
wlodek_t40
Użytkownicy-
Liczba zawartości
19 -
Rejestracja
Typ zawartości
Profile
Forum
Artykuły
Blogi
Pobrane
Sklep
Wydarzenia
Galeria
Zawartość dodana przez wlodek_t40
-
Dzięki Bogusław. Jeszcze jedno, co proponujesz na formę co się najlepiej nadaje aby później móc to spalić stopić lub wykruszyć .
- 4 946 odpowiedzi
-
- ogrzewanie
- ogrzewanie ceramiczne
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Tylko że ja chcę odlać całe palenisko a nie kleić płytek, czy ta zaprawa się nada? zresztą i tak zrobię próbę .
- 4 946 odpowiedzi
-
- ogrzewanie
- ogrzewanie ceramiczne
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Dzięki Bogusław za tak szybką odpowiedź. Nie ukrywam że temat dla mnie bardzo ważny, i pomyślałem że tylko na tym forum są ludzie mogący mi pomóc. Tak Bogusław masz rację też biorę pod uwagę nowe palenisko bez dziurek w dnie niech to będzie płytka szamotowa z burtami a w burtach szczeliny na powietrze. W moim palenisku jak duży przeciąg to nadpalony pelet wyskakuje a jak mniejszy przeciąg to opał się zbryla. Wentylator wyciągowy zasada działania jak w piecach do zgazowania typu Atmos. W nowym palenisku będę musiał zrezygnować z zapalarki..Obecnie mam zaprawę cementową odporną do 1200 stopni C ziarnistość do 2 mm.Czy mogę ją zastosować na nowe palenisko?
- 4 946 odpowiedzi
-
- ogrzewanie
- ogrzewanie ceramiczne
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Witam wszystkich. Przedstawiam mój kominek na pellet z myślą że może mi pomożecie wydusić z ognia maximum energii.Tym piecem z wymiennikiem 1 m2 wymiany ogrzewam 60 m2 ocieplonego domku. Mam nadzieję że Bogusław forest i inni włączą się do dyskusji. Zdjęcia przedstawiają: 1i 2 wnętrze pieca 3 zapalarka i dopływ powietrza pod ruszt 4 ruszt Ha piecu osiągam max 50 stopni wody,więc trochę mało. Mój pomysł to dorobić z szamotu odlew takiej dyszy. 5 rysunek dyszy. Dołączam film, może uda wam się przeanalizować ten płomień,i poradzicie mi coś. Nie wiem czy jest tam dopalenie spalin chociaż zrobiłem próbę z szamotem postawionym na sztorc na palenisku i chyba było lepsze dopalanie,bo około 5 stopni więcej na piecu. http://www.youtube.com/watch?v=JHGEjHBHg8U
- 4 946 odpowiedzi
-
- ogrzewanie
- ogrzewanie ceramiczne
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Witam szanowne grono. Ogrzewanie ceramiczne przetestowałem robiąc rocket stove do warsztatu z beczką. w planach miało być zgazowanie ale nic z tego nie wyszło więc pozostało palenisko i kanał wzniosły pali się od początku bardzo dobrze. Ale nie o tym chcę debatować. Trzy sezony temu kupiłem kominek na pellet. Dawkowanie paliwa trzy zakresy około1sekunda podawanie 2 sekundy przerwa wg. podawania można zakresami zwiększyć do 2 sekund podawania. Ten kominek był mocy 6 kw i to chyba największa moc.Kominek wydmuchiwał gorące powietrze. Przerobiłem go wstawiając wymiennik wodny nad paleniskiem 10 płomienic. Ogrzewam 60 m2 budynku ocieplonego. Wysokość komory paleniska była 300 mm po wstawieniu wymiennika ma 200 mm głębokość całej komory to 120 mm a szerokość 280 mm jak widzicie to jest maleństwo. Sam palnik to foremka o wymiarach zewnętrznych 110x60 z blachy żarowej z powierconymi otworami fi 4 mm przez które wpływa powietrze rozpalając pellet całość ogień wraz z powietrzem jest przeciągany przez wymiennik wentylatorem do komina. Co zauważyłem. Pellet przy małym powietrzu zbryla się powodując zatykanie otworków w palenisku po dodaniu więcej powietrza pellet nie dopalony wraz z powietrzem wyskakuje z paleniska. Płomień od czerwonego po prawie biały zależy od siły wiatru. Spalam 20-25 kilo peeletu na dobę. Na tym ustrojstwie uzyskuję max 55 stopni Celsjusza. Czytając całe wasze forum doszedłem do wniosku, że nie widzę dopalania mam za niską temperaturę spalin i doszedłem do wniosku aby się was poradzić a mianowicie zrobić odlew z glinki cały palnik wraz ze zwężką i dopalaczem w mikro skali. Miejsce na wysokość palnika do wymiennika to 200 mm. Proszę o zrozumienie ale jestem świadomy, że mógłbym podnieść temperaturę w palenisku przez dopalacz albo odpowiednią konstrukcję palnika. Te 20% wyższej mocy palnika to byłoby to o co bym powalczył. Więc pytam was Panowie czy to będzie miało sens? Jutro przyjedzie córka z aparatem to wstawię kilka fotek.
