Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ewemal

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    121
  • Rejestracja

O ewemal

  • Urodziny 06.09.1986

Informacje osobiste

  • Płeć
    Kobieta
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń
  • Jestem na etapie
    robót w środku - tynkowanie itepe itede

Dane osobowe

  • Województwo
    śląskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

ewemal's Achievements

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) (3/9)

10

Reputacja

  1. Dziękuję za odpowiedź. Wiem, że sąsiad za tę służebność płaci w gminie podatek (kilka złotych, zdaje się 7zł rocznie), rodzicom natomiast w ogóle nic nie płaci i nigdy nie pojawiła się kwestia tego, że powinien. Rodzice po prostu chcą mieć święty spokój i teraz myślę mogę ich utwierdzić w przekonaniu, że nie muszą utwardzać drogi ani całą zimę płacić traktorzyście, by przed wyjazdem sąsiada do pracy odśnieżał mu drogę.
  2. Do domu rodziców prowadzi droga, której są właścicielami - jest dość wąska (na jedno auto), nieasfaltowa. Z tej samej drogi w ramach służebności korzysta sąsiad, który mieszka obok - dom przed moimi rodzicami. Po prostu lata temu większy teren został podzielony na dwie działki i wydzielona została droga. Gdy zjedzie się z drogi głównej na tę należącą do rodziców najpierw stoi dom sąsiada, tuż za nim ich. Po przeciwnej stronie tej drogi są nieużytki, do których jest inny dojazd, więc z tej drogi nikt poza mieszkańcami tych dwóch domów nie korzysta nikt. Mam kilka pytań: 1. Czy rodzice mają obowiązek utwardzić tę drogę, gdy sąsiad mający służebność to sugeruje a nawet próbuje wymusić, twierdząc że skoro są właścicielami, mają coś zrobić, by na przykład na wiosnę nie było tam bagna albo by latem się nie kurzyło po oknach, gdy się przejeżdża. 2. Czy rodzice mają obowiązek odśnieżać tę drogę na całej długości, czyli wzdłuż posesji sąsiada też? (zimą sugerował, że to nie jego droga i ma ją odśnieżyć właściciel, tak jak drogi publiczne odśnieża gmina). Wiem, że o roztopach, czy odśnieżaniu nie ma teraz mowy (lipiec, lato), ale sytuacja z dość roszczeniowym sąsiadem robi się co najmniej krępująca.
  3. W tym roku ociepliliśmy dom styropianem - na to siatka i klej. Z uwagi na budżet nie będziemy tego w tym roku kończyć a zamierzamy zrobić tynk akrylowy. Moje pytanie brzmi - jak przygotować ścianę i zabezpieczyć ją na zimę? Czy położyć zwykły uni-grunt i tak to zostawić (przy okazji ile czasu tak zrobiona ściana może czekać na tynk? - jedną zimę, dwie?) Czy tylko zatrzeć siatkę raz klejem i zostawić a może dwa razy zatrzeć? W tym roku moglibyśmy jedynie położyć zwykłą farbę a w przyszłym może uda się dozbierać na akryl, dlatego chcemy jedynie przygotować na to ściany.
  4. Przymierzam się do ocieplenia domu - styropian 12 cm, ściana 30cm pustak żużlowy. W moim projekcie (Sonia midi lux) w szczytach (dach dwuspadowy) zaprojektowane zostały okna. Z uwagi na to, że wchodzenie na stryszek, po to by je myć nie jest moim życiowym celem, postanowiłam ich nie robić. Nie wiem, czy miały funkcję ozdobną, czy także w jakimś stopniu wentylacyjną, więc się teraz zastanawiam, czy nie powinno tam być jakichś kratek wentylacyjnych. Dach - dachówka cementowa, mam dachówki wentylacyjne, folia paroprzepuszczalna - wszystko, jak w projekcie. Czy temu strychowi potrzebna jest dodatkowa wentylacja, czy nie?
  5. Jestem, jestem - jakie dane jeszcze byłyby potrzebne? Jeśli znajdę w projekcie, przedstawię je tutaj.
  6. to ile ma być mocy na metr kwadratowy zależy od tego jakie masz ściany jaką grubo izolację Ściany pustak 30, do tego styropian 12; dach izolowany wełną (15+5), stropy (przy wylewce) będą ocieplane styropianem 5cm
  7. Ja mam informację, że przyjmuje się 130kW na metr kwadratowy... Jeśli 120kW uważasz za dużo, to moje 130kW na pewno Piec nie ma zatem znaczenia?
  8. W naszym projekcie pierwotnie przewidziane było ogrzewanie kotłem gazowym. Zmieniliśmy to na ogrzewanie ekologicznym piecem węglowym z podajnikiem, który nie będzie wygaszany (cały rok paliło będzie się dla ciepłej wody a w okresie zimna i chłodu także dla ciepła w domu). W projekcie podana jest określona moc kaloryferów w poszczególnych pokojach - taka, jaka została przewidziana dla ogrzewania kotłem gazowym. Nikt niczego tam nie zmieniał po zmianie typu ogrzewania. Teraz zastanawia mnie, czy założyć to samo przy ogrzewaniu naszym piecem, czy może dołożyć albo ująć trochę przy grzejnikach? Jakie są wasze doświadczenia w kwestii zdawania się na projekt przy kupowaniu grzejników? Jaką moc na metr kwadratowy przyjęliście? Dodam, że mój dom wybudowany jest z pustaków (grubość 30), do tego styropian na zewnątrz (grubość 12) i na stropy (prawdopodobnie 5).
  9. Generalnie, jaki jest przelicznik kW na metr kwadratowy? Salon jest otwarty także na przedpokój i schody na poddasze - brak drzwi pewnie przyczyni się do tego, że ciepło uciekać będzie do góry, dlatego muszę go odpowiednio ogrzewać.
  10. Z podłogówką to już pozamiatane - za dużo, by zmieniać a aż tak mnie to nie kręci Chcę w tej kuchni dać inną podłogę niż płytki, a to one sprawiają wrażenie największego zimna.
  11. W moim projekcie w kuchni nie zaplanowano kaloryfera. Troszkę nas to zdziwiło, choć może niepotrzebnie (kuchnia otwarta na salon) - dlatego też to pytanie. Kuchnia (razem z salonem) znajduje się bezpośrednio nad garażem, wjazd do garażu (brama garażowa ocieplana segmentowa) znajduje się dokładnie pod kuchnią (pod oknem z kuchni). Zaprojektowane jest podwójne ocieplenie stropu (sufitu w garażu oraz podłogi w kuchni/salonie). Nie zaprojektowano za to w kuchni kaloryfera. Tak jak na rysunku, planuję mieć pod oknem szafki (zlew gdzie indziej - dla tej sprawy nie ma to znaczenia), więc pod tym oknem niespecjalnie chcę mieć zamiast szafki kaloryfer. Budynek będzie ocieplony styropianem grubości 12 cm, o ociepleniu stropu już pisałam. Zakładać, że w kuchni nie będzie zimno i nie kupować tam kaloryfera, czy jednak (kosztem moich szafek, co do czego się już uparłam) zamontować kaloryfer. Doradźcie!
  12. Spaliny - z pieca węglowego, zbudowany jest z cegły.
  13. To jak? Nie trzeba w ogóle izolować?
  14. Mnie chodzi o połączenie rzygacza z Marleya z rynną Kaniona. Zdecydowałam się na Kaniona a oni nie mają w ofercie rzygaczy. Nad tarasem zaś jest u mnie niemalże konieczny.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...