Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ibizpl

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    30
  • Rejestracja

O ibizpl

  • Urodziny 01.07.1972

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń
  • Jestem na etapie
    prawie developerski :))

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Poznań
  • Województwo
    wielkopolskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

ibizpl's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

29

Reputacja

  1. Ja własnie zamówiłem u nich zmiękczacz. Dumałem nad różnymi producentami, modelami z wifi i bez wifi itd itp. Doszedłem do kilku wniosków: 1. Wifi w zmiękczaczu nie jest mi potrzebne a już na pewno nie na tyle żeby dopłacać za tą funkcję ponad 1000 pln, w garażu bywam częściej niż raz na 3-4 miesiące żeby dosypać soli a do tego się to sprowadza bo ile wody zużyłem widzę na liczniku. To powinno być urządzenie nie wymagające atencji. 2.Chiński/Polski/Europejski/Hamerykański - w dzisiejszych czasach już nie ma to żadnego znaczenia, i tak za cholerę nie wiadomo co gdzie na prawdę jest produkowane a gdzie przykleja się tylko nalepkę która daje +1000 zł do ceny - liczą się realne opinie z użytkowania. 3. Podstawowe funkcje i zabezpieczenia zmiękczacza + złoże są chyba najważniejsze, czyli regeneracja objętościowa i normalne w miarę oszczędne zużycie soli proporcjonalnie do wielkości złoża i zużycia wody. To nie jest robot przemysłowy żeby wymagał wyspecjalizowanych sterowników i skomplikowanego softu. A jak ktoś lubi high tech i ma grubszą kasę do wydania to trzeba uderzać w prawdziwy sprzęt a nie to co proponują u nas w kraju za 5-6 tys bo raptem ma wifi. Np systemy grunbeck ( mnie nie stać ). 4. Gwarancja i serwis - oprócz punktu 3 to chyba kluczowa sprawa. Długość gwarancji i realny koszt przeglądów i serwisu. 5. Poczta pantoflowa - popytajcie sąsiadów i znajomych co mają założone, jak to się sprawuje po kilku latach i ile płacą za przeglądy, bo w necie można napisać wszystko. Mieszkam jakieś 12 km od składnicy Water Technic i to był dla mnie jeden z kluczowych argumentów odnośnie serwisu i dostępu do części w razie W. Wiara w domach dookoła ma to pomontowane, jest tanie i działa jak należy. Koszt przeglądu 150 pln, przeglądy wymagane do 10 letnie j gwarancji- nie znam firmy która daje 10 lat gwary bez przeglądów. Przy cenie poniżej 2 tys za wersję 32L z upflow, złożem Lewatit i kompletem filtrów każdy ma wybór czy olać gwarę bo i tak jest tanio a parę lat podziała czy robić przeglądy za tą kasę żeby ją utrzymać. Nie mam pojęcia ile kosztuje serwis od nich w Radomiu czy Lublinie, ale wątpię żeby naliczali jakieś kilometry z czapy jak serwisanci drogich maszyn cnc - tam się jeszcze płaci za hotel Można zadzwonić i zapytać. Przez chwilę czaiłem się na Aquahome od Viessmanna ale po kosztach przeglądów i długości gwarancji odpuściłem. Rozważałem też składaka na głowicy Clack ale do Watertechnic mam po prostu blisko. Takich składowni jak Water Technic jest w kraju pewnie więcej, zobaczcie do której z dobrymi opiniami macie najbliżej i czy mają realny serwis/części - to tylko zmiękczacz wody.
