Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

karmazyn33

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    25
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez karmazyn33

  1. gentoonx dzieki za wszelkie info i pomoc ,tak chyba zrobie jak radzisz , i ten wilgotnościomierz zapodam .Nie będzie to po profesjonalnemu ale jak się przerabia stare budownictwo (poddasze ) na mieszkalne to wiadomo że nie bedzie takie jakyby się budowało od podstaw wg prawideł i zasad budowlanych.
  2. 1-bedzie spełnione bo to jest filar na początku skosu dachu więc wystaje duzo ponad dach i jeszcze odległość od dachu do kratki bedzie taka jak sugerujesz. 2-tu troche problem bo bez tych rekuperatorów to nawiew powietrza byłby tylko przez nawiewniki w oknach i ewentualnie mogły by być okna cały czas w trybie rozszczelnienia, tylko czy to wystarczy? 3- w filarze kratki są otwartę , i te w domu były by zwykłe ( bez żaluzji otwórz/zamknij) wiec tez by było spełnione,
  3. niezła karma gentoonx , ale masz rację .Aczy musi być wentylacja na takim poddaszu?Czy ewentualnie porobić te kratki w sufitach i wypuscic rury na góre a za iakis czas jak bedzie wiecej kasy to założyc ten rekupertator.
  4. No w łazience będzie kratka wprost do filara , tam da rade załozyć. Te rekupertatory , fajna sprawa ale cena też fajna.
  5. O kurde nie wiedziałem. W takim razie co musiałbym zrobic ? jakis otwór żeby wpadało powietrze czy wentylator zasysający? myślałem że to bedzie łatwa i prosta sprawa. Czy zostawic tak bez zadnych kratek/wyciągów i tylko nawiew przez nawiewniki w oknach?
  6. Tomaszu myślałem że bedzie to grawitacyjnie sobie uchodzić ciepłe powietrze tą kratką w suficie i wydostawało by sie na ten strych nie ocieplony , lub jezeli bym te rury połączył na tym strychu jakimś trójnikiem i wpoił do filara wentylacyjnego na którego koncu nad dachem są te dwie kratki na przestrzał filara i to bedzie sobie zasysać, ale że nie mam duzego doświadczenia w tym temacie dlatego pytam czy to będzie OK. Czy musze jakis wentylator zakładać aby to pociągnęło.A nawiew świeżego powietrza , to tymi nawiewnikami w oknach -dadzą radę ? Ide teraz na 2zm odezwe sie po 23 lub jutro. Dzieki za zainteresowanie.
  7. Domyślnie Witam.- zakładam temat bo napisałem posta w wątku innym ale tamten był z 2008 i nikt nie zaglada a więc po kolei. Jestem na etapie ocieplania poddasza wełną, i płytowania k/g i tu moje pytanie; dach jest dwu spadowy w kolejności blacha , pełne deskowanie ,papa na deskach od spodu 3cm szczeliny ,sznurek ,wełna 15, i w poprzek, wełna 10 ,paroizolacja, karton gips .Stropem będzie sufit podwieszany z k/g 15+10 wełny i od góry, podłoga OSB lub jakaś inna płyta. .w 2 pokojach okna z nawiewnikiem, w jednym 2 okna dachowe Fakro z taką prostokątna kratka wentylacyjną , łazienka bez okna.Filar wentylacyjny jest między łazienką a pokojem z oknami dachowymi i blisko ściany tak że skos dachu uniemożliwia wybicie kratki w pokoju bo wyszła by na wysokości około1.20m . Czy musi być w tych pomieszczeniach jakaś jeszcze wentylacja ?Myślałem żeby dać rurę PCV przez wełnę i kończyć na suficie kratką a drugą stronę i wypuścić do góry nad podłogę zakończyć tez jakąś kratką żeby się nie dostało nic do środka i tak w tych pokoiach . Takie rury by sobie wystawały nad podłoge nad sufitem, lub te 3 rury połączyć ze sobą i do filara wentylacyjnego wpiąć pod szczytem, no i te rury na górze chyba musiałbym ocieplić czymś żeby się nie skraplała para bo tam już nie będzie ocieplenia. Czy takie rozwiązanie będzie dobre czy coś innego muszę zrobić , ewentualnie co i jak?