- 4 946 odpowiedzi
-
- ogrzewanie
- ogrzewanie ceramiczne
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Witam. Zdjęcie tego nie oddaje, ale szczelina ma długość 10 cm. Palenisko jak i komora dopalania od czoła będą zamykane. Palenisko i komora załadowcza będą szczelnie połączone. Takie piece to nic innego jak piece zgazowujące. Będę palił głównie drewnem. Odpady stolarskie to bardzo mała część.
-
Dzięki Bogusław za odpowiedź. Posiedziałem w warsztacie i zacząłem kleić. Pierwszy raz się babrzę i oto efekty Wlot do pionu otwierany zamykany służy do rozpalania i rozgrzania komina Palenisko coś co pokazał 4 pluton 4 od czoła widać 2 małe trójkąty mam nadzieję że powietrze wtórne przeleci i widać szczelinę spaliny po zamknięciu komina w palenisku powinny iść w dół. Dysza od dołu Nie wiem czy to dobry pomysł bo to chyba nie będzie rocket stove, chociaż w fazie rozpalania to mam nadzieję że tak. Nie za bardzo to wygląda ale mam nadzieję że zadziała. Zbrakło cegiełek jutro ciąg dalszy.
-
Bogusław. To jak mam zrobić to palenisko wraz z dopalaniem spalin? Opisz to może z podaniem wymiarów, albo daj jakiś szkic, lub link, zdjęcie.
-
Przywiozłem z Castoramy zaprawę szamotową i zaprawę murarską, Mógłbym zacząć murować. Ale cały czas nie wiem jakie zrobić optymalne palenisko. Czy pomysłu 4plutona4 to ze zdjęcia, czy podwójne dno czyli półka i pod spodem powietrze wtórne, czy dać ruszt, a jeśli tak to czy prosto czy skośnie, Jeżeli jest ruszt czy musi być ta półka i pod spodem powietrze wtórne? Czy wręcz nie powinno być półki, Jaki będzie najlepszy plan? Peter chanel, Google wyskakują chóry.Nie wiem gdzie tego szukać
-
Witam. Właśnie wróciłem z niedzielnych wojaży byłem na grzybach 2 prawdziwki i dalej w gościnie. Z tego co opisujecie to kanał wzniosły to 4 wysokości płytek 115 mm a zewnętrzne ścianki wymurować o 30 cm wyższe. A co z dopalaniem spalin gdzie powinno być powietrze wtórne jak to rozwiązać stosując takie palenisko jakie pokazał 4pluton4. Powiedzmy że wymiar 150x150 mm wysokość 460 mm nad paleniskiem w tym piecu chciałbym uzyskać te 800-1200*C. Ten mój wymiennik ustawię około 200 mm nad pionem, a dekiel 300 mm nad pionem. Czy ruszt, który posiadam nie będzie potrzebny?
-
Na początku myślałem o wymienniku, z kotła gazowego Beretta, umieszczonego nad pionem. Ale jak opisał 4pluton4 to się zapycha. Wymiennik 24 kw. Ale ja potrzebuję około 10-12 kw więc codziennie go przedmucham. Jeżeli się nie sprawdzi pospawam na wysokość pionu wymiennik rurowy . Jeśli chodzi o pion, za waszymi sugestiami dokupię jeszcze 6 płytek szamotowych i pomuruję tak jak widać palenisko w środku ruszt szer 150 taki będzie pion 150x150 mm. Jeśli chodzi o izolację to jak radzicie?
-
Dzięki Bogusław za odpowiedź. Czy w moim wypadku, nie mając doświadczenia z gliną, nie lepiej zakupić suchą zaprawę szamotową? Widziałem w Castoramie. Czy są jakieś przeciwwskazania odnośnie tej zaprawy.
