Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

cartel1

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    47
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez cartel1

  1. Witam, Posiadam piec gazowy De Dietrich AGC z czujnikiem pogodowym. Instalator ustawił KG na 0,7, natomiast przesunięcie krzywej do góry jest o 4. W domu staram się utrzymywać temp. 22,5 - 23,0 st.C. W zależności od zewnętrznej temp, muszę często kręcić temp. zadaną. Np. przy temp. na zewnątrz. 8 st.C na reg. ustawiam 18,5st.C, przy 4 st. 17,5 st.C, przy mrozach zjeżdżam do 14,5 bo inaczej za mocno grzeje. Pytanie teraz jak ustawić KG oraz jej przesunięcie aby nie trzeba było za bardzo kręcić nastawami ? Kolejna sprawa to zawór trójdrogowy. Ostatnio miałem go podczas przeglądu rocznego pieca wymieniany bo się blokował. Od tego czasu mam problem z grzaniem CWU. Do tej pory temp. kotła podczas grzania wynosiła 80st i piec modulował moc palnika. Obecnie temp. kotła wolniej rośnie i dobija do 75 st. bez modulacji palnika. Grzanie wody trwa ponad dwukrotnie dłużej na 100% palnika. Nie wiem teraz czy to wina zaworu czy podczas przeglądu instalator coś namieszał. Dodam że po zdjęciu siłownika na czas grzania CWU wszystko odbywa się po staremu, czyli normalnie. Mój instalator pozmieniał mi harmonogram grzania wody aby częściej grzał niż do tej pory i nie widzi żadnego problemu. Jakieś sugestie jak to rozwiązać ?
  2. Dzień dobry, Zamierzam zakupić myjkę ciśnieniową do 1000 PLN. Przeznaczona będzie głównie do mycia samochodu, ale także do czyszczenia podjazdu z kostki betonowej, czyszczenie elewacji, etc. Zależy mi na jakości wykonania. Czy któryś z szanownych forumowiczów jest w stanie doradzić na co zwrócić uwagę, zarekomendować konkretne urządzenia ? Zastanawiam się na Karcherem K5, teraz w Obi za jakieś 894 PLN można zakupić https://www.obi.pl/myjki-cisnieniowe/kaercher-myjka-wysokocisnieniowa-k5/p/6071161, oraz nad MacCallisterem z Castoramy za 858 PLN https://www.castorama.pl/produkty/narzedzia-i-artykuly/porzadki-i-chemia/urzadzenia-wysokocisnieniowe/myjki/myjka-wysokocisnieniowa-macallister-2100-w-140-bar.html
  3. Witam, Podłączam się pod temat. Muszę wykombinować domowy sposób na rozsączenie wód opadowych z 3 rynien. Grunt na działce to sam piasek. Pomyślałem iż kupię X metrów rury drenarskiej fi100 w geowłókninie i z każdej rynny wykonam wyprowadzenie na działkę na odpowiedniej głębokości, bez zastosowania żadnej studni chłonnej. Pytanie tylko ile metrów takiej rury należałoby zastosować na jedną rynnę, aby cały spływ wody mógł bez problemu się rozsączyć ?
  4. Witam, Podłączam się pod temat. Muszę wykombinować domowy sposób na rozsączenie wód opadowych z 3 rynien. Grunt na działce to sam piasek. Pomyślałem iż kupię X metrów rury drenarskiej fi100 w geowłókninie i z każdej rynny wykonam wyprowadzenie na działkę na odpowiedniej głębokości, bez zastosowania żadnej studni chłonnej. Pytanie tylko ile metrów takiej rury należałoby zastosować na jedną rynnę, aby cały spływ wody mógł bez problemu się rozsączyć ?
  5. Czyli drugi filtr jest na wywiewie. Swobodny dostęp mam do filtra czerpni, żeby dostać się do wywiewu to musiałbym reku ściągnąć z wieszaków, bo mi ściana blokuje dostęp. To zajebiście...
  6. Witam, Reku chodzi u mnie od jesieni, teraz na wiosnę obserwuję drastyczny spadek odzysku ciepła. Dla przykładu podam dane, temp. na czepni 8,5 st. C, temp. wywiewu 19 st. C, temp. nawiewu 13 st. C. Mój instalator twierdzi że mam zawalony filtr wymiennika, filtr na wejściu został wymieniony. Miał przyjechać rozeznać dokładnie temat ale jakoś nie dotarł. I teraz pytanie, Ile filtrów posiada Green Pack 400V ? Czy rzeczywiście jakiś dodatkowy filtr w środku siedzi ? Jak poprawić wydajność odzysku ciepła ? Dodam że np. na jesień przy takich warunkach jak napisałem wyżej odzysk był na lepszym poziomie.