  2. Też przymierzam się do założenia zmiękczacza w domu, twardość mam na poziomie 340 mg CaCO3. W domu 3-4 osoby, zużycie 12-15 m3. Wstępnie upatrzyłem sobie Aquasoft Basic 25, fajna głowica, ale nie mogę znaleźć informacji nt złoża w tych urządzeniach, nie jestem pewny też bypassu, tzn czy on jest tylko do mieszania wody uzdatnionej z twardą, czy urządzenie można wypiąć z instalacji nie tracąc dostępu do wody?
  3. A co to za centralka? Bo może ma funkcję sygnału załączenia do kotła, jeżeli tak to podpinasz ją zamiast cara, i tak masz drugi sterownik w salonie.
  4. Ad 1 - Tak możesz zmienić temperatury na CARze na takie jakie chcesz. Ad 2 - Tutaj sprawa jest bardziej skomplikowana, co dokładnie robią sterowniki podłogówki u ciebie? Sterują siłownikami przy rozdzielaczu? Czy masz jakąś centralkę która tym steruje? Np. Delta 600 czy jakąś inną? Jeżeli sterowniki otwierają tylko obiegi podłogówki a piec nie dostaje sygnału że ma grzać to to nie ma prawa działać jak należy. Jak np w sypialni temp ci spadnie to sterownik otworzy pętlę podłogówki, ale jeżeli w salonie gdzie jest car temp będzie powyżej zadanej to piec i tak się nie włączy bo nie wie że ma to zrobić, dostaje sygnał z cara że temp jest ok. Idealnie było by gdyby każdy ze sterowników był połączony z piecem i mógł dać sygnał do włączenia, do większości kotłów można podłączyć tylko 1 sterownik, stąd takie rozwiązania jak delta które sterują strefami. A co do pętli w łazience sprawdź czy instalator się nie pomylił i nie podłączył sterownika z łazienki do pętli w korytarzu, Np włącz grzanie w korytarzu na maxa ( nie zapomnij żeby piec dostał sygnał z cara w salonie ) i zobacz gdzie podłoga grzeje.
  5. Wiele forów wszelakich czytałem ale ten wątek się nadaje do rekordów guinessa. Może jakiś moderator by zgłosił, będzie rekord na 100%. Ciekawe jak się czują ci co chcieliby się faktycznie czegoś dowiedzieć o jakości wykonania grzejników i próbują to czytać. Można by też z tego wątku zrobić audiobooka i żeby czytał np. Halama, sukces murowany!
  6. Ja też mam na 15, na dole mam podłogówkę ale na anhydrycie całkiem szybko się nagrzewa. W sumie zauważyłem że piec lubi mi przegrzać parter o 0.5 stopnia więc chyba zmienię na 20 ale jeżeli ty masz grzejniki to masz małą bezwładność instalacji. Dzisiaj miałem akurat przegląd pieca,do DIMa serwisant nawet nie zajrzał.
  7. Mi się wydaje że raczej odwrotnie - tzn piec wyłącza się przed nagrzaniem do zadanej temperatury jeżeli wie jaka jest bezwładność instalacji - grzejniki albo podłogówka jeszcze przez jakiś czas oddają ciepło do pomieszczenia i zadana temperatura jest osiągana. Ale nie sprawdzałem tego, tzn u siebie mam autoadaptację włączoną ale musiałbym siedzieć przed supercarem przez 20 min - na dole mam akurat podłogówkę, żeby złapać ten moment czy faktycznie wyłącza się wcześniej. Adam998 - jakie masz zużycie gazu przy ciągłej pracy kotła?
