Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

weli

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    11
  • Rejestracja

O weli

  • Urodziny 08.02.1973

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Białystok
  • Województwo
    podlaskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

weli's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Dzień dobry, przeglądałem ten wątek w poszukiwaniu opinii na temat przedmiotowych wymienników... Napisał Pan teraz, że rekuperator pracuje od miesiąca i jest OK, ale na niniejszym forum figuruje też wpis z dn. 1.03.2012r., w którym pisał Pan o tym, że rekuperator "przelatał" całą zimę i póki co nie zamarzł... Czy mowa jest o tym samym urządzeniu?
  2. Witam Autora wzoru proszę o korektę - są w min błędy.
  3. Dałem się zwieść w kominek z otwartą komorą, którego jak sądzę nie ma. Proponuję kanał spiro średnicy 125 mm podłączyć tak jak na rysunku przedstawiono czerwoną kreską, jeśli będą występowały w garażu temperatury poniżej + 10 st C to należy zaizolować wełną mineralną grubości min. 30 mm a nawet 50 mm. Wentylator albo kanałowy albo ścienny najlepiej o średnicy kanału. Należy przyjąć wydajność powietrza 70 - 100 m3/h, spręż dysp. ok. (trochę strzelam) 60-100 Pa. Wszystkie połączenia należy wykonać szczelnie. Pozdrawiam
  4. Jeśli kominek jest z otwartą komorą to się w pełni z Wami zgadzam - przepraszam, nie doczytałem.
  5. Nic nie wyklucza i nie ma nigdzie powiedziane/napisane, że kominek jest z otwartym paleniskiem. Przepraszam, że wnikam ale skąd kolega wysnuł taki wniosek? Może o czymś nie wiem?
  6. Przepraszam, ale to na razie czcza teoria i zero konkretów. Można dywagować, negować i doszukiwać się problemów wg własnego podglądu. W praktyce to wygląda zupełnie inaczej. Wentylacja w łazience musi być, a jaka będzie - grawitacyjna czy mechaniczne to już większego znaczenia nie ma - ważne aby była skuteczna - RMI - 148.1 A dostawienie wentylatora sprawi, że wentylacja będzie mechaniczna i będzie wyciągała powietrze na założonym poziomie (kwestia doboru wentylatora). Wiec się z koleżanką nie zgodzę, bo na rynku jest więcej wentylatorów niż wspomniane "wiatraczki". No, ale mogę się mylić - proszę mi podać owe przepisy - chętnie poczytam i dokształcę się.
  7. Co się koleżanka tak uparła tego poziomego kanału. Z tego co się orientuję są zalecenia wykonywania ale z zakazem i nakazem się nie spotkałem. Chyba, że jestem w błędzie to uprzejmie proszę mnie z niego wyprowadzić. Który przepis mówi o zakazie prowadzenia kanałów poziomo? Z drugiej strony jeśli tomek4 wstawi wentylator to będzie już wentylacja mechaniczna więc i przepisy dotyczące kanałów w. grawitacyjnej nie mają już miejsca. Ale przyznaję, że kanał przechodzący przez garaż trzeba zaizolować.
  8. Proponuję zastosować fi 125 mm, wydatek powietrza na poziomie 70 - 100 m3/h Pozdrawiam
  9. Jeśli chodzi o samo zagadnienie wentylacji to lepsza taka niż żadna. Ale (bez urazy dla producenta) widzę kilka niedociągnięć takiego systemu. Tak do końca nie wiadomo czy czy nawiewnik będzie otwarty czy zamknięty gdyż napływające zimne powietrze ogrzewając się jednocześnie osusza się (spada jego wilgotność względna) w związku tym w nawiewnik powinien się zamknąć, z drugiej strony przy zamkniętym nawiewniku i gdy w okolicach jego temperatura powietrza będzie niższa niż w pozostałej części pomieszczenia będzie występowała wyższa wilgotność względna wskutek ochłodzenia powietrza a co za tym idzie nawiewnik powinien się otworzyć. Więc jeśli pomiar wilgotności jest bezpośrednio w nawiewniku to nie jest on obiektywnym pomiarem. Kolejny problem to wentylacja podciśnieniowa, jeśli w domu/mieszkaniu występuje kominek, kuchenka gazowa, kocioł itp. to jest to nie do końca zgodne z przepisami - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury ... Ale jeśli nie ma urządzeń pobierających powietrze do spalania z pomieszczeń i grawitacyjnego odprowadzenie spalin to na pewno jest to lepsze rozwiązanie niż grawitacyjna. Co do kosztów, ekonomiki i porównywania systemów to trzeba więcej danych, takich jak: ilość powietrza wentylacyjnego, źródło ciepła, sprawność odzysku, zużycie energii elektrycznej, koszt systemu wentylacyjnego i można to policzyć.
  10. można sprawdzić w Alnorze lub Centrum Klima, obie firmy mieszczą się w Warszawie, wydaje się, ze mają najprzystępniejsze ceny można sprawdzić na ich stronach internetowych
  11. Witam. Czy może się ktoś podzielić wiedzą, praktyką lub spostrzeżeniami na temat wymienników z celulozy? Czy faktycznie nie ma skroplin? Czy nawilża powietrze świeże? Czy w skutek tego wilgotność w domu nie jest za wysoka? Proszę o opinie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...