  8. Pytanie z postu wyżej juz nie aktualne
  9. Tomek W mam pytanie odnosnie wełny rokton , a konkretnie o to czy taką wełnę można stosowac do ocieplenia poddasza mieszkalnego .Pierwsza warstwa będzie z toprock 150 a na druga własnie rocton 100. Miała być 2 warstwa z superrocka ale nie zdąży w tym roku dojechać a w składzie budowlanym jest właśnie ten rokton lub megarock. Dodam że skosów będzie około 20m2 , a sufitu prostego około50m2, Tu gdzie skosy są będzie tak: blacho dachówka , pełne deskowanie z papą ,szczelina 3cm na sznurku , no i 15 cm toproka między krokwie i w poprzek 10 cm wełny ,folia i k/g ognioodporny. A sufit od środka patrząc-: k/g , folia, wełna 10 +15, i podłoga z desek lub jakiejś płyty na stryszku, i tu mam jeszcze pytanie czy trzeba zostawiać jakąś szczelinę wentylacyjną między wełną a deskami tworzącymi podłogę , i czy trzeba stosować membranę paro przepuszczalną między wełną a deskami żeby np wełna nie pyliła czy coś takiego?
  10. Witam. Czy na ocieplenie poddasza nadaje sie wełna rokwool rocton? Planowałem dać 15 cm Toprock między krokwie a w poprzek 10 Superroc, ale że do końca roku do składu nie dotrze superrock , i po nowym roku już nie będe mógł wełny odliczyć , to muszę dać inną , ale że chciałem z niskim współczynnikiem lambda 0,035 to proponują mi Rocton tylko że nie wiem czy do ocieplenia poddasza będzie się nadawał, bo opisach zastosowania tej wełny nie wymienai siędachu tylko scianki , podłogi na poddaszu.Czy może w poprzek będzie lepsza od roctona megarock 100 bo taka jest na stanie i ewentualnie rokmin?
  11. kominiarz dzięki za wyjaśnienie tematu i poradę , zapytam o jakieś rozwiązanie w sklepie z tego typu art. a jak nic nie wyjdzie z tego to pociągne filar ponad dach, no trudno. A w projekcie masz rację u mnie nie ma nic zaznaczonego . Ja robię rozbudowe i zmiana dachu więc się projektant nie zgrzewał z wentylacją a ja nawet nie zwróciłem uwagi na to , bo i nawet nie wiedziałem że powinno byc jasno opisane.
  12. Nie pytałem o zgodności , ani o przeznaczenie , założyłem z góry że są do wykończenia kanałów wentylacyjnych nad dachem. Dzieki za rozjaśnienie mi umysłu, więc pozostaje mi tylko wyciągnąć filar ponad dach, czy może jest jakieś inne rozwiązanie?
  13. Witam . pyt1) Mam dach dwuspadowy o kącie nachylenia 35 st. , odeskowany i jest położona papa.Teraz planujemy pokryć to blacho dachówką z Bud-mat - SARA , tj niski profil. Filar wentylacyjny jest 3 kanałowy i doprowadzony pod dach , do filara podłączona wentylacja jest z kuchni a drugi z łazienki, jako że 3 otwór jest nie wykorzystany myślałem o 2 kominkach wentylacyjnych ,takich ocieplonych o średnicy fi 150 mm , i wysokości 70 cm.Filar ustawiony jest względem spadu dachu pionowo , więc kominek byłby jeden wyżej drugi niżej i oddalone ok 2.5 m od szczytu , przed kominkami jakiś śniegołap musiałby być zamontowany. Czy takie kominki spełniają swoja rolę jako że mają tylko 70 cm wysokości ? I czy to ocieplenie które mają w sobie zdaje egzamin , bo czytałem tu na forum że sa one nie do końca ocieplone i w wyniku tego i tak się może skraplać para?Ewentualnie jakiej firmy kominki stosować i czy izolowane czy nie? pyt 2) Muszę wyprowadzić ponad dach też wywietrznik z rury kanalizacyjnej i tu myślałem o zwykłym kominku tzn taki jak do wentylacji tylko że nie izolowany , no bo jak się bedzie skraplać to i tak bedzie spływać po plastikowej rurze , i jako że to ma być tylko wywietrznik chce dac mniejszy przekrój a zatem i tańszy fi 110 mm . Czy taka średnica będzie dobra ?I czy wysokośc odpowiednia czy ma jakieś znaczenie wysokośc takiego kominka . Kominki wentylacyjne i wywietrznik są po jednej stronie dachy i oddalone od siebie ok 2-3 m ale nie są w jednej linii. Czy ewentualnie jakieś inne wykończenie tego wywietrznika tak żeby wizualnie to pasowało do siebie. Czy tylko ratuje mnie wyciągniecie tego filara ponad dach ? czego nie bardzo chce robić ze wzgledu na koszta , bo taki filar musiałby chyba być na wysokośc kalenicy - czy dobrze myślę ? a to było by ok 2m , więc robocizna plus materiały wyjdą dużo dużo więcej niz kominki. Jakby ktoś miał jakieś doświadczenie z takimi kominkami i mółby podzielić sie doświadczeniem to byłbym wdzięczny. Czekam na wszelkie info i porady . pozdrawiam Mariusz
  14. No trudno , w takim razie odpuszcze to ocieplenie do wiosny, może do tego czasu coś wymyślę , w kazdym bądz razie dzieki Tomek Wza info i radę
  15. A gdzie można zdobyc te produkty do tego systemu AEROROCK , bo szukałem ale nie natrafiłem na takie materiały. Mam nie dużo do ocieplenia bo dwa boki lukarny po około 1,2 m2 to w sumie zaokrąglając 2,5 m2 to chyba nie był by taki bardzo wielki szok cenowy? No chyba że się mylę
  16. O kurde ,dobrze że napisałeś bo nic o takim zaleceniu nie słyszałem , ani nigdzie w artykułach które czytałem nic o tym nie było.Dzięki Andrzeju.