  8. Ja myślę że każdy musi znaleźć sobie swój "złoty środek" w swoim domu. Włączenie kotła z wysoką temp zasilania np 65 st żeby przegrzać pomieszczenie tylko po to żeby potem dłużej kocioł nie pracował da nieprzyjemne wahania temperatury - jak pomieszczenie już się wychłodzi a kocioł się jeszcze nie załączy będziesz miał wrażenie że w domu jest zimno no i efektywność kondensacji będzie słaba. Przy kondensatach faktycznie lepiej jest jeżeli kocioł pracuje dłużej na niższej mocy niż krótko z dużą mocą, ale jeżeli się nie przesadzi z niską temp zasilania która przy grzejnikach nie jest efektywna. U mnie przy temp zasilania do 42-45 stopni kocioł grzeje z minimalną mocą, więc nie ma znaczenia czy ustawię zasilanie na 32 stopnie czy 45 - kocioł grzejąc tą wodę zużyje tyle samo gazu w danej jednostce czasu bo grzeje z tą samą minimalną mocą. Wg mnie kluczowe jest takie ustawienie temp zasilania żeby kocioł pracował z mocą minimalną i jeszcze kondensował a przy grzejnikach i zasilaniu 32 czy 35 st zajmie bardzo dużo czasu nagrzanie do temp zadanej a kocioł cały czas będzie spalał gaz. Tak czy siak każdy ma inaczej, jeżeli adam998 ma mocno przewymiarowane grzejniki może działa to u niego dobrze, najlepiej pobawić się krzywą i min temp zasilania i konsultować temat z licznikiem gazu 1 dziennie wtedy np po tygodniu będziemy w stanie ocenić co jest dla nas najbardziej efektywne. Trzeba pamiętać że mówimy tutaj o Zeusie który nie moduluje od 1.9 jak mały Victrix.
  9. Ja akurat nie zgadzam się z Adamem998, jeżeli kocioł będzie chodził 20h na dobę spali o wiele więcej gazu niż włączając się np 5x na 1h albo 10x na 30 min. Kotły i tak modulują i pracują z minimalna mocą, z drugiej strony zasilanie przy ogrzewaniu grzejnikowym musi mieć jakąś sensowna minimalną temperaturę bo letnie grzejniki nie ogrzeją nam domu mimo że kocioł będzie grzał 24/24, ja tez uważam że na grzejnikach minimum to 40 st.
  10. To nie musi być DIM, jeżeli masz same grzejniki i nie potrzebujesz 2 różnych temperatur zasilania można to zrobić sporo taniej, DIM 2 strefowy to w sumie 2 pompy i sprzęgło, jak dobrze poszukasz to znajdziesz poniżej 2 tys, albo zdolny instalator zbuduje to sam i jakieś niezależne sterowanie - wyjdzie sporo taniej. Co do przerabiania instalacji ciężko powiedzieć bo nie wiadomo jak masz zrobioną, masz jakiś schemat? Masz jakiś rozdzielacz w kotłowni? Może 2 - jeden na parter i drugi na piętro? Jak jest 1 centralny rozdzielacz na wszystkie grzejniki w kotłowni obok pieca to powinna być prosta sprawa - generalnie zamiast 1 na całość montujesz 2 mniejsze: osobny na parter i na piętro, do każdego pompę + sterownik. Może zadzwoń do instalatora który robił ci instalację? Jak już będziesz rozbebeszał kotłownię, to możesz pokusić się o jeszcze lepsze sterowanie ogrzewaniem i podzielić je na więcej stref, w Immergasie są fajne sterowniki delta: http://pl.immergas.com/options/termostaty/st_stref/delta600.htm W takim układzie możesz niezależnie regulować temperatury w salonie, sypialniach itd.
  11. Bezpośrednio do kotła da się podpiąć tylko 1 sterownik, jedyny wyjątek to Tybox 820,ale musisz odpiąć wtedy Cara. W twoim wypadku najprostrzym i najtańszymrozwiązaniem jest przeniesienie Cara do najchłodniejszego pomieszczenia w domu i sterowanie temperaturą w pokojach za pomocą głowic elektronicznych do grzejników, pełno tego na allegro za ok 60zł, montujesz je wszędzie oprócz pomieszczenia z Carem gdzie grzejnik masz otwarty na full i masz kontrolę temperatury w każdym pomieszczeniu. Drugie fajne rozwiązanie to wspomniany