Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zigobar

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    947
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Zigobar's Achievements

 DOMOWNIK FORUM (min. 500)

DOMOWNIK FORUM (min. 500) (5/9)

  • Week One Done Rare
  • One Month Later Rare
  • One Year In Rare

Recent Badges

15

Reputacja

  1. Jeśli temperatura gruntu w każdej z pięciu sekcji jest wyższa od temperatury glikolu opuszczającego parownik, to po przejściu przez sekcję glikol w każdej z nich zostanie podgrzany. Cała energia z tych sekcji zostanie dostarczona do parownika. Po odcięciu dwóch sekcji: - zmniejszyłeś DZ - wzrosło obciążenie pozostałych sekcji - wzrosły całkowite opory przepływu - wzrosła delta DZ - spadły temperatury DZ - spadła sprawność układu
  2. Zigobar

    Pompa Konceptus

    Nie podałeś wydajności obiegówki, ale delta podobna jak wcześniej: GZ 46/31 obiegówka 23% GZ 46/33 obiegówka 33% Przy 49*C na wyjściu, ciśnienie skraplania osiąga niepokojąco wysoką wartość 32,1bar i dochodzi do awaryjnego wyłączenia PC (skomentował to już kolega wihajster i nie tylko on). Co do delty GZ, to dla porównania - niektórzy na odcinku PC - bufor osiągają deltę poniżej 5*C. Wystarczy odpowiednio dobrać obiegówkę i nie przesadzić z całkowitymi oporami przepływu. Twój układ nie osiąga deklarowanych przez producenta 55*C na wyjściu. Pracuje z wysoką deltą GZ. Różnica skraplanie/wyjście wymiennika jest wyjątkowo wysoka. I firma, która to zbudowała twierdzi, że tak ma być. Można spróbować porównać ten układ z innym (tej firmy), którego właściciel nie ma problemu z podgrzaniem bufora do 50*C w jednym cyklu. Może kolega exetterenak poda Ci odczyt ze sterownika pod koniec cyklu grzania: - wyjście/powrót z PC - wydajność obiegówki - ciśnienie skraplania
  3. Zigobar

    Pompa Konceptus

    Skraplacz jest wymiennikiem, w którym po jednej stronie jest ogrzewana przepływająca przez niego woda, a po drugiej stronie przepływa gorący czynnik chłodniczy. Czyli wyjście/powrót skraplacza = wyjście/powrót PC. Jako użytkownik powinieneś znać temperaturę wody opuszczającej PC i temperaturę wody powracającej do PC. Wtedy będziesz wiedział czy delta GZ ma np. 5*C, 10*C czy 15*C. Dyskusja o temperaturach bez znajomości tychże temperatur jest sensu pozbawioną. Jeśli jakaś instalacja z "gruntówką" nie posiada pomiaru temperatur DZ i GZ lub ma tylko 1 termometr po stronie DZ i jeden po stronie GZ, to przecież lepiej dodać brakujące termometry, niż snuć domysły na temat tego co się w tej instalacji dzieje.
  4. Zigobar

    Pompa Konceptus

    Przecież wystarczy jedno spojrzenie na temperatury wyjście/powrót (skraplacza) by ocenić przepływ. Masz termometry w buforze, a na tych w PC też zaoszczędzono ? Jaka jest maksymalna temperatura na wyjściu podawana przez tego, kto tę PC skonstruował ? Masz jakąś dokumentację z podanymi jej osiągami ?
  5. Zigobar

    Pompa Konceptus

    Celując w deltę rzędu 5*C, ja bym średnicy wewnętrznej mniejszej niż 25mm nie użył. Czyżby średnica rur na jakie patrzysz u siebie wzbudzała Twój niepokój?
  6. Wyłącz grzałkę i obserwuj dobowe zużycie energii.
  7. Zigobar