-
Pierwsza przymiarka wychodzi, że rura dopalacza będzie 115x115 a wysokość 690mm. Mam ruszt 300x150 mm więc 150 mm będzie przekrój podajnika. Teraz czym to kleić? Zaprawą szamotową, czy kopać glinę? Bo z zewnątrz dam zwykłą zaprawę murarską.
-
Witam i ciebie 4pluton4 miałem nadzieję że włączysz się do dyskusji. Ruszyłem temat bo wy Panowie Bogusław 4 pluton 4, i gondoljerzy macie praktykę. Chcę zrobić piec szamotowo ceglany i wymiennik poza pionem ciepła czyli pion izolacja 50mm przerwy wymiennik rurowy pionowy na obkoło pionu 50mm przerwy i cegła na zewnątrz lub duże kafle coś jak ty pluton tylko że mój wymiennik ma być z boku pionu. Zaczynam od podstaw i dlatego tyle pytań. Bogusław cały czas buduje widzę w innych tematach ty pluton już paliłeś długość 1,2 mb podwójnej deski paletowej i co ważne podałeś czas 1,5 godziny gondoljerzy wybudował pion i zrobił próby ja też te moje płytki poskładałem w komin ściskając ściskami stolarskimi i zacząłem palić więc wiem że to działa. Skoro wam się udało to ja chcę wybudować konstrukcję bez błędów spełniającą wymagania jak to wyżej opisałem
-
Dzięki gondolljerzy za odpowiedź. Ten piecyk 6 kw ma 3 biegi. Piecyk chodził na 2 biegu pożerał 15 kilo na dobę pelletu w duże mrozy 3 bieg i 20 kilo albo i więcej. temperatura na kotle 60-63 stopnie więcej nie pociągnął. W płomieniówkach zawirowywacze. Tego lata doszła w kuchni podłogówka i wyjąłem zawirowywacze i z trudem uzyskuję 40 stopni dlatego coś muszę zrobić. Potrzebuję palnik 10 -15 kw RS Może jakieś sugestie przekroje wewnętrzne, albo jakiś rysunek choćby odręczny?
-
Reasumując, gruby opał pali się długo, czyli gruba rura załadowcza pionowo, w niej grube szczapy opadają na ruszt, a żeby to się paliło trzeba zrobić większy przelot powietrza od czoła poziomo tak aby powietrze obmywało szczapę na około .Czyli komora spalania w miejscu wpadania szczap powinna być bardzo szeroka.Potrzebuję 10-12 godzin powolnego spalania.Więc jakiej średnicy powinien być podajnik lub jakiej średnicy szczapy?
-
Czyli mam rozumieć że to drewno się zapali i spali? Jaki przewidujecie czas spalenia tych 2 mb w rurze np sosny? Zadaję to pytanie praktykom co może palili w ten sposób.
-
Dzięki Bogusław i gondoljerzy za tak szybki odzew. Filmy od 1 do 5 wszystkie obejrzałem. Faktycznie o takie coś mi chodzi. Teraz gdy wiemy jak to działa to moje pytanie? do rury fi 100 długości 2 metry wkładam szczapy dopasowane aby się zsuwały, to jaki czas palenia mógłbym uzyskać i czy suche drewno na pion będzie się spalać w szamocie? Czy to w ogóle ruszy? Na filmie są listewki te zawsze się spalą .
-
Witam Panowie. To forum czytam już trzeci raz. Jestem nowy i pragnę przywitać szacowne grono. Ogrzewam mieszkanie 60 m2 w budynku 100 m2 część mieszkalna i część warsztatowa z piecem co. Do ogrzewania używam piecyka powietrznego na pellet 6 kw przerobionego na wodę dołożony wymiennik. Jak dwa sezony pokazały ogrzewanie się sprawdza tylko ceny peletu rosną. Pracuję daleko, a jak wracam to idę do warsztatu, jestem stolarzem. Posiadam odpady z plyt i drewna Do tej pory wydawałem te odpady i ludzie spalali w piecach kaflowych. Proszę to grono o zaprojektowanie wspólnymi siłami pieca i wymiennika aby napędził te 60 m2. w tym celu posiadam cegłę czerwoną rozbiórkową, posiadam wymiennik od kotła gazowego beretta 24 kw kupiłem 30 płytek szamotowych 230x115x32 w celu sprawdzenia czy R S działa. Chciałbym magazynek rura pionowa załadowana szczapami . Interesuje mnie jak najdłuższy cykl palenia najlepiej żeby dokładać od góry w rurę i ją szczelnie zamykać. Pozdrawiam w.t.