Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

fukujin

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    64
  • Rejestracja

  • Wygrane w rankingu

    1

Ostatnia wygrana fukujin w dniu 11 Lipca 2020

Użytkownicy przyznają fukujin punkty reputacji!

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Warszawa
  • Dzielnica
    Wawer
  • Województwo
    mazowieckie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

fukujin's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

11

Reputacja

  1. Czy jakiś bank daje obecnie kredyt hipoteczny na stan surowy zamknięty? Posiadam działkę o wartości około 400tys i chciałbym wziąć kredyt 600tys na 25lat na mury+dach+okna+elewacja a resztę wykończenia sfinansować w dowolnie długim terminie ze środków własnych. Jeśli celem kredytu byłby tak jak pisałem wyżej mury+dach+okna+elewacja to czy przy uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie bank kontroluje czy dom wykończyłem? Każe sporządzać jakiś operat? Ewentualnie jeśli żąda wykończenia czy wystarczy np ukończona tylko jedna łazienka i tylko częściowo kuchnia. EDIT: Pytanie dodatkowe - jak ma się zestaw marża + prowizja w przypadku chęci stałego nadpłacania kredytu od trzeciego roku kredytu przy założeniu, że nadpłata idzie na obniżenie raty? Wyższa marża+0% prowizji jest dobre w przypadku chęci szybkiej spłaty całego kredytu. W przypadku normalnej spłaty lepiej zapłacić prowizję i mieć niższą marżę. A Co jeśli mam zamiar regularnie nadpłacać np 1000zł miesięcznie? Jest szansa obliczyć taki punkt przełamania wielkości nadpłaty miesięcznej gdy lepiej wybrać 0% prowizji? Czyli np. dla raty podwojonej nadpłatą jeszcze się nie opłaca ale jak wpłacasz potrójną ratę to wtedy już 0% prowizji i wyższa marża jest opłacalne.
  2. fukujin

    Wąska droga

    W pierwszej kolejności sprawdzić musisz czy nie ma obowiązującego planu zagospodarowania.
  3. ad1 Jedyna szansa zaprojektować warsztat - spory garaż z przestrzenią gospodarczą, magazynkiem, częścią techniczną (kotłownia) ad2 Z jakiej racji? Czy widzisz niezgodność planu z prawem? Wiesz, że były uchybienia przy sporządzaniu? Tylko takie przesłanki są możliwe do wyegzekwowania, swoje widzimisię niestety to tylko strata czasu i pieniędzy na prawnika i koszty postępowania. ad3 Wnioskować warto ale... procedura planistyczna jest długa i dla gminy droga, jeśli plan ma mniej niż 10-15 lat to raczej gmina nie będzie chętna ale! plan miejscowy musi być zgodny ze studium! więc najpierw zobacz co jest w studium bo jeśli U to wnioskowanie o zmianę nic nie da. Stworzenie zmiany studium to jeszcze większa męka! Moja uwaga - przewertuj plan od deski do deski. Może gdzieś jest jakiś zapis do możliwości przebudowy /rozbudowy/nadbudowy obiektów istniejących.
  4. Przepraszam, nie zauważyłem. - można wnioskować o zmianę planu. procedura jest długotrwała a gminy podchodzą do tego niechętnie gdyż wiąże się to ze sporymi kosztami. Zazwyczaj odpowiedź jest w stylu - należało zgłaszać wnioski na etapie procedury planu. - można zaskarżyć plan o ile procedura była niezgodna z prawem lub zapis jest niezgodny z prawem. Nie widzę niezgodności linii zabudowy z prawem. Plan może równie dobrze zawierać drogę przez dom jak i przez pole. - jeśli chodzi o cenę skablowania należy najpierw ustalić z zakładem energetycznym zakres i miejsce przełożenia. A na cenę będzie miało wpływ zagospodarowania i metody prowadzenia przewodów. Cenę można szacować na 20- 40 tysięcy złotych
  5. Nie uważam, że jest tu jakakolwiek wada prawna, chyba że sprzedający zataił przebieg linii średniego napięcia. Nie traktowałbym też tej sytuacji jako jakikolwiek błąd tylko jakąś wizję projektanta planu. Nabywając działkę być może trochę się pospieszyłeś i nie sprawdziłeś ograniczeń w zagospodarowaniu działki. W przypadku jaki tutaj występuje inwestor zobligowany jest na własny koszt przebudować linię zgodnie z wytycznymi otrzymanymi od gestora sieci, cena przebudowy powinna być skalkulowana w cenie zakupu działki i wyzywanie kogoś inwektywami nie zmieni faktu, że jedynymi winowajcą jest osoba nabywająca działkę. Średnie napięcie to nie jest nic niezwykłego, w Warszawie inwestorzy pod budowę osiedli na własny koszt kablują lub przesuwają wielotorowe linie wysokiego napięcia. To już są kwoty idące w setki tysięcy złotych. Dla linii średniego napięcia to "tylko" rzędy dziesiątek tysięcy.
  6. Ponieważ powoli przymierzam się do budowy samemu to ostatnio obejrzałem sporo filmów. Z tego co widziałem na filmie jednego z markowych producentów masy (już nie pamiętam jakiego) paca zębata była używana do dawkowania odpowiedniej ilości masy na metr po czym była wygładzana pacą gładką "bez zbierania" materiału. Przykładowo przy naniesieniu pacą zębatą załóżmy 6mm masy i wygładzaniu jej pacą gładką mamy niejako pewność, że warstwa będzie miała około 3mm.
  7. Brakuje tutaj jakiejś ważnej informacji. 1. albo działki nie są geodezyjnie podzielone i musicie wspólnie występować o wz i tutaj musi być jednomyślność - tutaj jest pat (powiedziały jaskółki, że niedobre są spółki) 2. albo rzeczywiście są podzielone ale żadna z działek nie kwalifikuje się na wydanie indywidualnych wz i musieliście wystąpić wszyscy razem o jedne warunki np ze względu na wyznaczenie sąsiedztwa (tu czasem da się coś ugryźć). bez informacji jaka jest prawdziwa sytuacja nie da się nic sensownego podpowiedzieć
  8. Do podatku nie liczą się zapisy planu tylko rodzaj użytku zapisany w ewidencji gruntów. Papiery rolnicze nie mają tutaj nic do gadania. Nawet w mieście jak masz R to płacisz jak za R. Jeśli masz użytek R to do czasu aż samodzielnie nie wystąpisz o wyłączenie z produkcji rolniczej i nie spożytkujesz tego wyłączenia to płacisz jak za rolną.
  9. Dla polskiego sądu jesteś Polakiem. Zgodnie z polskimi przepisami jeśli posiadasz polskie obywatelstwo to przed polskimi organami masz obowiązek legitymowania się polskim obywatelstwem. Wszelkie czynności dokonane przed polskim notariuszem posiadają pełną moc.
  10. fukujin