    Pompa Konceptus

    Istotna jest temperatura wody na wyjściu PC. Sprawdź ile wynosi ona obecnie. Być może z jakiegoś powodu spadła wartość przepływu przez skraplacz i temperatura wody na jego wyjściu osiąga poziom krytyczny.
  8. Obiegówki na pewno pracują z wydajnością maksymalną?
  9. Jak im kazali - tak zrobili. Nie zmienia to faktu, że jesteś teraz posiadaczem gruntówki obciążonej podłogówką, która zapieprza w cyklach 20 minutowych, osiągając na wyjściu 59*C po to, by do podłogówki dotarło marne 30*C. Przecież to jest chore. Energia dostarczana do bufora przez PC musi być szybciej odbierana, by obniżyć temperaturę na wyjściu PC i wydłużyć jej cykle pracy. Skoro zaworu mieszającego nie ogarniasz, to dodaj tutaj jego zdjęcie. Są tu tacy, którzy takowe ogarniają i może któryś pomoże w jego przestawieniu. Później przyjdzie czas na pomiar temperatur zasilania i powrotu podłogówki, oraz na ocenę faktycznego przepływu jaki wspomniana wcześniej obiegówka zapewnia.
  10. Sugeruję, by spróbować uruchomić istniejący układ (skoro musisz grzać podłogówkę). Na przeróbki przyjdzie czas później. Spróbuj ustawić obiegówkę w trybie stałej prędkości obrotowej i wybierz 3 bieg, a zawór mieszający ustaw tak by zmniejszyć różnicę temperatury przed nim i za nim. Na razie grzejników nie ma, zatem jego wpływ na układ warto zminimalizować. Nie masz pomiaru temperatury na wyjściu PC?
  11. Wygląda na to, że masz problem z przepływem na odcinku bufor - podłogówka. Ustaw obiegówkę i zawór mieszający tak by uzyskać jak największy przepływ ciepłej wody przez podłogówkę (sprawdź dłonią temperaturę przed zaworem i za zaworem). Z przepływem przy tej obiegówce to szału raczej nie będzie. Zasilanie podłogówki powinno być z górnego króćca, a powrót z podłogówki do króćca dolnego. Sprawdź jeszcze raz.
  12. Szukaj przyczyn zbyt małego przepływu po stronie GZ. Sprawdź dłonią (podczas pracy sprężarki) wyjście i powrót przy PC. Tak wysoka temperatura na tłoczeniu wskazuje na bardzo wysoką temperaturę wody na wyjściu z PC. Może serwis coś przegapił lub spieprzył. W którym miejscu układu jest 30*C na zasilaniu podłogówki? Podłogówka połączona bezpośrednio z PC?
  13. Ja bym rur i zaworów o średnicy wewnętrznej mniejszej niż 25mm nie użył. Ale nie jestem instalatorem ("dłubię" tylko na własne potrzeby) i podobają mi się układy z PC pracujące ze stosunkowo niskimi deltami. Oczywiście koszt armatury jest trochę wyższy, ale nie ma nic za darmo. Był tu kiedyś popularny na forum (no, przynajmniej przez jakiś czas) instalator, który do podłączenia T-CAP 9kW użył rury PEX 20 (złączka ma otwór chyba ok.11mm jeśli dobrze pamiętam). Sądzę, że to go uczyniło jeszcze bardziej popularnym...
  14. Nie pisałem o delcie DZ, ale skoro o nią pytasz to wartość 3*C świadczy o stosunkowo dużej wartości przepływu (i bardzo dobrze). Jeśli natomiast chodzi o Twój układ, to na odcinku PC - bufor, deltę sięgającą 12*C uważam za wysoką. Kilka dni temu już Ci pisałem, że ja bym ustawił mniejszą zwiększając przepływ. Skoro ten bufor jest równocześnie magazynem CWU, to nie da się co prawda zejść z zasilaniem poniżej pewnej wartości, ale zwiększając przepływ uzyskasz wzrost średniej temperatury w buforze (bez podnoszenia temperatury zasilania).
  15. Ta reszta to tylko sprzęgło (o którym wcześniej zapomniałeś wspomnieć) i grzejniki. Przepływ po stronie pierwotnej masz dobry (delta 4 - 5*C). Brak danych na temat przepływu po stronie wtórnej (za sprzęgłem). Tam różnica zasilanie/powrót również powinna wynosić kilka stopni. Przy braku termometrów można to sprawdzić chociażby dłonią (przy grzejnikach i przy sprzęgle). Zmniejszając przepływ po stronie wtórnej "zmniejszasz" grzejniki. Uruchamianie układu należy rozpocząć przy otwartych zaworach, a dopiero później redukować przepływ tylko tam gdzie to konieczne i tylko o tyle ile to konieczne.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...