  7. Witam, Mam pytanie dot. grzania CWU w piecu gazowym kond. Zasobnik mam 160 litrów. Napiszcie mi jakie rozwiązanie będzie ekonomiczniejsze. Utrzymywanie stałej temp. np. 42 st C, czy utrzymywanie temp. na poziomie np. 35 st. i na wieczór grzanie do temp 42 st. aby się wykąpać etc. Dzięki
  8. Witam, Ma ktoś z Was informacje jakiej mocy powinien być transformator 230/12 V do elektrozaczepu w jaki wyposażane są drzwi z Wikędu ? Transformator o prądzie 1A będzie wystarczający czy szukać mocniejszego ? No i pytanie, napięcie AC czy DC.
  9. Taka odpowiedź niewiele dla mnie znaczy, proszę o argumenty dlaczego Kabe, Atlas czy Baumit jest zły..
  10. Witam, Proszę o pomoc w wyborze tynku silikonowego. Wykonawca którego najprawdopodobniej wybiorę proponuje zastosowanie całego systemu Atlasa lub Kabe ze wskazaniem na Atlas. Hurtownia w której zaopatrywałem budowę proponuje mi Baumita jeżeli zdecydowałbym się zlecić prace na powierzonym materiale. I teraz pytanie, na co się zdecydować. Liczę na Wasze sugestie.
  11. Witam, Mam propozycję montażu rekuperatora Thessla Green Air Pack 400 oraz Brink Excellent 400 w tej samej cenie. Czytałem sporo nt. obu urządzeń i nadal nie wiem na który się zdecydować. Zależy mi głównie na jak najniższych kosztach eksploatacji, czyli zużycie energii przez wentylatory oraz nagrzewnicę wstępną, kosztów filtrów etc. Filtry na pewno będą tańsze w Thessli, ale z zużyciem energii chyba na odwrót. Proszę o sugestię które urządzenie wybrać biorąc pod uwagę w/w wytyczne. Dzięki
  12. Witam, Interesują mnie drzwi Wikęd 26A antracyt. Nie widziałem tych drzwi na żywo, a chciałbym dowiedzieć się jaka jest struktura okleiny. Firma od której najprawdopodobniej kupię drzwi twierdzi iż teraz struktura jest szczotkowanego aluminium. Inny sprzedawca twierdzi że jest lekko chropowata, coś w stylu okleiny Sandgrain. Nadmieniam że chciałbym aby drzwi pasowały do bramy Wiśniowski w kolorze antracyt o gładkiej strukturze. Czy ktoś z Was może udzielić mi rzetelnej informacji nt. struktury okleiny tych drzwi ?
  13. Witam, Planuję wykonanie elewacji na moim domu. Dom zbudowany jest z Porothermu. Chciałbym zastosować styropian grafitowy Paneltech EPS 032 Pro Lambda . Pytanie czy ktoś z Was przerabiał już taki sam temat i jest w stanie doradzić jaki klej zastosować ? Nadmieniam iż planuję zastosowanie również kołki 2 szt /panel. Dodatkowo proszę o info czy ściany należy wcześniej gruntować, jeśli tak to czym. Dzięki za info.
  14. Witam, Mam pewien problem z kanalizacją podposadzkową. Usytuowanie domu na działce względem studzienki kanalizacyjnej wymusiło zastosowanie u mnie trójnika zbierającego ścieki z lewej i z prawej strony budynku. Kilka dni temu jeden z moich budowlańców wspomniał mi o tym, iż trójnik ten nie jest w formie literki "Y", lecz " T" fi160. Oznacza to, iż ścieki w pewnej części od razu spłyną do studzienki, a część będzie falowała między oboma rozgałęzieniami kanalizacji aż w końcu całość spłynie dalej. Spadki z jednej i z drugiej strony są zachowane, czyli wynoszą ok 3 stopnie. O ile w postaci wody problemu nie widzę, bo ona sobie spłynie, to z wszelkimi stałymi nieczystościami może być problem. Dom mam w stanie surowym zamkniętym. Dostanie się do trójnika oznaczałoby rozkucie posadzki 20 cm betonu B20 i wykopanie z 0,5 m ziemi. Podczas budowy niestety nie zwróciłem uwagi na ten błąd i teraz zastanawiam się jakie kroki dalej poczynić. Zostawić to i liczyć że problemów nie będzie czy rozkuwać i wymieniać. Proszę o poradę.
  15. Reklamację na pewno złożę. Dom stoi pusty w stanie surowym zamkniętym od listopada. To jest niedopuszczalne że szyba sama sobie pęka bez żadnej ingerencji człowieka.
  16. Witam, W listopadzie montowano mi okna z Peteckiego. Dzisiaj zauważyłem w drzwiach tarasowych pęknięcie w wewnętrznej szybie w dolnym rogu okna. Pęknięcie na pewno nie pojawiło się od uderzenia czy innego puknięcia. Podejrzewam iż to na skutek naprężeń. Pęknięcie zaczyna się pod listwą przy dolnym profilu i idzie ku górze w boczny profil, długość ok 30 cm. Drzwi są dwu skrzydłowe, mają wymiar 2400x2400. Czy jest szansa na wymianę szyby na gwarancji ? Wiem że takie pęknięcia są rzadkie, jednak nie uśmiecha mi się wymieniać szyby na własny koszt, wiedząc iż w żadnym stopniu tutaj nie zawiniłem.
