Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gerwaz

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    35
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Gerwaz

  1. Niby o tym piszecie, ale jak się widzi zużycie na stronie Taurona, to jakość bardziej przemawia. Dane z wtorku, gdy od 11:30 zacząłem grzać bufor od 30 do 55C, oraz wzrost temperatury
  2. Wyszukałem na szybko Zubana 14kW. 8kw to mogę latem w buforze wodę podgrzewać. W sezonie zimowym minimum u mnie były 2 grzałki po 7,5 kW a zasadniczo 3, szczególnie w okienku T2 13-15. Ta pompa ogólnie daje fajnie radę, tylko jak w wątku przewodnim, brakuje mi około 1h w południe. Dzięki Waszym sugestiom testuję już nowe ustawienia - w skrócie niższe temperatury plus ok. 2h w T1.
  3. Zasadniczo jak piszesz. Kupowałem świadomie on/off, jako źródło ciepła dla posiadanego już bufora 800L, grzanego dotychczas grzałkami 3x7,5kw w G12W. Naczytałem się, że taki wariant najlepszy/najekonomiczniejszy. Pompa obiegowa jest wprawdzie poza pompą, ale sterowana przez pompę/sterownik.
  4. @Marco36: ale wiesz, że Zudban jest prawie 2 razy droższy od mojej? Różnica w cenie to w moim układzie 9 lat grzania.
  5. Kupiłem w listopadzie i jestem z niej (jeszcze) zadowolony. Nie ma grzałki w standardzie a instalator mi zdecydowanie odradził. Przy -10 dawała radę zagrzewać w okolice 55-57 stopni. Do tej pory grzałem w 100% w taniej taryfie a dzięki Waszym wpisom widzę, że było to może bardziej natręctwo niż logiczne działanie. Anyway... dzięki za powyższe sugestie i właśnie testuję
  6. @Kaizen Dzięki, przekonałeś mnie do poluźnienia obsesji T2 i podjęcia testów. Wydawało mi się, że coś tam wiem, ale ten stosunek poboru mocy dla 45 i 60 stopni mnie zaskoczył. Dodam między-ładowania w T1, gdy temperatura na tyle spadnie, że uda się ją podnieść do 45 w 1h. Tym samym zwiększę szanse, że poprawie stosunek fotowoltaiki do zużycia, który wynosi obecnie około 0,7.
  7. Jak pisałem wyżej 60 zapewnia mi odpowiednią temperaturę przy 800L w chłodne dni. Inaczej (przy np. 45) ogrzewanie rozbiera bufor w 3-4h. Mieszacz wyrównuje do 35 i mając 60 starcza na te 7h T1.
  8. odnośnie zmiany ceny po 2mgw u mnie w tauronie tak to wygląda dla T2
  9. @Andrzej5101 : trochę mi namieszałeś, ale pozytywnie Chyba nabędę licznik pod pompę i wykorzystam dobry tegoroczny okres testowy wspomniany przez @goguś.W sumie obaj sugerujecie to samo. Mógłbym wówczas zejść do 45 stopni. To minimum, bo bufor ma wężownicę pod CUW.
  10. Dzięki Kaizen! To by wstępnie potwierdzało mój (intuicyjny) wybór przedziału od 12:00. Wówczas pompa powinna brać najmniej a jednocześnie potencjalne najwyższe bilansowanie fotowoltaiką. Potestuję i dam znać.
  11. "Jedna" droga jest tylko w tym roku, po przekroczeniu 2mgw. Dalej jest różnica w cenie na poziomie 20% wynikająca z dystrybucji. Od nowego to znowu będzie 2,5 raza, bo już będzie po wyborach i opublikowane ceny są tu dramatyczne. Podbić do wyższych muszę, bo to zapewnia mi odpowiednią ilość ciepłej wody do 22:00, przy tej pojemności bufora. Nie chcę jednak politykować ani szukać innych rozwiązań. Interesuje mnie czy wspomniany COP spada ze wzrostem temperatury. Bardziej chodzi o to, czy ten spadek jest liniowy czy geometryczny.
  12. Mam pompę Cooper&Hunter Evipower on/off 16kW grzejącą bufor ciepła 800L w Tauronie G12w . Okienko taniego prądu mam między 13:00 a 15:00 a potrzebuję realnie 3h na podniesienie temperatury z 30 do 60. Chodzi o tą dodatkową godzinę poza strefą. Czy ma znaczenie temperatura startowa wody w buforze? W sensie, czy pompa bierze więcej prądu dogrzewając z 50 do 60 niż z 30 do 40? Chodzi o to, czy lepiej mi grzać między 12:00 - 15:00, 12:30 - 15:30 a może 13:00 - 16:00, uwzględniając wspomniane okienko 13-15? Obecnie zaczynam o 12:00 licząc na lepsze wykorzystanie ewentualnego słońca / fotowoltaiki. Z góry dzięki.
  13. Dziś rozmawiałem z serwisantem. Potwierdził, co pisaliście. Dodał, że zwarciem steruję ponad sterownikiem, czyli na sterowniku raz włączam a dalej wyłączam/włączam przez złącze.
  14. Shelly 1 jest beznapięciowa, ale dzięki za przypomnienie. Jeszcze jedna rzecz. Załącza się to krótkim/chwilowym zwarciem czy zwarciem ciągłym?