    Dom + garaż MPZP

    Przeczytajmy plan: 2.1 - nie dotyczy, to jest dla zabudowy istniejącej 2.2 - dotyczy, projektowane budynki 2.2g budynek mieszkalny 2.2.g.3 budynek mieszkalny dach spadzisty do tego momentu nie ma żadnych wątpliwości, pies jest tutaj pogrzebany: 2.2.i garaż o architekturze nawiązującej do obiektu podstawowego wybudowany (g.1.) zgodnie z linią zabudowy Projektant planu się nie popisał bo architektura to taka piękna dziedzina, gdzie obiekt może nawiązywać architekturą w sposób różny. Np wysokością, rodzajem wykończenia elewacji, kolorem, stylem epoki, rodzajem okien, dachem... Ale czy dachem obowiązkowo, czy wszystkimi elementami ma nawiązywać? Jedyną prawną możliwością sprawdzenia co autor (planu) miał na myśli jest wystąpienie o opinię do projektanta planu ewentualnie do organu sporządzającego plan.
  11. Nie ma co się oszukiwać, tym razem kosztorys też jest zrobiony nie do końca idealnie... Jeśli wyrobisz się w 100 tysiącach za ten zakres prac to pogratuluję, chyba że jest to domek 50m2. Edit, jeszcze zauważyłem, że masz coś około 12x8m do wykończenia prawie 200m2. Bardzo, bardzo mocno pogratuluję jeśli zmieścisz się w 100 tysiącach. Nie oszukuj się, nie ma takiej możliwości, że to się uda. Realnie to policz, może 200 wystarczy.
  12. fukujin

    Zwieńczenie okapu

    To nie lepiej przez ścianę? Są gotowe systemy do tego - http://www.went-dom.pl/produkty/wentylacja/osprzet_wentylacyjny/kratki_anemostaty_nawiewniki/zestaw_marley_do_okapu/zestaw_do_podlaczenia_okapu/
  13. Tak jak pisałem, konieczne jest przeczytanie całego planu od deski do deski. Należy w pierwszej kolejności zobaczyć jakich trenów dotyczy procedura "scalenia i podziału", czy gmina może wykonała już procedurę, czy ma zamiar wykonać. Czy ten teren jest wyjęty z pod tej procedury. W następnej kolejności należy bardzo dokładnie przeczytać zapisy planu by było wiadomo czy należy się bilansować na terenie czy działce ewidencyjnej. Jeszcze raz podkreślam działkę można dowolnie dzielić niezgodnie z planem jak się komu podoba i każdy znający swój fach geodeta zna zapisy prawa na które należy się powoływać przy takim podziale. Jednak na nowo wydzielonej działce ewidencyjnej można nie dostać pozwolenia na budowę jeśli podział spowodował niezgodność z zapisami planu, bo działki ewidencyjne nie będą spełniały warunków działki budowlanej z planu zagospodarowania. Dlatego najważniejsze to dwa pierwsze punkty o których napisałem.
  14. fukujin

    XPS pod ścianę

    Mam zamiar dać jako pierwszą warstwę pod nośne ściany isomur/novomur. Zastanawiałem się co pod działówki, wstępnie myślałem o takiej kanapce tutaj na forum kiedyś proponowanej: ------------------------------ szlichta ------------------------------ 20cm EPS ------------------------------ tutaj oparcie dla działówek chudziak ------------------------------ 10cm XPS ------------------------------ chudziak ------------------------------ zasypka Ale dzisiaj w internecie zobaczyłem coś takiego: Jest tutaj jakiś forumowicz, który ryzykował postawienie działówek na chudziaku na paskach XPS? Dodam, że mają być z silikatu 12cm. Może gdyby na takim pasku postawił bloczek z betonu komórkowego dla rozłożenia obciążenia to by zdało egzamin? Wydaje mi się, że postawienie bloczka 12cm bezpośrednio na XPS go zmiażdży. Macie jakieś inne spostrzeżenia?
  15. Eh brniesz i nadal mijasz się z prawdą opłata za 10 lat = opłacie jednorazowej a opłata roczna = 1/10 opłaty jednorazowej.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...