  17. Witam, Rozumiem że wystarczy nie obciętą pianke wymalować dowolną farbą emulsyjną i będzie to wystarczająca ochrona przed promieniami UV? W czwartek montowałem okna, ocieplenie planuję latem. Jaki jest inny polecany alternatywny prosty i tani sposób na ochronę pianki ? Po weekendzie będę musiał się zmobilizować i podziałać coś z tym na budowie. Dzięki za info.
  18. Panowie, nie założyłem tego tematu aby dyskutować o kominkach. Mój dom potrzebuje ok 7 KW mocy do ogrzania domu w zimie. Dalej nie otrzymałem odpowiedzi czy iść w kocioł 14 czy 24 KW, a może 20. W domu będzie 4 mieszkańców, dwie łazienki z kabina i wanną. Pytanie czy zimą przy zapotrzebowaniu na owe 7KW mocy na ogrzanie piec będzie wystarczająco mocny aby szybko podgrzać zasobnik z wodą 120 czy 160 l.
  19. Witam, http://cieplowlasciwie.pl/wynik/102f
  20. Wracając do tematu, najbliżej mi do wyboru Buderusa GB072, pytanie tylko jakiej mocy, 14 czy 24 KW. Jeden z instalatorów twierdzi iż wystarczy mi 14KW, natomiast zamiast zasobnika 120 l zastosować większy np. 160 l. Ma to być rozwiązanie korzystniejsze - ekonomiczniejsze i nie mniej wydajne od zastosowania mocniejszego kotła i pozostawieniu zasobnika 120 l. Inny instalator sugeruje mi natomiast na odwrót. I teraz nie wiem na co się zdecydować.
  21. Witam, Vitodens 100 na pewno odpada. Mój instalator Buderusa nie poleca z uwagi na drogi serwis. Podejrzewam że Vissmann będzie na zbliżonym poziomie. Zastanawiam się teraz nad Vitodensem 200. Minimalną moc ma na poziomie 3,9 KW. I teraz pytanie, z ofert jakie otrzymałem z różnych źródeł oferowane kotły posiadaja max. moc od 14 do 24 KW. Jak pisałem wcześniej dom ma ok 150 m2 i będzie dosyć dobrze docieplony ( Porotherm 30+ 15cm styro na ścianie i podłodze, 30 cm wełny, okna energooszczędne ). Kocioł 14KW wydaje mi się zbyt mały, 24KW nieco przewymiarowany. Wiec jak to jest z doborem mocy kotła? Chciałbym dodać, iż będzie nas 4 domowników ( w tym dwójka małych dzieci ), z czasem może okazać się sytuacja iż w tym samym momencie używane będą dwie kabiny czy wanny, więc piec musi posiadać odpowiedni wydatek ciepłej wody jeśli chodzi o CWU.
  22. Dom ma ok 150m2, obecnie w budowie. O Berretcie mało wiem, firma tzw. no name Buderus czy Viessmann to uznane marki, De Dietrich podobno równie dobry. Tak jak pisałem chcę kocioł z firmy z dobrym serwisem. Gdy pewnej zimy coś padnie nie chcę czekać na serwis kilka dni.
  23. Witam, Firma z którą najprawdopodobniej podpiszę umowę na wykonanie instalacji wod-kan-co proponuje mi do wyboru następujące kotły: Buderus GB72, Viessman Vitodens 100, De Dietrich MCR3 Plus oraz Beretta Ciao Gren. Każdy z kotłów dodatkowo będzie wyposażony w zasobnik 120 l, każdy z podmieszaniem termostatycznym. Zależy mi na kotle który będzie stosunkowo bezawaryjny z dobrym serwisem - mieszkam w średniej wielkości mieście na Górnym Śląsku. Który kocioł wg. Was będzie najlepszym wyborem. Dodam iż kocioł będzie zasilał podłogówkę oraz grzejniki. Dzięki za info.
  24. Komin systemowy Presto z wkładem ceramicznym i wełną w środku pod kominek. Obok 2 pustaki wentylacyjne oraz pustak pod kocioł kondensacyjny z przewodem metalowym dla spalin. Pytanie czym ocieplić komin w środku domu oraz ponad dachem? Czy w tej sytuacji styro będzie ok zarówno w środku jak i ponad dachem ? Czy w środku zastosować wełnę ? Na to oczywiście przyjdzie siatka z klejem oraz płytki klinkierowe. Podobno styro nie należałoby ocieplać komina wewnątrz, ale to dotyczy głównie kominów ceglanych, odprowadzających spaliny z paliwa stałego. U mnie sytuacja jest nieco inna. Proszę o poradę. Dzięki
×
×
  • Dodaj nową pozycję...