  17. Tomek W dziękuje za odpowiedz, ale mnie zmartwiłeś tym rozwiązaniem , bo mam już połozony tynk i trzeba by od nowa wszystko robic i znów zapłacic za wykonanie ocieplenia i tynku. Czy niema jakiegos kompromisu w takiej sytuacji ?
  18. Andrzej Wilhelmi dziekuje za Twoją odpowiedz na moje pytanie , sorry że tak póżno to robię. Mam kolejne zapytanie , bok lukarny u mnie jest wykonanyz desek, ocieplony styropianem 10cm, i położony tynk akryl, i pytanie jak ocieplić od środka ?.Znalazłem gdzieś info że należy zrobić to tak , szczelina miedzy deską a wełną wiatroizolacja wełna paroizolacja deski lub osb. Zastanawia mnie, o ile taka kolejnośc jest dobra po co ta szczelina , skoro tam nie bedzie żadnego otworu do wymiany powietrza ? Zamiast osb chciałem zakryć to K-G na stelażu , no i zastanawiam się ile cm ma być wełny ?Bo w tej chwili jest 10 cm styropianu i deska calówka. Czy jak tak zrobię , będzie dobrze czy jakieś inne rozwiązanie w moim przypadku trzeba zastosować? Aha i jeszcze jedno do wcześniejszego pytania czy na tym poddaszu jak ocieplę wg Twej propozycji czy muszę kłaśc folię na stelaż przed zagipsowaniem , to będą pokoje i mała łazienka?
  19. Dziękuję serdecznie za informację, takiej informacji potrzebowałem, konkretnej z pełnym opisem wszystkich zagadnień,teraz wiem co należy zrobić . Pozdrawiam i dzieki jeszcze raz.
  20. Zapytałem o to w innym poscie ale nikt nie odpowiada od kilku dni , dlatego załozyłem nowy temat mam nadzieję że moderator nie bedzie zły . A mianowicie mam dwuspadowy dach z lukarną z jednej strony , dach 35stopni i jest pełne deskowanie i papa wierzchniego krycia, a na wiosne/lato przyszłego roku chcę połozyć blachodachówke i moje pytania są następujące. 1)jeżeli będe kładł wełnę izolacyjną to, czy trzeba zostawić szczelinę między deskami a tą wełną i ile cm i jak ją zrobić nabijając listewki czy jest jakiś inny sposób , i czy trzeba dawać jakąś folię paroprzepuszczalną zanim położe wełne ?, 2) czy to będzie miało sens skoro mam już zrobioną podbitkę z blachy T7 ,bez żadnych dziur wlotowych, więc nie bedzie wlotu powietrza z zewnątrz , ewentualnie jak to rozwiązać? 3) czy przed położeniem na gotowo wierzchniego krycia, (blachy) muszą przeciąć papę na kalenicy na całej długosci dachu tj 11m czy jakieś odcinki i jakie duże szerokośc i długość? 4) czy izolację kłaść od początky dachu do kalenicy czy tylko do sufitu który tworzą jętki? i ten sufit wystarczy ocieplic czy wszystko? 5) czy musi być jeszcze szczelina wentylacyjna między papą a blachą - z ujsciem szczeliny gdzieś pod gąsiorami chyba/ Gdyby ktoś był tak miły mnie po instruować byłbym wdzięczny , bo przez niewiedzę nie dopilnowałem cieśli i teraz nie mam tych włotów powietrza między krokwie co chyba powinny być , z tego co wyczytałem, ale nie jestem pewien więc prosze o poprade lub jakie kolwiek minfo w tym zagadniemniu
  21. Podepnę się pod temat. A mianowicie mam dwuspadowy dach z lukarną z jednej strony , dach 35stopni i jest pełne deskowanie i papa wierzchniego krycia, a na wiosne/lato przyszłego roku chcę połozyć blachodachówke i moje pytania są następujące. 1)jeżeli będe kładł wełnę izolacyjną to, czy trzeba zostawić szczelinę między deskami a tą wełną i ile cm i jak ją zrobić nabijając listewki czy jest jakiś inny sposób , i czy trzeba dawać jakąś folię paroprzepuszczalną zanim położe wełne ?, 2) czy to będzie miało sens skoro mam już zrobioną podbitkę z blachy T7 ,bez żadnych dziur wlotowych, więc nie bedzie wlotu powietrza z zewnątrz , ewentualnie jak to rozwiązać? 