYg%26feat%3Ddirectlink" rel="external nofollow">http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fpicasaweb.google.com%2F112938930697976594952%2FMAJERANEK2P%3Fauthuser%3D0%26authkey%3DGv1sRgCI3A2bCj1YCcYg%26feat%3Ddirectlink" rel="external nofollow">https://picasaweb.google.com/112938930697976594952/MAJERANEK2P?authuser=0&authkey=Gv1sRgCI3A2bCj1YCcYg&feat=directlink" rel="external nofollow">https://picasaweb.google.com/112938930697976594952/MAJERANEK2P?authuser=0&authkey=Gv1sRgCI3A2bCj1YCcYg&feat=directlink. Dodatkowym "utrudnieniem" dla Ekipy był pomysł aby powietrze dostarczane do kotłowni płynęło przez ok 60 mb rury fi-160 Układaliśmy rury warstwowo wzdłuż 2 ścian wykopu (nie zapominając o spadku dla opływu skroplin, podłączonego w najniższym punkcie przez syfon z rurą drenażową). Planuję przekopać jeszcze ok. 20 mb oddalając czerpnię od domu. Rurociąg w "najgłębszym" miejscu jest 2 m pod zienią, a w "najpłytszym" ok. 0,6 m (osłonię go tam od góry płytą xps). Ciekaw jestem efektu - czy choć w minimalnym stopniu przepływ powietrza (na pewno wymuszony wentylatorem) przez te 60 mb rurociągu, będzie miał wpływ na temperaturę wlotową?
  16. Dozrucam foto - po skończeniu hydroizolacji:
  17. Pogoda pod psem, skłania do podsumowań: - dokumentacja (szeroko pojęta) - 11 tyś. - wykop dziury (z wywozem ziemi) - 5 tyś. - piwnice - robocizna - 16 tyś. - piwnice - materiały - ok. 45 tyś. summa summarum - ok. 77 tyś. - do poziomu "0" Kurcze - troche przeraziła mnie ta kwota - zachciało mi się piwnicy A propos doświadczenia małżeńskiego - 6 lat małżeństwa i 1 - potomek płci żeńskiej lat 7 Podziwiam Nutkę - że tak szybko startuje... Powodzenia Wszytskim!
  18. Witam. Widzę że sobotni wieczór, to ulubiona pora Inwestorów do dyskusji o budowaniu - na forum aż kipi od postów Czy też tak macie (o co moja lepsza połowa ma do mnie żal), że nieważne na jaki temat i z kim zaczyna się rozmowa - finałem jest BUDOWANIE? Pozdrawiam.
  19. Dla zainteresowanych umieszczam link do albumu Picasa z fotografiami kolejnych etapów budowy. https://picasaweb.google.com/112938930697976594952/MAJERANEK2P?authkey=Gv1sRgCI3A2bCj1YCcYg" rel="external nofollow">https://picasaweb.google.com/112938930697976594952/MAJERANEK2P?authkey=Gv1sRgCI3A2bCj1YCcYg" rel="external nofollow">https://picasaweb.google.com/112938930697976594952/MAJERANEK2P?authkey=Gv1sRgCI3A2bCj1YCcYg" rel="external nofollow">https://picasaweb.google.com/112938930697976594952/MAJERANEK2P?authkey=Gv1sRgCI3A2bCj1YCcYg Zapraszam do oglądania i komentowania (proszę przy tym nie oceniać wartości artystycznej i jakości technicznej fotek , wszystkie zdjęcia wykonałem tel. komórkowym - wiadomo oszczędności, cała kasa na budowę)
  20. Drogie Panie. Dachówka wentylacyjna to nie to samo co Kominek wentylacyjny Dachówki wentylacyjne są potrzebne w większej ilości (np. Creaton przy połaci dłuższej niż 7mb wymaga ich do uznana ew. roszczeń gwarancyjnych), pozwalają na sprawniejszą wentylację = suszenie membrany paroprzepuszczalnej. Kominek wentylacyjny jest stowsowany w przypadku odporowadzenia np. odpowietrzenia pionu kanalizacyjnego, w innym miejscu niż komin. (w Robenie te kominki i tak są "tanie" - są producenci wyceniający te elementy po 400zł i więcej! ;-O)
  21. Nareszcie koniec zalewania... Po drodze działy się cuda - u producenta zabrakło pustaków szer. 30 i mur od wysokości 100 cm ma szer. 25 cm! Ekipa przytomnie "licowała" po zewnętrznej stronie ścian, zostawiając "półeczkę" wewnątrz piwnic: Hydroizolację czas zacząć. Ze względu na skrajnie nieprzepuszczalny grunt + podpiwniczenie, postanowiliśmy zastosować systemową (i ulepszoną) hydroizolację Izohana tj.: - obrzutka cementowa, - warstwa wyrównująca zaprawą cementową (bez wapna), - wykonanie fasety na połączeniu ściana-ława, - gruntowanie (Dysperbit + H2O 1:1), - warstwa sczepna (Dysperbit bez rozcieńczania) - warstwa "dla świętego pokoju" i "na wszelki wypadek" (Dysperbit bez rozcieńczania) - izolacja (Izohan WM-2K+: 2x2mm= ok. 4mm) Po "smarowaniu" samym Dysperbitem wygląda to tak:
  22. 16-06-2011r. Pierwsze pustaki na pokład! Nareszczcie widzimy prawdziwy zarys domu i pomieszczeń: widok od strony pokoju kominkowego widok od strony kotłowni: Szkic 3d - jak to sobie wymarzyliśmy DT - ściany fundamentowe z pustaka zalewowego szer 30 cm, zalewane betonem B-20, zbrojone w poziomie co 2 warstwy prętem fi-12.
  23. Bardzo dziękuję za tak miłe przywitanie. Nutka - buduję pod Krakowem (Piekary, gm. Liszki) Dokładna pozycja (50°1'45''N, 19°47'32''E) - w google - mapy (zielona strzałka) Link do "mojego" Dziennika Budowy : http://forum.muratordom.pl/blog.php?151820-Dom-w-Majeranku-2-(P) Zapraszam i pozdrawiam.
  24. Serdecznie Witam Sz. Inwestorów! Ledwie miesiąc temu rozpoczęliśmy budowę naszego domku, a już tyle emocji ) Koparki, wywrotki, gruszki i pompy, do tej pory zazdrosnie podgladane na innych budowach, nareszcie zaprosiliśmy do siebie. Pierwsze wpisy do Dziennika Budowy i pierwsze wpisy na forum, wreszcie jako uczestnik, a nie tylko czytelnik. Pozdrawiam raz jeszcze! (i niech miną te deszcze
  25. 03-06-2011 r. Przyjechał Pan z Wielką Pompą i zalał dziurę: Ekipa nazwała to fachowo "podbetonem", mnie fachowo odjęło: 2'700 zł z konta. Chwilę później byłay szalunki, lanie "ław", sypanie "pospóły" i układanie kanalizacji, nie będę rozdrabniał się, lekką ręką poszło kolejne: 6'000 zł (bez kanalizacji): Na to wszystko folia, mata wylewkowa 6 mm i... znów beton - tym raze o imieniu "chudziak" (ależ tego wchodzi!) Pierwsze elementy hydroizolacji (grunt tak spójny, że szkalna wody tworzy kałużę): drenaż opaskowy (z dwiema studniami-wieżami po 5 mb), papa na ławy (SBS plus PYE PV200 S52H) Oto efekt:
×
×
  • Dodaj nową pozycję...