  15. No to w weekend fleszuję jakąś Shelly na tasmotę i spróbuję posterować. Dzięki @humidorek
  16. Mam pompę ciepła Cooper & Hunter, model CH-HP16UMNM. Ma biedny sterownik, który umożliwia tylko jeden stały program ON/OFF. Mam G12w w Tauronie, więc ustawiłem już od 22 do 6. Pozostało okienko dzienne, ale nie ma opcji w sterowniku. Mogę dokupić lepszy sterownik za 2T+ PLN albo coś pokombinować. Według załączonego schematu widzę jumpery 13 i 14 z opisem remote ON/OFF. Niestety instrukcja i google na ich temat milczy. Czy dobrze zgaduję, że łącząc te dwa punkty mam szansę sterować włączeniem i wyłączeniem pompy? Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki!
  17. Dzięki vr5 ponownie! Na szczęście zawory ocalały. Dodatkowo wczoraj odezwała się firma robiąca dobre wrażenie. Dam znać jak się sytuacja wyklaruje.
  18. Odłączono i zdemontowane zostały rury. Po jakimś czasie również zasilanie. Nic więcej nie tykano. Pompa była sprawna, ale za słaba aby zasilić bufor 500 litrowy, szczególnie w chłodniejsze dni. Deweloper miał pomysł bufora łączącego różne źródła zasilania, np. kominka z płąszczem wodnym. Ponieważ kominek nie przypadł mi długofalowo/niewolniczo do gustu, to zlikwidowałem go i zrobię to samo z buforem.
  19. Ciężko byłoby znaleźć pierwotnego instalatora, bo deweloper już nie istnieje. Daliście mi nadzieję, więc poszukam kogoś chętnego/ogarniętego, kto spróbuje to uruchomić.
  20. Prawie 12 lat temu nabyłem Daikina Altmerma EKHBH008BA9WN . Po 6 latach odłączono mi ją (sprawną), gdyż zdecydowałem się na bufor ogrzewany elektryką w taniej taryfie. Z racji zainstalowanej fotowoltaiki chciałbym przywrócić Athermę do życia. Jak myślicie, czy po 5-6 latach leżakowania (a dokładnie wiszenia na ścianie) nadaje się jeszcze do użytku? Jest odłączona i mam problem ze znalezieniem serwisu/firmy, która by się tego podjęła. Wszyscy za to chętnie sprzedadzą mi nową. Teoretycznie taka pompa ma żywotność koło 25+ lat, ale te parę lat urlopu mogło ją uszkodzić? Z góry dziękuję za porady.
  21. Albo w uproszczonej wersji. Czy na bazie tego rysuneczku można założyć, że jest to 230V i jak w związku z tym sterujemy siłownikiem mając te 3 kable? Z dużym prawdopodobieństwem jest to jakiś model siłownika Belimo (widziałem na późniejszych instrukcjach Optimala i rozkręcając mój widziałem coś pomarańczowego).
  22. Mam tego Optimala od 2010. Postanowiłem zmienić podłączenie bypassu, tak żeby móc nim/siłownikiem samemu sterować. Czy ktoś wie co to za siłownik i jak nim sterować? Chodzi mi głównie o to jak i jakim prądem nim sterować. Planuje go podłączyć pod jakiś switch inteligentny typu Sonoff Basic i zintegrować z moim Domoticzem. Wyciągnąłem bypass z rekuperatora, ale nie można go nieinwazyjnie rozkręcić. Według załączonego schematu to chyba 230V? EDIT: Poradziłem sobie. Rozwiązanie znalazłem tutaj
  23. Panowie, wykorzystując uroki nagłej wiosny tej zimy chciałbym wygasić kocioł celem dania szansy mojej powietrznej pompie ciepła. Jak to bezpiecznie przeprowadzić i czy ma to jakiś wpływ na żywotność kociołka. Mam 17-tkę i w połowie pełny podajnik. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
  24. Podejrzałem z rana i wygląda (chyba) znacząco lepiej! Wprawdzie półmrok i częściowy daltonizm nie ułatwia mi oceny, ale w popielniku jest wreszcie przewaga popiołu nad koralowcami i są one znacząco mniejsze. Wydaje mi się, że podniosła się za to temperatura popielnika (?) Tym razem musiałem posiłkować się hakiem, ale jest to mój 3 raz, więc staram się nie wyciągać za daleko idących wniosków. Noc byłą chłodniejsza a rano przywitało mnie stabilne ciepełko, więc świątecznie skupiam się na pozytywach
  25. @S76: Dzięki Dobry Człowieku! Niestety śmieciarka była szybsza... O ile pamiętam, wyglądało to jak takie 4-5 cm koralowce. Po łatwym przełamaniu ciemniejsze i kryształowe w środku. Te "4" wziąłem jako najczęstszą wartość w podglądanych ustawieniach kolegów z forum. Wczoraj wyczyściłem i podejrzę jutro, co się dzieje. Ad1. Podpięta do eCoala i dodatkowo zaprogramowałem CWU ze spadkiem 5 stopni (widoczne w programowaniu CWU). Cieszy mnie tu w miarę stabilna temperatura u góry bufora. Ad 2. Wskazuje temperaturę na 1/3 wysokości bufora (od dołu). Bufor od góry zasilany jest kominkiem a następny jest piec. Podobnie (symetrycznie) od dołu powroty. Stąd też niższa temperatura powrotu z bufora, ponieważ jest to poniżej poziomu powrotu podłogówki. Pozdrawiam
×
×
  • Dodaj nową pozycję...