3) czy przed położeniem na gotowo wierzchniego krycia, (blachy) muszą przeciąć papę na kalenicy na całej długosci dachu tj 11m czy jakieś odcinki i jakie duże szerokośc i długość? 4) czy izolację kłaść od początky dachu do kalenicy czy tylko do sufitu który tworzą jętki? i ten sufit wystarczy ocieplic czy wszystko? 5) czy musi być jeszcze szczelina wentylacyjna między papą a blachą - z ujsciem szczeliny gdzieś pod gąsiorami chyba/ Gdyby ktoś był tak miły mnie po instruować byłbym wdzięczny , bo przez niewiedzę nie dopilnowałem cieśli i teraz nie mam tych włotów powietrza między krokwie co chyba powinny być , z tego co wyczytałem, ale nie jestem pewien więc prosze o poprade lub jakie kolwiek minfo w tym zagadniemniu
  22. Miałem taką sama sytuację jak Twojamarecki 86i tak aby zmienić dach kopertowy na dwuspadowy z lukarną z przeznaczeniem na cele mieszkalne musiałem miec projekr który kosztował mnie 4000zł do tego mapki geodyzyjne do celów projektowych 500zł , projekt elektryczny na tym poddaszu które powstanie po zmianie- 300zł i CO projekt też 300zł .No i musi byc kier budowy - u mnie taki który bedzie to prowadził przez 5 lat skasował z góry 2000zł.Oczywiście musiałem tez dostac pozwolenie na nadbudowe czas oczekiwania 65 dni.Zdjecie eternitu w moim przypadku , miałem farta i załapałem sie na gminne usówanie eternitu i za pieniądze z uni na ten cel firma wynajęta przez urząd miasta to zdjeła i zabrała do utylizacji zaostawiaąc odpowiednie zaswiadczenie potwierdzające wykonanie tej usługi.No i poptem zaczeło sie rozbieranie częsci dachu i zalewanie wieńca , u mnie dach kopertowy spierał się na 80 cm sciance , więc po demontażu starej murłaty został zalany wieniec wysokości 20cm wraz z słupkami wzmacniajacymi które były zbroione i łapane do tregry na stropie ,potem były murowane szczyty i przednia sciana lukarny , potem były znowu dwa małe wieńce na szczytach 20x18x300cm , bo dach jest z czółkami i na tych wieńcach leżą krokwie do ww czólek dachu, murarz miał sporo roboty bo murował robił część jarzemek do belek i te belki robił na wieniec , słupki i wykucie w scianie pod te słupki dziur , murował komin z cegły czerwonej , a nad dachem z klinkieru 50cm,za robote z pomocnikiem zapłaciłem 3250zł po rabacie jak to mówił murarz. Potem weszli cieśle i za zestawienie dachu dwuspadowego z lukarną , pełne deskowanie , połozenie papy , i założenie pełnego orynnowania , i obróbki blacharskie pod orynnowaniem ,oraz przyklejenie po jednej płycie steropianu dookoła domu aby mogli zrobic podbitką z blacht T7 -zapłaciłem 6400zł. Na blachodachówkę przybrakło kasy , ale pytałem ile zapłace za położenie kontrłat , łat i blachy na dachu z 2 oknami fakro i jeden wyłaz, to powiedzieli że ok 3000-3500zł robocizna , no i do tedo blacha i łaty i kontrłaty. Za więżbe dałem 5600zł , do tego reszta materiałów typu , gwozdzie około 30kg róznego typy gwozdzi . drut zbrojeniowy suporex, , cement wapno impregnat do więżby , piach i wiele innych . W kazdym bądz razie , kosztowało mnie to około 40tyś , i jest tylko na razie zostawoione pod papą wioerzchniego krycia.Dom jest 8.5x8,5m . Wszystko to w świętokrzyskim woj gdzie ceny materiałów i paliwa są wygórowane , a zarobki zminimalizowane.Niewiem czy taka odp Cie satysfakcjonuje i coś Ci pomogła.Pozdrawiam, i życze wytrwałośći w załatwianiu papierkowej roboty w urzedach w naszym kraju , mnie załatwienie pozwolenia na rozbudowe zajeło dokładnie 6 miesięcy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...