Wybraliśmy ten projekt poniewaz odpowiadał nam rozkład pomieszczeń. Spodobało nam się to, że kazda sypialnia ma własną garderobę oraz , że w sypialniach nie ma skosów i wszystkie sufity są proste. Teraz jak dom już stoi wydaje mi się, że lepszą opcją bylaby kuchnia od strony ogrodu i łazienka blizej wyjścia na ogród- latem trzeba będzie biegać przez cały dom, żeby np. zrobić kawkę lub skorzystac z toalety. Decydujac się na ten projekt nalezy zwrócic uwagę na łazienkę na parterze - mieści się od frontu i ma duże okno, nie wiem jak to się sprawdzi w praktyce.
Ogólnie mówiąc realizacja domu wg tego projektu jest dość droga, okazuje się, że moża bylo znależć dom o podobnym rozkładzie i tańszy w realizacji. Wymienię kilka rzeczy które podniosły koszty: po adaptacji projektu wyszło nam ok 80m2 okien (wszystkie sypialnie mają okna balkonowe); do każdej garderoby nalezy dociągnąć instalację CO - czyli dochodzą 3 dodatkowe kaloryfery; gdyby pow, po podlodze miala ok 190 m2 mozna by bylo kupic piec na eko-groszek o mniejszej mocy. Ponadto zasugerowalismy się różnymi artykulami, ze dach dwuspadowy jest tanszy. Owszem, pod warunkiem, że mamy tylko 2 połacie dachu. W tym projekcie są lukarny i dach garażu jest niżej niż dach domu, to powoduje, że zuzycie dachówek krawędziowych jest bardzo duze. Krawędziówki są droższe np. od gąsiorów. Poszerzenie garażu skutowało tym, że musieliśmy zamówić bramę o nietypowej szerokości 3m, to zwiąkszylo jej koszt o ok. 20%.
Zmiany jakie zrobilismy to:
- poszerzenie garażu;
- likwidacja okien polaciowych w garderobach;
- dodanie drugiego okna w pomieszczeniu nad garażem;
- poszerzenie kuchni kosztem wiatrołapu;
- balkon nad wykuszam zamiast daszku;
- likwidacja balkonu w sypialni obok łazienki - zamiast tego sama barierka, okno balkonowe zostało;
- lokalizacjia drzwi do spizarki przeniesiona ze sciany w jadani na scianę w kuchni;
- zmiania sposobu ogrzewania na eko-groszek (niestety kotłownia jest trochę mała, zalujemy, ze nie przeniesliśmy scianki działowej w głąb garażu, okazuje się, że ciężko ustawić kocioł z podajnikiem tak, żeby był łatwy dostęp do czyszczenia go);
- zmniejszyliśmy wys. garazu, poniewaz nie chcieliśmy 3 stopni w przejsciu z domu do garazy . Okazało się jednak, ze byl problem z wstawieniem bramy segmentowej o std. wysokości. Ostatecznie taką bramę zamontowaliśmy, ale kosztem posadzki - przy wyjezdzie będzie cieńsza. Mam nadzieję, że to rozwiazanie nie będzie miało w przyszłości negatywnych skutków.
Obecnie jestesmy na etapie tynków wewnętrznych (gipsowe).
Policzę koszty jakie ponieślismy do tej pory i umieszczę w najblizszym czasie.