tybox820, to właściwie dwa radiowe tyboxy ze wspólnym odbiornikiem - kocioł widzi je jako 1 sterownik. Jeden wisi na parterze, drugi na piętrze, sygnał z któregokolwiek włącza kocioł. Minus jest taki że kocioł zacznie grzać całą instalacją w całym domu - to bez zmiany instalacji można wyregulowac włąściwie tylko głowicami na grzejnikach które będą je po kolei odcinać no i strata kontroli nad CWU w sterowniku trzeba to robić na kotle bo tybox nie ma takich funkcji, nie wiem też jak z modulacją kotła - funkcją o którą pytałeś wcześniej. Mam nadzieję że trochę pomogłem.
  12. Ja mam Zeusa w wersji superior i jestem zadowolony. Zużycie gazu mam przyzwoite, przy długim używaniu cwu po opróżnieniu zbiornika kocioł przestawia się na grzanie przepływowe więc cwu nie zabraknie. Wydajność cwu-bez problemu można brać prysznic i korzystać z umywalki czy zlewu w tym samym czasie, dopiero po włączeniu 3 punktu poboru widać spadek ciśnienia ale można dalej korzystać. Ale czytałem gdzieś tutaj na forum że ktoś miał problemy z ciśnieniem cwu z Zeusem.
  13. Ogrzewam połowę bliźniaka, 150 m2. Na parterze całość podłogówka, na piętrze w pokojach grzejniki, w łazience i przedpokoju podłogówka. W kotłowni siedzi immergas zeus superior i dim v2. Gdybym teraz budował odpuściłbym grzejniki i zrobił podłogówkę na całości. Zużycia w m3 ci nie podam bo w połowie tamtego sezonu przesało mi się chcieć biegać do licznika jak przestałem się bawić ustawieniami pieca, ale pamiętam że za cały sezon 2011 wyszło mi ok 2800 za gaz.
  14. Ja mam trochę inny model kotła - Zeus Superior, ale są one bardzo podobne. Jeżeli chodzi o spadki ciśnienia to u mnie ten problem nie występuje w ogóle - można brać prysznic i zmywać w tym samym czasie, pewnie jakiś spadek ciśnienia jest , ale niezauważalny, widać to dopiero jak się odkręci trzecie źródło wody - chociaż dalej można korzystać. Jeżeli masz z tym problem, spróbuj ustawić wyższą temperaturę CWU, wtedy w kranie mieszając się z zimną wolniej zużyjesz zasobnik, ale dziwny objaw - piec bez problemu powinien obsłużyć 2 źródła. Jak masz możliwośc to niech ktoś sprawdzi ci instalację i czy kocioł dobrze funkcjonuje. Ja mam CWU ustawione na 50 stopni. Przeskok temperatury jest widoczny jak skończy się woda w zbiorniku kotła i przechodzi na grzanie przepływowe, woda robi się chłodniejsza - wystarczy przekręcić gałkę kranu na cieplejszą i po problemie kocioł grzeje przepływowo i mamy stałą temperaturę w kranie. Jeżeli chodzi o głośność pieca - sprawdź czy obudowa nie rezonuje jak piec jest włączony - u mnie tak było i piec głośno brzęczał - wystarczyło mocniej dokręcić śrubki. Mój Zeus nie jest głośny - szumi sobie po prostu, chociaż jak palnik chodzi na max - szum jest wyraźnie słyszalny. Jeżeli chodzi o włączanie podgrzewania zbiornika to Zeus Superior ma taką opcję w menu serwisowym - gdzie określa się kiedy piec ma zacząć podgrzewać zasobnik, dwie opcje: jak temp spadnie o 1 poniżej zadanej CWU ( tak było u mnie fabrycznie i kocioł grzał bardzo często ) czy jak spadnie o 10 st poniżej zadanej ( tak mam teraz ustawione i kocioł sam z siebie włącza się może raz, dwa razy na dobę ). Po krótkim poborze wody np mycie rąk itp nie włącza się wcale. Jeżeli chodzi o temperaturę zasilania CO to temat rzeka, zwróć tylko uwagę że grzejniki zasilane temp np 45 stopni nie są za bardzo efektywne i muszą być przewymiarowane żeby ogrzać pomieszczenie, jeżeli nie masz przewymiarowanych grzejników piec może nie dać rady ogrzać domu taką temperaturą - tutaj musisz poeksperymentować, ja cenię sobie komfort i u mnie grzejniki grzeją od 50 st w górę ( zależnie od temp na zewnątrz ) mimo że są trochę przewymiarowane - piec w miarę szybko nagrzewa piętro do zadanej temperatury i się wyłącza a nie męczy kilka godzin z letnimi kaloryferami, ale na ten temat były tutaj już długie dyskusje czy lepiej grzać bardzo długo na niskiej temperaturze żeby piec kondensował, czy lepiej krócej - zdania są podzielone, ale grzejników nie zaprojektowano do grzania z temp 40 st. - podłogówka inna sprawa, tutaj jak najbardziej niskie zasilanie. Tak czy siak - jeżeli dopiero się wprowadziłeś i masz wilgotny dom to powinieneś porządnie go wygrzać a tego efektywnie nie zrobisz z 40 st na kaloryferach. Odnośnie pytań na końcu: - nie można zmienić, ale możesz zmienić zadaną temperaturę, wtedy piec będzie się włączał przy takiej jakiej chcesz. - temp w innych pomieszczeniach najłatwiej ustawić termostatami na grzejnikach, jeżeli nie masz osobnych stref w instalacji, pochodź sobie z termometrem po pokojach to będziesz wiedział gdzie skręcić a gdzie otworzyć. Jeżeli masz bardzo nierówne temperatury w domu to przemyśl jeszcze przestawienie sterownika w inne miejsce - chłodniejsze. Najlepszą opcją jest instalacja strefowa i kilka sterowników, ale to się robi podczas budowy. Nie wiem jak w tej chwili masz to rozwiązane ( wspominałeś o podłogówce w łazienkach - to osobny obwód ze swoja pompą? ). Pod Victrixa można podpiąć tylko jeden sterownik, kolejne sterowniki (np. tyboxy immergasa) podpinasz pod rozdzielacz strefowy, wtedy każda strefa grzeje niezależnie. Np taki: http://pl.immergas.com/dim/dim_v2/dimv2.htm - wyłączanie ogrzewania na weekend - tutaj dużo zależy od ocieplenia domu - najlepiej spisz sobie stan licznika przed wyjazdem i po powrocie jak piec dogrzeje dom - sprawdź ile gazu zużył, na następny weekend zostaw włączony i potem porównaj wyniki - będziesz miał czarno na białym co jest lepsze o ile temperatura na zewnątrz nie będzie się bardzo różnić. - autooptymalizacja - u mnie jest włączona, ale nie wypowiem się czy coś sensownego daje bo nie eksperymentowałem z wyłączaniem.
  15. Kolejny raz dziękuję za fachowe podpowiedzi. W temacie zawiasów chowanych skończyło się na tectusach te340 3d. Udało się je zdobyć w znośnej cenie, będą 2 szt na skrzydło, nośność mają bardzo dużą więc nic mam nadzieję się nie będzie działo ze skrzydłami. zamki kupiłem bonaiti b-two, czyli dosyć standartowe. Klamki upolowane na allegro z nierdzewki. Udało się jeszcze wynegocjować z wykonawcą frezowane ościeżnice czy opaski, ma to wyglądać bardzo podobnie jak w drzwiach morica z serii nova N31 m16. Budżetowo nie wygląda to najgorzej: drzwi z montażem 1350 + tectusy 2 na skrzydło 180 + zamki 45 + klamki 40, razem wychodzi 1615 zł za szt. W poniedziałek montaż, postaram się wrzucić parę fotek.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...